Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

29.07.2013

Dlaczego zdrowi ludzie chorują?

Dieta, którą uważam za zdrową, niezależnie od jej wariacji, z pewnością dla wielu osób jest dość restrykcyjna i pozbawiona tego co uważane jest za smaczne  (cukier, chleb, pizza czy cokolwiek innego) lub zdrowe (pełne ziarno, jogurty, oleje roślinne) jedzenie. Gdy ktoś już zaakceptuje argumenty stojące za takim podejście, często pojawia się pytanie czy można jeść inaczej i wciąż być zdrowym przez długie lata? Myślę, że jest to realne w niektórych przypadkach. Podobnie jak każda dieta może być odpowiednia dla pewnych osób. Niektórym silnym jednostkom ujdzie płazem nawet zarówno nieodpowiedni styl życia jak i mało optymalna dieta. Każdy z nas zna takie osoby, które latami np. paliły lub nie przywiązywały uwagi do odżywania, a mimo wszystko we względnym zdrowiu żyły długo i szczęśliwie.

27.07.2013

Wdech - wydech


Oddychanie jest dla człowieka tak automatycznym procesem, że większość osób nie zastanawia się nawet nad tym tematem. Tymczasem oddychanie to nie tylko wdychanie tlenu i wydychanie dwutlenku węgla. To jak oddychamy ma wpływ na nasze ogólne zdrowie, a ponad 3/4 ludzi nie oddycha poprawnie!


26.07.2013

Witamina C: więcej = lepiej?

Gdy mowa o witaminach w formie suplementu zawsze mam mieszane uczucia. Im więcej wiem, tym mam większe obawy przed doradzaniem różnych substancji. I bynajmniej nie dlatego, że uważam je za niepotrzebne i zalecam poleganie tylko na tym co dostępne w naturalnej formie. Oczywiście jedzenie powinno być pierwszym i najważniejszym źródłem witamin, ale w wielu przypadkach jest to nierealne lub po prostu niewystarczające.

24.07.2013

Kiedy ćwiczenia są złem...czyli czemu niektóre osoby nie powinny trenować

Spędziłam wczoraj kilka godzin na odpisywanie na Wasze maile, i co prawda mam jeszcze sporo zaległości, ale pewna rzecz mnie na tyle niepokoi, że muszę o tym napisać. Przeważnie piszecie do mnie w kilku sprawach: odchudzanie, zaburzenia hormonalne, stres lub problemy jelitowe. Te ostatnie są chyba najczęstsze. Staram się Was edukować na temat wpływu diety oraz stylu życia na Wasze problemy oraz jak pobudzić organizm w naturalny sposób do bardziej optymalnego funkcjonowania. I zawsze kwestia ćwiczeń bywa wielkim problemem. Ci którzy ćwiczą nie chcą przestać, ci którzy nie ćwiczą nie chcą zacząć.


22.07.2013

Jedzenie zamiast filtra przeciwsłonecznego

Lato w pełni, półki sklepowe uginają się pod różnego typu kosmetykami przeciwsłonecznymi pełnymi chemii. Wielokrotnie pisałam o szkodliwości filtrów i dziś nie będę do tego wracać. W sieci jest sporo przepisów na naturalne domowe preparaty z filtrem, które naprawdę są skuteczne. Moim zdaniem ważniejsza jest jednak ochrona, która pochodzi od środka, czyli jak poprzez odżywianie można chronić ciało przed promieniowaniem UV.

19.07.2013

Czemu syrop z agawy nie jest zdrowy

Syrop z agawy propagowany jest jako zdrowy zamiennik cukru o niskim indeksie glikemicznym, dzięki czemu ma być przyjazny nawet diabetykom. Można go znaleźć również w niektórych produktach dostępnych w sklepach ze zdrową żywnością. Na opakowaniu można wyczytać, że jest naturalnym produktem używanym od tysięcy lat przez rodzimych Meksykanów. Dlaczego więc odradzam spożywanie syropu z agawy?

17.07.2013

Bezsenność według medycyny chińskiej

Problemy ze snem mogą mieć różne podłoże. Najczęściej są związane ze stresem, problemami hormonalnymi lub niedoborami składników odżywczych. Sen jest kluczowy dla naszego ogólnego zdrowia. Jego brak powoduje nie tylko zmęczenie, drażliwość, bóle głowy czy problemy z  koncentracją. Chroniczny brak snu jest związany z chorobami układu sercowo-naczyniowego, insulinoopornością, zaburzeniami równowagi hormonalnej, otyłością czy fibromialgią.

