Lipiec 26, 2012

Dietetyczna pomoc w migrenie

Leczenie migren jest niezwykle trudne ze względu na częste trudności z ustaleniem przyczyny, co w praktyce oznacza, że przeważnie pacjent zostaje odesłany do domu z recepta na leki przeciwbólowe i ogólnymi mało skutecznymi zaleceniami.
Przyczyn migreny może być wiele, od zaburzeń hormonalnych po problemy trawienne. Bez kompleksowej diagnostyki oraz holistycznego podejścia nie sposób tak naprawdę znaleźć powodu chronicznych bóli. Są jednak substancje w jedzeniu, które mogą wpływać i nawet wywoływać bóle głowy. Dlatego zastosowanie protokołu eliminacyjnego może być pierwszym krokiem w przypadku bezradności osób cierpiących, którym klasyczne podejście lekarzy nie przynosi ulgi. 

Co może wpływać na migrenę?


1) Tyraminy
Są to pochodne aminokwasu tyrozyny, które występują w niektórych produktach spożywczych oraz lekach. Normalnie powinny być metabolizowane przez enzym MAO czyli monoaminooksydazę. Gdy jednak są zaburzenia w wydzielaniu tego enzymu dochodzi do wysokiego stężenia tyramin we krwi, co powoduje wzrost ciśnienia krwi, poty, mdłości i bóle migrenowe.
Czego unikać?
Bogate w tyraminy są sery pleśniowe, wino, piwo, sfermentowane produkty, suszone owoce z dwutlenkiem siarki, przemysłowe wędliny i ryby (te które konserwowano) oraz niektóre lekarstwa na kaszel czy grypę. Pacjenci stosujący leki z grupy inhibitorów MAO, które wykorzystywane są w leczeniu depresji również powinni zachować ostrożność.

2) Histaminy
Pojawiają się w jedzeniu jako efekt przekształcenia aminokwasu histydyny, który znajduje się w każdym źródle białka. Osoby, które wykazują nietolerancję histaminy, mają niskim poziom enzymów metabolizujących histaminę, co powoduje że pojawia się jej nadmiar w organizmie. I u migrenowców właśnie tak się dzieje. Generalnie nadmiar histaminy również wywołuje objawy alergiczne takie jak bóle głowy, wysypka, świąd, biegunka.
Zaleceniem jest stosować dietę ubogą w histaminy lub przyjmować suplement z diaminooksydazą, która jest enzymem niezbędnym do metabolizmu histaminy.
Czego unikać?
Serów, sfermentowanej soi, kapusty kiszonej, ogórków kiszonych, napojów alkoholowych. Wykluczyć należy również cynamon, kakao, goździki, pomidory, szpinak, bakłażany, awokado, truskawki, banany, ananasy i mango. Problematyczne mogą być też cytrusy oraz  orzeszki ziemne, orzechy włoskie i nerkowca, musztarda i ketchup. 

3) Arginina
Jest to aminokwas niezbędny do syntezy związków takich jak np. tlenek azotu, agmatyna czy choćby kreatyna. Powodując wzrost tlenku azotu we krwi doprowadza do wielu pozytywnych reakcji, ale również rozszerzania naczyń krwionośnych, również tych czaszkowych i powszechnie uważa się, że ból migrenowy jest spowodowany tym rozszerzaniem. Mechanizm nie jest do końca wyjaśniony, ale jest to jedna z teorii 🙂
Czego unikać?
Czekolady, orzechów, ryżu brązowego, płatków owsianych, owoców morza.

Z pewnością osoby cierpiące na migrenowe bóle głowy powinny spróbować dietetycznego podejścia do tematu, które połączone z odpowiednimi suplementami może przynieść lepsze korzyści nie standardowo stosowane leki przeciwbólowe. Dodam jeszcze, że coraz więcej pojawia się doniesień o korelacji spożywania glutenu z występowaniem migren. Niestety nie wczytywałam się w dokładne mechanizmy, ale z pewnością jest to kolejny argument, dla którego warto wykluczyć zboże z naszego menu.

Darmowy
test diagnostyczny

Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

dieta
eliminacyjna

Samodzielne rozwiązywanie problemów pokarmowych.

pobierz
przewodnik

Paleo w pigułce.

Zapisz się na
konsultacje

Najczęściej czytane

Hashimoto (autoimmunologiczna niedoczynność tarczycy)

Niedoczynność to poważny problem w ostatnich latach. Coraz więcej osób choruje i coraz częściej pacjent słyszy, że jego choroba to Hashimoto. Przeważnie... Zobacz więcej


Euthyrox, Eltroxin – czego nie wiesz o syntetycznym T4?

Nie ma dnia abym nie dostała wiadomości na temat chorób tarczycy. Niedoczynność jest tak często diagnozowana w ostatnich latach, że zaczyna to... Zobacz więcej


Reaktywna hipoglikemia i insulinooporność

Problemy z poziomem glukozy we krwi są bardzo powszechne, ponieważ wile różnych czynników wpływ na stabilność glukozy we krwi. Stres, nieodpowiednia dieta,... Zobacz więcej


SIBO czyli najczęstszy powód Zespołu Jelita Drażliwego

Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęstszych diagnoz na świecie. Nazywam ją workiem, do którego można wrzucić dosłownie wszystko, co daje objawy... Zobacz więcej


Gdy metylacja zawodzi – mutacja genu MTHFR

MTHFR – zapamiętajcie ten akronim, za kilka lat będzie o nim głośno. Dzisiejszy post, w moim odczuciu, jest jednym z ważniejszych. Przynajmniej... Zobacz więcej


Archiwum wpisów

Archives

Godziny otwarcia gabinetu:

PN-PT 10:00-18:00

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.