Maj 14, 2012

Antykoncepcja a przyrost wagi

Przyrost wagi podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej jest bardzo powszechną obawą wśród kobiet, mimo że badania nie potwierdzają aby te najczęściej stosowane tabletki (zawierające zarówno estrogen jak i syntetyczny progesteron) powodowały tycie. Skąd więc to przekonanie o tuczących właściwościach pigułek?
 

Badania biorą zawsze średnią wszystkich przypadków. Wiadomo, że niektóre kobiety tyją podczas zażywania hormonów, inne chudną (zwłaszcza te, które mają wysoki poziom estrogenu). Z takiej średniej możliwe jest uzyskanie wyniku negującego przyrost wagi podczas stosowania pigułek, co nie jest oczywiście jak relatywne.
Ponadto badania nie uwzględniają ilości wody w organizmie, a wiadomo, że estrogen prowadzi do takiego efektu, co w rezultacie uznawane jest przez kobiety za przybieranie na wadze.

Tycie może też być bardziej ‚wymierne’. Tabletki antykoncepcyjne powodują niedobory witamin B6, B2, B12, kwasu foliowego, cynku, witaminy C, witaminy E oraz magnezu. Zależne jest to od dawki hormonów, ale nawet niewielkie niedobory często doprowadzają do skutków ubocznych takich jak zmęczenie, spadek nastroju oraz wzrost apetytu.

Niektóre badania wskazują nawet, że niedobory magnezu i cynku wpływają negatywnie na wrażliwość insulinową, co z kolei skutkuje przybieraniem na wadze.

Teoretycznie przyjmowanie tabletek hormonalnych może wywołać sporo różnych niedoborów, dlatego zaleca się przyjmowanie witamin w postaci suplementu, łącznie z magnezem w wysokiej dawce, który wpływa na zmniejszenie zatrzymywania wody w organizmie.

Z punktu widzenia odchudzania warto jeszcze wspomnieć, ze antykoncepcja hormonalna wpływa na inne hormony wydzielane w naszym organizmie. Dotyczy to głównie hormonów tarczycy oraz DHEA, który jest powiązany z testosteronem. Jedno badanie wskazało nawet, że kobiety przyjmujące pigułki zyskują 60% mniej przyrostu tkanki mięśniowej podczas programu treningowego, niż kobiety wolne od antykoncepcji hormonalnej. Dodatkowo u tych kobiet poziom DHEA był niższy, a kortyzolu wyższy. Pisałam już nie jeden raz o skutkach wysokiego poziomu kortyzolu, ale dla przypomnienia: wzrost wagi, wzrost apetytu, problemy ze snem, depresja, spadek libido.

Warto dodać, że obecnie większość stosowanej antykoncepcji zawiera minimalną dawkę hormonów, co znacznie redukuje skutki uboczne, w tym przybieranie na wadze. Nie zmienia to jednak faktu, że tabletki wciąż są nieodpowiednio dobierane, co jest główna przyczyną występowania skutków ubocznych. Oczywiście wielu z nich nie sposób uniknąć, ale warto chociaż minimalizować, jeśli decydujemy się na taką formę antykoncepcji.

Darmowy
test diagnostyczny

Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

dieta
eliminacyjna

Samodzielne rozwiązywanie problemów pokarmowych.

pobierz
przewodnik

Paleo w pigułce.

Zapisz się na
konsultacje

Najczęściej czytane

Hashimoto (autoimmunologiczna niedoczynność tarczycy)

Niedoczynność to poważny problem w ostatnich latach. Coraz więcej osób choruje i coraz częściej pacjent słyszy, że jego choroba to Hashimoto. Przeważnie... Zobacz więcej


Euthyrox, Eltroxin – czego nie wiesz o syntetycznym T4?

Nie ma dnia abym nie dostała wiadomości na temat chorób tarczycy. Niedoczynność jest tak często diagnozowana w ostatnich latach, że zaczyna to... Zobacz więcej


Reaktywna hipoglikemia i insulinooporność

Problemy z poziomem glukozy we krwi są bardzo powszechne, ponieważ wile różnych czynników wpływ na stabilność glukozy we krwi. Stres, nieodpowiednia dieta,... Zobacz więcej


SIBO czyli najczęstszy powód Zespołu Jelita Drażliwego

Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęstszych diagnoz na świecie. Nazywam ją workiem, do którego można wrzucić dosłownie wszystko, co daje objawy... Zobacz więcej


Gdy metylacja zawodzi – mutacja genu MTHFR

MTHFR – zapamiętajcie ten akronim, za kilka lat będzie o nim głośno. Dzisiejszy post, w moim odczuciu, jest jednym z ważniejszych. Przynajmniej... Zobacz więcej


Archiwum wpisów

Archives

Godziny otwarcia gabinetu:

PN-PT 10:00-18:00

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.