Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

13.07.2013

Męska sprawa - jak naturalnie podnieść poziom testosteronu

Testosteron to chyba hormon najbardziej utożsamiany z mężczyzną, i najbardziej nielubiany przez kobiety, które mają jego nadmiar. Testosteron u mężczyzn jest głównie związany z różnymi funkcjami seksualnymi,od rozwoju narządów w czasie dojrzewania, po popęd seksualny, produkcję plemników czy typowo męskie cechy. U kobiet odpowiedni poziom testosteronu również jest istotny, chociażby dla prawidłowego libido, ale dziś będzie tylko o męskim testosteronie.

Testosteron jest męski
Testosteron ma działanie anaboliczne, które powoduje zatrzymywanie w organizmie sodu, potasu, fosforu, zmniejszanie katabolizmu oraz korzystny wpływ na wzrost masy mięśniowej i gęstość kości. Naturalne jest, że wraz z wiekiem poziom testosteronu spada. Nienaturalne jest, że coraz częściej młodzi mężczyźni skarżą się na niedobory tego hormonu.


Co powoduje niedobór testosteronu u mężczyzn?
 • obniżone/brak libido
 • problemy z erekcją
 • ginekomastia (męskie piersi)
 • brak spontanicznych wzwodów (np. porannych)
 • zmniejszenie owłosienia ciała
 • redukcja masy mięśniowej
 • brak energii
 • brak motywacji
 • pogorszenie nastroju/wahania nastroju
 • problemy ze snem
 • problemy z pamięcią i koncentracją
 • wzrost tkanki tłuszczowej
 • problemy z płodnością
 • anemia

Może pojawić się:
 • osteoporoza
 • cukrzyca
 • miażdżyca

Cóż powiedzieć Panowie, z niskim poziomem testosteronu poczujecie się bardziej kobieco :) Na forach sportowych można doszukać się wielu porad jak podnieść poziom testosteronu, w mniej lub bardziej naturalny sposób. Przyznaję, że sporo z tych rozwiązań bywa skuteczna. Czy jednak będzie u danej osoby, zależy od przyczyny z powodu której jest problem z niskim poziomem testosteronu. Czyli po raz enty, szukamy przyczyny, zamiast zajmować się objawami. U mężczyzny, któremu daleko do andropauzy jest to tym bardziej ważne, bo przyczyna może wpływać na pracę całego organizmu.


Podstawowe pytanie Panowie: kto kradnie Wasz testosteron?
Prekursorem testosteronu, jak i innych hormonów steroidowych, jest cholesterol. Ponadto niezbędny jest odpowiedni poziom witaminy B5. Tworzenie testosteronu to wieloetapowy proces, podczas którego wiele procesów może zajść niepoprawnie. Od początku zaczynając, co może być przyczyną niskiego testosteronu:
 • niski cholesterol
Ponieważ LDL bierze czynny udział w tworzeniu hormonów steroidowych, jego brak lub niski poziom zmniejszy ich produkcję. Głównie narażeni są mężczyźni na dietach wegetariańskich/wegańskich, przyjmujący leki obniżające cholesterol lub stosujący dietę niskotłuszczową. Często cholesterol jest kiepsko absorbowany z przewodu pokarmowego gdy istnieją problemy z pracą wątroby lub pęcherzyka nerwowego.
 • wysoki kortyzol
Stres powoduje zwiększone zapotrzebowanie na kortyzol, co wymusza aby cała pula pregnenolonu, tworzonego z cholesterolu powędrowała na produkcję hormonów stresu. Ta kradzież pregnenolonu powoduje, że brak budulca do utworzenia testosteronu.
Stres może być emocjonalny, fizyczny, może to być efekt nieodpowiedniej diety, problemów pokarmowych, brak snu, przepracowania i przetrenowania.
 • wysoki estrogen
To tutaj zaczyna się wzrost piersi u mężczyzn. Testosteron bardzo łatwo jest przekształcany w estrogen, zazwyczaj na skutek nadaktywności enzymu aromatazy. Może to być rezultat nadmiaru tkanki tłuszczowej, niedoborów cynku, nadmiaru metali ciężkich, nieodpowiedniej diety (konwencjonalne mięso), chronicznego stanu zapalnego lub infekcji, nadmiaru Omega6 czy nadużywania alkoholu. Estrogeny środowiskowe i inne czynniki zaburzające pracę hormonów też mają tu swój udział. Również zaburzona praca wątroby na skutek diety, leków, alkoholu, problemów trawiennych lub kiepski detoks organizmu będą powodować wyższe poziom estrogenu w organizmie.
 • nadmiar SGHB
SGHB to globulina wiążąca testosteron, która dezaktywuje go i powoduje, że mniej bioaktywnego hormonu jest dostępne. Może to być efekt nadmiaru estrogenu, który stymuluję produkcję SGHB lub też innych czynników wpływających na tą produkcję jak: soja czy toksyny. Może to być tez rezultat nieprawidłowej pracy wątroby czy tarczycy (nadczynność) lub nadwagi.
 • niski LH
Podwzgórze i przysadka mózgowa muszą wydzielić hormon luteinizujący LH, aby jądra wiedziały ile testosteronu wyprodukować. Jeśli LH jest niskie, to testosteron też będzie niski (wtórna andropauza). Jeśli jądra nie reagują na LH mówimy o pierwotnej andropauzie.
Powodem niskiego LH jest chroniczny stan zapalny organizmu, wysoki kortyzol lub hormonalna terapia zastępcza.
 • wysoki androstendion
Androstendion jest bezpośrednim prekursorem testosteronu, i potrafi blokować jego receptory. Zbyt wysoki jego poziom i/lub słaba konwersja w testosteron mogą być spowodowane wysokim poziomem cukru i nadmiarem insuliny.
 • wysoki DHT
DHT jest potężnym hormonem, dużo bardziej silniejszym niż testosteron. Testosteron jest naturalnie przekształcany do DHT, problem pojawia się gdy DHT jest za dużo. Objawia się to trądzikiem, powiększoną prostatą czy łysieniem. Wysokie DHT może być znakiem niedoborów składników odżywczych jak cynk czy niezbędne kwasy tłuszczowe. Często jest to efekt nierównowagi hormonalnej na wyższym poziomie. Wątroba odpowiada za wydalanie DHT, więc jakiekolwiek problemy z tym organem mogą doprowadzić do zaburzenia równowagi hormonalnej.


