Luty 15, 2013

Zimne rączki, zimne nóżki

Zimne dłonie i ręce są częstym problem, który w niektórych przypadkach jest tak poważny, że przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Powszechna opinia głosi, że przyczyną są problemy związane z krążeniem krwi…to prawda, ale nie do końca jest to cała historia. 

Oczywiście krew roznosi ciepło po całym naszym ciele, więc gdy nie ma odpowiedniej cyrkulacji (lub w odpowiedniej ilości) do kończyn możemy mieć zimne ręce i nogi. W pewnym stopniu ewolucyjnie jesteśmy przystosowani  do zimna i do unikania nadmiernego oddawania ciepła. W praktyce oznacza to, że krew odpływa z kończyn, aby jej ciepło dostające się do kończyn nie było dodatkowym sposobem oddawania temperatury. Czyli gdy nasz organizm wyczuwa zimno to naczynia krwionośne znajdujące się pod powierzchnią skóry kurczą się, aby zminimalizować przepływ krwi. Kobiety odczuwają zimno nawet przy temperaturze 21 stopni C.Taka tolerancja jest oczywiście kwestią indywidualną i nie jest powodem do niepokoju. Problemy mogą się pojawić w przypadku gdy chodzimy w skarpetkach, a na dworze jest środek lata.
Co może być przyczyną, że mamy zimne dłonie i stopy?
 • nadmierne pocenie
Gdy ręce lub stopy mają tendencję do nadmiernego pocenia tracimy ciepło na skutek parowania potu i automatycznie pojawia się uczucie zimna. W tym przypadku warto się zastanowić co powoduje nadmierne pocenie, może to być np. reakcja na stres lub nieodpowiednie obuwie.
 • zwężenie naczyń krwionośnych
powoduje zmniejszenie przepływu krwi do kończyn i może być spowodowane różnymi czynnikami. Często jest to stres, który aktywuje nasz system współczulny oraz pobudza produkcję adrenaliny, co w konsekwencji daje zwężenie naczyń krwionośnych. Kolejnym czynnikiem może być jedzenie, ponieważ niektóre produkty stymulują zwężanie naczyń. Są to zimne posiłki oraz dieta bogata w tyraminy (czekolada, ser, wątróbka, kofeina, alkohol w dużej ilości). Podobny efekt mogą powodować również nietolerancje pokarmowe, leki (głównie te na alergie), nikotyna czy nadmiar wapnia. Pomocne może być przyjmowanie Omega3, która ‚uelastycznia’ naczynia i chroni przed stanem zapalnym na poziomie naczyń.
 • niska aktywność fizyczna
Ćwiczenia pomagają w dostarczeniu krwi do różnych części ciała, zwłaszcza rąk i nóg, które niemal zawsze wtedy pracują. Dzięki ruchowi następuje stymulacja nie tylko serca, ale również innych mięśni. Nawet taka poranna kilkuminutowa gimnastyka może pomóc.
 • płytkie oddychanie
Może przyczynić się do kiepskiego krążenia, zwłaszcza jak mamy taki nawyk oddychania i nie umiemy używać do tego całego brzucha. Można to sprawdzić biorąc wdech/wydech i zwrócić uwagę na to czy podnosimy ramiona jednocześnie.
 • za małe ubrania/buty
Również mogą upośledzić przepływ krwi w określonych rejonach, zwłaszcza długotrwałe noszenie obcisłych spodni, skarpet czy wąskich butów.
 • niskoenergteyczna dieta
Jeśli jemy za mało nie jesteśmy w stanie wytworzyć dużo ciepła. To dlatego w chwili mocnego głodu czujemy również uczucie zimna. Podobnie gdy nie przyswajamy prawidłowo jedzenia z jakichkolwiek powodów.
 • niedoczynność tarczycy
Zmniejszenie raty metabolizmu na skutek osłabionej pracy tarczycy często powoduje objawy takie jak zimne ręce i stopy.
 • nadwyrężenie nadnerczy/brak snu/chroniczny stres (1,2,3,4)
Nadmierne wydzielanie hormonów stresu i wzrost zapotrzebowania na nie powoduje, że zaburzana jest równowaga hormonalna, na skutek której zmniejsza się wydzielanie hormonów tarczycy, co powoduje objawy podobne do niedoczynności, taki brak tolerancji na zimno jest też typowy przy wypalaniu nadnerczy.
 • brak soli
Unikanie soli w diecie oznacza brak sodu, który skutecznie powoduje wzrost temperatury, zapotrzebowanie na sól zwłaszcza wzrasta u osób narażonych na chroniczny stres.
 • nadmiar estrogenu/niedobór progesteronu
 • niedobory jodu
 • choroby takie jak choroba Raynauds’a, anemia, choroby serca i płuc
 • zanieczyszczenie rtęcią
 • nadmiar płynów
Co może pomóc?
Ubierania się cieplej jakkolwiek banalnie nie brzmi
jest naprawdę dobrym pomysłem. Suplementacyjnie pomaga pieprz cayenne
czy też przyprawy takie jak cynamon, imbir oraz żeńszeń i niacyna.
Pomaga dieta wysoka w tłuszcze i białka ponieważ mają one wyższy efekt
termiczny.
Tradycyjna medycyna chińska zaleca unikanie zimnego
jedzenia, surowizny, serów, alkoholu oraz kawy. Zaleca jedzenie kilku
posiłków dziennie, ćwiczenia, masaże, pozbywanie się negatywnych emocji
oraz szorowanie ciała szczotką.

Darmowy
test diagnostyczny

Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

dieta
eliminacyjna

Samodzielne rozwiązywanie problemów pokarmowych.

pobierz
przewodnik

Paleo w pigułce.

Zapisz się na
konsultacje

Najczęściej czytane

Hashimoto (autoimmunologiczna niedoczynność tarczycy)

Niedoczynność to poważny problem w ostatnich latach. Coraz więcej osób choruje i coraz częściej pacjent słyszy, że jego choroba to Hashimoto. Przeważnie... Zobacz więcej


Euthyrox, Eltroxin – czego nie wiesz o syntetycznym T4?

Nie ma dnia abym nie dostała wiadomości na temat chorób tarczycy. Niedoczynność jest tak często diagnozowana w ostatnich latach, że zaczyna to... Zobacz więcej


Reaktywna hipoglikemia i insulinooporność

Problemy z poziomem glukozy we krwi są bardzo powszechne, ponieważ wile różnych czynników wpływ na stabilność glukozy we krwi. Stres, nieodpowiednia dieta,... Zobacz więcej


SIBO czyli najczęstszy powód Zespołu Jelita Drażliwego

Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęstszych diagnoz na świecie. Nazywam ją workiem, do którego można wrzucić dosłownie wszystko, co daje objawy... Zobacz więcej


Gdy metylacja zawodzi – mutacja genu MTHFR

MTHFR – zapamiętajcie ten akronim, za kilka lat będzie o nim głośno. Dzisiejszy post, w moim odczuciu, jest jednym z ważniejszych. Przynajmniej... Zobacz więcej


Archiwum wpisów

Archives

Godziny otwarcia gabinetu:

PN-PT 10:00-18:00

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.