Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

28.05.2014

Czego lekarz nie powiedział Ci na temat tarczycy?

Tarczyca to zdecydowanie temat, na jaki mogłabym pisać non stop, ale obawiam się, że wtedy ten blog musiałby zmienić nazwę  na Tłusta Tarczyca. Parę jednak kwestii odnośnie tego ważnego gruczołu warto poruszyć, zwłaszcza że wciąż w Polsce trudno mieć problemy z tarczycą.
26.05.2014

Chroniczne zmęczenie

Chroniczne zmęczenie to zmora XXI wieku. Potrzeba kawy do rozbudzenia, spadki energii w ciągu dnia, uczucie zmęczenia mimo wielu godzin snu, popołudniowe drzemki lub zastrzyki energii w postaci cukru to codzienność wielu osób. Czasami przyczyny są oczywiste np. zbyt mało snu czy duży stres, ale dużo częściej problem chronicznego zmęczenia jest wypadkową wielu czynników, i równie dobrze może być symptomem ukrytej nierównowagi. To konkretny znak ostrzegawczy jaki daje nam organizm, dlatego warto przeanalizować jaka jest potencjalna przyczyna (przyczyny) takiego stanu.

23.05.2014

Zdrowe kości to coś więcej niż wapń

Problemy z układem kostnym coraz częściej dotykają młodych ludzi. Wielu z nich przyjmuje preparaty z wapniem. Kobiety w okresie menopauzy również zaczynają martwić się o zdrowe kości. Konwencjonalne profilaktyczne podejście sprowadza się najczęściej do suplementacji, a wiele innych czynników ma znaczenie dla zdrowia kości, o których nie mówi się prawie wcale.

19.05.2014

Choroby autoimmunologiczne a infekcje

Wiedza o chorobach autoimmunologicznych jest coraz większa, ale wciąż przeciętny chory często jest zdany tylko na alopatyczne interwencje. Nie ma dnia abym sama nie trafiła na nowe doniesienia w temacie autoagresji. Z tego powodu Tłuste w tym miesiącu pisze więcej na ten temat.

16.05.2014

Choroby autoimmunologiczne a gluten

Zastanawiacie się pewnie czemu tak dużo mówi się o glutenie w ostatnim czasie. Być może większość z Was wciąż uważa, że jest to tylko medialna nagonka, jak to było w przypadku cholesterolu pół wieku temu. Zmartwię Was, bo to co dziś wiemy odnośnie glutenu jest przerażające, ale z drugiej strony pomaga nam chociażby kontrolować autoagresję. A gdy mowa o chorobach autoimmunologicznych, nie sposób uniknąć tego tematu.

14.05.2014

Funkcjonalne podejście do chorób autoimmunologicznych

Choroby autoimmunologiczne to temat, któremu trzeba poświęcić jeszcze więcej uwagi niż dotychczas, nie tylko dlatego, że konwencjonalny model leczenia nie jest skuteczny, ale również z powodu braku świadomości i profilaktyki odnośnie autoagresji.

12.05.2014

Hashimoto i inne choroby autoimmunologiczne - będzie lepiej

Hashimoto w końcu zaczyna przyciągać uwagę społeczeństwa, w tym zwłaszcza samych chorych. W tym roku  powstało Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hashimoto, którego misją jest: "szeroka popularyzacja wiedzy na temat choroby Hashimoto. Każdy, komu przyszło mierzyć się z tą chorobą, może służyć swoją wiedzą i doświadczeniem. Wszyscy razem, niezależnie od miejsca zamieszkania, możemy mieć wpływ na korzystne zmiany w polskiej endokrynologii z naciskiem na poznanie przyczyn i sposobu leczenia choroby. Dążymy do tego, aby Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hashimoto stało się silnym, poważnym i reprezentatywnym partnerem w rozmowach z przedstawicielami administracji państwowej na różnych szczeblach oraz innych instytucji działających w systemie opieki zdrowotnej, by proponowało rozwiązania systemowe, informowało o potrzebach chorych na Hashimoto i należnych im standardach leczenia, by pobudzało do aktywności obywatelskiej w sferze polityki zdrowotnej."


07.05.2014

Szczepienia a metylacja

Szczepienia to dziś jeden z bardziej kontrowersyjnych tematów dotyczących zdrowia. Spekuluje się sporo na temat powiązania szczepionek z autyzmem czy chorobami autoimmunologicznymi. Ile osób tyle opinii, i tak naprawdę na końcu to każdy z nas musi podjąć decyzję w zgodzie z sobą. Napiszę dziś o czymś co moim zdaniem jest najbardziej problematyczne w szczepionkach, czyli o ich wpływie na metylację.


05.05.2014

Gdy brakuje snu

Noce marki to post dla Was. Być może jesteście przekonani, że późne chodzenie spać i wstawanie około południa to kwestia genów. Być może wierzycie nawet, że taki już urok Waszego organizmu. Niemniej jednak natura zawsze wie lepiej i ten wpis może Wam się nie spodobać :)