Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

13.12.2013

Alkoholowo czyli jak pić i nie cierpieć

Czy ktoś się zastanawiał czy alkohol jest paleo? Ja z pewnością nie, bo nie ma to dla mnie znaczenia :) Co prawda moje skłonności do spożywania alkoholu wraz z wiekiem maleją, niemniej jednak swoje (niestety) wypiłam. I szkoda, że wtedy nie wiedziałam tego co wiem teraz.Alkohol jest zły  w odpowiednich warunkach
Alkohol jest toksyną - tak się mówi, co jest w połowie prawdą, ponieważ jak w wielu przypadkach dawka stanowi truciznę. Nasza  flora jelitowa produkuje etanol w małej ilości, więc możemy przypuszczać, że człowiek potrafi metabolizować alkohol (mniej lub bardziej). Jego toksyczność zależy tak naprawdę nie tylko od ilości, ale i od stanu naszego organizmu.

Im bardziej nasza dieta jest bogata w składniki odżywcze tym mniej odczujemy skutki spożycia alkoholu i tym łagodniejszy będzie kac. Jeśli nawet niewielka ilość alkoholu powoduje złe samopoczucie i kaca rano, który trwa wieki to znak o dużej toksyczności organizmu, lub sporymi brakami substancji niezbędnych do neutralizacji toksyn.

Po spożyciu, alkohol jest szybko absorbowany do krwiobiegu. Niewielki procent jest wydalany poprzez nerki i płuca, a reszta zostaje rozłożona przez enzymy produkowane przez wątrobę. Enzym ADH pomaga w konwersji do aldehydu octowego, który następnie jest konwertowany przez inne enzymy do octanu, aby ostatecznie zostać rozłożonym do dwutlenku węgla i wody. Jak szybko będzie przebiegł ten metabolizm będzie wyznacznikiem jak duży kac pozostanie.

Aldehyd octowy jest substancją bardzo toksyczną, dlatego gdy enzym ADH nie działa optymalnie, aldehyd odkłada się w tkankach i krąży w krwiobiegu powodując szkody. Często dlatego kac ma wiele różnych objawów, a nie tylko ból głowy. Czasem przypomina grypę lub uczucie jak po treningu. 

Alkohol potrafi niestety mocno podrażnić żołądek i zrobić zamieszanie w jelitach, niektóre osoby skarżą się z tego powodu na mdłości, biegunki czy bóle brzucha. Inni z powodu zaburzonego wydzielania aldosteronu i utraty potasu poczują zatrzymanie wody lub odwodnienie następnego dnia.

Kto może i co może pić?
Zdecydowanie uważam, że niektóre osoby powinny unikać alkoholu i bez dwóch zdań jest on szkodliwy gdy dawka jest za duża lub zdolności jego metabolizowania przez organizm są za małe. Osoby z chorobami autoimmunologicznymi, zestresowani czy ci, z problemami trawiennymi nie powinni sięgać po alkohol. Kobiety przed i w czasie menstruacji również z powodu niskiego estrogenu mogą bardziej odczuwać na drugi dzień kaca. 

A reszta? Myślę, że przeciętny zdrowy człowiek nie musi siedzieć z wodą na imprezie. Oczywiście wybór alkoholu ma znaczenie. Piwo w moim odczuciu jako glutenowy produkt nie jest najlepszą opcją, podobnie jak kolorowe gotowe alkohole lub drinki. Większość z nich jest połączeniem alkoholu i glukozy/fruktozy. Inne alkohole z kolei są pozyskiwane ze zbóż lub używa się ich w procesie destylacji.

W kategorii  zabronionych znajdują się też pyszne likiery, martini, campari, burbon, whiskey, niektóre wódki, szkocka oraz gin.

Lepsze opcje to tequila, cydr, białe i czerwone wino, szampan, niektóre wódki i rumy, koniak i brandy.

Niezależnie jednak jaki alkohol trafi do naszego żołądka, etanol będzie musiał zostać zmetabolizowany i wielu osób na drugi dzień pojawi się kac.


Jak uniknąć kaca?
- nigdy nie pij alkoholu na pusty żołądek
Żołądek i jelito cienkie wchłaniają alkohol, co może doprowadzić do stanu zapalnego żołądka i zaburzenia równowagi flory bakteryjnej jelit. Jedzenie sprawi, że alkohol będzie się wolniej wchłaniał, co prawda dłużej w żołądku, ale ze względu na to, że żołądek jest mniejszy niż jelita, chcemy go zatrzymać tam jak najdłużej.

