Maj 18, 2012

H2O

Post może banalny, ale wciąż kwestia jest ważna i zaniedbywana. Mowa o wodzie 🙂
Picie wody w dużych ilościach jest powszechnie zalecane dla zdrowia i utraty wagi. Przytaczane są takie argumenty jak przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej redukcje apetytu, zwiększenie energii.

Generalnie zaleca się picie wody w małych ilościach przez cały dzień. Pragnienie nie ma tu nic do rzeczy. Niewiele jednak osób wie, że można wypić za dużo wody. Aż do takiego stopnia, że organizm z powodu za dużej ilości toksyn może nie przeżyć.
Komórki ciała są w ciągłej równowadze elektrolitowej. Kiedy się pocimy lub sikamy pozbawiamy się części elektrolitów. Dlatego podczas niektórych chorób czy intensywnego wysiłku fizycznego należy oprócz wody uzupełnić też elektrolity.
Ilość wody, którą należałoby wypić, aby konsekwencje były poważne jest na tyle ogromna, że nie musimy się o to martwić.
Badania wskazują natomiast, że niewielkie odwodnienie może lekko zakłócić pracę naszego umysłu. Objawia się osłabieniem zdolności koncentracji, bólami głowy i obniżonym nastrojem.
Jedno z badań wskazuje na korelację między ilością wypijanej wody, a zachorowalnością na raka pęcherza. Wypijanie 6 szklanek wody dziennie statystycznie zmniejsza szansę na wystąpienie tego typu nowotworu o 50%. Dodam, że niestety inne badania nie potwierdziły tej teorii.
Badania jasno za to wskazują, że wypijanie szklanki wody przed posiłkiem zmniejsza apetyt i w rezultacie redukuje ilość energii spożywaną podczas posiłku.
Podobnie, spożywanie zup według badań powoduje uczucie sytości na dłużej w porównaniu do tradycyjnego jedzenia konsumowanego wraz z szklanką wody.
Picie wody jest nie niezbędne dla organizmu, bez niej po kliku dniach po prostu umrzemy. Krew składa się ze sporej ilości wody, podobnie limfa. Bez wody trawienie oraz regulacja temperatury ciała nie przebiegają prawidłowo. Nasze mięśnie również potrzebują wody do poprawnej regeneracji. Nasza skóra bez prawidłowego nawilżenia od wewnątrz staje się sucha, zmarszczki są widoczniejsze. Co jeszcze? Woda pozwala pozbyć się toksyn z organizmu, wpływa na prawidłową pracę nerek oraz jelit – często wystarczy odpowiednia podaż wody aby pozbyć się zaparć. 
Ogólnym założeniem jest wypijanie minimum 8 szklanek dziennie i nie mniej niż 5.Warto pamiętać o zwiększeniu ilości wody w przypadku aktywności fizycznej, wysokiej temperatury czy w przebiegu choroby. Zwróćcie uwagę na kolor moczu, powinien być bladożółty, nawet przezroczysty. Jeśli jest ciemny i nasycony to znak, że trzeba pić więcej.
Często też pragnienie mylone jest z głodem. Wydaje nam się, że chcemy jeść podczas gdy tak naprawdę jesteśmy lekko odwodnieni i potrzebujemy uzupełnić płyny. 
Podsumowując: warto wypić 2 szklanki wody na czczo i pilnować w ciągu dnia aby przynajmniej co godzinę wypijać pół szklanki wody!

Darmowy
test diagnostyczny

Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

dieta
eliminacyjna

Samodzielne rozwiązywanie problemów pokarmowych.

pobierz
przewodnik

Paleo w pigułce.

Zapisz się na
konsultacje

Najczęściej czytane

Hashimoto (autoimmunologiczna niedoczynność tarczycy)

Niedoczynność to poważny problem w ostatnich latach. Coraz więcej osób choruje i coraz częściej pacjent słyszy, że jego choroba to Hashimoto. Przeważnie... Zobacz więcej


Euthyrox, Eltroxin – czego nie wiesz o syntetycznym T4?

Nie ma dnia abym nie dostała wiadomości na temat chorób tarczycy. Niedoczynność jest tak często diagnozowana w ostatnich latach, że zaczyna to... Zobacz więcej


Reaktywna hipoglikemia i insulinooporność

Problemy z poziomem glukozy we krwi są bardzo powszechne, ponieważ wile różnych czynników wpływ na stabilność glukozy we krwi. Stres, nieodpowiednia dieta,... Zobacz więcej


SIBO czyli najczęstszy powód Zespołu Jelita Drażliwego

Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęstszych diagnoz na świecie. Nazywam ją workiem, do którego można wrzucić dosłownie wszystko, co daje objawy... Zobacz więcej


Gdy metylacja zawodzi – mutacja genu MTHFR

MTHFR – zapamiętajcie ten akronim, za kilka lat będzie o nim głośno. Dzisiejszy post, w moim odczuciu, jest jednym z ważniejszych. Przynajmniej... Zobacz więcej


Archiwum wpisów

Archives

Godziny otwarcia gabinetu:

PN-PT 10:00-18:00

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.