Lipiec 8, 2014

Pułapka hormonalnej terapii zastępczej

Wiele kobiet zmagających się z menopauzą ma niezwykle trudną decyzję do podjęcia: brać czy nie syntetyczne hormony. Ponieważ symptomy wynikające ze spadku hormonów są często nie do zniesienia, Panie decydują się na hormonalną terapię zastępczą. I wiele z nich wciąż skarży się na uderzenia gorąca, nocne poty, zmniejszone libido czy utratę elastyczności skóry.

Co musisz wiedzieć nim zdecydujesz się na HTZ
1) Nasze nadnercza przejmują funkcje jajników
Gdy całe życie Twoje nadnercza są stymulowane, może dojść do ich wyczerpania. Innymi słowami, gdy stres jakiegokolwiek typu towarzyszy Ci całe życie, a Twoja odporność na stres jest coraz mniejsza, nadnercza mają problem z  produkcją kortyzolu i DHEA, co doprowadza do ich fiasku. Taki stan nie jest uznawany za chorobę przez konwencjonalną medycynę. Tymczasem Ty nie będziesz w stanie dać sobie rady z najmniejszym stresem i gdy jajniki pójdą na emeryturę, Twoje nadnercza nie poradzą sobie z produkcja estrogenu i progesteronu. .
2) Konieczne badania
Przed przepisaniem HTZ niezbędne jest sprawdzenie poziomu: estrogenu, progesteronu, DHEA, kortyzolu, testosteronu, SHBG, FSH i LH. W idealnym świecie sprawdza się 3 formy estrogenu: estron, estradiol, estriol. Przepisanie jakichkolwiek leków hormonalnych bez badań może doprowadzić do jeszcze większej nierównowagi.
3) Ocena szlaku estrogenu
Estron może być ponad normę u wielu kobiet w okresie menopauzy, a estradiol zgodnie z przypuszczeniami poniżej. Estron jest drugim po estradiolu najsilniejszym estrogenem. I mimo, że całkowita ilość estrogenu spada w menopauzie, to estron zaczyna być dominujący. U kobiet po menopauzie estradiol pochodzi z estronu. Estron i estradiol mają zwrotne reakcje.
Często estron jest zahamowany, zablokowany i nie jest w stanie pomóc w szlaku estradiolu, co powoduje niski jego poziom.
4) Metabolizm estrogenu
Pierwszy metabolit to 2-hydroksyestron. Jego niski poziom zwiększa szansę na rozwój chorób zależnych od estrogenu jak np. nowotwór piersi. Niedobór może być wynikiem genetycznych czynników, nadwagi, nierównowag kwasów tłuszczowych, ni odpowiedniej diety czy braku ćwiczeń.
Drugi metabolit to 16-alfa-hydroksyestron, którego nadmiar jest związany z chorobami zależnym od estrogenu. Niski-normalny poziom jest optymalny. Co jednak ważne to proporcja pomiędzy 2 a 16, im wyższa tym lepiej. Im wyższy wskaźnik tym mniejsza szansa na choroby zależne od estrogenu i generalnie większa szansa na poprawny metabolizm hormonalny.
Winowajcą niskiego estradiolu może być problem z konwersją estron-> estradiol. I nawet gdy dorzuci się syntetyczny estrogen, to wciąż będzie zachodzić poprawnie reakcją estradiol-> estron, a w drugą stronę już niekoniecznie, co doprowadzi do nasilenia objawów menopauzalnych, i zwiększy ryzyko chorób zależnych od estrogenu.
Niestety w Polsce nie bada się jeszcze ani pozostałych dwóch form estrogenu ani nie sprawdza się jego metabolizmu. Alternatywne podejście do menopauzy obejmuje zmianę diety, stylu życia, wsparcie nadnerczy, jajników, przysadki mózgowej i często tarczycy. Ale nie dajcie się zmylić, naturalna terapia również może być problemem jak nie uwzględni kwestii metabolizmu estrogenów.
Więcej o funkcjonalnym leczeniu nierównowagi hormonalnej w następnym poście.

Darmowy
test diagnostyczny

Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

dieta
eliminacyjna

Samodzielne rozwiązywanie problemów pokarmowych.

pobierz
przewodnik

Paleo w pigułce.

Zapisz się na
konsultacje

Najczęściej czytane

Rola hormonów kobiecych w chorobach autoimmunologicznych

Temat chorób autoimmunizacyjnych w ostatnich latach jest coraz częściej poruszany. Chorzy przestają być biernymi pacjentami, skazanymi na farmakologiczny model leczenia, i zaczynają... Zobacz więcej


Gdy trawienie pójdzie w złą stronę

Gdy nie trawisz poprawnie, nie ma żadnego znaczenia jak wartościowa jest Twoja dieta. I nie jest to rzadka sytuacja, że dana osoba... Zobacz więcej


Funkcjonalna dietetyka w chorobie onkologicznej

W onkologii barwy są czarno-białe. Dla wielu osób zmagających się z chorobą nowotworową wybór terapii jest prosty: albo konwencjonalne leczenie, albo poszukiwanie... Zobacz więcej


Testy na nietolerancję pokarmową – oczekiwania vs rzeczywistość

Testy na nietolerancję pokarmową jeszcze kilkanaście lat temu były obiecującym rozwiązaniem wielu problemów zdrowotnych.  Ze względu na zaporową cenę byłą to jednak... Zobacz więcej


Fizjologiczne aspekty odchudzania – dysfunkcja komórki

Dziś kolejny, trochę traktowany po macoszemu i nie cieszący się dużą uwagą, aspekt fizjologiczny wpływający na odchudzanie – komórka i jej praca.... Zobacz więcej


Archiwum wpisów

Archives

Godziny otwarcia gabinetu:

PN-PT 10:00-18:00

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.