Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

01.10.2014

"Wyczerpanie nadnerczy" w funkcjonalnym modelu

Nadnercza nie mają lekko dzisiaj. Dużo stresu, praca, chroniczne choroby, toksyny, nieodpowiednia dieta, brak lub nadmiar ruchu i mamy katastrofę hormonalną. Zaczyna się niewinnie od potrzeby kawy rano, poprzez zachcianki, zmniejszoną tolerancję na stres aż do depresji.
Nadnercza są dużo ważniejsze niż myślimy. To one pomagają w metabolizmie węglowodanów i tłuszczu, wpływają na dystrybucji tkanki tłuszczowej (vide kortyzolowy brzuszek) czy też regulacji glukozy we krwi oraz poprawnego trawienia. Gdy stres trwa zbyt długo odmawiają współpracy i dochodzi do ich wyczerpania czyli sytuacji,w której nie chcą już produkować odpowiedniej ilości hormonów. Nie do końca...ponieważ nie chodzi o wyczerpanie gruczołu per se.

Nadczynne nadnercza produkują zazwyczaj zbyt dużo kortyzolu, jak i również innych hormonów, takich jak adrenalina czy aldosteron. Kortyzol biorąc udział w podniesieniu glukozy we krwi może doprowadzić do insulinooporności czy zespołu metabolicznego.

Niedoczynne nadnercza nie są w stanie produkować odpowiedniej ilości hormonów, zwłaszcza kortyzolu. To często doprowadza do hipoglikemii, z powodu fluktuacji glukozy we krwi. W typowym scenariuszu kortyzol jest odpowiedzialny za utrzymanie glukozy na odpowiednim poziom między posiłkami i podczas snu. Gdy kortyzolu brakuj poziom cukru spada, a nadnercza muszą wydzielić adrenalinę, co powoduje zawroty głowy, drżenia, trzęsące się ręce czy poirytowanie, a w niektórych przypadkach wybudzanie się w środku nocy.

Typowy model wyczerpania nadnerczy, czyli przejścia od fazy nadczynności po fazę przejściową aż do niedoczynności, nie jest już dziś uznawany za uniwersalny. Badania pokazują, że można przejść z fazy nadczynności do niedoczynności bez okresu przejściowego. Moi klienci z autoagresją często doświadczają tego na swojej skórze.

Co powoduje, że nadnercza przestają poprawnie pracować? Życie...stres, nietolerancje pokarmowe, infekcje, niestabilny poziom cukru, anemia, choroby autoimmunologiczne, problemy z trawieniem, brak lub nadmiar ćwiczeń...czyli wszystko co jest dla organizmu stresorem. Reakcja stresowa niesie za sobą fizjologiczną odpowiedz ze strony organizmu, bagatela 1400 różnych biochemicznych reakcji zachodzi wtedy w organizmie.

Unikalny rdzeń nadnerczy bezpośrednio łączy się z mózgiem. W zasadzie inne gruczoły produkujące hormony muszą reagować na  wiadomość pośrednią, np. tarczyca na TSH, kora nadnerczy na ACTH. A rdzeń to inna historia, ponieważ istnieje nerw łączący bezpośrednio mózg i nadnercza. Po to aby w stresie reakcje była natychmiastowa :)

Nadnercza produkują ok. 50 różnych hormonów, z czego aż 98% jest powstaje z cholesterolu. Bez kortyzolu nie zajdzie produkcja energii poprzez ketony, glikogen, glukoneogenezę czy kwasy tłuszczowe. Bez niego ciężko też kontrolować insulinę i leptynę.

W zdrowym ciele kortyzol jest wydzielany w bardzo ściśle określonym dobowym rytmie. Nasz 24h zegar biologiczny ma tutaj ogromne znaczenie. Rano kortyzol powinien być najwyższy, to on w końcu Cię budzi, i stopniowo spada to średniego poziomu po południu. Z kolei w nocy powinien być całkiem niski (nie potrzebujesz wtedy stymulacji), aż do rana gdzie znów rośnie. Kortyzol i jego dobowy rytm wchodzą w sile interakcje z innymi hormonami naszego organizmu np. hormonami tarczycy czy insuliną. Niedoczynność tarczycy mocno osłabia nadnercza, ale i w stresie kortyzol powoduje dysregulację pracy tarczycy. Te organy mają bardzo symbiotyczną relację.

W naturalnym środowisku mamy kilka momentów, podczas których rośnie kortyzol:

 • podczas produkcji energii niezbędnej dla chodzenia, ćwiczeń, obniżenia cukru wee kri, postu
 • po posiłku aby zmagazynować energię
 • w reakcji na stymulację: stan zapalny, kofeina, zapach, hałas, dotyk, stres emcojonalny, sen, stres fizyczny, niedobory
Gdy jesteś w chronicznym stresie dobowy rytm kortyzolu jest zaburzony. Możesz mieć wysoki  poziom kortyzolu przed snem, a rano niski, przez co nawet 3 budziki nie popomgą. Możesz zasypiać od razu, ale wybudzać się w środku nocy lub mieć totalne "zejście" po południu. I tak dzień w dzień, bo nadnercza pracują już w innym trybie. Gdy nadnercza nie mogą produkowac juz dłużej kortyzolu, ale daleko jeszcze do choroby Addisona, możesz poczuć moc adrenaliny. Takie osoby wybudzą się w nocy, ale z atakiem paniki lub na dziek dzwona telefonu dostaną paniki, bo adrenalina zostanie wydzielona w niedopowiednim momencie.

Obecna nauka pokazuje nam, że progresywny model wyczerpania nadnerczy wg Hansa Selye'a nie jest uniwersalny, głównie dlatego, że ten model odnosi się głównie do funkcji gruczołu. I tu zaczyna się problem, ponieważ tzw. problemy związane z nadnerczami nie mają nic wspólnego z samymi organami. Tak naprawdę dysregulacja nadnerczy jest mechanizmem związanym z pracą mózgu, w wyniku którego mamy błędną sygnalizację z nadnerczami i słabą integracją rytmu kortyzolu. Niektórzy uważają, ze to mózg jest kluczowym organem odpowiadającym na stresory, bo to on postrzega co jest dla niego zagrożeniem, i dostosowuje adaptacyjną lub niszczącą reakcję.

