Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

27.04.2012

Jedzenie i biznes

Pierwotnie miałam dzisiaj pisać na zupełnie inny temat, jednak wczorajsze zakupy dały mi tyle przemyśleń, że postanowiłam się nimi podzielić.
Banalne zakupy w galerii handlowej, gdzieś po środku stoisko z naturalnie wędzonymi wędlinami, Piękne drewniane wykończenie lokalu, serwetki stylizowane na starodawne, Pani w dziwnym stroju staropolskim...pięknie. Ceny nie takie piękne, nawet powiedziałabym odstraszające (40-50 zł za kg). Pomyślałam, że pewnie tyle kosztuje, bo to naturalne mięsko i musi być pyszne.
I starym zwyczajem zaczęłam czytać składy po kolei każdej etykiety. I szok. Zaczynając od azotanów przez substancje konserwujące aż po glutaminian sodu. Po co glutaminian sodu w wędlinach? Czy te 'naturalne' mięso miało aż tak okropny skład, że trzeba było go wzmocnić?

Glutaminian sodu jest obecny w wielu potrawach i nawet mnie to nie dziwi, że daje się go do gotowych dań, zupek chińskich, mrożonek, pasztetów czy przypraw. W mięsie się go nie spodziewałam co prawda....i dopiero teraz się zastanowiłam po co jest dodawany? Przecież nie dla smaku, bo ten można uzyskać na wiele innych sposobów.
Otóż glutaminian sodu uzależnia i silnie pobudza apetyt. Ponadto nie każdy wie o jego jeszcze jednej właściwości. Wiadomo, że wiele eksperymentów przeprowadza się na myszach lub szczurach. Te dotyczące problemu otyłości muszą być oczywiście przeprowadzane na osobnikach z nadwagą, która nie występuje w naturalny sposób u mysz czy szczurów. Trzeba je utuczyć, i w jaki sposób? Tak tak, podając im glutaminian sodu.

I tak się zastanawiam komu zależy na naszym zdrowiu? Lekarze wypisują coraz to nowe leki w zależności od kontraktu z daną firmą farmaceutyczną. Producenci żywności pakują do swoich produktów tonę chemii i substancji potencjalnie lub realnie dla nas niebezpiecznych. Nawet półki z tzw. 'zdrową żywnością' pełne są produktów z utwardzonymi olejami roślinnymi, cukrem czy oczyszczoną mąką. Sugerujemy się napisami w stylu 'zdrowe', 'naturalne', 'zawarty błonnik', a nie zwracamy uwagi na składy. A nawet jak zwracamy, to często nie mamy takiej wiedzy aby odróżnić dobre od złego i po prostu ufamy producentowi. Czasami kupujemy zdrowe ekologiczne produktu po bardzo abstrakcyjnych cenach i nie zdajemy sobie sprawy, że tak naprawdę niczym się nie różnią od tych tańszych.
Dzisiejsza żywność oprócz wielu sztucznych składników ma zaskakująco wysoką wartość kaloryczność w stosunku do niskiej wartości odżywczej. To zupełnie odwrotnie niż dieta naszych przodków. I jest tak dlatego, że konsument nie przywiązuje uwagi do zawartości produktu. Liczy się smak, i ilość kalorii (dla tych na diecie). Dlatego często jesteśmy najedzeni będąc jednocześnie niedożywionymi. 

I nie winię producentów ani marketingu ani telewizji czy Internetu za rozpowszechnianie takiego obrazu jedzenia. I tylko dlatego, że mam wrażenie, że sami chcemy tak żyć. Nie chcemy wiedzieć ani szukać rozwiązań, chcemy prostych sposobów jak być wiecznie młodym, pięknym i szczupłym. Nie interesuje nas odżywanie, unikanie chorób czy lepsza jakość życia. Ważne jest to jak wyglądamy i ewentualnie co można wziąć na chorobę jaka nam dolega. Dlatego suplementy odchudzające robią karierę, podobnie jak witaminy i minerały czy drogie kosmetyki.

Niektórzy bardziej zainteresowani dogrzebują się do powszechnych informacji na temat zdrowego jedzenia i wpadają w kolejne stereotypy (w stylu: unikaj tłuszczu lub jedz zdrowe węglowodany). Gdyby to było takie proste to wszyscy bylibyśmy szczupli. Oczywiście są ludzie genetycznie obdarowani, którzy korzystając z tych rad od lat utrzymują prawidłową wagę. Niestety większość z nas powinna sobie zdawać sprawę, że nadwaga to nie tylko kwestia ile jemy i co jemy, ale także całego naszego metabolizmu. A metabolizm to nie tylko zarządzanie kaloriami, to także równowaga pomiędzy innymi hormonami i reakcjami w naszym organiźmie. I jesteśmy jednym wielkim mechanizmem, który aby funkcjonować prawidłowo musi być w równowadze. Zaburzenie jej powoduje u jednego otyłość, a u innego trądzik. Dlatego ocenianie zdrowia pod kątem tego ile ważymy mija się z celem.

Szukanie właściwego sposobu odżywiania nie jest łatwym zadaniem, jest bardzo skomplikowane i wymaga nieco zainteresowania. Zapominamy często, że tu nie ma skrótów czy uniwersalnych metod oprócz jednej: jeść prawdziwe jedzenie.
Unikać tego co wyprodukował człowiek dla zarobku (oczywiście w granicach rozsądku). Nie bądźmy naiwni, firmy nie są po to aby dbać o naszą wagę czy zdrowie, są po to aby przynosić zyski. I w moralny czy nie sposób to zawsze będzie ich piorytet.