Jak podnieść testosteron w naturalny sposób?

1) Pozbyć się nadwagi
Im więcej tłuszczu tym więcej aromatazy, która będzie powodowała przekształcanie testosteronu w estrogen. Ale uwaga, restrykcyjne diety nie wchodzą w grę - zmniejszą produkcję testosteronu.

2) Dieta przeciwzapalna
Bogata w Omega3 (tłuste ryby), dobrej jakości mięso (bez hormonów), dużo warzyw. Unikanie najczęstszych pro zapalnych produktów jak zboża czy przetworzone produkty, nadmiar cukru, alkoholu (zwłaszcza piwa), soi. Produkty stymulujące wydzielanie insuliny również przyczyniają się do obniżenia poziomu testosteronu.

3) Cynk
Cynk hamuje aktywność enzymu aromatazy, co chroni przed przekształcaniem testosteronu w estrogen. Ponadto cynk wspomaga w produkcji dobrej jakości spermy oraz zapobiega problemom z prostatą. Pomaga również w bardziej efektywnej konwersji androstendionu w testosteron.

4) Trening HIIT
Krótkie i intensywne treningi mają pozytywny wpływ na podwyższenie poziomu testosteronu. Warto podczas treningu wykorzystywać duże grupy mięśni. Mniej powtórzeń, większe obciążenie i wolne ruchy, gdy trening jest siłowy również pomogą. Oczywiście po treningu jest ważny odpoczynek, bo przetrenowanie doprowadzi do niżej produkcji testosteronu.

5) Witamina D
Ważna dla odporności, produkcji spermy, testosteronu i dobrego libido.

6) Witamina C
Dla wszystkich zestresowanych to mus. Witamina C nie tylko wpływa na pracę nadnerczy, ale również redukuje działanie aromatazy.

7) Antyoksydanty i witaminy B
Chronią przed stresem oksydacyjnym. Witaminy A, C, E oraz selen wpływają na poprawne funkcjonowanie systemu hormonalnego. A,B i E są konieczne dla produkcji testosteronu.

8) Stymulacja seksualna
Jak to się mówi 'nieużywany organ zanika' :) W każdym razie im częściej testosteron jest potrzebny, tym  łatwiej z jego produkcją.

