Styczeń 1, 2014

Praktyka wdzięczności

Jeśli coś spowoduje, że Wasze zdrowie będzie lepsze, a nastrój optymistyczny i to zajmując tylko kilka minut dziennie, to chyba warto o tym napisać. Dziś będzie o wdzięczności.

Co to jest wdzięczność?
Najprostszą definicją będzie: wdzięczność to afirmacja dobra. W każdym życiu jest coś dobrego, w każdym są dobre chwile, dobre emocje, dobrzy ludzie itd. Problem w tym, że czasem nie potrafimy tego zauważyć i docenić, zwłaszcza gdy skupiamy się na negatywnych aspektach życia. Dużo łatwiej zauważa się to co nie jest idealne i co nie idzie po naszej myśli.
Wiele pozytywnych emocji ma krótki żywot. Szybko zapominamy o tym co dobrego nas spotkało, i szybko adaptujemy się do pozytywnych zmian. Po pewnym czasie bierzemy je za pewniak. Wiele osób nie potrafi celebrować tych dobrych chwil w życiu czy też pozytywnych aspektów życia. Pojawiają się za to negatywne emocje: zazdrość, lęk, niepokój, złość, bezradność czy żal. Wszystkie niosą z sobą sporą dawkę stresu. I niestety nie jest realne jednocześnie czuć wdzięczności i np. złości.
Jak praktykować wdzięczność?
Wdzięczność można praktykować na wiele sposobów: od zauważania codziennych pozytywnych chwil, przez docenienie pracy innych, po okazywanie dobra czy bezinteresowną pomoc potrzebującym. Najprostszym sposobem będzie prowadzenie dziennika wdzięczności lub po prostu listy wdzięczności. Idea wydaje się banalna, ale realizacja może nie być tak łatwa.
 • Każdego dnia pomyśl za co jesteś wdzięczny. Weź kartkę i coś do pisania, siądź w cichym miejscu i zacznij pisać.Są już nawet aplikacje do tworzenia list, ale wierzcie mi: papier więcej zniesie.
 • Wybierz porę dnia. Większość osób preferuje pisać listy wieczorem, przed zaśnięciem, co może znacząco poprawić jakość snu. Inni wolą pisać rano, co nastraja ich pozytywnie na cały dzień.
 • Naucz się w ciągu dnia wyłapywać dobre chwile, emocje czy zdarzenia i pauzować je, aby świadomie bardziej je przeżyć i docenić.
 • Nie wymieniaj tylko rzeczy materialnych. Pomyśl o uczuciach, osobach, doświadczeniach. I zwróć uwagę na naturę. Nie cenzoruj swoich myśli, pisz co uważasz za słuszne.
 • Rozwiń każdy punkt, co pozwoli Ci poczuć pozytywne uczucia dużo bardziej niż gdy tylko wymienisz fakty.
Praktykowanie wdzięczności pozwala nam być bardziej świadomym tego co posiadamy i kim jesteśmy, zamiast skupiać uwagę na tym czego nie mamy i kim nie jesteśmy. Nie bez powodu warto pisać taką listę, a nie tylko ją mówić w myślach. Pisanie pozwala uporządkować myśli, ale również ma większą moc sprawczą niż tylko powiedzenie za co jesteśmy wdzięczni. Praktykowanie wdzięczności wpływa zarówno na nasze zdrowie emocjonalne, ale również na zdrowie fizyczne. Ale nie bierzcie moich słów na wiarę, są na to dowody naukowe 🙂
Ważne aby z pisania listy zrobić nawyk. Jeśli masz bliską osobę możesz ją również namówić do pisania i dzielić się tym za co jesteś wdzięczny. To pozwoli docenić również kwestie za jakie inni są wdzięczni i spojrzeć na nie z innej perspektywy.
Za co być wdzięcznym?
Nie ma żadnych zasad według których doceniamy i jesteśmy wdzięczni. To mogą być przedmioty, pieniądze, rodzina, znajomi, słoneczny dzień, dobry posiłek czy posiadanie pracy. To może być też zdolność do chodzenia, mówienia czy ogólne zdrowie. Możemy być również wdzięczni za realizowanie planów, sukcesy zawodowe, sztukę, wolną wolę czy możliwość edukacji. Nie zapominajcie o emocjach: śmiech, wzruszenie, miłość czy sympatia to uczucia, za jakie również możemy być wdzięczni.  Możemy być także wdzięczni za negatywne emocje jakie czujemy czy mniej przyjemne doświadczenia, które sprawiają, że jesteśmy silniejsi czy po prostu uczą nas czegoś nowego.
Za co ja jestem wdzięczna?
Praktykuje od dawna pisanie listy wdzięczności, ale mimo wszystko wciąż są dni gdy mam problem z wymienieniem nawet kilku rzeczy. Ciężko będąc typem A zacząć zauważać dobro i odciągnąć uwagę od tego co nie jest doskonałe 🙂 Niemniej jednak praktyka czyni mistrza, w te dni, w których czujemy się najgorzej, najbardziej potrzebujemy poczuć wdzięczność.
Dziś jestem wdzięczna za:
 • piękną pogodę i brak śniegu
 • chwile śmiechu z mężem
 • 2 kg brukselki
 • każdego czytelnika Tłustego
 • dostęp do Internetu i edukacji
 • dobry humor mojej chorej babci
 • auto, które wozi mi tyłek
 Zobaczcie za co można być wdzięcznym np. tutaj. A za co Wy jesteście wdzięczni?

Darmowy
test diagnostyczny

Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

dieta
eliminacyjna

Samodzielne rozwiązywanie problemów pokarmowych.

pobierz
przewodnik

Paleo w pigułce.

Zapisz się na
konsultacje

Najczęściej czytane

Hashimoto (autoimmunologiczna niedoczynność tarczycy)

Niedoczynność to poważny problem w ostatnich latach. Coraz więcej osób choruje i coraz częściej pacjent słyszy, że jego choroba to Hashimoto. Przeważnie... Zobacz więcej


Euthyrox, Eltroxin – czego nie wiesz o syntetycznym T4?

Nie ma dnia abym nie dostała wiadomości na temat chorób tarczycy. Niedoczynność jest tak często diagnozowana w ostatnich latach, że zaczyna to... Zobacz więcej


Reaktywna hipoglikemia i insulinooporność

Problemy z poziomem glukozy we krwi są bardzo powszechne, ponieważ wile różnych czynników wpływ na stabilność glukozy we krwi. Stres, nieodpowiednia dieta,... Zobacz więcej


SIBO czyli najczęstszy powód Zespołu Jelita Drażliwego

Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęstszych diagnoz na świecie. Nazywam ją workiem, do którego można wrzucić dosłownie wszystko, co daje objawy... Zobacz więcej


Gdy metylacja zawodzi – mutacja genu MTHFR

MTHFR – zapamiętajcie ten akronim, za kilka lat będzie o nim głośno. Dzisiejszy post, w moim odczuciu, jest jednym z ważniejszych. Przynajmniej... Zobacz więcej


Archiwum wpisów

Archives

Godziny otwarcia gabinetu:

PN-PT 10:00-18:00

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.