22 komentarze:

 1. شركة النور تقدم العديد من الخدمات لعملائها الكرام فنحن متخصصون في اعمال التنظيف ومكافحة الحشرات والنمل الابيض وكشف تسربات المياة وتسليك البيارات والمجاري اتصل بنا ليصلك مندوبنا اينما كنت فروعنا عديدة في جميع انحاء المملكة ,خبراء وفنيين في , احدث الاجهزة والمعدات ضمان علي جميع اعمالنا , اتصل الان 0507160513 خبرتنا ف اعمال التنظيف عالية تمتد لاكثر من عشرون عاما خبراء وفنيين في اعمال التنظيف ونستخدم افضل المواد والمعدات واحدث الاجهزة
  شركة تنظيف فلل بالرياض
  شركة تنظيف شقق بالرياض
  شركة تنظيف بالرياض
  شركة تنظيف منازل بالرياض
  شركة تنظيف سجاد بالرياض
  شركة تنظيف موكيت بالرياض
  شركة تنظيف سجاد وموكيت بالدمام

  OdpowiedzUsuń
 2. شركة النور تقدم العديد من الخدمات لعملائها الكرام فنحن متخصصون في اعمال التنظيف ومكافحة الحشرات والنمل الابيض وكشف تسربات المياة وتسليك البيارات والمجاري اتصل بنا ليصلك مندوبنا اينما كنت فروعنا عديدة في جميع انحاء المملكة ,خبراء وفنيين في , احدث الاجهزة والمعدات ضمان علي جميع اعمالنا , اتصل الان 0507160513 خبرتنا ف اعمال التنظيف عالية تمتد لاكثر من عشرون عاما خبراء وفنيين في اعمال التنظيف ونستخدم افضل المواد والمعدات واحدث الاجهزة
  شركة تنظيف سجاد وموكيت بالخبر
  شركة تنظيف كنب بالدمام

  شركة تنظيف كنب بالخبر
  شركة تنظيف مجالس بالرياض
  شركة تنظيف فلل بالاحساء
  شركة تنظيف فلل بالدمام
  شركة تنظيف بالدمام
  شركة تنظيف شقق بالدمام
  شركة خزانات بالدمام
  شركة تنظيف شقق بجازان

  OdpowiedzUsuń
 3. شركة النور تقدم العديد من الخدمات لعملائها الكرام فنحن متخصصون في اعمال التنظيف ومكافحة الحشرات والنمل الابيض وكشف تسربات المياة وتسليك البيارات والمجاري اتصل بنا ليصلك مندوبنا اينما كنت فروعنا عديدة في جميع انحاء المملكة ,خبراء وفنيين في , احدث الاجهزة والمعدات ضمان علي جميع اعمالنا , اتصل الان 0507160513 خبرتنا ف اعمال التنظيف عالية تمتد لاكثر من عشرون عاما خبراء وفنيين في اعمال التنظيف ونستخدم افضل المواد والمعدات واحدث الاجهزة
  شركة مكافحة حشرات بسيهات

  شركة مكافحة حشرات بجازان
  شركة مكافحة النمل الابيض بالدمام
  شركة مكافحة النمل الابيض بالدمام

  شركة مكافحة الحمام بالدمام
  شركة مكافحة الحمام بالخبر

  الكلمة الدلالية هنا
  شركة تاجير عمالة

  كشف تسربات المياه بالدمام
  شركة عزل خزانات بالدمام

  OdpowiedzUsuń
 4. شركة النور تقدم العديد من الخدمات لعملائها الكرام فنحن متخصصون في اعمال التنظيف ومكافحة الحشرات والنمل الابيض وكشف تسربات المياة وتسليك البيارات والمجاري اتصل بنا ليصلك مندوبنا اينما كنت فروعنا عديدة في جميع انحاء المملكة ,خبراء وفنيين في , احدث الاجهزة والمعدات ضمان علي جميع اعمالنا , اتصل الان 0507160513 خبرتنا ف اعمال التنظيف عالية تمتد لاكثر من عشرون عاما خبراء وفنيين في اعمال التنظيف ونستخدم افضل المواد والمعدات واحدث الاجهزة
  شركة عزل اسطح بالدمام

  شركة تسليك بيارات بالدمام
  شركة تسليك مجاري بالدمام
  شركة تنظيف مساجد بالدمام
  شركة تنظيف مساجد بالخبر


  OdpowiedzUsuń
 5. تبحث عن كيفيه عزل الفوم او افضل شركه عزل فوم بالرياض لا تتردد فى الاتصال بنا فنحن نتشرف بخدمتكم مع الضمان 10 سنوات

  OdpowiedzUsuń
 6. كل هذه العوامل تؤكد لنا أن هناك تسربا في مكان ما، والحل الأمثل هو الاتصال ب شركة كشف تسربات المياه بالرياض بدون تكسير نحن الأفضل في حل جميع المشكلات التي تتعلق بتسربات المياه، حيث تمتلك أحدث الأجهزة المتقدمة للتسربات شركة مكافحة النمل الابيض بالدمام
  شركة مكافحة النمل الابيض بالخبر

  OdpowiedzUsuń