9) Mniej stresu
Stres wywołuje całą kaskadę problemów w ludzkim organizmie. Większy i bardziej destrukcyjny wpływ ma na kobiety, z powodu ich kompleksowego systemu hormonalnego, ale u mężczyzn potrafi również doprowadzić do poważnych szkód. Najczęściej dotyczą one: libido lub poziomu energii. Brak snu poważnie redukuje poziom testosteronu...poranne erekcje znikają, spada libido, pogarsza się nastrój..to znak, że brak odpowiedniej ilości relaksu i snu.

10) Estrogeny środowiskowe
Pestycydy, konwencjonalne mięso, kosmetyki, środki czystości - to źródła estrogenów środowiskowych. Nie da się ich całkowicie unikać, ale warto redukować ich ilość.

11) Detoks estrogenu
Pomocny będzie DIM, który można kupić w formie suplementu lub skupić się na jedzeniu warzyw krzyżowych. W przypadku braku problemów z tarczycą najlepszą opcją będą surowe brokuły, kalafior, brukselka czy kapusta. Roślinne antyestrogenowe sterole są zawarte w orzechach i pestkach.
Suplementacyjnie może pomóc również Reservatol, Indolo-3-karbinol, kurkuma, rozmaryn, oregano.

12) Wsparcie wątroby

Wątroba jest kluczowa dla prawidłowej pracy systemu hormonalnego, zwłaszcza gdy mowa o hormonach steroidowych. Dieta, stres, alkohol czy leki mocno ją nadwyrężają, przez co metabolizm np. estrogenu czy DHT nie będzie zachodził prawidłowo. Podobnie w przypadku zaparć narażamy się na 'zaleganie' hormonów w organizmie, co powoduje nierównowagę. Często zwrócenie uwagi na ten ważny organ poprawia diametralnie stan zdrowia.

Silniejsze wsparcie dla testosteronu:  

Istnieje wiele suplementów, które mogą pozytywnie wpłynąć na męski układ hormonalny. Klasycznymi regulującymi gospodarkę hormonalną są: Maca, Saw Palmetto, Nettle Root (pokrzywa). W przypadku problemów z popędem seksulanym poleca się: Horny Goat, L-arganinę, Tribulus czy Yohimbe. Kwas asparaginowy również podwyższy poziom testosteronu.

Ciężko jest dobrać jeden preparat, który będzie skutecznie dział, jeśli nie ma jednoznacznie zdiagnozowanej przyczyny niskiego testosteronu. Taka jednokierunkowa strategia rzadko bywa skuteczna. Dużo lepszą opcją jest kuracja łączona, która wpłynie na kilka systemów jednocześnie. Np. ZMA + + B-complex + witamina C + chrom + adaptogen + L-arganina + Calcium D-glucarate + DIM + Saw Palmetto + ostropest. Tym sposobem mamy kompleks niezbędnych witamin i minerałów, redukcję kortyzolu, wpływ na insulinę, blokery DHT, blokery aromatazy/detoks estrogenu, wsparcie wątroby i zwiększenie naczyń krwionośnych.

W wielu przypadkach suplementacja DHEA może okazać się zbawienna. Podobnie jak stosowanie pregnenolonu, ponieważ oba są prekursorami hormonów steroidowych.  Jednak nie polecam przeprowadzać takich kuracji na własną rękę i bez wcześniejszego, odpowiedniego oznaczenia innych hormonów.

Ps. W sieci można doszukać się stwierdzeń, że IF powoduje wzrost testosteronu. Nauka tego nie potwierdza, wręcz przeciwnie. Długoterminowe (12 tygodni) IF jak w tym badaniu pokazuje, że testosteron, jak i inne hormony są wydzielanie w dużo mniejszej ilości. Np. testosteron spadł aż o 44% u mężczyzn.

98 komentarzy:

 1. na moim blogu niespodzianka pamietasz jak kiedys Ci o tym wspominalam i jest! daje sobie 30 dni :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. The share your really gives us excitement. Thanks for your sharing. If you feel tired at work or study try to participate in our games to bring the most exciting feeling. Thank you!
   hotmail sign in | red ball | 192.168.1.1

   Usuń
 2. Supeeer Temat, kiedyś nawet zadawałem pytanie poprzez maila! Fajnie, że piszesz o czymś też typowo dla mężczyzn. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Podobno też prysznice w lodowatej wodzie pomagają na problemy związane z erekcją i zwiększają ogólną odporność organizmu na choroby ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno :) Dużo się o tym mówi, testujący popierają, nauka nie do końca...mnie zimna termogeneza nie przekonuje, ale krótkie hydroterapie jak najbardziej. Idea taka sama tylko czas krótszy.