Istnieją cztery obszary w mózgu zaangażowane w regulację funkcji nadnerczy:
podwzgórze regulujące dobowy rytm kortyzolu
 • oś podwórze-przysadka-nadnercza kontrolująca ilość wydzielanego kortyzolu
 • śródmózgowie kontrolujące amplitudę odpowiedzi ze stron nadnerczy
 • szyszynka pomagająca utrzymać równwoagę pomiędzy kortyzolem a melatoniną

W zależności od typu stresora reakcje mogą być stymulujące lub hamujące, np. ćwiczenia będą powodować nadmiar kortyzolu,a chroniczne infekcje jego niedobory w długoterminowej perspektywie. Osoby z chronicznymi infekcjami i chorobami autoimmunologicznymi są bardziej narażone na niedobór kortyzolu, oraz stymulację kawą czy cukrem. I błędnie będziesz myśleć, że po węglowodanach czujesz się lepiej, a niestety przyczyna dalej będzie tkwić w organizmie, i taka manipulacja nie pomoże na długo. To też te osoby, którym zabieram zboża i nagle kapitulują, bo organizm nie potrafi wykorzystać kwasów tłuszczowych jako energii.

Pamiętaj, że wysoki kortyzol wpływa bezpośrednio na pracę podwzgórza i przysadki zaburzając chemię naszego mózgu. Hipokamp, który jest częścią układu limbicznego odpowiedzialny m.in za pamięć i uczenie, jest niezbędny dla neurologicznej stabilności. To on pierwszy cierpi w stresie, i w chorobach typu Alzheimer czy Parkinson. Gdy nie pracuje poprawnie pojawi się problem z zasypianiem lub utrzymaniem ciągłości snu, ze wstawaniem rano i wyciszaniem się w nocy czy też spadki energii po południu. Wysoki kortyzol zabiera też innym hormonom budulec, co powoduje problem z niedoborami np.progesteronu, ale łatwiej podać luteinę prawda? Można też wypić 3 kawy lub zrzucić winę za niestabilny nastrój na coś co się zdarzyło. A to tylko nadmiar kortyzolu...jak do tego dodasz nieodpowiednią dietę (cukier, gluten), problemy trawienne, defekt metylacji czy niedobór DHA masz gwarantowaną degenerację hipokampu.

W innej części mózgu, w śródmózgowiu, produkowana jest adrenalina i adrenalina. To obszar bardzo wrażliwy na stan zapalny. Gdy dojdzie do jego zaburzonej pracy możesz mieć symptomy takie jak: potrzeba noszenia okularów przeciwsłonecznych non stop, nietolerancja na hałas, krążące myśli i nawet zachowania OCD.

Podwzgórze jest najbardziej aktywnie zaangażowane w produkcję kortyzolu, stąd typowe suplementy na nadnercza nie działają. Nie w nadnerczach problem, one tylko reagują na to impulsy z mózgu. Takim stymulatorem impulsu może być chroniczna infekcja wirusowa czy bakteryjna, niemal zawsze lekceważona przez lekarzy, bo przecież neurocyty i limfocyty poza normą nie są niczym ważnym. To może być też SIBO czy jakiekolwiek inne problemy pokarmowe. To może być również autoagresja. Niemal zawsze takie osoby nie są w stanie wytrzymać na diecie bez zbóż, nagle mają zachcianki i mocne spadki energii, a po węglowodanach czują się lepiej...właśnie dlatego, że polegają na cukrze, bo ich nadnercza są zbyt słabe aby poradzić sobie ze stabilnym poziomem glukozy.

Problem z diagnostyką nadnerczy jest ogromny. Badanie z krwi nie tylko nie daje nam żadnej informacji o ilości wolnych hormonów, ale również pobranie krwi jest stresorem samym w sobie dla organizmu, co może podnieść poziom kortyzolu i wpłynąć na wynik. Kolejny minus tego badania to sprawdzanie poziomu hormonów tylko rano, ponieważ najwięcej osób w środkowych stadiach wypalenia nadnerczy ma zmieniony dobowy rytm wydzielania zwłaszcza kortyzol. Stąd może się okazać, że rano kortyzol jest w normie, a wieczorem sięga sufitu. Oczywiście dla konwencjonalnego lekarza to nie będzie miało znaczenia dopóki wynik mieści się w laboratoryjnej normie, której przekroczenie wskazuje już na patologiczny stan (choroba Addisona, zespół Cushinga). Co chcemy zmierzyć to zaburzona fizjologia, na skutek różnego typu stresu, stąd potrzeba min. 4 próbek śliny, z których bada się wolny kortyzol, oraz 2 na badanie wolnego DHEA. Pobranie materiału powinno nastąpić w naturalnym środowisku. Jechanie przez pół miasta do gabinetu i stanie godzinę w kolejce takowym na pewno nie jest. Kompleksowe badania mówiące wszystko co chcemy wiedzieć o poziomie stresu danej osoby uwzględnia nie tylko kortyzol i DHEA, ale również melatoninę.

Konwencjonalny lekarz nie uznaje dysregulacji kortyzolu jako jednostki chorobowej. Dopóki nie masz Cushinga czy Addisona Twoje obawy zostaną zignorowane. Podejście rodem z lat 60 tych. A my nie szukamy chorób, tylko procesów, i nie odnoszą się one do nadnerczy samych w sobie, ponieważ po pierwsze nadnercza są wtórne do innych problemów, po drugie chodzi o konsekwencje fizjologicznej reakcji stresowej i jej wpływie na pracę mózgu i reszty ciała.

