Lipiec 27, 2013

Wdech – wydech

Oddychanie jest dla człowieka tak automatycznym procesem, że większość osób nie zastanawia się nawet nad tym tematem. Tymczasem oddychanie to nie tylko wdychanie tlenu i wydychanie dwutlenku węgla. To jak oddychamy ma wpływ na nasze ogólne zdrowie, a ponad 3/4 ludzi nie oddycha poprawnie!


Wdech zna zdrowie
System limfatyczny jest aktywowany gdy oddychamy głęboko. Oddychanie ma wpływ na dostarczanie tlenu do komórek ciała, więc za szybkie lub zbyt płytkie sprawia, że wiele organów np. mózg lub mięśnie dostają dużo mniej tlenu.
Płuca to jedna z naszych dróg eliminacji, więc poprawne oddychanie oznacza efektywniejszy detoks toksyn. Mówi się również, o płytkim lub szybkim oddychaniu jako wyznaczniku słabych mięśni przepony, co oznacza mniejsza stabilizację tułowia i prowadzi do niepoprawnej postawy oraz wpływa na koordynację, równowagę czy nawet efektywność ćwiczeń.

Złe oddychanie
Najczęściej dotyczy osób, które oddychają przy pomocy klatki piersiowej. Łatwo to poznać po tym, że klatka unosi się jako pierwsza przy oddechu. Jest to tzw. płytkie oddychanie. Inną oznaką płytkiego oddychania jest brak rozprężenia żeber na boki, co łatwo przetestować przykładając palce do obu boków żeber.
Oddychanie przez usta to kolejna nieprawidłowość. Częste ziewanie może oznaczać, że organizm nie dostaje wystarczającej ilości tlenu.
Dobrym testem jest sprawdzenie ilości oddechów na minutę – optymalny wynik to 10-12.


Dobre oddychanie
Oddychanie za pomocą klatki piersiowej pozwala na wykorzystanie tylko niewielkiej części możliwości płuc, co zmniejsza efektywne wykorzystanie tlenu. Użycie przepony zwiększa zdolność do dostarczania tlenu. Oznacza to więcej energii, skuteczniejszy detoks, zwiększenie wydzielania serotoniny i endorfin, redukcję stresu, a nawet wspomaganie trawienia.

Prawidłowe oddychanie można wyćwiczyć. Dobrą metodą jest oddychanie przeponą na zasadzie:
– wdech 3 sekundy
– wydech 6 sekund
– powtórzyć przez 10 minut

Innym sposobem jest dmuchanie balonów, które zmusza do wykorzystania mięśnia przepony. Najskuteczniej będzie ćwiczyć to w skłonie w pozycji siedzącej, czyli potocznym ‚brzuszku’. Popularna ‚deseczka’ czyli po ang. plank to również pomocne ćwiczenie, które uczy jak używać mięśni brzucha do oddychania. Dobrym zwyczajem jest notowanie czy klatka piersiowa i ramiona pozostają statyczne.

Jedną z najpotężniejszych technik oddechu, która wpływa na ciało i umysł jest Pranayama, którą powinni znać praktykujący jogę. Ja polecam głębokie oddychanie przeponą codziennie po przebudzeniu przez 20 minut w połączeniu z medytacją. Zwłaszcza gdy stres jest problemem.

Darmowy
test diagnostyczny

Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

dieta
eliminacyjna

Samodzielne rozwiązywanie problemów pokarmowych.

pobierz
przewodnik

Paleo w pigułce.

Zapisz się na
konsultacje

Najczęściej czytane

Hashimoto (autoimmunologiczna niedoczynność tarczycy)

Niedoczynność to poważny problem w ostatnich latach. Coraz więcej osób choruje i coraz częściej pacjent słyszy, że jego choroba to Hashimoto. Przeważnie... Zobacz więcej


Euthyrox, Eltroxin – czego nie wiesz o syntetycznym T4?

Nie ma dnia abym nie dostała wiadomości na temat chorób tarczycy. Niedoczynność jest tak często diagnozowana w ostatnich latach, że zaczyna to... Zobacz więcej


Reaktywna hipoglikemia i insulinooporność

Problemy z poziomem glukozy we krwi są bardzo powszechne, ponieważ wile różnych czynników wpływ na stabilność glukozy we krwi. Stres, nieodpowiednia dieta,... Zobacz więcej


SIBO czyli najczęstszy powód Zespołu Jelita Drażliwego

Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęstszych diagnoz na świecie. Nazywam ją workiem, do którego można wrzucić dosłownie wszystko, co daje objawy... Zobacz więcej


Gdy metylacja zawodzi – mutacja genu MTHFR

MTHFR – zapamiętajcie ten akronim, za kilka lat będzie o nim głośno. Dzisiejszy post, w moim odczuciu, jest jednym z ważniejszych. Przynajmniej... Zobacz więcej


Archiwum wpisów

Archives

Godziny otwarcia gabinetu:

PN-PT 10:00-18:00

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.