Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

29.12.2013

Enzymy trawienne

Na Tłustym często można poczytać o enzymach, jednak wciąż ten temat budzi wiele wątpliwości. Wiecie za pewne, że enzymy są niezbędne dla prawidłowego trawienia i ich brak może zakłócić cały proces dając wiele niemiłych objawów, ale to nie jest jedyna ich rola w organizmie.

27.12.2013

Węglowodany poproszę

Wiele osób zmieniając sposób odżywiania i rezygnując ze zbóż oraz roślin strączkowych narzeka na brak węglowodanów w diecie. Paleo z definicji nie jest dietą niskowęglowodanową, jest to na pewno sposób odżywiania niższy w węglowodany niż piramida żywienia, ale to ile węgli de facto będzie w menu jest kwestią indywidualną.

23.12.2013

Niedoczynność tarczycy - jak znaleźć przyczynę?

Ten kto nie miał problemów z tarczycą nie zdaje sobie sprawy jak tak mały organ z przodu szyi może być ważny dla ogólnego zdrowia. Tarczyca jest chyba najbardziej wrażliwym ze wszystkich organem na wszelki zmiany w organizmie, stąd nie dziwi mnie, że co chwilę jakiś mail odnosi się do problemów z niedoczynnością.

20.12.2013

11 sposobów na codzienny detoks

Detoks całego organizmu jest jedną z wyższych terapeutycznych praktyk stosowanych w alternatywnej medycynie. Nie sposób go przeprowadzić bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania, stąd nie poleca się stosowania takich terapii na własną rękę. Niemniej jednak detoks to proces, który zachodzi 24/7 w naszym ciele i wmazniając naturalne mechanizmy oczyszczające na co dzień unikniemy nieprzyjemnego i kosztownego detoksu u naturopaty.17.12.2013

Medycyna naturalna, konwencjonala i komplementarna czyli czemu nie chę leczyć ludzi

Zawsze ciekawiło mnie jak przeciętna osoba zapatruje się na medycynę naturalną i jak rozumie całą ideę naturopatii. Pamiętam, że sama byłam zawsze sceptyczna w tym temacie, i uważałam, że skoro nauka (czytaj syntetyczne leki) nie pomagają to jak natura ma to zrobić? Dopiero gdy zrozumiałam jak funkcjonuje organizm, dotarło do mnie dlaczego klasyczne podejście nie było żadnym rozwiązaniem w długoterminowej perspektywie.


15.12.2013

GLA czyli dobry Omega6

Kilka osób w ostatnim czasie zapytało mnie czemu polecam olej z wiesiołka i jednocześnie odradzam spożywanie kwasów tłuszczowych Omega6. Olej z wiesiołka jest zdecydowanie wielonienasyconym kwasem tłuszczowym z rodziny Omega6.13.12.2013

Alkoholowo czyli jak pić i nie cierpieć

Czy ktoś się zastanawiał czy alkohol jest paleo? Ja z pewnością nie, bo nie ma to dla mnie znaczenia :) Co prawda moje skłonności do spożywania alkoholu wraz z wiekiem maleją, niemniej jednak swoje (niestety) wypiłam. I szkoda, że wtedy nie wiedziałam tego co wiem teraz.10.12.2013

Pro życie czyli po co nam probiotyki

Sezon chorobowy na grypę i przeziębienia już dawno rozpoczęty, a dla tych z poważnymi problemami zdrowotnymi trwa już pewnie dłuższy czas. I wiele osób nie wie jak może sobie pomóc. Jakbym miała dać jedną uniwersalna radę dla wszystkich poza dietą, odnośnie tego jakie produkty warto kupić, to postawiłabym na trzy suplementy: magnez, witaminę C i probiotyk. I dziś będzie mowa o tym ostatnim.

07.12.2013

Choroby autoimmunologiczne (jak powstrzymać Twój system odpornościowy przed destrukcją)

Choroby autoimmunologiczne w dzisiejszych czasach to istna epidemia. To drugie najczęstsze schorzenia występujące w krajach rozwiniętych. Hashimoto już nikogo nie dziwi, podobnie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ale jest ok. 100 różnych chorób zaklasyfikowanych jako autoimmunologiczne. Nie znamy przyczyn chorób autoimmunologicznych, i konwencjonalna medycyna nie potrafi ich skutecznie leczyć. Wiele osób nawet nie jest świadomych, że problem ich dotyczy.
02.12.2013

Mięsne mity

Zostałam ostatnio zmuszona do obrony występującego w mięsie kwasu arachidonowego, który zarówno w konserwatywnym, jak i alternatywnym podejściu jest traktowany jako sprzymierzeniec stanu zapalnego. Byłam zaskoczona, że oprócz cholesterolu i kwasu arachidonowego nic innego nie zostało zanegowane. Przeciwnicy spożywania mięsa maja przecież wiele rożnych argumentów. Pytałam Was nawet poprzez Facebooka jakie są typowe przekonania na ten temat. Wymieniliście oczywiście cholesterol, człowiek jako roślinożerca, gnicie mięsa w jelitach czy też też rakotwórcze jego właściwości. Dziś nie poruszę tematu cholesterolu,bo zasługuje na odrębnego posta, oraz wpływu dużej ilości białka na nerki (tu z kolei sprawa jest skomplikowana i krótko mówiąc nie jestem za wysoką podażą protein w diecie, niezależnie od źródła).