Po czym możesz poznać, że nadnercza nie pracują optymalnie?
 • nie możesz zasnąć
 • sen jest przerwany, wybudzasz si w nocy
 • nie możesz wrócić do snu
 • brak regeneracji po śnie
 • masz problem ze wstawaniem rano
 • odczuwasz bóle głowy lub zmęczenie  po południu
 • masz mały apetyt
 • niskie libido/niskie LH
 • słaba praca tarczycy/niskie TSH i T3
 • masz zmniejszoną absorpcja wapnia
 • odczuwasz rozdrażnienie, zawroty głowy, trzęsące się ręce gdy posiłek jest ominięty
 • masz zły nastrój przed jedzeniem
 • po jedzeniu masz zwiększony poziom energii
 • zachcianki na słodkie
 • zmęczenie i pobudzenie jednocześnie
 • krążące myśli w nocy
 • zawroty głowy przy zmianie pozycji z leżącej na stojącą
 • nagłe wybuchy złości
 • zaczerwienienia skóry twarzy podczas stresu
 • problemy z pamięcią
 • niska temperatura ciała
 • osłabienie
 • niestrawność, ZJD
 • chroniczne infekcje
 • problem z budowanie masy mięśniowej
 • problem ze spalaniem tkanki tłuszczowej
 • kiepska pamięć
 • niskie/wysokie ciśnienie
 • nietolerancja alkoholu i kawy
 • palpitacje serca
 • zła reakcja na hormony tarczycy
 • nadmierny apetyt

Co może doprowadzić do problemów?
 • zbyt dużo pracy lub stresująca praca
 • stres emocjonalny
 • problemy finansowe
 • zmiana lub utrata pracy
 • rozwód lub rozstanie
 • złość
 • niepokój
 • poczucie winy
 • strach
 • bezradność
 • depresja
 • stymulatory (kofeina, alkohol)
 • przetrenowanie
 • brak snu/sen przerwany
 • późne chodzenie spać
 • wypadek/kontuzja
 • operacja
 • częste infekcje
 • ból
 • ekspozycja na toksyny
 • nieoptymalna flora bakteryjna jelit
 • leki (w tym antykoncepcja)
 • alergie
 • nietolerancje pokarmowe

I najczęstsze fizjologiczne problemy:
 • stan zapalny
 • niskie ACTH na skutek zaburzonej pracy przysadki
 • niedobory żelaza/kwasu foliowego/B6 i B12
 • nadmiar żelaza i ferrytyny
 • niski cholesterol
 • niedobory (minerały, niezbędne kwasy tłuszczowe)
 • problemy z trawieniem (SIBO, ZJD)

Dzieci mogą urodzić się już z dysfunkcyjną reakcją stresową. Wystarczy, że matka ma ZJD, niedobory D lub DHA/EPA, astmę albo ciąża następuję w krótkim czasie (< 2 lata od drugiej) czy też poród odbywa się przez CC.

Zarówno za niski, jak i za wysoki kortyzol nie pozwolą Ci spać w nocy. A brak snu jest jednym z większych stresorów jakie możemy sobie zafundować. Wpływa na naszą regenerację, wrażliwość insulinową, detoks, system odpornościowy, a nawet ekosystem jelit. Aby ocenić czy problem leży w niedoborze czy nadmiarze kortyzolu trzeba wykonać badanie nocnego jego poziomu, a najlepiej całej krzywej. Niestety w Polsce można takie badanie zrobić tylko w kilku miejscach, wyniki są wysyłane za granicę, a cena niestety wciąż wysoka. Jeżeli kortyzol wieczorem jest wysoki, chcesz go obniżyć, jeżeli za niski podwyższyć. W obu przypadkach upewnij się, że nie idziesz spać z pustym glikogenem. Mała przekąska tuż przed snem często pomaga, podobnie jak zwiększenie ilości węglowodanów na kolację. U jednych sprawdzi się relaks i wyciszenie, a u innych lekki wysiłek wieczorem. Wszystko zależy w jakim miejscu jesteś. Niemniej jednak chcesz usunąć stresory i zregenerować nadnercza, a nie tylko manipulować konsekwencjami. Teoretycznie kortyzol jest katabolicznym hormonem, chociaż to duże uproszczenie, ponieważ potrzebujemy go w odpowiedni ilości do wielu funkcji życiowej.

Jeżeli nie umiesz zidentyfikować jakiego typu dysfunkcje nadnerczy dotyczą Ciebie, możesz popełnić wiele błędów próbując ratować sytuację. Często ludzie podają sobie np. adaptogeny obniżające kortyzol gdy jego poziom jest już niski, lub ćwiczą intensywnie wieczorem gdy kortyzol jest wysoki. Jest wiele miejsca dla błędów, zwłaszcza że u większości osób dobowy rytm kortyzolu  to jedna wielka sinusoida, którą ciężko ogarnąć bez badania. Wtedy najlepszą strategią jest modulacja systemu nerwowego.

Zastanów się co jest stresem w Twoim organizmie? Emocjonalny i fizyczny stres przeważenie rozpoznajemy...to praca jakiej nie cierpisz, nieudany związek, problemy finansowe, płaczące w nocy dziecko czy przetrenowanie. Niestety z identyfikacją stresu biochemicznego większość sobie nie poradzi. To anemie, niedobory, wysoki poziom toksyczności, niestabilny poziom glukozy, stan zapalny czy choroby autoimmunologiczne. Niezależnie od źródła stresu odpowiedz organizmu zawsze jest fizjologiczna, a tak naprawdę to wszystko wyżej wymienione to stresory. Stres jest reakcją naszego organizmu na te stresory, nie tym co nam się przydarza. Jeżeli taka fizjologiczną reakcja trwa kilka tygodni, miesięcy czy lat, mamy pewność że nasze zdrowie ucierpi. Ile czasu można pływać w morzu pełnego kortyzolu?

Przyczyną z nadnerczami może być też autoagresja, czyli choroba Addisona. Chociaż jest to powszechne schorzenie, rzadko bywa zdianzoowane, ponieważ dopóki organ nie będzie niemal całkowicie zniszcozny konwencjonalna medycyna nie stwierdzi problemu. Możesz więc latami czuć się fatalnie i myśleć, że to tylko zmęczenie nadnerczy, podczas gdy system odpornościowy powoli wykończy Twoje nadnercza.