   Usuń
 4. Wszystko przeczytałam mojemu Misiowi ;) jest z nim wszystko ok :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To idź mu wystaw dupe do ruchania a nie się tu podniecasz.

   Usuń
  2. +1

   Mistrz riposta : D

   Usuń
  3. dobre ;)

   Usuń
  4. Niedojrzałe i nieśmieszne.

   Usuń
  5. Anonimowy z 26.XI. z 14:08 Nie publikuj swoich wypocin, bo zaniżasz poziom smarku.

   Usuń
  6. Hahaha Może i nie dojrzałe ale już dawno się tak nie na śmiałem :D

   Usuń
  7. Niedojrzałe zjebie

   Usuń
 5. MS, a napiszesz coś o testosteronie, który posiadają kobiety?
  jak podwyższyć, jak poznać, że ma się nadmiar?
  zaciekawił mnie temat, więc będę czekać.

  pzdr : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 6. A napiszesz moze o estrogenie i progestrenonie, i ogolnie, gospodarce horonalnej u kobiet?
  chcialabym zeby urosly mi wieksze piersi i powiekszylo sie wciecie w tali, wiem ze zalezą one od poziomu estrogenu wlasnie. Na razie skupiam sie na ograniczaniu slodyczy (podnosza testosteron), kreceniu hula-hopem i masazu piersi, mysle tez o łykniu kozieradki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kazda z nas by tak chciala, ale nie sasze aby przy rownowadze hormonalnej dalo sie uzyskac cos innego niz matka natura lub geny (w zalznosci od pogladow) nam oferowala :)
   Ale rownowaga estrogenu i progeteronu to faktycznie wazny temat.

   Usuń
 7. Bardzo fajny wstęp do rozległego tematu, jakim jest podnoszenie tego męskiego hormonu. Najgorsze, że w ciągu ostatnich lat można zaobserwować znaczący spadek testosteronu u mężczyzn. W dużej mierze odpowiedzialna jest za to dzisiejsza żywność i wszechobecna chemia w produktach i środkach, z którymi mamy codzienny kontakt. Nie wspominając o szerzonym obrazie, zniewieściałego chłopca jako idola kobiet...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może w końcu czas, by zrozumieć, że testosteron jest dla nas bardziej szkodliwy niż mogłoby się wydawać?

   Usuń
 8. Przydatny artykuł, bo niedawno zaczął mi cyc rosnąć :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No Ja już od roku mam takie :(

   Usuń
  2. No Ja już od roku mam takie :(

   Usuń
 9. i jak podnieśliście testosteron?

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam kilka pytań:

  1. Co to jest Calcium D-glucarate ?

  2. Możesz podać nazwy suplementów DIM ?

  OdpowiedzUsuń
 11. Jedzenie to jedno, ale można też.... się rozwieść. Naukowo dowiedzione, że wtedy poziom testosteronu rośnie: http://bezerekcji.pl/problemy-z-erekcja/wszystko-o-testosteronie/

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak obniżyć DHEA? czemu moge mieć podwyższony kortyzol i DHEA znacznie? Mam hashimoto..

  OdpowiedzUsuń
 13. pęcherzyk nerwowy?

  OdpowiedzUsuń
 14. Zmniejszenie owłosienia ciała przy niedoborze testosteronu ? to raczej sprawa genetyki a nie poziomu testosteronu...Są osoby które mają b. wysoki poziom tego hormonu a nie mają prawie wcale zarostu lub mają go delikatny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmniejszenie czyli miałeś i nie masz, a nie nie miałaś i nie masz :)

   Usuń
  2. Wszystko fajnie. DIM, prognenolon, indol-3-karbinol... Dowiedzieć się co to jest nie jest trudno, ale już znaleźć suplementy... Szukam właściwie tylko od kilku chwil, ale to chyba nie są popularne rzeczy w Polsce.

   Usuń
 15. Tam nie powinno być "Co powoduje...." tylko zwyczajnie "Objawy niedoboru testosteronu". Teraz to tak brzmi jakby przez to, że masz mało włosów na ciele albo przez to, że rano nie masz erekcji spada poziom testosteronu. Niby słowo, ale zmienia cały kontekst.

  OdpowiedzUsuń
 16. Pisząc o IF miałeś na myśli Intermittent Fasting?