- nie pij za szybko
Wątroba potrafi w godzinę metabolizować ilość alkoholu mniej więcej równia jednemu drinkowi, dlatego warto zwolnić i w przerwach pić wodę lub jeść.

- unikaj słodzonych drinków
Zbyt duża ilość cukru w kolorowych alkoholach lub napojach, z którymi mieszany jest alkohol może spowodować nagły wzrost, a później spadek poziomu glukozy we krwi co zmusi nadnercza do interwencji i dodatkowo spowoduje stres na wątrobie, która będzie zmuszona do produkcji glukozy

- unikaj piwa
Połączenie alkoholu i glutenu nie będzie dobrym pomysłem, i niestety oprócz przejściowych problemów trawiennych czy tych związanych z pracą mózgu, niskopoziomy stan zapalny może utrzymać się jeszcze długo po spożyciu piwa.

- nie stosuj leków przeciwbólowych
Niesterydowe leki przeciwbólowe lub Apap czy Paracetamol wpływają na cały organizm i są odpowiedzialne między innymi za powstanie nieszczelnej śluzówki jelita czy zaburzenie równowagi flory bakteryjnej jelit. Ponadto tego typu leki są toksyczne dla już obciążonej alkoholem wątroby. Zamiast tego użyj feverfew.

- nie pij kawy
Zarówno przed spożywaniem alkoholu jak i dzień później warto unikać wszelkich stymulantów. Kawa ponadto dodatkowo odwodni organizm.

- ćwicz przed, ale nie po
Nawet lekkie ćwiczenia przed spożyciem alkoholu zwiększają produkcję antyoksydantów i chronią przed toksycznością etanolu w wątrobie i mózgu. Unikaj natomiast ćwiczeń dzień po większym spożyciu alkoholu, aby nie wprowadzać organizmu w stan stresu, tylko wszelkie jego siły skupić na regeneracji. Wysiłek fizyczny również działa odwadniająco.

- zmniejsz toksyczność alkoholu
Kwas pantotenowy jest prekursorem koenzymu A, niezbędnego do konwersji aldehyd octowy–> octan –> acetylokoenzym A dzięki czemu toksyczny aldehyd jest zredukowany.

- podnieś status glutationu
L-cysteina i NAC są prekursorami glutationu. MSM również wspomaga syntezę glutationu. Można spożyć zarówno przed jak i po konsumpcji alkoholu. 

- uzupełnij elektrolity
Alkohol ma efekt diuretyczny i podczas odwodnienia utracone zostają sód, potas i magnez.

- uzupełnij witaminy B
Witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego detoksu wątroby. Kobiety zwłaszcza potrzebują kwasu foliowego, który jest potrzebny dla zminimalizowania ryzyka związanego z nowotworem piersi i spożywaniem alkoholu.

- zadbaj o poziom cynku
Zasoby cynku podczas spożywania alkoholu zostają mocno uszczuplone, a jego odpowiedni poziom jest niezbędny dla regeneracji tkanek oraz prawidłowej odporności, stąd też często wraz z kacem przychodzi przeziębienie.

- śpij
Sen jest kluczowy dla regeneracji organizmu, ale warto oszukać organizm poprzez szczelne zasłonięcie okien.

- zjedz coś
Gdy się obudzisz na kacu i nie ma ochoty jeść, warto się zmusić. Organizm nie tylko potrzebuje składników odżywczych dla regeneracji i detoksu, ale jedzenie pomoże ustabilizować poziom cukru we krwi.

- weź probiotyk
Alkohol powoduje nierównowagę flory bakteryjnej jelit, dlatego warto dzień przed i kilka dni po wspomóc jelita, ponadto probiotyk pomoże gdy masz nudności.

- zadbaj o wątrobę
Pomocny będzie ostropest, wyciąg z karczocha, cholina czy inozytol wraz z witaminą C, która jest istotna dla redoksu glutationu.

- zgaś zapalenie
Unikaj spożywania Omega6 wraz z alkoholem, czyli np. czipsy plus piwko nie są najzdrowszą opcją :) Dzień po może pomóc imbir, kurkuma, reservatol czy olej z wiesiołka. Zastosowanie tych suplementów przed spożyciem alkoholu ochroni wątrobę przed toksycznością etanolu.