Co zrobić? Na pewno nie skupiaj się na nadnerczach jakby biedne nie wiedziały co robią. Szukaj przyczyny zaburzonego wydzielania hormonów stresu, co oznacza identyfikację i zajęcie się stresorami. Oznacza to też pracę nad funkcjami mózgu, dietą, relaksem, detoksem czy szczęśliwym mitochondrium :)


Powiązane posty:

49 komentarzy:

 1. Tłusta Życiu, bardzo proszę powiedz mi jak jest z chlorem i hashimoto. uwielbiam pływać i moglabym chodzic na basen codziennie. jak bardzo powinnam to ograniczyc, do zera? :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi jak robią kortyzol to zawsze rano i o 18. Co do szyszynki to ciekawi mnie czy wiesz coś na temat torbieli tego gruczołu. W ogóle bardzo ciekawy wpis. Ja właśnie tak mam, że po południu mnie ścina i nagle chce mi się strasznie spać, a mam też dużo stresu w życiu w tym także takiego psychicznego, emocjonalnego. Ale kortyzol mi badali 2 razy w ciągu 2 lat i rano i o 18 i był w normie... trudno zgadnąć a lekarz tak nie skieruje. Teraz przymierzam się do suplementu z żeńszeniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w ogóle to uwielbiam takie biochemiczne podejście do chorób bo to pozwala na ich zrozumienie, na mechanizm, stąd bardziej ufam biochemikom, fizjologom, histologom, bromatologom itp., niż lekarzom, którzy z reguły wiedzą tylko to co na wierzchołku góry lodowej, w przeciwieństwie do tych pierwszych.

   Usuń
  2. Chyba obrażasz trochę lekarzy. Biochemię musimy mieć w jednym paluszku, to samo dotyczy się fizjologii i patofizjologii, które tak naprawdę tłumaczą patomechanizmy chorób. Nauka o chorobach wchodzi na studiach dopiero po zrozumieniu podstaw. Uwierz mi, że nie uczymy się o wierzchołkach góry lodowej.

   Usuń
  3. Do powyższego komentarza jeszcze dodam, że faktycznie postaci subkliniczne chorób czyli np. zmęczenie nadnerczy są często pomijane na studiach i lekarze często nie mają o tym pojęcia. Bardzo długo trwa rozpoznanie nawet cięzkich zaburzeń takich jak ch.Addisona czy Cushinga co mnie dziwi, bo objawy są raczej charakterystyczne, a dostępne testy dość swoiste. Mam nadzieję, że nowe pokolenia lekarzy będą zwracać większą uwagę na przewlekłe choroby, które obniżają jakość życia.

   Usuń
 3. A czy fakt posiadania tylko jednego nadnercza wpływa na podatność "zmęczenia" nadnercza? Lekarze twierdzą, że nie aczkolwiek ja odczuwam wiekszość objawów na to wskazujących.

  OdpowiedzUsuń
 4. A jak już wprowadzimy te wszystkie zalecenia odżywcze, ograniczymy stres, to ile czasu nam potrzeba żeby znów spać bez wybudzania? Od 2 tygodni już potrafię spać 7godzin bez wybudzania, ale dalej czasem budzę się o 3 albo 4 albo 5tej nad ranem. Dostrzegłam ze jak ćwiczę 30 minut dziennie to się wybudzam więc zaniechalam wioslowanie. Ile czasu minimum potrzeba żeby na nowo nauczyć się spać?

  OdpowiedzUsuń
 5. MS, mam do Ciebie ogromna prośbę- czy mogłabyś napisać o zaburzeniach miesiaczkowaniai zaniku okresu spowodowanego zbyt intensywnymi ćwiczeniami i duza destrukcja w jedzeniu przez niedługi (np pol roku) okres czasu? Ze nie z powodu anoreksji ale prawie? I jak moznabylo było wrocic do zdrowia, co robic i jesc aby odzyskac okres? Bardzo prosze.

  OdpowiedzUsuń
 6. MS czy w jakiej postaci polecasz cynk? Chcę zapytać jeszcze co myślisz o tych witaminach?http://www.solgar.pl/produkty/witaminy/witaminy-z-grupy-b/witamina-b-kompleks-50 (przepatrzyłem niemal wszyskie B-complex w Polsce i ta dystrybucja solgar wydaje się być najlepszą opcją). Pisałaś też o pozytywnym wpływie fosfatydyloseryny na obniżenie kortyzolu - któryś konkretnie suplement masz sprawdzony?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. MS poleca cynk jako monomethionine. Ten b-complex patrząc na polski rynek jest ok, ale w porównaniu z cenami w USA, drogi i raczej kiepski. Zrób zamówienie na iherb, przesyłka kosztuje 4$, poczekasz 2-3 tygodnie a będziesz mieć dobre i niedrogie suple..

   Usuń
  2. A ktore konkretnie z b complec na iherb polecasz? Bo troche ich tam jest ;)

   Usuń
 7. A mnie zastanawia jak poradzić sobie z emocjonalnym stresem, myślałem nad SSRI, ale odstrasza długi okres brania.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z emocjonalnym stresem najlepiej sobie poradzić poprzez psychoterapię.

  Na iherb można płacić Visa, czy trzeba mieć specjalną? Wszystkie suplementy niezależnie od kwoty zamówienia są zwolnione z opłaty celnej i czy wysyłka dociera zawsze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwykła karta śmiga, teraz chyba wszystkie są do płatności w internecie (moja ma wypukłe znaczki, kiedyś to miało znaczenie, nie wiem jak teraz)
   Bierzesz przesyłkę za 4$ i nic nie powinno się stać, max. 80$ paczka (chociaż moja byla trochę większa), jakbyś się zdecydował to podam Ci na HW kod rabatowy, ok? (obupólna korzyść :P)

   Usuń
  2. Mój najzwyklejszy plastyk bankomatowy niestety nie śmigał i musiałam wyrobić imienną wypukłą i teraz jest ok :)

   Usuń
  3. poki co do mnie paczki docieraly,ale byly rozny czas realizacji.. raz 10dni,innym razem miesiac.. 3 tyg temu zamawialam 2 paczki jednego dnia.. jedna dostalam po10dniach, na druga wciaz czekam. Z tego co mowila MS najlepiej wybierac paczke z przesylka za 4$ - wowczas jestes zwoliona/zwolniony z dodatkowych oplat. /karla

