Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

22.05.2012

Zabójca bakterii

Utrzymanie równowagi flory bakteryjnej naszego organizmu jest kluczowe dla dobrego samopoczucia i zdrowia. Jednym z czynników, który narusza ją w dużym stopniu są antybiotyki. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że konsekwencje antybiotykoterapii mają o wiele bardziej długoterminowy efekt na organizm niż uważamy.

Jeden z naukowców twierdzi, że na skutek długotrwałych antybiotykoterapii nie tylko uszkadzamy florę bakteryjną własnego organizmu, ale również w przypadku kobiet w ciąży narażone są również dzieci, które rodzą się z zaburzoną równowagą flory bakteryjnej.
Inne badania wskazują, że nawet jednorazowe zażywanie antybiotyków powoduje zmiany w różnych szczepach bakterii, oraz rozwój pantogenu Clostridium difficile., którego kolonizacja powoduje biegunki oraz zapalenie okrężnicy.

Generalnie antybiotyki kojarzą się z objawami niepożądanymi takimi jak biegunka czy grzybica, które często są wynikiem przerostu niebezpiecznych patogenów opornych na antybiotyki takich jak salmonnella czy candida.
Ponadto badania wskazują na korelację między zaburzoną równowagą bakteryjną a stanami zapalnym jelit, w tym chorobami Crohna czy okrężnicy. Pacjenci często mają zmniejszoną koncetrację pożądanych szczepów bakterii takich jak Lactobacillus oraz Bifdobacteria, które chronią przed patogenami oraz zwiększają absorpcję minerałów.

Brak równowagi mikroflory jest też czynnikiem wpływającym na reakcje autoimmunologiczne organizmu. Infekcja wywołania niektórymi typami patogenów może skutkować autoimmunologiczną odpowiedzią ze strony stawów lub innych organów. Zniszczenie flory bakteryjnej powoduje również, że błony śluzowe zaczynają przeciekać (syndrom nieszczelnej śluzówki), co uważane jest podstawę naruszenia obrony autoimunologicznej. Dlatego brak poprawnej flory bateryjnej kojarzony jest z chorobami takimi jak np. alergie.
Najnowsze badania wskazują także na powiązania między prawidłową florą bakteryjną a otyłością. Wynika to z faktu, że dieta niskokaloryczna zwiększa ilość szczepów bakteryjnych charakterystycznych dla osób szczupłych. Ciekawe badanie przeprowadzono na myszach. Osobnikom o sterylnej florze bakteryjnej przekazano bakterie kałowe zarówno z myszy szczupłych jak i otyłych. W konsekwencji przy tej samej kontrolowanej podaży jedzenia jedne myszy tyły, a inne nie przybierały na wadze.


Antybiotyki niewątpliwie są niezbędne jednak czasem korzyści ich stosowania są mniejsze niż straty jakie wywołują w organizmie. Szczególnie niebezpieczne jest stosowanie antybiotykoterpaii u małych dzieci, u których wykształcenie zdrowej flory bakteryjnej jest kluczowe dla długoterminowego zdrowia.
W mniej poważnych przypadkach można skorzystać z alternatywnych produktów do antybiotyków takich jak czosnek. oregano, miód, olej kokosowy, żurawina czy witamina D.

W przypadku gdy antybiotyk jest jednak koniecznością warto zadbać o polepszenie flory bakteryjnej poprzez chociażby spożywanie różnego typu sfermentowanego jedzenia (kefir, ale własnoręcznie robiony, ogórki kwaszone, kapusta kiszona) oraz stosowanie probiotyków. Ograniczy to występowanie biegunki oraz zaopatrzy organizm w dobre bakterie, co jest niezwykle istotne po okresie wyjałowienia kuracją antybiotykową. Do tego warto dołączyć np. błonnik, który działa prebiotycznie stymulując wzrost dobrych bakterii.

9 komentarzy:

 1. Jak zawsze świetny post, chociaż zawsze przy antybiotykach dostaję probiotyk jeszcze na tej samej recepcie. Kiedyś probiotyk przepiała mi ginekolożka

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja ostatnio odkryłam urządzenie - jogurtownicę. Dobrze, że nabyłam, bo jest tania, a koszt szybko się zwróci (jem nie tylko ja, ale i moje dwa psy). Od jakiegoś czasu zakup jogurtu naturalnego doprowadzał mnie do czarnej rozpaczy, wszędzie poupychane mleko w proszku. Jakoś tydzień temu Bakoma zniszczyła skład swojego jedynego jogurtu bez mleka w proszku. Czas się przerzucić na kefiry i maślankę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobry post...ja przy antybiotykach zawsze nie mam ochoty na jogurty etc. a jak tylko zaprzestane brania to pojawia się mój "głód" białka xd..taka to już jestem :)
  Zapraszam do mnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacyjne informacje. Mam ciągle wysokie ph moczu i pochwy. Zagnieżdzają sie bakterie , szaleja streptococcusy. Katastrofa!!! Oczywiście alergia przy tym u mnie i moich dzieci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jak Twoje jelita? Infekcje płciowe i drog moczowych najczęściej idą z układu pokarmowego.

   Usuń
  2. A jak Twoje jelita? Infekcje płciowe i drog moczowych najczęściej idą z układu pokarmowego.

   Usuń