Co jeść na kacu?
 • woda kokosowa - uzupełni organizm w niezbędne elektrolity
 • domowy rosół - jest pełen minerałów i aminokwasów, z czego na wyróżnienie zasługuje glicyna, która zregeneruje przewód pokarmowy
 • wątróbka - nic nie regeneruje wątroby tak jak bogata w witaminy z grupy B wątroba
 • jajka - idealne na kaca,bogate w cysteinę i cholinę wspomogą pracę wątroby
 • banany - uzupełnią utracony
 • kiszonki - naturalne probiotyki, które dodatkowo wspomogą detoks organizmu
 • olej kokosowy - złagodzi podrażniony żołądek
 • gorzkie smaki - jak cykoria, sałata radicchio czy rukola zwiększą wydzielanie i przepływ żółci, a co za tym idzie eliminację toksyn
 • warzywa bogate w siarkę - pomogą w detoksie wątroby, np. cebula, warzywa krzyżowe
 • buraki - oczyszczają krew

Szybki protokół:
 • Przed: sylimarin, kurkuma, B-complex, wit. C, NAC
 • W trakcie: sylimarin
 • Po przed snem: wit. C, NAC, sylimarin, magnez, potas, sód, probiotyk
 • Dzień po:  sylimarin, probiotyk, kurkuma, B-complex, NAC 
         - koktajl z wody kokosowej, banana, szpinaku
         - jajecznica z dodatkiem kiszonek
         - sen plus spacer

Czemu warto dbać o optymalny metabolizm alkoholu? Bynajmniej nie aby kac minął, prędzej czy później i tak minie...ale skutki toksycznego wpływu na wątrobę w momencie gdy spożywamy alkohol regularnie odbiją się negatywnie na całym organizmie. Podobnie kwestia dotyczy stanu żołądka i jelit. Powiedziałabym, że te osoby, które spożywają alkohol regularnie tym bardziej powinny skupić się na prawidłowej pracy organów detoksu i eliminacji. Wasze zdrowie :)

49 komentarzy:

 1. a co może oznaczać sytuacja, w której po wypiciu lampki albo dwóch wina wyglądam jak burak - momentalny rumieniec na całej twarzy... dosyć krępujące..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alergię. Pewnie na garbniki albo siarczany.

   A.

   Usuń
  2. alergia na garbniki? jeny, pierwsze słyszę..

   Usuń
  3. Na wszystko można mieć alergię. Ja mam na garbniki, tylko objawia mi się natychmiastowym i mocnym ciemnieniem ust, języka i podniebienia. Ale np. moja przyjaciółka też zawsze dostaje rumieńców po alkoholu.

   A.

   Usuń
  4. Trzeba pić wino, które takowych garbników nie posiada:-)

   Usuń
  5. Wiadomo - białe i różowe ;)

   A.

   Usuń
  6. ja tylko białe pije, z tym że słodkie lub półsłodkie ;)

   Usuń
  7. https://www.facebook.com/permalink.php?id=392972790798215&story_fbid=515835558511937

   Usuń
  8. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, pewnie po prostu masz płytko unaczynioną cerę, żadne tam alergie, bez przesady...

   Usuń
  9. a są jakieś inne objawy oprócz zaczerwienionej palącej twarzy? bo naprawdę wyglądam karykaturalnie, cała czerwona oprócz powiek i szyi. A nie wyobrażam sobie do końca życia nie wypić lampki wina czy drinka.

   Usuń
  10. Jakbyś po alkoholu robiła się bardzo różowa w pewnym miejscu i chęyna to masz u mnie drina co trzy godziny.

