Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

26.02.2013

Mit częstych posiłków

Jedz 5-6 małych posiłków dziennie. Jedz co 2-3h. Pokręć metabolizm. Ominięcie posiłku włącza 'starvation mode' itd. itd...to są powszechne przekonania większości osób, które zaczynają interesować się odchudzaniem i dietami. To są też mity, które należy obalać, ponieważ nie ma za nimi żadnych racjonalnych pobudek. Ot może trochę intuicji, ale dowodów naukowych wciąż brak.

25.02.2013

Fizjologiczne aspekty odchudzania - dysfunkcja komórki

Dziś kolejny, trochę traktowany po macoszemu i nie cieszący się dużą uwagą, aspekt fizjologiczny wpływający na odchudzanie - komórka i jej praca. W naszych komórkach znajdują się potężne elektrownie, gdzie produkowana jest energia. Są to mitochondria. Gdy nie pracują poprawnie, nie są w stanie produkować wystarczającej ilości energii co ma negatywny wpływ na cały nasz organizm wraz z kiepskimi efektami w odchudzaniu.

21.02.2013

Fizjologiczne apskety odchudzania - insulina

O insulinie powiedziane zostało już sporo na tym blogu. Wszelkie wahania cukru czy też jego chronicznie podwyższony poziom zmuszają trzustkę do wydzielania nadmiernej ilości insuliny, co prowadzi do konsekwencji takich jak zaburzenie równowagi hormonalnej, stan zapalny czy problemy z detoksem wątroby. Te wszystkie czynniki mają wpływ na brak efektów w odchudzaniu, a niestety nie zawsze sama dieta czy ćwiczenia są w stanie uregulować poziom cukru.

19.02.2013

Q&A cz.8

Pytania, odpowiedzi...(w zakładce 'Zadaj pytanie' dalej nie lądują się wszystkie komentarze :( )

18.02.2013

Fizjologiczne podejście do odchudzania

Pamiętam, że pierwsze posty na tym blogu oraz moje podejście skupione były głównie na temacie redukcji tkanki tłuszczowej. Oczywiście gdy mowa o zdrowym odchudzaniu nie da się ominąć tematów związanych z chorobami, powszechnymi dolegliwościami czy stanem emocjonalnym. Zawsze uważałam, że trzeba być zdrowym aby schudnąć. Niestety wiele osób wciąż nie czuje tego powiązania i nie utożsamia braku sukcesu w redukcji wagi z (czasami niezidentyfikowanymi) problemami zdrowotnymi. Dlatego kolejne posty do końca miesiąca będą na temat odchudzania z różnych zdrowotnych perspektyw.

15.02.2013

Zimne rączki, zimne nóżki

Zimne dłonie i ręce są częstym problem, który w niektórych przypadkach jest tak poważny, że przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Powszechna opinia głosi, że przyczyną są problemy związane z krążeniem krwi...to prawda, ale nie do końca jest to cała historia. 


13.02.2013

Trądzik moim okiem - leczenie

W poprzednim poście pisałam co według mnie powoduje trądzik. Dziś bardziej praktyczny post czyli co można zrobić aby sobie pomóc. Nie wiem czy leczenie jest tutaj odpowiednim słowem, ale dziś będzie o tym jak ja traktuje trądzik i co zalecam. Wszelkie informacje w tym poście i podane przeze mnie rozwiązania nie mogą być traktowane jako porada lekarska oczywiście. Wszystkie są tylko i wyłącznie efektem mojej wiedzy i doświadczeń. Przy większości preparatów podam nazwy anglojęzyczne (pod takimi łatwiej je odszukać).

11.02.2013

Q&A cz.7

Pytania, odpowiedzi...(w zakładce 'Zadaj pytanie' dalej nie lądują się wszystkie komentarze :( )

10.02.2013

Trądzik moim okiem - przyczyny

W końcu postanowiłam napisać coś na temat, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Pytacie dużo w komentarzach, w mailach i generalnie wiem jak bardzo jakakolwiek informacja w tej kwestii może być cenna. Mowa o trądziku. Pisałam już dwa razy na ten temat, ale chyba czas podrążyć temat.


08.02.2013

Co miesza w naszych hormonach

Hormony to potężna moc, moim zdaniem ich siła jest tak duża, że potrafi z nami zrobić wszystko na co ma ochotę...z radosnej dziewczyny zrobić płaczliwą marudę, z chudej grubą, ze zdrowej chorą itd. Cały nasz metabolizm działa w oparciu o różne hormony i równowaga pomiędzy nimi jest determinującym wyznacznikiem jak będą pracować poszczególne organy. Gdy zaburzamy pracę hormonów to jakiś organ będzie musiał pracować mniej lub więcej aby wciąż utrzymać równowagę.
 

06.02.2013

Edukacja czyli frustracja

Od kilkunastu dni każdą wolną chwile poświęcam na przeszukiwanie Internetu. I pierwszy raz od miesięcy nie były to poszukiwania badań, prac naukowych czy artykułów odnośnie odżywiania i zdrowia. Moim celem była.........edukacja.04.02.2013

Psiankowate

Warzywa psiankowate przeciętnemu człowiekowi nie kojarzą się w ogóle. Rzadko o nich mowa jako o grupie, mimo że to jedne z najpopularniejszych warzyw jakie znamy. Tak naprawdę według Wikipedii  i szukając informacji w sieci niewiele więcej możemy się dowiemy. Spędziłam dobrą godzinę googlując psiankowate z różnych stron i jedyne ciekawe co znalazłam to pojedyncze wpisy na temat tego typu warzyw na forach poświęconych np. boreliozie, toczniowi, RZS itp.

02.02.2013

Q&A cz.6

Nowe pytania, a jeśli ktoś wrzucił swoje przez 'Zadaj pytanie' i nie uzyskał odpowiedzi to można zadać tutaj (z powodu błędów bloggera wciąż nie ładują się wszystkie komentarze).

01.02.2013

Za dużo dobrego, czyli co gdy trening wygrywa

W zeszłym tygodniu rozpoczęłam nowy plan treningowy. Jak zawsze nowe daje dozę ciekawości, motywacji i dużo pozytywnej energii. Chociaż nie mam już bardzo emocjonalnego stosunku do sportu i raczej traktuję to czysto pragmatycznie to przyznam, że pojawiło się trochę więcej chęci niż zawsze. Robię program Body Beast, jeśli ktoś nie wie co to wystarczy googlnąć. I nie przerażać się. To tylko tak groźnie wygląda.