  OdpowiedzUsuń
 17. Jak mój narzeczony wróci z pracy to mu przeczytam! Dziękuje :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przeczytaj, a pozniej wypnij sie i niech podziala biedaczek ;-)

   Usuń
 18. W badaniu dotyczącym ADF, podlinkowanym w ostatnim akapicie, nie ma nawet wzmianki dotyczącej testosteronu. Skąd więc takie wnioski? Poza tym ADF jednak mimo wszystko trochę się różni od IF.

  OdpowiedzUsuń
 19. Fajnie, że ktoś w końcu porusza ten ciekawy temat. Parę dobrych porad na start. Nie zgodzę się osobiście z IF. Stosuję ten tryb życia i czuję się lepiej niż wcześniej. Cały temat podnoszenia testosteronu można i warto dużo bardziej zgłębić, ponieważ ma on wpływ na całokształt naszego życia. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, to zapraszam na http://prawdziwysamiec.pl

  OdpowiedzUsuń
 20. Dobry artykuł, ja mam poważne problemy z potencją wskutek niskiego testosteronu - endokrynolodzy rozkładają ręce (urolodzy tym bardziej), a jestem osobą aktywną, wysportowaną - mam 37 lat. I tak żyję sobie z problemem, a lekarze nie bardzo umieją mi pomóc. Spróbuję wykorzystać coś z rad zawartych w artykule.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zacznij kolego od oczyszczenia organizmu z nagromadzonych toksyn. Pierwsze co zrób to oczyść jelita ze złogów kałowych, które zatruwają organizm. Miałem ten sam problem co ty, a również jestem wysportowany jak mało kto. Na potencję nie znam lepszego środka jak pyłek pszczeli, który zawiera nie tylko cynk, o którym mowa w artykule. Reguluje on wszystkie procesy hormonalne, które przez lata niewłaściwego. prowadzenia się, po prostu uległy rozregulowaniu. Oczyszczając organizm powróci potencja ze zwielokrotnioną mocą, a kobitka zacznie narzekać na nadmiar sexu. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam.

   Usuń
  2. a jaki ten pyłek pszczeli stosujesz ? jakiś naturalny od pszczelarza czy z pateki jakies kapsułki ? i jak to dawkujesz ?

   Usuń
 21. A co zrobic gdy mam wysoki cholesterol, niski testosteron i niedoczynnosc tarczycy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zamiast poszukać odpowiedzi to czekacie na gotowce ze ktoś wam powie w jednym zdaniu całe sedno waszego problemu ;) najlepiej żeby rozwiązanie było w tebletce raz dziennie

   Usuń
 22. Ja odczuwał spadek energii, nic mi się nie chce, czuję się często osłabiony, mam pogorszony nastrój. Z wesołego faceta zrobiłem się smutasem, nic mnie nie cieszy. Mam 58 lat i chyba przechodzę andropauzę i z tego co wyczytałem spada mi zawartość testosteronu w organizmie. Byłem u lekarza porobiłem badania ogólne krwi, EKG, konsultacja u kardiologa, a nawet byłem u neurologa, ale nic nie wykryli. Czyli jestem chyba zdrowy, tylko prawdopodobnie dokucza mi brak tego hormonu. Trwa to mniej więcej już 2 lata. Oczywiście zmuszam się do ruch (spacery z kijami, rower, trochę hantle). Bywa, że czasami czuję się lepiej i mam więcej sił. Czy ktoś boryka się z podobnym problemem i ma jakieś sposoby na poprawienie kondycji i samopoczucia, to proszę o porady.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wg moich obserwacji, spadek testosteronu jest procesem długim, który może się zaczyna od pewnego trudnego momentu w zyciu- a potem już z wiekiem napędza się sam. Mój mąż również jest często osłabiony i ma pogorszony nastrój. Lat ma 63. Przeżył odejście żony i rozwód. Potem pojawiłam się ja, ale od 7 lat nie zachodzę w ćiążę. Obwiniam niski testosteron. Był czas że mąż był bardzo nerwowy, przewrażliwiony, niecierpliwy. Trochę to się uspokoiło dzięki zmianie sytuacji w pracy. Ze swojej strony, jako żona mężczyzny z zaniżonym poziomem testosteronu, życzę Ci bardzo żebyś umiał znaleźć sobie hobby i ochotę na robienie rzeczy które sprawiają Ci przyjemność. I tylko tyle. Mojemu mężowi pomagam jak umiem, wspieram i pocieszam. Jest bardzo wrażliwy i kocha zwierzęta. Nie będę Tobie zalecała psychoterapii ale gdybyż mój mąż nie był Anglikiem żyjącym w Polsce - posłałabym go na nią już dawno.. W Polsce to byłaby fanaberia znaleźć specjalistę mówiącego dobrze w tym języku. Jeśli przyczyną problemów faktycznie jest niski testosteron - to pamiętaj też można go podnieść przyjmując leki.Warto iść do androloga/ endokrynologa. Ale nie wiem czy na każdego tak samo one działają. pozdrawiam