15.07.2013

3 sposoby na zdrowszą dietę

Dieta bez zbóż, nabiału i cukru jest dla wielu osób zbyt restrykcyjna, i nie są oni w stanie nawet wyobrazić sobie takiego sposobu odżywiania. O ile korzyści z wykluczenia tych problematycznych produktów są ogromne, to nie każdy mając tą świadomość potrafi z dnia na dzień zrewolucjonizować swoje menu. Są jednak alternatywne, bardziej ewolucyjne, sposoby na zdrowszą dietę.

13.07.2013

Męska sprawa - jak naturalnie podnieść poziom testosteronu

Testosteron to chyba hormon najbardziej utożsamiany z mężczyzną, i najbardziej nielubiany przez kobiety, które mają jego nadmiar. Testosteron u mężczyzn jest głównie związany z różnymi funkcjami seksualnymi,od rozwoju narządów w czasie dojrzewania, po popęd seksualny, produkcję plemników czy typowo męskie cechy. U kobiet odpowiedni poziom testosteronu również jest istotny, chociażby dla prawidłowego libido, ale dziś będzie tylko o męskim testosteronie.

Q&A 16 i poszukiwanie osób na paleo :)

Dawno nie było Q&A, aż pytania zaczęły pojawiać się pod różnymi artykułami na blogu, więc pora na reaktywację :)
I mała prośba: czy ktoś z Was jest na paleo i zechciałby pomóc Ani, która pisze pracę licencjacką na ten temat, poprzez wypełnienie ankiety dotyczącej odżywiania. To ważne, bo paleo w końcu zacznie widnieć w naukowych sferach :)
Chętni mogą napisać do Ani (ania.zajac77@wp.pl), a wtedy ona  prześle Wam ankietę.

10.07.2013

Co lubi, a czego nie lubi tarczyca

Tarczyca to niezwykle ważny organ w naszym ciele. To nasz mały silniczek, który wpływa na pracę niemal całego organizmu. Co gorsza, wiele innych problemów zdrowotnych mogą zaburzać prawidłową pracę tarczycy. Niedoczynność jest jednym z najpowszechniejszych problemów z tarczycą, i mimo że procentowa ilość chorych jest wysoka, to wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich tarczyca nie pracuje poprawnie. Podobnie jak wiele niedoczynności diagnozowanych jest na wyrost, podczas gdy przyczyna leży gdzie indziej.


08.07.2013

PMS - powszechny i lekceważony kobiecy problem

PMS czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego jest zmorą w życiu wielu kobiet. Co zaskakujące niewiele z nich jest świadome, że ten problem ich dotyczy. Przecież zachcianki, zatrzymywanie wody, bolesność piersi, rozdrażnienie, bóle głowy czy wysyp trądziku są związane z okresem. Nie są! Okres powinien przejść i odejść bez takich objawów. Niektóre kobiety uważają nawet, że PMS dotyczy tylko ich odmiennego stanu emocjonalnego pojawiającego się przed okresem, a symptomy takie jak zatrzymywanie wody, wrażliwość piersi czy zmęczenie są zupełnie naturalne.


05.07.2013

Dietetyczne myślenie

Największy problem, który obserwuje u osób zmagających się z nadmiernymi kilogramami lub próbującymi po prostu uzyskać wymarzoną sylwetkę jest pewien charakterystyczny sposób myślenia. Teoretycznie cel jest szczytny: zdrowe odżywianie. Często nowa świadomość odnośnie diet to wynik stereotypowych zaleceń wyczytanych w sieci lub gdzieś usłyszanych rad - mass media są kopalnią wiedzy gdy mowa o tym jak jeść lub co jest zdrowe. Tymczasem w praktyce podążanie za takimi przekazami  wywołuje dietetyczne myślenie, które w długoterminowej perspektywie powoduje ogromny stres metaboliczny.

02.07.2013

Depresja jako rezultat niedoborów

Depresja to niezwykle trudny temat ponieważ konwencjonalna medycyna stała się mocno wyspecjalizowana w jej leczeniu, co w praktyce oznacza duży wybór możliwych do zastosowania leków i często zaniechanie szukania przyczyny. Nie spotkałam się jeszcze z podejściem lekarza do traktowania depresji jako symptomu innej choroby lub zaburzonej homeostazy organizmu. Depresja to też wielkie pieniądze i wielki biznes.