Czerwiec 21, 2012

Adwokat diabła

Jak już pewnie wiecie nadmiar węglowodanów, zwłaszcza ich przetworzona forma, ma wiele negatywnych efektów na nasze zdrowie. Udowodniono też ich uzależniające działanie, czego możecie się nie spodziewać to ich powiązanie z ogólnie pojętym poczuciem szczęścia.
Tak, węglowodany wpływają na nasz nastrój. Wiedzą o tym doskonale diabetycy, którzy mocno odczuwają korelację pomiędzy zmianami poziomu cukru i zmianami nastroju. 

Jak to jest w teorii? Poprzez hormony takie jak insulina oraz białka jak albumina, trawienie węglowodanów doprowadza do skoku aminokwasu zwanego tryptofanem. Jest to prekursor seretoniny, która nazywana jest hormonem szczęścia.  Ludzie u których poziom seretoniny jest wysoki są spokojniejsi, bardziej weseli, lepiej śpią. Niski poziom seretoniny jest kojarzony z występowaniem przemocy, depresji, bezsenności.
Aby wystąpił skok seretoniny konieczne jest spożycie posiłku składającego się tylko z węglowodanów Dodanie chociaż trochę białka czy tłuszczu stopuje ten proces.
Nawet niektóre węglowodany takie jak ziemniaki, ryż czy czekolada zdają się mieć za dużo białka aby wywołać skok seretoniny. 
Badania wskazują, że wypicie 48g napoju składającego się z węglowodanów zmniejszają depresję i złość u kobiet cierpiących na PMS. Jest to powiązane z bardzo często występującymi zachciankami lub ochotą na słodkie przed okresem, które niejedna kobieta zna z autopsji. Ponadto istnieje szereg dowodów na powiązanie spożycia węglowodanów z polepszeniem nastroju i poprawą jakości snu (czysty miód przed snem działa cuda).
Cala teroria dotycząca powiązania węglowodany-tryptofan-seretonina jest wciąż mocno podważana, ale nie ma wątpliwości, że w zdrowym ciele węglowodany dobrej jakości mogą być pomocne. Osobiście nie mam nic przeciwko dietom wysoko węglowodanowym, o ile mamy dobrą tolerancję, uporządkowaną kwestię hormonalną i jakość jedzenia jest wysoka.
Należy również dodać, że potencjalny pozytywny wpływ na nastrój węglowodanów jest jednym z niewielu pozytywnych aspektów ich nadmiernego spożycia.

Darmowy
test diagnostyczny

Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

dieta
eliminacyjna

Samodzielne rozwiązywanie problemów pokarmowych.

pobierz
przewodnik

Paleo w pigułce.

Zapisz się na
konsultacje

Najczęściej czytane

Rola hormonów kobiecych w chorobach autoimmunologicznych

Temat chorób autoimmunizacyjnych w ostatnich latach jest coraz częściej poruszany. Chorzy przestają być biernymi pacjentami, skazanymi na farmakologiczny model leczenia, i zaczynają... Zobacz więcej


Gdy trawienie pójdzie w złą stronę

Gdy nie trawisz poprawnie, nie ma żadnego znaczenia jak wartościowa jest Twoja dieta. I nie jest to rzadka sytuacja, że dana osoba... Zobacz więcej


Funkcjonalna dietetyka w chorobie onkologicznej

W onkologii barwy są czarno-białe. Dla wielu osób zmagających się z chorobą nowotworową wybór terapii jest prosty: albo konwencjonalne leczenie, albo poszukiwanie... Zobacz więcej


Testy na nietolerancję pokarmową – oczekiwania vs rzeczywistość

Testy na nietolerancję pokarmową jeszcze kilkanaście lat temu były obiecującym rozwiązaniem wielu problemów zdrowotnych.  Ze względu na zaporową cenę byłą to jednak... Zobacz więcej


Fizjologiczne aspekty odchudzania – dysfunkcja komórki

Dziś kolejny, trochę traktowany po macoszemu i nie cieszący się dużą uwagą, aspekt fizjologiczny wpływający na odchudzanie – komórka i jej praca.... Zobacz więcej


Archiwum wpisów

Archives

Godziny otwarcia gabinetu:

PN-PT 10:00-18:00

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.