   Usuń
 9. Ja czuję się strasznie zmęczona życiem, wszystkim a mam dopiero 26 lat, moje nadnercza pewnie już są wyczerpane. Stresująca praca, nadżerka, której lekarze nie chcą leczyć masakra... MS jak umówić się z Tobą na konsultację?? Diana

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam 29 lat i nieleczoną nadżerkę od co najmniej 10 lat. Ciągle słyszę, że dopóki nie zajdę w ciążę, nie można nic z nią zrobić. Moje nadnercza też już chyba zaczynają mieć dość. Mam stresującą pracę w ruchomych godzinach, więc nie mam szans na regularny tryb życia. Ostatnio kiepsko śpię, pojawiły się stany depresyjne. Czuję że w ciągu ostatnich 3 lat mocno się postarzałam. Masakra...

   Usuń
 10. Witajcie - swój wpis umieściłam pod artykułem z 2013 roku (też o nadnerczach), ale pozwolę sobie wrzucić go tutaj, może więcej osób zajrzy:
  Witajcie,
  znalazłam ten artykuł szukając interpretacji moich dziwacznych wyników hormonów, głównie kortyzolu. Otóż: kortyzol w surowicy o 7:30 wynosił 38,77 (przy normie do 19,4). Wpadłam w panikę (typowe dla mnie). Dziś odebrałam wyniki DZM na kortyzol (z tego samego dnia, co surowica). Wynik: 27 (przy dolnej granicy 36). Zgłupiałam. W surowicy bardzo ponad normę, w DZM sporo poniżej normy. O co chodzi? Przecież nie mogę mieć dwóch przeciwstawnych, wykluczających się chorób (!).
  Dodam, że do endokrynologa trafiłam, bo w ciągu dwóch miesięcy przytyłam ok. 6 kg (podejrzewałam Hashimoto lub/i niedoczynności tarczycy). Oczywiście prywatnie, bo lekarz pierwszego kontaktu zlecił rok temu TSH i na tej podstawie ciągle twierdzi, że nic się nie dzieje, ale "jak pani chce, to niech se pani idzie".
  Z innych badań, które kazał zrobić mi edno - powtórzone TSH (wynik 0,840 przy dolnej normie 0,4) i FT4 (wynik 0,8 przy dolnej normie 0,7). Od ostatniego badania zarówno TSH, jak i FT4 spadło.
  Wracając do ogólnego stanu psychofizycznego: jest marny. Od dwóch lat mam problemy ze snem: w nocy budzę się, nie mogę zasnąć, wszystko mnie drażni, w dzień - zasypiam zupełnie bez kontroli i powodu. Oprócz przybrania na wadze dokucza mi chroniczne zimno (w tym roku prawie całe lato przesiedziałam w bluzie, w ogóle nie odczułam, że jest ciepło), kilka lat leczyłam się na depresję (fluoksetyna, potem zotral, ale jakieś trzy miesiące temu ostawiłam leki, bo już nie wiedziałam, skąd biorą się te nieprzyjemne objawy). Do tego doszły ogromne problemy z pamięcią, koncentracją. Pracuję, że tak powiem, "umysłowo" (pisanie, nauka) i zupełnie nie potrafię NIC z siebie wykrzesać, dosłownie - jakby mi ktoś zwoje mózgowe wyprostował żelazkiem. Dalej, chyba już klasycznie: chroniczne zaparcia (leczony dawniej zespół jelita drażliwego), pogarszająca się kondycja (wejście na 3 piętro po schodach to nie lada wyczyn, po którym prawie wypluwam serce i jestem zielona z braku oddechu), zdiagnozowany częstoskurcz napadowy.
  Mam 30 lat, od kiedy pamiętam, moje życie to był jeden wielki, niekończący się stres... Życie domowe, rodzina, szkoła, sytuacje, powiedzmy, społeczne - wszystko ze ściśniętym gardłem i żołądkiem. Szkoła - na pełnej mobilizacji (syndrom "uciekaj albo walcz"). Około 6 lat temu jakby nagle załamał mi się system reagowania - popadłam prawie w letarg (stąd ta domniemana depresja; leki pomagały o tyle, że tłumiły moja nadwrażliwość, ale nie wprowadzały realnej poprawy jakości życia). I tak do teraz. We wtorek idę do endokrynologa skonsultować wyniki. Nie chcę nic sugerować lekarzowi (bo to bardzo dobra, choć młoda lekarka), ale może jest jeszcze coś, na co powinnam zwrócić uwagę? Naprawdę nie mam już siły, a widmo kolejnych badań i domyślania się, co mi dolega wcale nie pomaga poczuć się lepiej.
  Z góry wielkie dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Standardowe pytanie jakie się nasuwa to jak się odzywiasz? Czy jesz zboża itd ?

   Usuń
  2. Dzięki za odzew :)
   Jem zboża, ale już nawet myślałam o ograniczaniu glutenu. Zrezygnowałam z chleba na rzecz pieczywa ryżowego, ale nadal ciężko mi żyć bez makaronów itp. W okresach gorszego nastroju rzeczywiście nie jem najlepiej, a szczególną słabość mam do słodyczy. Kawy już nie piję, bo pobudzenia umysłowego po niej żadnego, za to serce wariowało. Ze względu na rytm pracy domowników, obiad zazwyczaj jem o godz. 18:00 :( Wiem, że sposób odżywiania może mieć duży wpływ na to, jak się czuję, ale aż tak i w takim wymiarze...?

   Usuń
  3. Z własnego doświadczenia mówię ze odżywianie ma ogromny wpływ. Tutaj może być wiele rzeczy bo takie zboża wpływają na hormony, do tego uszkadzaja jelita co może wpływać na pogorszenie przyswajania wartości odżywczych. Czy jadasz tłuszcze zwierzęce - ich brak bardzo negatywnie wpływa na psychikę itd. Bez zmiany diety nie będzie poprawy zdrowia. Nie wspomnę o tym że bralas leki które też mają swoje skutki uboczne i teraz jeszcze musisz popracować nad tym żeby to zlikwidować....
   MS pisze dużo o odżywianiu, znajdziesz pomoc w jej postach. Odżywianie dopasowane do własnego organizmu to podstawa.