   Usuń
 2. zastanawiam mnie jedno, dlaczego gin nie jest zabroniony? dla mnie to zawsze był raczej niezły wybór (przynajmniej lepszy niż gorszy). w końcu to tylko taka ziołowa wódka ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. błąd na błędzie! chodziło mi oczywiście o to dlaczego gin JEST zabroniony.
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobacz proces destylacji http://en.wikipedia.org/wiki/Gin :)

   Usuń
 4. które wódki są ok?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie wódki są ok. Autorce pewnie chodzi, że te ze zbóż są złe a te np. z ziemniaków dobre. Według mnie wszystkie wysokoprocentowe napoje są takie same giny, whisky, whiskey, wódki są to zboża ale całkowicie sfermentowane nie ma co robić podziałów.
   Wyjątkiem jest piwo ale i tak je lubię :).
   opiotr

   Usuń
  2. "Producenci uważają, że białka a także ich fragmenty są związkami nielotnymi i nie ma możliwości ich przetransportowania do spirytusu podczas prawidłowo przeprowadzonej destylacji. Z nielicznych badań alkoholi przeprowadzonych w innych krajach UE wynika, że faktycznie alkohole czyste są bezpieczne dla osób na diecie bezglutenowej. A co z wódkami „kolorowymi”? Gluten może pojawiać się w aromatach, barwnikach i wszelkich dodatkach. Jak widać z naszych badań ślad glutenu pojawił się w gorzkiej żołądkowej i żubrówce, ale oczywiście jego zawartość jest dopuszczalna w diecie bezglutenowej. Wygląda zatem, że destylowane alkohole są bezpieczne." źródło celiakia.pl
   Piwo wiadomo, że zawiera słód jęczmienny więc dla bezglutenowców jest zabronione.

   Usuń
  3. opiotr wyjaśnił kwestię wódek :)

   Usuń
  4. Opiotr - piwo? Nie spodziewałam się tego po Tobie :).

   Usuń
  5. a whiskey dlaczego nie ?

   Usuń
 5. hej tak tylko jako farmaceuta wtrącę, NLPZ czyli nie steroidowe leki przeciw zapalne to ibuprofen wszelkiej maści, a nie apap - ale jak najbardziej apap i paracetamol nie mogą być łączone z alkoholem, może to prowadzić do uszkodzenia wątroby.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, paracetamol nie ma takiej aktywności przeciwzapalnej, tylko blokuje ból.
   Niemniej jednak po spożyciu alkoholu wszystko co znajdzie się w domu czy pobliskim sklepie jest stosowane.

   Usuń
 6. A zioła? Np. rumianek. Czy nie pomaga na kaca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zioła często odwadniają, jak miałyby pomagać?

   Soki wyciskane, to jeszcze. Ale zioła?

   Zresztą, mi najbardziej pomaga jajecznica na szynce.

   A.

   Usuń
  2. Być może herbata miętowa czy imbirowa pomogą na mdłości i obolały żołądek.
   Ja tak samo - jajecznica :)

   Usuń
  3. Zamiast mięty, która potrafi powodować wzdęcia, polecam szałwię. Działa na chyba każdy problem trawienny.

   A.

   Usuń
 7. Ms, wiem, że strączki nie są paleo i ich nie polecasz, ale zastanawia mnie co twoim zdaniem jest gorsze - zboża czy strączki? Ostatnio zrobiłem sobie groch łuskany i czułem się po nim fatalnie, ale jakiś czas później spróbowałem z zielonym groszkiem i zero problemów, w dodatku nie jadłem go długo i strasznie mi smakował :D Chcę włączyć zielony groszek i ewentualnie fasolkę szparagową w większej ilości do diety, czy one też zawierają szkodliwe lektyny w dużych ilościach?

  OdpowiedzUsuń
 8. Co sądzisz o tłuszczu wołowym, tzn mogę smarzyć na nim ziemniak np?
  Chodzi mi o to czy należy do tych 'pożytecznych' bo nie widzialam nigdzie wzmianki o tym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twarde, naturalne tłuszcze zwierzęce są najlepszym źródłem energii. Do smażenia nic lepszego nie znajdziesz.
   opiotr

   Usuń
 9. A co z bimbrem?

  Powiem szczerze, że ja po alkoholu bardzo zatrzymuję wodę. Puchną mi stopy. Zauważyłam to od jakichś 2 lat. Wcześniej mnie to nie spotykało. Pomyślałam, że się starzeje...

  dziuba

  OdpowiedzUsuń
 10. Cześć
  Jeśli o leki przeciwbólowe chodzi, to one są niesteroidowe, a nie "niesterydowe". Szkodliwe działanie, a właściwie jego brak udowodniono tylko paracetamolowi (wspomniany apap ze względu na wspomniany ubytek glutationu w wątrobie), który do grupy NLPZ nie należy. Jakikolwiek inny ibuprom na boleści kaca już pomoże.

