Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

30.09.2012

Estrogenowa przewaga (uwaga PMS)

Przewaga estrogenów kojarzy się najczęściej z kobietami starszymi. Niestety ten problem coraz częściej dotyczy młodych kobiet i nawet mężczyzn. I co ciekawe niekoniecznie zdajemy sobie sprawę co może wywoływać ten stan.

Co oznacza przewaga estrogenów?
Dominacja estrogenów ma miejsce nie tylko gdy ilość tego hormonu jest znacząco wyższa niż norma. Realnie, tak naprawdę ważny jest jego poziom w stosunku do innych hormonów, a w szczególności do progesteronu. Czyli oba hormony mogą być w zakresie norm laboratoryjnych, jednak na dwóch końcach. Nasza konwencjonalna medycyna nie uważa przewagi estrogenowej za jednostkę chorobową, mimo że badania wskazują na jej powiązanie z wieloma chronicznymi dolegliwościami.
Można tutaj wymienić: nieregularne okresy, zatrzymywanie wody, tycie, zimne ręce i stopy, alergie, spadek libido, suchą skórę i oczy, zmęczenie, wypadanie włosów, depresję, bóle głowy, bezsenność, PMS czy nowotwory piersi/prostaty.

Pomiatając kwestie stricte zdrowotne związane z brakiem równowagi hormonalnej, przewagę estrogenów można 'zdobyć' nieświadomie poprzez styl życia. Estrogeny bowiem znajdują się w postaci substancji naturalnych i sztucznych w naszym codziennym środowisku.


Skąd estrogen?
Jednym z największych ich źródeł jest plastyk Toksyczne substancje BPA, które występują w opakowaniach plastykowych (woda, pojemniki), sprzęcie sportowym, telefonach komórkowych i wielu innych produktach codziennego użytku, dostają się do naszego jedzenia, zwłaszcza gdy temperatura jest wyższa lub szczególnie gdy używamy plastykowych pojemników do odgrzewania jedzenia w mikrofalówce.
Substancje te mają udowodnioną aktywność w kwestii estrogenów. Badania wskazują również na silną korelację między BPA a otyłością.

Ale nie tylko plastyk jest groźny. Produkty, których używamy do pielęgnacji włosów czy skóry, preparaty do makijażu, także te do ochrony przeciwsłonecznej mają masę nienaturalnego estrogenu. Podobnie powszechnie stosowane pestycydy.

Naturalne źródła estrogenu najczęściej możemy znaleźć w masowo produkowanym mięsie (w tym drobiu), soi (bardzo wysoka zawartość) i mięcie. Również tkanka tłuszczowa produkuje estrogen, dlatego jeśli nie mamy pewności co do jakości kupowanego mięsa, warto wybierać te chudsze kawałki. Nasz własny tłuszczyk też produkuje estrogen :)

Jak się chronić?
 • Nadmiar estrogenów można niwelować odpowiednią dietą. Mowa tutaj głównie o warzywach (brokuł, kalafior, sałaty, kapusta) oraz owocach cytrusowych i awokado
 •  Aby detoks estrogenów (też innych hormonów) zachodził poprawnie należy koniecznie zadbać o prawidłową florę bakteryjną i regularne wypróżnianie, o czym pisałam już przy okazji posta na temat cyklu menstruacyjnego 
 • Warto unikać plastykowych opakowań do przechowywania jedzenia, zwłaszcza jeśli służą nam też do odgrzewania.
 • Używać ceramicznych lub szklanych pojemników
 • Filtrować wodę
 • Unikać pestycydów,myć dokładnie warzywa i owoce
 • Uważać na produkty do prania, zwłaszcza płyny do płukania z petrochemicznymi substancjami
  Unikać parabenów w kosmetykach
 • Zwracać uwagę na jakość mięsa
 • Wyeliminować soję i jej przetwory z diety

Polecam też ciekawy podcast na ten temat :)

16 komentarzy:

 1. Ciekawy wpis. Z ciekawości sprawdziłem płyny.. i pierwszy płyn bez sub. petrochemicznych kosztuje dwa razy drożej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jesli chodzi o dietę, to polecane przy dominacji estrogenowej warzywa są niepolecane przy Hashimoto, ktore niestety mam (dominacje estrogenowa również). A co sądzisz o kremach z progesteronem stos. w 2 połowie cyklu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie tak...ale, duże ale...ciężko u nas zbadać progesteron w poprawny sposób, i zawsze te dawkowanie jest trochę przypadkowe. Powinno być dzienne zestawienie estrogenu i progesteronu, aby zobaczyć ich stosunek dzień po dniu cyklu. Stąd krem budzi we mnie sporo wątpliwości i najpierw stawiałabym na preparaty wspomagające produkcje progesteronu i detoks estrogenu. No i tarczyca niestety jest mocno powiązana z nadmiarem estrogenu, często się okazuje, że nawet przy Hashi objawy niedoczynności się zmniejszają gdy estrogen wraca do normy/równowagi.

   Usuń
  2. Z warzywami masz rację, ale ponoć można je jeść bez obawy po ugotowaniu.

   Usuń
 3. A co polecasz do wspomagania produkcji progesteronu?

  OdpowiedzUsuń
 4. Tez byłabym zainteresowana blokerami estrogenu. Moj lekarz zapisał mi estradiol na nadmierna potliwość i rozdraznienie. Wybrałam 2 opakowania w ciagu 2miesiecy. Dostałam mega tkliwości piersi i rozbudowały mi sie uda. Jak mozna usprawnić detoks estrogenowy?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. A dlaczego nadmiar estrogenów kojarzy się z kobietami starszymi? kompletnie tego nie rozumiem, ponieważ w czasie menopauzy i po niej dochodzi do wygaśnięcia czynności jajników i ustania produkcji estrogenów. stąd też u starszych kobiet wystepuje niedobór tego hormonu (dlatego też wszystkie suplementy dla kobiet w menopauzie zawieraja soję). Poproszę o wyjasnienie.

  OdpowiedzUsuń
 6. http://thepowerof4-paula.blogspot.com/2010/10/reduce-breast-cancer-risk-and-lower.html

  U zwierząt aktywność aromatazy reguluje temperatura. Np. o płci krokodyla decyduje ciepłota złożonych jaj.
  Nie wiem, czy sauna gorąca kąpiel ma na to wpływ . Opinie są sprzeczne.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie moge brac na serio kogos kto zamiast plastik pisze plastyk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obie formy są poprawne: http://sjp.pwn.pl/szukaj/plastyk.html

   Usuń
  2. Nie, nie są

   Usuń
  3. Nie, nie są, bo Pani tak zadecydowała, nie czytając słownika. Brawo

   Usuń
 8. Proszę o poradę , co jeśli młoda kobieta(25lat) ma poniżej normy estradiol i wysoki wolny testosteron?? Prosze aby ktoś coś zasugerował, zaproponował.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wszyscy piszą o dominacji estrogenowej, o konieczności zachowania stosunku ilościowego progesteronu i estrogenu, ale nikt nigdzie nie napisał jaki to ma być stosunek. Dlatego byłabym wdzięczna gdyby ktoś mi odpowiedział konkretnie na pytanie:
  jak obliczyć tenże stosunek ilościowy i które wyniki są prawidłowe, a które już nie.

  OdpowiedzUsuń