   Usuń
  4. Witaj

   Mam podobne życie i podobne objawy co ty. A nie masz czasem bólów głowy od skroni do karku i bólów oczu i za oczami? Ja nie robiłem sobie badań na kortyzol itd ale miałem już robione rezonanse i tk głowy i THS też i wszystko ok, i lecze się też na depresje około pół roku i nic nie pomaga (Ketrel, Lerivon, mozarin). Jedynie trochę mi lęki i drażliwość spadła. Sytuacja rodzinna i społeczna podobna. Cały czas stres. Pochodzę z rodziny DDA. Społecznie raczę sobie kiepsko. Fobia itp. Mam 33 lata. brak przyjaciół, dziewczyny. Masakra. Zmuszanie się do wszystkiego, brak radości z życia. Ale przeczytałem ostatnio, że to wszystko może być spowodowane zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Aż dziwne co mogą mieć zęby i szczęka ale jutro idę do stomatologa, bo już mam dość takiego życia. A tu link gdzie to wyczytałem i mały cytat: "Mózg atakowany nieprawidłowymi sygnałami z proprioreceptorów stawu nie pozwala na wejście w głęboką fazę snu i pacjent często się budzi. Wstaje zmęczony i bez energii do życia. Pojawiają się wtedy objawy wyczerpania nadnerczowego związane z zaburzeniem poziomu kortyzolu a w następstwie nawet zaburzenia układu hormonalnego.
   Częstym objawem długo trwających zaburzeń stawu skroniowo – żuchwowego jest depresja.
   Depresja jest powszechnym objawem u pacjentów z długo trwającym zespołem TMJ. Przyczyną jest chroniczny ból uświadomiony lub nie, powodujący wyczerpanie nadnerczowe i spadek poziomu kortyzolu. Przyczyną może być też guz mózgu, choroby układowe, urazy, alergie, których wspólnym mianownikiem jest ból. Wymaga to interwencji lekarza ogólnego. Jeśli staw skroniowo-żuchwowy – stomatologa." link - http://czyrski.pl/leczenie-bolow-glowy/

   Usuń
 11. PS. Dodam, że rzecz jest aktualna (do endo idę we wtorek, 14 października)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej! Mój mąż ma chyba podobny problem jak Ty. Dziś właśnie robi dobową zbiórkę moczu na kortyzol. Będę wdzięczna, jak napiszesz, co mądrego powiedziała pani endokrynolog :) Mi się wydaje, że chyba rozwiązaniem jest psychoterapia, żeby łatwiej radzić sobie ze stresem i nauczyć się dystansu do pewnych spraw, ale jak jest jakieś inne rozwiązanie, to chętnie posłucham.

   Usuń
 12. Anonimowy10 października 2014 11:23 Witaj. Miałam podobne objawy, zdiagnozowano u mnie Hashimoto. Pomimo terapii Euthyroxem nie było znaczącej poprawy. Dopiero psychiatra stwierdził, ze przy złym funkcjonowaniu tarczycy często "...nie metabolizuje się serotonina..." - cokolwiek to znaczy. Od roku biorę Seronil i jest dużo lepiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tez mam Hashi, i dużo lepiej poczułam sie bez zboz, bez cukru. Sam endo to dostrzegł i uznał ze lepiej służy mi dieta niż leki bo one regularnie uszkadzały mi jelita. Przy chorobach autoimmunologicznych bez protokołu autoimmunologicznego to kwestia czasu kiedy pojawia sie kolejne choroby z autoagresji:-(

   Usuń
 13. Witajcie, moje pytanie: mam aldosteron na poziomie 2,00 pg/ml przy normie 40-130 po pionizacji, w tym samym czasie kortyzol 678,2 nmol/l norma 171-536, pobór krwi do badania odbył się w przychodni ok.8.20. Mam skłonność do ogromnych skoków ciśnienia, co to może oznaczać? Mam wszystkie objawy zmęczenia nadnerczy i dziwny objaw: przeszywa mnie prąd w nocy (tylko w nocy), od czubka głowy do koniuszków palców u rąk, jestem potem bardzo osłabiona.

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam,,

  Podejrzewam a właściwe stwierdzam że to mam. Coraz trudniej mi funkcjonować. Dodatkowo ma stwierdzony WZW typu B. Mam ogromne problemy z dietę, z jednej strony muszę jeść dużo weglowodanów ( ograniczam cukier i słodycze ale jem dużo pieczywa) żeby jakość funkcjonować, na diecie bezglutenowej lub niskowęglowodanowej po prostu nie funkcjonuję. Mimo wszystko ostatnio chudnę, mam problemy z utrzymaniem masy mięśniowej. Czuję też coraz większe osłabienie. Mój rytm dzienny to - rano na baczność, przedpołudnie i wczesne popołudnie stopniowy spadek energii, problemy z koncentracją, spinanie się żeby jakość funkcjonować - około 15-16 godziny czuję się lepiej , następuję uspokojenie, lekki wzrost energii. Śpię w miare ( ziołowo/magnezowe tabletki nasenne). Rodzina i lekarze patrzą na mnie jak na dziwaka - przecież masz "dopiero" 40 lat ... Miałem już sporo badań, tak więc rezonans jamy brzusznej, usg, hormony , panel wątrobowy, gastroskopia, rezonans głowy. W sumie znaleźli WBC typ B oraz mam torbiel około móżdżka z którą podobnież mam dalej żyć. Stany stresowe objawiaja się u mnie często bólem pleców w okolicach nerek. Czy wyczerpanie nadnerczy może dawać takie objawy ? Miałem robione badanie kortyzolu z krwi (rano i po południu ) wyniki w normie. W sumie nie mam pomysłu co dalej robić..