   Usuń
 23. A co sądzicie o braniu suplementów na powiększenie testosteronu? Mój kolega polacał mi chyba tristeron, coś w tym stylu. Znalazłem stronę, poczytałem i chyba skuszę się na kupno :D
  Powiedzcie co sądzicie o tym... http://pl.tristeron.com

  OdpowiedzUsuń
 24. NIE PODALI SKŁADU!szukaj bosterów testosteronu z podanymi składnikami i czytaj w sieci na takich stronach jak tu, które składniki bedą dla Ciebie dobre.

  OdpowiedzUsuń
 25. Świetny artykuł, czegoś takiego szukałam! Obecnie z moim mężem rozpoczynamy planowanie ciąży i każda taka informacja jest dla nas cenna, ponieważ oprócz mojego przygotowania do ciąży - od strony kobiecej, też niezmiernie istotne jest przygotowanie mężczyzny, zwłaszcza, że w ostatnim czasie trochę się zaniedbaliśmy. Zaczynamy więc od poprawy ogólnej kondycji, chcemy zrzucić trochę zbędnych kilogramów i ponadto chcemy zdrowo się odżywiać i zadbać o to, aby brać odpowiednie witaminy/suplementy. Ja biorę oczywiście kwas foliowy i inne witaminy potrzebne podczas przygotowania do ciąży, a mężowi zakupiłam coś takiego: http://www.nowafarmacja.pl/manforte-45-kapsulek - jak na razie jesteśmy baaardzo zadowoleni z efektów :) Przede wszystkim czujemy się dużo lepiej!

  OdpowiedzUsuń
 26. Gratuluje dobrego artykułu. Czy ekstrakt z kozieradki pospolitej podniesie testosteron i pomoże w problemach z męskim libido? Czy obniży testosteron? Bo trafiłem w internecie na sprzeczne informacje. W sklepach dla sportowców jest kilka tzw. boosterów testosteronu, które zawierają saponiny steroidowe. Zastanawiam się nad suplementem z hi-tec testoplast (przepraszam za podanie nazwy produktu), który w 3 kapsułkach zawiera ekstrakt 50% z kozieradki pospolitej, który odpowiada 600 mg saponin steroidowych oraz 300 mg 4-hydroksyizolecyny. Bardzo proszę o pomoc!

  OdpowiedzUsuń
 27. bardzo ciekawy artykuł. dzięki za wyjaśnienie od dawna mnie nurtujących pytań

  OdpowiedzUsuń
 28. Witaj,
  Warto napisać także o negatywnych skutkach podnoszenia testosteronu, szczególnie przez suplementacje Testoboosterów oraz treningi. Bardzo często u panów pojawia się wtedy problem zwiększonego wypadania włosów, powiązany ze zwiększoną ilością DiHydroTestosteronu który uszkadza cebulki włosów. W przypadku osób suplementujących przez długi czas Testoboostery nawet nasze środki hamujące wypadanie włosów mają bardzo ograniczoną skuteczność i warto to wziąć pod uwagę. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy wspomniany ManForte jest takim boosterem? To właściwie kompleks minerałów, witaminy B z żeń-szeniem, buzdygankiem i l-argininą (a to chyba po prostu aminokwas?)

   Teoretycznie mam normalny poziom testosteronu, choć wynik na poziomie 7-8 ng/ml dla faceta w wieku 20 parę lat, który z dojrzewaniem stanął gdzieś na etapie 17-18 to nie wiem czy nie za mało; znikomy bardzo nieregularny zarost, gdzie albo nie ma nic albo są pojedyncze grube włoski chyba nie jest wytłumaczalny genetyką, a to tylko jeden z objawów, do tego dość ewidentny. Dla mojego endo liczy się jednak wynik w normie. Nie ma pomysłu na leczenie, więc co? Może do psychologa albo psychiatry. I będziemy leczyć objawy zamiast przyczyn, jak zwykle.
   Może ktoś wie z własnego doświadczenia, gdzie jeszcze szukać pomocy? Bo dietę, suplementację cynkiem i witaminami oraz ćwiczenia stosuję, ale to pomaga tylko do pewnego stopnia.

