Maj 7, 2014

Szczepienia a metylacja

Szczepienia to dziś jeden z bardziej kontrowersyjnych tematów dotyczących zdrowia. Spekuluje się sporo na temat powiązania szczepionek z autyzmem czy chorobami autoimmunologicznymi. Ile osób tyle opinii, i tak naprawdę na końcu to każdy z nas musi podjąć decyzję w zgodzie z sobą. Napiszę dziś o czymś co moim zdaniem jest najbardziej problematyczne w szczepionkach, czyli o ich wpływie na metylację.

Tiomersal jest substancją zawierającą związek rtęci, która używana jest jako konserwant w wielu szczepionkach. Co prawda jest ich coraz mniej, ale nie zawsze tak było i niektóre z nich są wciąż powszechnie stosowane. O rtęci mówi się dużo w ostatnim czasie, jednak to nie jest jedyny problem szczepień.

Tiomersal wydziela organiczną rtęć do organizmu. Organiczna rtęć to ta sama substancja od stuleci używana jako trucizna, która powoduje szkody neurologiczne. Wiedział o tym już dawno chociażby Lewis Carroll. Dziś my wiemy, że tiomersal uszkadza geny poprzez zablokowanie kluczowych enzymów niezbędnych do produkcji grup metylowych. Pamiętacie jak ważna jest metylacja? Bez niej nie ma regulacji ekspresji genów oraz naprawy struktury genów. Wystarczy już nanogram rtęci aby zablokować szlak metaboliczny niezbędny dla tworzenia grup metylowych. Bez grup metylowych włączanie i wyłączanie genów jest zaburzone. Bez poprawnego procesu metylacji DNA wirusów zaczyna poprzez reprodukcję tworzyć infekcję. Problem jest jeszcze bardziej poważny u osób z mutacją genu MTHFR.

Bez sprawnej metylacji ekspresja genów, która nie powinna mieć miejsca w klasycznym scenariuszu, zachodzi, i osoba, której podano szczepienie MMR narażona zostaje na „wprowadzenie” wirusa do swojego DNA. Osoby z prawidłową metylacją nie powinny mieć jednak takiego problemu.

Według niektórych ekspertów, tiomersal jest podobny w strukturze do leku stosowanego w przypadku infekcji HIV. Gdy rtęć dostanie się do organizmu, to co zostanie ma budowę molekularna podobną do wspominanego leku (o-mercaptobenzoic acid), którego zadaniem jest blokada DNA retrowirusa. Jak każdy inny retrowirus HIV może dostać się do Twojego DNA i namieszać w sekwencji. Leki stosowane w przypadku HIV blokują enzymy niezbędne do syntezy zasad DNA i RNA, czyli puryn i pirymidyn. Bez tych zasad nowe komórki nie powstaną. Podobnie działa mechanizm leków stosowanych w chorobach nowotworowych. Oczywiście nasuwa się pytanie czy stosowanie analogicznego mechanizmu w blokowaniu rozwoju AIDS i nowotworów powinno mieć miejsce w przypadku rosnącego dziecka. Jeżeli osoba ma problem z MTHFR to oczywiście po wprowadzeniu tiomersalu, pojawi się kłopot z tworzeniem tymidyn, które zależą od grup metylowych.

Ponadto struktura chemiczna tiomersalu jest podobna do zasad azotowych nukleotydów, co niesie ryzyko, że tiomersal może stworzyć coś podobnego do tych zasad i zrobić sobie miejsce w Twoim DNA.

Wiele jeszcze nie wiemy na temat szczepień, co może zasłonić „cały obrazek”. Z jednej strony aktywna ostatnio propaganda „anty-szczepienia” daje do myślenia, z drugiej jest autorytet lekarski, a ich wypadkowa nie ułatwia podjęcia decyzji. Niestety tutaj nie ma jednej słusznej opcji, ale mam nadzieję, że w przyszłości chociażby tiomersal zniknie ze składu szczepionek.

Darmowy
test diagnostyczny

Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

dieta
eliminacyjna

Samodzielne rozwiązywanie problemów pokarmowych.

pobierz
przewodnik

Paleo w pigułce.

Zapisz się na
konsultacje

Najczęściej czytane

Hashimoto (autoimmunologiczna niedoczynność tarczycy)

Niedoczynność to poważny problem w ostatnich latach. Coraz więcej osób choruje i coraz częściej pacjent słyszy, że jego choroba to Hashimoto. Przeważnie... Zobacz więcej


Euthyrox, Eltroxin – czego nie wiesz o syntetycznym T4?

Nie ma dnia abym nie dostała wiadomości na temat chorób tarczycy. Niedoczynność jest tak często diagnozowana w ostatnich latach, że zaczyna to... Zobacz więcej


Reaktywna hipoglikemia i insulinooporność

Problemy z poziomem glukozy we krwi są bardzo powszechne, ponieważ wile różnych czynników wpływ na stabilność glukozy we krwi. Stres, nieodpowiednia dieta,... Zobacz więcej


SIBO czyli najczęstszy powód Zespołu Jelita Drażliwego

Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęstszych diagnoz na świecie. Nazywam ją workiem, do którego można wrzucić dosłownie wszystko, co daje objawy... Zobacz więcej


Gdy metylacja zawodzi – mutacja genu MTHFR

MTHFR – zapamiętajcie ten akronim, za kilka lat będzie o nim głośno. Dzisiejszy post, w moim odczuciu, jest jednym z ważniejszych. Przynajmniej... Zobacz więcej


Archiwum wpisów

Archives

Godziny otwarcia gabinetu:

PN-PT 10:00-18:00

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.