Maj 20, 2012

Toksyny (nie)groźne

Co mają wspólnego: płatki śniadaniowe, oleje roślinne (kukurydziany, sojowy, słonecznikowy(, cukier (w tym też syrop glukozowo-fruktozowy) oraz przetworzona soja (mleko sojowe, mąka sojowa)?
Wszystkie te produkty są toksynami. Brzmi dziwnie prawda?
Toksyna to najprościej mówiąc coś co jest zdolne do wywołania choroby lub uszkodzenia komórek ciała, gdy dostanie się do organizmu. Toksyny to nie tylko chemiczne substancje jak pestycydy, ciężkie metale czy zanieczyszczenia. Nawet woda może być toksyczna w wysokich ilościach.
Istotny jest tutaj mechanizm: toksyna w małej ilości jest mało toksyczna, jej szkodliwość rośnie wraz z ilością konsumpcji, co jest kluczowe dla zrozumienia działania toksyn w typowej diecie. Nie rozchorujemy się ot tak od płatków czy olejów roślinnych lub batonika. Przynajmniej nie od małej ilości i nie od razu.

1) Zboża
Pszenica, kukurydza, ryż, żyto, owiec, orkisz to podstawa naszej diety. Nic dziwnego, że kreuje się obraz zbóż jako ‚zdrowia’ zwłaszcza w kontekście pełnego ziarna.
Mimo, że ewolucyjnie nie jesteśmy ukształtowani do jedzenia zbóż.  Dlaczego jemy zwierzęta? Bo nasza natura jest zaprogramowana aby gonić, dopaść i zjeść. Nie da się gonić roślin, w tym też zbóż, dlatego rośliny musiały wykształtować inne mechanizmy aby się bronić. Między innymi były to toksyny drażniące nasz układ pokarmowy, substancje utrudniające wchłanianie kluczowych minerałów czy nawet białka.
Najbardziej znany jest oczywiście gluten, który uszkadza nasze wnętrzności i powoduje syndrom nieszczelnej śluzówki.
Ponadto niektórzy wykazują dużą nietolerancję na gluten, co skutkuje bardzo poważnym konsekwencjami naruszającymi mózg, żołądek, wątrobę, tętnice i żyły. Ponadto najnowsze badania wskazują, że o wiele więcej osób wykazuje nietolerancję na gluten, niż to wykazują klasyczne testy, Jest to związane ze sposobem przeprowadzania badania, które uwzględnia tylko dwa komponenty glutenu jako potencjalne groźne, podczas gdy w rzeczywistości jest ich kilka (np. wspominane przeze mnie kilkakrotnie lektyny). Co więcej, jeśli wykazujemy nietolerancję na gluten to bardzo prawdopodobne jest, że nasz organi0zm będzie niekorzystnie reagował na inne produkty o podobnej budowie molekularnej do glutenu. W większości mowa tutaj o innych niż glutenowe zbożach, dlaczego często samo bezglutenowe odżywianie to za mało w przypadku nietolerancji. Do tego dochodzą jeszcze: mleko, kawa, czekolada, amarantus, quinoa, gryka, ryż, ziemniaki, kukurydza i sezam.

2) Przemysłowe oleje roślinne
Popularność zyskały całkiem niedawno jak ‚zdrowa’ alternatywa dla nasyconych kwasów tłuszczowych. Bogate są w kwasy tłuszczowe Omega6 i głownie dzięki nimi zaburzona została równowaga pomiędzy ZOmega3 i Omega6, co skutkuje chorobami serca, cukrzycą drugiego typu, otyłością, zespołem drażliwego jelita oraz stanami zapalnymi jelit, astmą, nowotworami, zaburzeniami psychicznymi oraz chorobami autoimmunologicznymi. Generalnie nadmiar Omega6 podnosi stan zapalny naszego organizmu.

3) Cukier
Pisałam już o toksyczności cukru, ale dla przypomnienia warto powtórzyć, że nadkonsumpcja wywołuje:
– wzrost poziomu cukru we krwi na czczo,
– zaburzenia trawienne jak niestrawność czy nadkwasotę
– zmniejszenie wchłaniania białka,
– alergie pokarmowe,
– rozwój komórek nowotworowych w przypadku niektórych nowotworów )piersi, jajników, prostaty, odbytu, płuc, żołądka).