   Usuń
 29. ja mam męskie piersi mam nadzieję że ten artykuł mi pomoże.

  OdpowiedzUsuń
 30. Mam pytanie , co to jest DIM i gdzie go kupić można?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomoże ktoś w określeniu DIM ? Też nie wiem o co chodzi?

   Usuń
 31. Bardzo ciekawy i obszerny artykuł! Sport, witaminy, mniej stresu - wydawałoby się to takie proste, a jednak dla wielu osób to droga pełna wyrzeczeń. W końcu każdy facet chce się czuć jak prawdziwy facet - samodzielny, atrakcyjny, silny, znajdujący wyjście z każdej sytuacji. W naszym sklepie wiele jest zapytań o dobre suplementy dla mężczyzn, co cieszy tym bardziej, że panowie biorą sprawy w swoje ręce i wychodzą naprzeciw swoim własnym oczekiwaniom, ale też oczekiwaniom swoich partnerek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gówno prawda, nie każdy. To presja powoduje, że musimy działać naprzeciw swoim przekonaniom i postanowieniom. Ja na przykład jestem facetem, nie znoszę sportu i wcale nie uważam żeby to było coś złego.
   Być samodzielnym i znaleźć wyjście z każdej sytuacji? Nie generalizujmy,to raczej nie od płci zależy, a od konkretnej osobowości i cech charakteru. Czy jeśli facet jest niesamodzielny, a jego kobieta tak, to jest to powód, by z niego drwić? Tak tylko rodzi się niewrażliwość mężczyzn na słabość innych, dlatego ta cała męskość oraz artykuły ją promujące pod przykrywką stereotypów jest mocno przereklamowana.

   Usuń
 32. ZMA + + B-complex + witamina C + chrom + adaptogen + L-arganina + Calcium D-glucarate + DIM + Saw Palmetto + ostropest

  Mam prośbę o pomoc, co w tej terapii oznacza adaptogen i DIM oraz w jakim czasie i ilościach to zażywać?

  OdpowiedzUsuń
 33. Osobiście staram się dostarczać organizmowi wszystkiego co mu potrzeba prosto z natury o ile jest to możliwe. Poziom testosteronu także można skutecznie podbić poprzez spożywanie odpowiednich pokarmów lub po prostu zmieniaj swoje codzienne nawyki. Suplementacja jest tylko chwilowym rozwiązaniem, także według mnie najlepiej powoli modyfikować swoje codzienne menu oraz zmienić na lepsze własny tryb życia.

  OdpowiedzUsuń
 34. Niesiołowski może by co polecił, dzieciom kazał iść na szczaw i mirabelki. Toż to przecięż sama natura :}

  OdpowiedzUsuń
 35. A jak mam słabe owłosienie czyli marną brodę na dole jest wpoządku lecz broda mnie zawsze irytowała, gole się prawie co dziennie lecz na buzi mam nadal miejscA WOLNE OD ZAROSTU wygladam jak małpa kit. Pomóżcie co mógłbym na to brać czy ten testosteron czy co nie mam pojęcia więc pytam się może znajdzie sie dla mnie jakaś nadzieja , a mam 33lata

  OdpowiedzUsuń
 36. Hiszpańska musza to też sama natura a jest bardzo silna, dużo tego jest ale ja się zdecydowałem na http://sexelixir.pl/ i faktycznie, oboje z żoną mieliśmy większą chcice i lepsze doznania. Więc jeśli chcecie coś sprawdzonego to polecam

  OdpowiedzUsuń
 37. Prosze zwrócic na informacje, które tu napiszę, bo zmienią one w znacznym stopniu zycie i mogą też waszej rodziny:
  Zaburzenia hormonalne powoduje plastik.. tu na stronei jest art o plastikowych butelkach i o wodzie, które jest doskonała i ona pozwoli nam juz zmienic jakość zycia bo 70% nas bedzie miał idealną wodę: http://totalfreedom.pl/zdrowie/woda/

  A tu sposób na zrownoważenie hormonów, program opatentowany żywieniowy dający nam idealny stan organizmu w 28 dni! Oczyszcza i daje nam tez idealną wagę, idealny poziom cukru, cholesterolu, soli, metabolizmu. Skuteczność w utracie wagi jest w 100% skuteczna,. wiec czy masz 30 kg za dużo czy 100 kg każdy wróci dzięki temu programowi do idealnej wagi.
  http://grupatf.com.pl/cr
  Potem polecam używać każdego dnia suplementy, które daja nam najwyższa jakość życia.
  Suplementy sa najtansze i najlepsze ponieważ wchłanialność jest tu blisko 100%, więc innych produktów o tej samej wadze musielibyśmy kupić 10 aby mieć taką samą wartość miec we krwi
  http://suplementy.totalfreedom.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam bardzo fajny artykuł, na który się ostatnio natknąłem, na temat zwiększenia testosteronu: prawdziwysamiec.pl/blog/zwiekszyc-testosteron-zbior-wiedzy.