  OdpowiedzUsuń
 15. Witajcie!
  Patrzcie jakie to dziwnie jest. Wiele lat poszukuję informacji na temat zdrowego odżywiania się. Znalazłam wiele skrajnych opinii na ten temat. Jedni np wyzdrowieli z różnych chorób a także uzyskiwali piękne, szczupłe sylwetki dzieki diecie wegetariańskiej, inni dzięki diecie wegańskiej, inni dzięki diecie wegańskiej-surowej, Inni dzięki diecie "pięciu przemian", inni dzięki diecie niskowęglowodanowej, inni dzięki diecie wegańskiej wysokowęglowodanowej, inni dzięki diecie paleo. Rety!!! Czy ktoś wie o co tu chodzi?! Czy nasze organizmy aż tak się różnią? Mają różną fizjologię biochemię czy co tam jeszcze? Woda z mózgu się robi a ja nadal nie wiem co żreć że tak się wyrażę;) Strasznie to wszystko skomplikowane i wyczerpujące... :(

  OdpowiedzUsuń
 16. Stać się bogatym dzisiaj i podjąć ryzyko przekształcenia własnego life.Try i uzyskać czystą kartę bankomatową dzisiaj z (MR Wandy) i być wśród tych szczęśliwców, którzy korzystają z tej karty. Ten ZAPROGRAMOWANA puste karty ATM jest zdolny do włamania do dowolnego bankomatu, w dowolnym miejscu na świecie. Muszę o tym Puste karty ATM, gdy szukałem pracę online około miesiąc ago..It naprawdę zmienił moje życie na dobre i teraz mogę powiedzieć, że jestem bogata, bo jestem żywym świadectwem. Najmniej pieniędzy mam w ciągu dnia z tą kartą jest około $ 3,000.Every teraz, a potem utrzymanie pompowanie pieniędzy na moje konto. Chociaż jest nielegalne, nie istnieje ryzyko pochwycenia, ponieważ jest zaprogramowany w taki sposób, że nie jest zdolny, ma również techniki, które uniemożliwia CCTV wykryć you..For szczegóły dotyczące sposobu, aby uzyskać Ciebie dziś, napisz hakerów na: wandyhackersworld88@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 17. czy długotrwałe stosowanie adipeu moze zabrurzyc funkcjonowanie nadnerczy/przysadki ? czy sa to zmiany odwracalne ?

  OdpowiedzUsuń
 18. Hey Guys!!! get a blank ATM card that can withdraw $3,000 daily. I got mine from a group last week Wednesday this group is called
  foundationhackers and i have been using this card for close to two months now and i have no problem using it. all you need to do is to be smart and you will not be caught. The card withdraws money from any ATM machines and there is no name on it, it is not traceable and now i have money for business and enough money for me and my 2 kids. I came in contact with this group in a discussion forum while i was searching the internet. After much discussion we agreed on a price and i choose to take the risk of paying the money for the card. They sent the card through courier service and i got it in 18hours. Get one from them now if you are interested in this card. They are giving it out to help people even if it is illegal but it helps a lot and no one ever gets caught. The card works in all countries and it is very easy to use. you can contact this group on foundationhackers.ng@outlook.com

  OdpowiedzUsuń
 19. Stać się bogatym dzisiaj i podjąć ryzyko przekształcenia własnego life.Try i uzyskać czystą kartę bankomatową dzisiaj z (Jamesa) i znaleźć się wśród tych szczęśliwców, którzy korzystają z tej karty. Ten ZAPROGRAMOWANA puste karty ATM jest zdolny do włamania do dowolnego bankomatu, w dowolnym miejscu na świecie. Muszę o tym Puste karty ATM, gdy szukałem pracę online około miesiąc ago..It naprawdę zmienił moje życie na dobre i teraz mogę powiedzieć, że jestem bogata, bo jestem żywym świadectwem. Najmniej pieniędzy mam w ciągu dnia z tą kartą jest około $ 3,000.Every teraz, a potem utrzymanie pompowanie pieniędzy na moje konto. Chociaż jest nielegalne, nie istnieje ryzyko pochwycenia, ponieważ jest zaprogramowany w taki sposób, że nie jest zdolny, ma również techniki, które uniemożliwia CCTV wykryć you..For szczegóły dotyczące sposobu, aby uzyskać Ciebie dziś, napisz hakerów na: James buggerharkers68@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 20. Cześć MS denerwuje mnie gry ktoś kopiuje Twoje artykuły i nie podaje źródła zerknij tutaj:
  https://www.facebook.com/adam.rebis.9/posts/1777453002476725
  Pozdrawiam Cię

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam, Nazywam Deo i chcę podzielić się moim doświadczeniem z każdego. Ja będąc słysząc o tej pustej karty bankomatowej na chwilę i naprawdę nigdy nie zwracał zainteresowanie nim ze względu na moje wątpliwości. Aż pewnego dnia odkryłem włamaniem facet nazwie (OSKAR BIAŁY). On jest naprawdę dobry w tym co robi. Powrót do punktu, zapytałem o puste karty ATM. Jeśli to działa, a nawet Exist.He powiedział mi tak i że jego karta zaprogramowany na losowej pieniędzy wycofa bez bycia zauważonym i może być również używany do wolnych zakupów online wszelkiego rodzaju. To było szokujące, a ja wciąż miałem wątpliwości. Potem spróbowaliśmy i poprosił o karcie i zgodził się na ich warunkach. Mając nadzieję i modląc się, że nie było to oszustwo. Tydzień później otrzymałem kartę i próbowałem z najbliższego bankomatu blisko mnie, to zadziałało jak magia. Udało mi się wycofać aż do $ 4500 m ppm. To było niewiarygodne i najszczęśliwszy dzień w moim życiu. Do tej pory mam możliwość wycofania się do $ 28000 bez stresu złowieniu. Nie wiem, dlaczego jestem delegowania to tutaj, ja po prostu czułem, że to może pomóc ci z nas potrzebuje stabilności finansowej. puste Atm naprawdę zmienić swoje życie. Jeśli chcesz się z nim skontaktować, Oto adres email oscarwhitehackersworld@gmail.com I wierzę, będzie też zmienić swoje życie ....

