Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

24.10.2014

Podejście do zdrowia

Każdego miesiąca konsultuje kilkadziesiąt osób i mam wrażenie, że trafiają do mnie dwie kategorie chorych: "zdesperowani" i "ciekawi' :) Nie zrozumcie mnie źle czytając te etykiety, po prostu wciąż pomysł konsultowania przez Internet lub nie przez lekarza może wydawać się irracjonalny. Tymczasem każdy pomysł jest racjonalny, pod warunkiem, że widzisz efekty i sens.

Minęły już czasy gdy lekarz stoi na piedestale i jak mówi "skacz" to pacjent skacze. Większość moich klientów z kategorii "zdesperowanych" wie o tym doskonale. Przerobili już wiele medycznych sław i szukają pomocy wszędzie, czy to u mnie czy u uzdrowiciela zza rogu. Wielu lekarzy ich zawiodło, co w typowym konwencjonalnym i farmakologicznym systemie 15 minutowych wizyt nie dziwi. Trochę dziwi, czemu lekarz nie może się pogodzić czy też zaakceptować faktu, że pacjent nie jest dziś już niedoinformowanym elementem w całym procesie leczenia. Chorzy mają obecnie wszelki dostęp do informacji, a często wiedzą więcej niż niejeden lekarz i tylko relacja partnerska, pomiędzy prowadzącym a chorym, ma szansę doprowadzić do poprawy zdrowia. Innymi słowami mając chroniczną chorobę, potrzebujesz kogoś kto będzie Cię prowadził przez nieraz skomplikowaną drogę do zdrowia. Co innego gdy masz złamaną rękę lub zawał serca. Wtedy chcesz alopatycznej i szybkiej pomocy :)

10.10.2014

Zawodna diagnostyka nietolerancji glutenu

Badania w kierunku celiakii i nietolerancji glutenu cieszą się ogromną popularnością w ostatnim czasie. Niektórzy z ciekawości się diagnozują, inni potrzebują jednoznacznej odpowiedzi. Wszyscy dają się nabrać, że można w Polsce jednoznacznie sprawdzić reakcję na gluten. Nie można. Zostaw pieniądze w portfelu.
Gdy zastanawiasz się czy to gluten jest winowajcą Twoich problemów ze zdrowiem, i udasz się do lekarza/laboratorium będziesz w stanie wykonać kilka testów: najczęściej przeciwciała przeciw gliadynie, endomysium i transglutaminazie. I tak nieźle w porównaniu do wcześniejszej samodzielnej biopsji. Jednak to wciąż za mało.

01.10.2014

"Wyczerpanie nadnerczy" w funkcjonalnym modelu

Nadnercza nie mają lekko dzisiaj. Dużo stresu, praca, chroniczne choroby, toksyny, nieodpowiednia dieta, brak lub nadmiar ruchu i mamy katastrofę hormonalną. Zaczyna się niewinnie od potrzeby kawy rano, poprzez zachcianki, zmniejszoną tolerancję na stres aż do depresji.
Nadnercza są dużo ważniejsze niż myślimy. To one pomagają w metabolizmie węglowodanów i tłuszczu, wpływają na dystrybucji tkanki tłuszczowej (vide kortyzolowy brzuszek) czy też regulacji glukozy we krwi oraz poprawnego trawienia. Gdy stres trwa zbyt długo odmawiają współpracy i dochodzi do ich wyczerpania czyli sytuacji,w której nie chcą już produkować odpowiedniej ilości hormonów. Nie do końca...ponieważ nie chodzi o wyczerpanie gruczołu per se.