   Usuń
 38. Standardowe i niestandardowe suplementy, chociażby boostery testosteronu przydatne nawet, jeżeli nie ćwiczysz znajdziesz u nich – www.swiatsupli.pl Sklep rewelacyjny, bo cennik hurtowy, zero naciągania, produktów mnóstwo, w tym spożywcze zero kalorii, akcesoria treningowe, regeneratory stawów. Muszę też polecić ich witaminy, bo opłaca się bardziej u nich kupić niż w aptece.

  OdpowiedzUsuń
 39. Witajcie. Orzechy brazylijskie. Dwa dziennie i sporcik sporcik sporcik.

  OdpowiedzUsuń
 40. Panowie nie bójcie się używać testosteronu syntetycznego. :) dobrze przeprowadzony odblok po cyklu i będzie ok :)

  OdpowiedzUsuń
 41. http://zeberkiewicz.eu/testosteron/ u mnie też o testosteronie

  OdpowiedzUsuń
 42. نقل عفش بالمدينه أمر مهم جدا وكلنا يبحث عن افضل شركة نقل عفش بالمدينة المنورة.عندما يتعلق الامر بشركات نقل الأثاث الخاص بك من مكان لاخر فالموضوع قد يكون في بداية الامر بسيط بالنسبة لك وقد يكون في غاية الاهمية والخطورة وانت تستعين بشركة متخصصة في نقل عفش بالمدينة المنورة منزلك لكي لا يتعرض للمخاطر الممكن أن تحدث في عملية نقل اثاث فلاثاث ليس فقط المفروشات أو الاجهزة المنزلية فقط وانما يمكن ان تكون قطع لها ثمن غالي

  نقل عفش بالمدينة المنورة


  نقل عفش بالمدينه المنوره

  ونحن هنا في شركة نقل عفش بالمدينة المنورة نريد ان نلفت انتباهك للعديد من الاشياء التي يجب أن تقوم بها عند قيامك بنقل عفش منزلك وتعنبر هذة بمثابة نصائح مجانية لك اذا قررت أن تقوم بنقل الفعش بمفردك وتعتبر ايضا توضيح بسيط لما يكن ان تقوم بة نقل عفش بالمدينه المنوره من اعمال عند تواصلكم معنا لتنفيذ هذه المهمة لك بكل سعادة.

  شركة نقل عفش بالمدينة المنورة


  شركه نقل عفش بالمدينه المنوره


  OdpowiedzUsuń
 43. https://www.newscientist.com/article/mg22730313-500-semen-has-controlling-power-over-female-genes-and-behaviour/

  OdpowiedzUsuń
 44. çok önemli bir paylaşım teşekkür ederim bilgi için

  OdpowiedzUsuń
 45. Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your further write.
  Thanks for sharing !
  tanki online 2 | 2048 game online

  OdpowiedzUsuń
 46. Od pewnego czasu korzystam z usług dietetyka sportsmed, który polecił mi dietę samuraja, która to z kolei jest ewolucją diety paleo. Nie mierzyłem poziomu testosteronu ani przed ani po stosowaniu diety, więc nie mam twardych dowodów na skuteczność takiego jedzenia, ale nigdy cyferki z wyników nie był dla mnie wyznacznikiem. Wyznacznikiem były ogólne odczucia i powiem szczerze, że jest rewelacyjnie! Poziom regeneracji po treningu, wzrost sprawności fizycznej, znacznie większe libido, a nawet tłuszcz na brzuchu troszkę spadł - to musi byc dowód na to, że jednak ten testosteron skoczył :) Polecam ten sposób żywienia.

  OdpowiedzUsuń
 47. Powinniście odwiedzić to miejsce zeby przekonac sie jak mozna naturalnie podnieśc poziom testosteronu http://www.michalwrzosek.pl/dieta/jak-podniesc-poziom-testosteronu/

  OdpowiedzUsuń