  OdpowiedzUsuń
 22. I have good news to shear with you all, do you know there is a card called a blank ATM card? My friends this card is real and it is very helpful in paying and buying things online. And this card can withdraw up to $3000 per day, I never believed this will work, when i came across my friend using this card using this card to shop online, but i also took the risk and applied for one of the card and paid for it, and it was shipped to me alongside with the information on how to use it. And ever since i got the card it has been helping me with my finanical problems and am able to take care of my two kids. This card is real and it is very easy to use and affordable. If you need help in getting one of this cards, contact:
  unlimitedhackersnetwork@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 23. Czy cierpisz finansowo lub potrzebujesz pilnie gotówki, aby zapłacić rachunki? nie martw się więcej, bo nie jest z dala można zarobić pieniądze bez stress.You mogą zmienić swoje życie w ciągu zaledwie 18 godzin. kontaktowy (nieograniczona liczba hakerów) dla pusty [ATM SMART CARD] dzisiaj i być wśród tych szczęśliwców, którzy korzystają z tej karty. Ten PROGRAMMED puste ATM kart inteligentnych jest zdolny do włamania do dowolnego bankomatu, w dowolnym miejscu na świecie. Muszę o tym Puste karty ATM, kiedy szukając pożyczki pożyczkodawcy w Internecie około miesiąca ago..It naprawdę zmienił moje życie na dobre i teraz mogę się z moją rodziną. Najmniej pieniędzy mam w ciągu dnia z tej karty wynosi około $ 5000. Codziennie mam wystarczająco dużo pieniędzy, aby dbać o mojej rodzinie. Chociaż jest nielegalne, nie ma ryzyka, że ​​zostaną złapani, ponieważ został zaprogramowany w taki sposób, że nie jest zdolny, a także to czyni CCTV bezużyteczne podczas cofania szczegóły money..For jak zdobyć kartę dziś , napisz hakerów na ten e-mail: unlimitedhackersnetwork@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 24. Hello everyone, my name is Kate Johnson.I was able to hack my husband's phone remotely and gained access to all his texts and calls with the help of ghosthacker2351@gmail.com, he is reliable and if you require his services tell him I referred you.

  OdpowiedzUsuń
 25. Tengo mi tarjeta de cajero automático suprimida ya programado para retirar el máximo de $ 5,000 al día durante un máximo de 20 días. yo soy tan contento con esto porque yo tengo la mía la semana pasada y lo he utilizado para obtener $ 104.000. Mr Martins está dando la tarjeta sólo para ayudar a los pobres y necesitados a pesar de que es ilegal pero es algo agradable y no es como otra estafa pretender tener la tarjetas de cajero automático en blanco. Y nadie se ve atrapado cuando se utiliza la tarjeta. Obtenga el suyo hoy. Sólo le envíe un correo electrónico a través de martinshackers22@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 26. The blog or and best that is extremely useful to keep I can share the ideas
  of the future as this is really what I was looking for, I am very comfortable and pleased to come here. Thank you very much.
  tanki online | 2048 game| tanki online game

  OdpowiedzUsuń
 27. Każdy z nas jest inny. Ja mam 1 ledwo pracujące juz nadnercze, poziom kortyzolu od kilku lat poniżej normy zarówno z krwi jak i dzm. Ale jeśli chodzi o mnie zasypiam i śpię bez problemów. Psychicznie czuje się świetnie, fizycznie czasem mam problemy z skokami cukru i zasypiam na siedząco o 21, ale ogólnie czuje się jak okaz zdrowia mimo że już był moment ze chciano stwierdzić Adisona i podawać leki. Pomogło uprawianie sportu i unikanie stresu.

  OdpowiedzUsuń
 28. The only genuine ATM cloned card vendor which i have tested and confirmed. I met this hacker online and emailed him about the BLANK ATM CARD. I was in trouble financially two weeks ago so i told him i need one asap. I western union some money to him and to my greatest shock, the card was shipped to me in 24 hrs. I've used it to withdraw $ 44,000 already, $ 4000 daily . Since then I've been able to get money freely with no pin. Contact their email if you truly need this card. (martinshackers22@gmail.com , martinshackers22@gmail.com)....THIS IS REAL.

  OdpowiedzUsuń
 29. My name is Eric Gomes i am located in USA,Texas. i will like to publish the hand work of God to the general public. God has been very grateful to me and my family. 5months ago i was seriously searching for a loan worth $90,000.00 to buy a house in the USA. And i was scammed by various lenders online, but 2weeks ago i saw a post about ATM blank cards. I doubted this but decided to give it a try by Contacting them through there emails on(creditcardhackers011@gmail.com) they responded with their guidelines on how the card works. i'was assured that the card can withdraw $5000 instant & was credited with $500,000.00 so i requested for one & paid the purchasing fee to obtain the card. 72 hrs later, i was shock to see the DHL agent in my resident with a parcel{card} i signed and went back inside and confirmed the card works after the agent left. This is no doubts because i have the card & has made used of the card. This hackers are abroed based hackers set out to help people with financial freedom!! Contact them today on(creditcardhackers011@gmail.com) if you wants to get rich with this card.

  OdpowiedzUsuń
 30. Mam już już zaprogramowaną i niewykorzystaną kartę bankomatową
  Wycofać maksimum 5000 dolarów dziennie, maksymalnie 30
  Dni przez (wesleymarkhackers@gmail.com).
  Cieszę się z tego, bo mam ostatni tydzień i używałem go, aby otrzymać 150 000 dolarów. Wesley oznacza Hackerów
  Aby pomóc ubogim i potrzebującym, choć jest nielegalne, ale to
  Jest coś miłego i nie jest jak inne oszustwo udawanie
  Mieć puste karty bankomatu. I nikt się nie złowiesz, kiedy
  Używając karty. Uzyskać od wesley mark Hackers już dziś! Wystarczy wysłać e-mail
  Do (wesleymarkhackers@gmail.com)

  OdpowiedzUsuń
 31. A mnie zastanawia jak poradzić sobie z emocjonalnym stresem, myślałem nad SSRI, ale odstrasza długi okres brania.

  OdpowiedzUsuń