Oczywiście cukier ma wiele twarzy. Najbardziej znany jest biały stołowy, który składa się z glukozy i fruktozy, Glukoza jest niezbędna  dla organizmu, natomiast fruktoza bywa problematyczna z powodu możliwości złego wchłaniania oraz przez fakt, że w przeciwieństwie do glukozy, która szybko dostaje się do komórek, fruktoza wędruje do wątroby, gdzie jest przekształcana (po uzupełnieniu glikogenu) w tłuszcz. Dlatego nadmiar fruktozy powoduje stłuszczenie wątroby.

4) Soja
Promowana przez wegetarianów jako alternatywa dla białka pochodzenia zwierzęcego kojarzy się z ‚zdrowym’ jedzeniem. Ponadto przecież w Azji jest konsumowana od wieków! Tylko, że w Azji spożywana jest przeważnie w formie nieprzetworzonej oraz sfermentowanej, co neutralizuje toksyny.
Po drugie Azjaci konsumują soję jako dodatek do diety, nie jako główne źródło białka mające zastąpić produkty zwierzęce. Średnia dzienna konsumpcja soi wynosi tam ok 10-30 gram.
A dlaczego nadmiar soi szkodzi?
– soja zawiera inhibitory, które wpływają na trawienie białka oraz funkcje trzustki,
– soja zawiera kwas fitynowy utrudniający wchłanianie magnezu, cynku, żelaza
– soja zwiększa nasze zapotrzebowanie na witaminę D, której w typowej diecie już brakuje,
– soja wpływa na wydzielanie hormonów u kobiety, co skutkuje bezpłodnością oraz przyczynia się do występowania nowotworu piersi.
– soja zwiększa zapotrzebowanie na witaminę B12, ponieważ ta zawarta w soi nie przyswaja się poprawnie,
– przetwarzanie soi powoduje tworzenie toksycznych substancji takich jak nitrozaminy, które działają rakotwórczo,
– podczas przetwarzania soi wytwarza się glutaminian sodu.

Jak widać wyżej nie wystarczy unikać chemii w jedzeniu, toksyny są również w produktach uważanych za zdrowe. Ich nadmierna konsumpcja przyczynia się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Może warto więc wrócić do diety zgodnej z naszymi genami?

Darmowy
test diagnostyczny

Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

dieta
eliminacyjna

Samodzielne rozwiązywanie problemów pokarmowych.

pobierz
przewodnik

Paleo w pigułce.

Zapisz się na
konsultacje

Najczęściej czytane

Hashimoto (autoimmunologiczna niedoczynność tarczycy)

Niedoczynność to poważny problem w ostatnich latach. Coraz więcej osób choruje i coraz częściej pacjent słyszy, że jego choroba to Hashimoto. Przeważnie... Zobacz więcej


Euthyrox, Eltroxin – czego nie wiesz o syntetycznym T4?

Nie ma dnia abym nie dostała wiadomości na temat chorób tarczycy. Niedoczynność jest tak często diagnozowana w ostatnich latach, że zaczyna to... Zobacz więcej


Reaktywna hipoglikemia i insulinooporność

Problemy z poziomem glukozy we krwi są bardzo powszechne, ponieważ wile różnych czynników wpływ na stabilność glukozy we krwi. Stres, nieodpowiednia dieta,... Zobacz więcej


SIBO czyli najczęstszy powód Zespołu Jelita Drażliwego

Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęstszych diagnoz na świecie. Nazywam ją workiem, do którego można wrzucić dosłownie wszystko, co daje objawy... Zobacz więcej


Gdy metylacja zawodzi – mutacja genu MTHFR

MTHFR – zapamiętajcie ten akronim, za kilka lat będzie o nim głośno. Dzisiejszy post, w moim odczuciu, jest jednym z ważniejszych. Przynajmniej... Zobacz więcej


Archiwum wpisów

Archives

Godziny otwarcia gabinetu:

PN-PT 10:00-18:00

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.