  OdpowiedzUsuń
 11. Hej,
  Odradzasz planowanie treningu na dzień po spożyciu alkoholu. Tymczasem wielokrotnie spotkałem się z ludźmi, którym dzień po wypiciu alkoholu ćwiczy się wręcz rewelacyjnie. Później już niekoniecznie - jeden znajomy opisywał, że już od drugiego dnia po wypiciu tego alkoholu począwszy jest co najmniej przez dwa dni dosyć osłabiony. Oczywiście chodzi tu o umiarkowane ilości, powiedzmy maksymalnie do odpowiednika 400 ml czystej wódki. Spotkałem się z opinią. że może chodzić o swoiste pobudzenie centralnego układu nerwowego. Nie chcę przez to sugerować, żeby celowo układać sobie w planie popijawę przed treningiem, ale pozwala to na pewną swobodę :)
  A co Ty o tym sądzisz?
  pozdrawiam i gratuluję świetnego bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dodam jeszcze tylko, że nie podoba mi się propozycja picia po treningu. Jeżeli już to w dużym odstępie czasowym, czyli co najmniej kilka godzin. Przynajmniej, jeżeli ktoś ćwiczy regularnie i ma w tym określony cel. W takim przypadku alkohol popsuje cały efekt hormonalny wywołany treningiem. Mam na myśli przede wszystkim trening siłowy i kulturystyczny, bo taki uprawiam, ale myślę, że można to odnieść też do innych dziedzin. To, co napisałaś odnosiło się co prawda trochę do czego innego, ale myślę, że warto na to zwracać uwagę, zwłaszcza, że wiele razy spotykałem się nawet z lekarzami, którzy twierdzili, że warto się np. napić piwa po treningu, żeby usunąć metabolity.
  I jeszcze taka drobna uwaga a propos piwa. Kiedyś nie sprawiało mi problemu, ale odkąd przeszedłem na dietę paleo i wyeliminowałem całkowicie zboże z diety, nawet najmniejsze ilości wywołują u mnie najpierw senność, a już kilka godzin później potężny ból głowy i rewelacje jelitowe. Także obiema rękami podpisuję się pod tym co piszesz :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zalety korzystania z niewielkich ilości alkoholu etylowego wynikają też z działania:
  1) rozszerzającego naczynia krwionośne i lepszego ukrwienia narządów;
  2) osłaniającego przy zatruciach metanolem ( w przetworzonej żywności, z przeoczonego aspartamu, niewiadomego pochodzenia alkoholu) - etanol z metanolem konkurują metabolicznie z dostępem do dehydrogenazy - etanol ma więsze powinowactwo, co pozwala zyskać naczasie , jeśli chodzi o eliminację metanolu;
  3) ekstrakcyjnego jako dodatek do żywności dla niektórych substancji - podobnie jak oliwa , ocet.

  OdpowiedzUsuń
 14. Hej MS:) Mogłabyś napisać co może być przyczyną stosunkowo szybkiego upijania się? Dodam jeszcze, że w 9 na 10 przypadków alkohol mnie dość mocno 'zamula', powoduje efekt 'ciężkich powiek' i usypia. Natomiast mocniejszy alkohol jak wódka powoduje lekkie niestrawności, a już powyżej 200ml wódki miewam odruchy wymiotne. Dodam, że po przespanej nocy nigdy nie mam kaca, natomiast potrafię wypić kilka litrów wody. Co o tym sądzisz? Zaburzona praca wątroby? Próby aspat i alat miałem w środku normy.

  OdpowiedzUsuń
 15. W jakim preparacie w Polsce znajdzie się NAC? W aptece patrzono na mnie dziwnie co ja chce kupić...

  OdpowiedzUsuń
 16. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 17. Moim sprawdzonym sposobem na kaca jest alcovit :D Na imprezie trzeba tylko pamiętać kiedy wziąć i problem z głowy :P Stosuję go od roku i nie pamiętam, żebym chociaż raz miał kaca, a baluję dość często jak to student. Tutaj jest podane dawkowanie jakie trzeba przyjąć w zależności od tego ile się pije http://www.alcovit.pl/alcovit.html

  OdpowiedzUsuń
 18. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 19. This is one of the cult game now, a lot of people enjoy playing them . Also you can refer to the game :
  animal jam 2 | five nights at freddys 2 | hotmail login

  OdpowiedzUsuń