Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

14.05.2012

Antykoncepcja a przyrost wagi

Przyrost wagi podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej jest bardzo powszechną obawą wśród kobiet, mimo że badania nie potwierdzają aby te najczęściej stosowane tabletki (zawierające zarówno estrogen jak i syntetyczny progesteron) powodowały tycie. Skąd więc to przekonanie o tuczących właściwościach pigułek?
 
Badania biorą zawsze średnią wszystkich przypadków. Wiadomo, że niektóre kobiety tyją podczas zażywania hormonów, inne chudną (zwłaszcza te, które mają wysoki poziom estrogenu). Z takiej średniej możliwe jest uzyskanie wyniku negującego przyrost wagi podczas stosowania pigułek, co nie jest oczywiście jak relatywne.
Ponadto badania nie uwzględniają ilości wody w organizmie, a wiadomo, że estrogen prowadzi do takiego efektu, co w rezultacie uznawane jest przez kobiety za przybieranie na wadze.

Tycie może też być bardziej 'wymierne'. Tabletki antykoncepcyjne powodują niedobory witamin B6, B2, B12, kwasu foliowego, cynku, witaminy C, witaminy E oraz magnezu. Zależne jest to od dawki hormonów, ale nawet niewielkie niedobory często doprowadzają do skutków ubocznych takich jak zmęczenie, spadek nastroju oraz wzrost apetytu.

Niektóre badania wskazują nawet, że niedobory magnezu i cynku wpływają negatywnie na wrażliwość insulinową, co z kolei skutkuje przybieraniem na wadze.

Teoretycznie przyjmowanie tabletek hormonalnych może wywołać sporo różnych niedoborów, dlatego zaleca się przyjmowanie witamin w postaci suplementu, łącznie z magnezem w wysokiej dawce, który wpływa na zmniejszenie zatrzymywania wody w organizmie.

Z punktu widzenia odchudzania warto jeszcze wspomnieć, ze antykoncepcja hormonalna wpływa na inne hormony wydzielane w naszym organizmie. Dotyczy to głównie hormonów tarczycy oraz DHEA, który jest powiązany z testosteronem. Jedno badanie wskazało nawet, że kobiety przyjmujące pigułki zyskują 60% mniej przyrostu tkanki mięśniowej podczas programu treningowego, niż kobiety wolne od antykoncepcji hormonalnej. Dodatkowo u tych kobiet poziom DHEA był niższy, a kortyzolu wyższy. Pisałam już nie jeden raz o skutkach wysokiego poziomu kortyzolu, ale dla przypomnienia: wzrost wagi, wzrost apetytu, problemy ze snem, depresja, spadek libido.

Warto dodać, że obecnie większość stosowanej antykoncepcji zawiera minimalną dawkę hormonów, co znacznie redukuje skutki uboczne, w tym przybieranie na wadze. Nie zmienia to jednak faktu, że tabletki wciąż są nieodpowiednio dobierane, co jest główna przyczyną występowania skutków ubocznych. Oczywiście wielu z nich nie sposób uniknąć, ale warto chociaż minimalizować, jeśli decydujemy się na taką formę antykoncepcji.

3 komentarze:

 1. Tak, tak. Pigułki jak każde inne leki i bodźce mają wpływ na organizm. Są już jednak takie leki, które wspomagają odchudzanie- nie zatrzymują wody, poprawiają metabolizm może nie znacznie, ale jednak.

  Byłam w szoku jak lekarz zaproponował mi tabletki "odchudzające". Pomyślałam, że to żart, a tymczasem one pomagały utrzymać wagę w chwilach słabości i ponownego upadku kilogramów :). Szkoda tylko, że do czasu. Ale cóż leki lekom nie równe.

  Dzięki za tego posta. Mam Cię na uwadze hihi.
  Pozdrawiam. Czilga

  OdpowiedzUsuń
 2. czasem tak jest

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokładnie, panuje opinia, iż tabletki antykoncepcyjne zatrzymują wodę, powodując przyrost wagi. Na uwagę zasługują również inne metody antykoncepcyjne, na przykład żele plemnikobójcze. Należy jednak pamiętać, że żadna z metod nie daje stu procentowej ochrony przed ciążą.

  OdpowiedzUsuń