Czerwiec 7, 2013

Suplementacja w diecie eliminacyjnej i główne kierunki elminacji

Celem diety eliminacyjnej jest przywrócenie jelitom odpowiedniej równowagi flory bakteryjnej jelit. Tradycyjnie stosowana jest metoda 4R, którą my również zaadoptujemy. Częstym dylematem przy tego typu dietach jest jakie suplementy stosować i czy w ogóle można je brać. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, bo jak zawsze wszystko sprowadza się do stanu pacjenta. Moim zdaniem jeśli jest potrzeba warto pomyśleć o wspomaganiu się suplementami.

Istotne jest aby suplementy były dobrej jakości, bez zbędnych substancji pomocniczych oraz zawierały konkretną dawkę terapeutyczną. Warto zwrócić uwagę czy w składzie nie ma substancji takich jak gluten czy słodziki. Jaki suplement będzie odpowiedni i kiedy zależy od stanu diety, w którym jesteśmy. Klasyczna metoda 4R uwzględnia następujące stany:
  • Remove
Usunięcie tego co złe jest naszym pierwszym celem. W praktyce pozbywamy się wszystkiego co negatywnie wpływa na przewód pokarmowy. Oprócz przetworzonych produktów, sztucznych słodzików, konserwantów czy olejów roślinnych, do tej kategorii wpada pro zapalne jedzenie jak zboża, nabiał, soja, jajka i cukier, które może prowadzić do nietolerancji pokarmowych. Na tym etapie zwyczajowo przeprowadza się testy kału i badania w kierunku infekcji, a następnie na podstawie wyników dobiera odpowiednie leczenie – najczęściej ziołowe suplementy przeciw pasożytom lub grzybom, a nawet czasami syntetyczne antybiotykiem lub lekiem przeciwgrzybicznym. W wielu przypadkach konwencjoanle leczenie okazuje się skuteczniejsze i zmniejsza ryzyko nawrotów, dlatego warto nie przekreślać do końca tej ścieżki.

W naszej diecie eliminacyjnej skupimy się na wykluczeniu z menu wszystkich potencjalnie źle tolerowanych i trawionych produktów, jako że wspólne leczenie nie ma racji bytu 😉

  • Przywrócenie
Dodanie substancji poprawiających trawienie takich jak kwas solny, enzymy czy żółć jeśli z jakiegokolwiek powodu jest problem z odpowiednim ich wydzielaniem jest bardzo ważnym aspektem polepszania pracy przewodu pokarmowego. Powinno to mieć miejsce w przypadku chronicznych diet, stresu czy przyjmowania niektórych leków.

Ponieważ dostęp w Polsce do takich produktów jest ograniczony warto wspomóc się, co prawda łagodniejszymi, ale również skutecznymi ziołowymi produktami jak nalewki na trawienie czy naturalne preparaty wspomagające wydzielanie kwasu czy żółci.

  • Uzupełnienie
Przywrócenie korzystnej flory bakteryjnej i równowagi dobrych/złych bakterii jest najczęściej osiągane przez przyjmowanie probiotyku. Ma on za zadanie kontrolę stanu złych bakterii i wspieranie tych dobrych. Niestety suplementacyjna forma probiotyku rezyduje w naszym organizmie tylko ok. 2 tygodnie. Lactobacillus Acidophilus oraz Saccharomyces Boulardii są bezpiecznymi  i skutecznymi opjcami, ale powinny zostać włączone dopiero po diecie intro. Po jakimś czasie warto dodać probiotyczne jedzenie jak kiszona kapusta czy nawet sfermentowany jogurt.

  • Naprawa
Odpowiednie substancje są niezbędne w celu naprawy stanu naszych jelit. Są to najczęściej aminokwasy, kwasy tłuszczowe oraz minerały i witaminy. Oprócz tego warto pomyśleć o jednym z poniższych preparatów.

Jakie jeszcze suplementy mogą się przydać?

1) L-glutamina 
Aminokwas pomagający w odbudowie jelit poprzez wsparcie wzrostu i regeneracji śluzówki jelita, co jest niezwykle istotne w przypadku nieszczelnego jelita.

2) Lukrecja DGL
Od wieków wykorzystywana w leczeniu problemów przewodu pokarmowego, w tym wrzodów i niestrawności.DGL wspomaga naturalne procesu organizmu zapewniające warstwę śluzu w przełyku i żołądku.

3) Prawoślaz lekarski
To wielokierunkowy suplement, który ma działanie osłaniające przewód pokarmowy i wpływający pozytywnie na zarówno biegunki, jak i zaparcia. Najlepiej szukać go pod nazwą marshmallow root.

4) Kwas kaprylowy
To naturalny kwas tłuszczowy uzyskiwany z oleju kokosowego. Jest szczególnie znany ze swoich przeciwwirusowych i przeciwgrzybicznych właściwości. Polecam go zwłaszcza osobom walczącym z przerostem Candidy.

5) Omega3
Niezbędne kwasy tłuszczowe o właściwościowych przeciwzapalnych są idealnym suplementem w walce z chorymi jelitami. Jak wybrać dobry suplement z Omega3? Przeczytaj tutaj.

6) Aloes
Działa osłaniająco na układ pokarmowy. Przynosi ulgę w przypadku wrzodów, zgagi czy stanów zapalnych żołądka lub jelit. Sok z aloesu w formie płynnej lub kapsułkowej są ogólnodostępnymi produktami.

7) Witaminy A,C,E, D oraz cynk

8) Cynk carnosine

Jest to rodzaj cynku połączonego z aminokwasem L-karnozyna, który wykazuje fantastyczne lecznicze właściwości w wielu schorzeniach przewodu pokarmowego. Pomaga w regeneracji ścian komórkowych żołądka i zwiększa wydzielanie śluzu, zmniejsza ból wywołany H.pylori oraz pomaga tworzyć warstwę ochronną jelit, przez co zmniejsza stan zapalny i łagodzi objawy ZJD.

Darmowy
test diagnostyczny

Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

dieta
eliminacyjna

Samodzielne rozwiązywanie problemów pokarmowych.

pobierz
przewodnik

Paleo w pigułce.

Zapisz się na
konsultacje

Najczęściej czytane

Hashimoto (autoimmunologiczna niedoczynność tarczycy)

Niedoczynność to poważny problem w ostatnich latach. Coraz więcej osób choruje i coraz częściej pacjent słyszy, że jego choroba to Hashimoto. Przeważnie... Zobacz więcej


Euthyrox, Eltroxin – czego nie wiesz o syntetycznym T4?

Nie ma dnia abym nie dostała wiadomości na temat chorób tarczycy. Niedoczynność jest tak często diagnozowana w ostatnich latach, że zaczyna to... Zobacz więcej


Reaktywna hipoglikemia i insulinooporność

Problemy z poziomem glukozy we krwi są bardzo powszechne, ponieważ wile różnych czynników wpływ na stabilność glukozy we krwi. Stres, nieodpowiednia dieta,... Zobacz więcej


SIBO czyli najczęstszy powód Zespołu Jelita Drażliwego

Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęstszych diagnoz na świecie. Nazywam ją workiem, do którego można wrzucić dosłownie wszystko, co daje objawy... Zobacz więcej


Gdy metylacja zawodzi – mutacja genu MTHFR

MTHFR – zapamiętajcie ten akronim, za kilka lat będzie o nim głośno. Dzisiejszy post, w moim odczuciu, jest jednym z ważniejszych. Przynajmniej... Zobacz więcej


Archiwum wpisów

Archives

Godziny otwarcia gabinetu:

PN-PT 10:00-18:00

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.