Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

01.01.2015

Flora bakteryjna jelit i bariera krew-mózg

Wiemy, że mózg i jelita komunikują się z sobą nieustannie, ale coraz to nowe badania pozwalają nam poznać nowe zależności pomiędzy mikrobiotą, a tym co się dzieję z naszym mózgiem.

Pod koniec 2014 roku w Science Translational Medicine opublikowane ciekawe wnioski na temat wpływu mikrobów jelitowych na rozwój bariery krew-mózg przed i po urodzeniu, w tym konkretnym przypadku użyto modelu zwierzęcego i badanie oparto na myszach.

Dla wielu z Was mózg może wydawać się całkiem wyizolowanych organem, a już na pewno fizycznie dalekim od jelit. Jednak to czy bariera krew-mózg zostanie wykształcona poprawnie zależy od tego co się dzieje w jelitach.

Jak pokazują naukowcy to bakterie jelitowe kontrolują przepuszczalność bariery krew-mózg. Bariera, która ma chronić mózg przed infekcjami czy toksynami, jest tworzona poprzez ścisłe połączenia pomiędzy komórkami śródbłonka, znajdującego się w naczyniach krwionośnych. Bariera jest na tyle szczelna, ze większość protein i molekuł nie dostanie się do środka. Te, które mogą przedostać się do mózgu potrzebują selektywnego transportu poprzez specyficzne receptory. Analogiczna bariera znajduje się oczywiście w jelitach.

Mikrobiota jelit ma wpływ na rozwój mózgu i jego funkcje, co już zostało wcześniej udowodnione naukowo, więc kolejnym krokiem było przeanalizowanie, czy ten wpływ nie jest częściowo wynikiem kontroli bariery krew-mózg.

Naukowcy porównali rozwój bariery krew-mózg sterylnego i normalnego płodu. U myszy z normalną mikrobiotą wykazano prawidłowe zamknięcie bariery krew-mózg wraz z rozwojem płodu. Przeciwciała wykryte na początku rozwoju płodu, które bez problemu wkraczały do mózgu, pod koniec okresu płodowego były już ograniczane. U myszy ze sterylną mikrobiotą przeciwciała nadal przekraczały barierę krew-mózg.

Zwiększona przepuszczalność była powiązana z dezorganizacją i niską ekspresją protein w ścisłych wiązaniach między komórkami. Co gorsze, taki stan dalej ma miejsce w dorosłym życiu, jeżeli flora bakteryjna pozostanie niezmieniona. Do tej pory uważano,  że mikrobiota ma wpływ na nasze zdrowie jak już jesteśmy na świecie, a teraz wiemy już, że spora część procesów związanych z nieoptymalną florą jelit ma miejsce jeszcze przed przyjściem na świat.

Naukowcy przeprowadzili jeszcze szereg innych eksperymentów. U dorosłej myszy, transplantacja kału od osobnika zdrowego, nie tylko zmieniła ekspresję protein ścisłych wiązań bariery krew-mózg, ale również zmieniła przepuszczalność bariery. Podobny efekt uzyskano podając sterylnej myszy bakterie uzyskane z krótkich łańcuchów kwasów tłuszczowych.
Kolonizacja sterylnej myszy Clostridium tyrobutyricum, czyli korzystnym szczepem Clostridium, który produkuje maślan podczas fermentowania prebiotyków, spowodowała szczelniejszą barierę krew-mózg.Podobnie podanie Bacteroides thetaiotaomicron i maślany sodu przez 3 dni zmniejszyło przepuszczalność bariery. Model zwierzęcy udowadnia, że takie krótkie łańcuchy kwasów tłuszczowe mają duży wpływ na regulację co wchodzi, a co nie wchodzi do mózgu.

Naukowcy stwierdzili również, że wszystko co zakłóci homeostazę równowagi flory bakteryjnej, wpłynie też na szczelność bariery krew-mózg. Jest to szczególnie ważne dla matek przyjmujących antybiotyki lub inne leki podczas ciąży, jak również osób nie dbających o przyjazną dla jelit dietę.

Co jeszcze istotne, rozwój i ostateczne uszczelnienie bariery krew-mózg nie kończy się wraz z porodem tylko trwa jeszcze kilka dni po nim, i takie incydenty jak podanie antybiotyku w pierwszych dniach życia lub nawet cesarskie cięcie, będa miały wpływ na szczelność bariery krew-mózg.

Jedyne co może pocieszać odnośnie wniosków z badania, to fakt, że jeszcze muszą one zostać potwierdzone w ludzkim modelu.Źródło:

The gut microbiota influences blood-brain barrier permeability in mice
http://stm.sciencemag.org/content/6/263/263ra158

71 komentarzy:

 1. Moniko, czy w związku z tym wszystkim, masz może jakieś rady dla osób które zostały za dziecka wysterlizowane antybiotykami? W drugim miesiącu życia dostałem chyba wszelkie możliwe gram dodanie i gram ujemne, jakieś zakażenie złapałem i pewnie bym teraz tego nie pisał, gdyby nie ta interwencja.

  Ogólnie to jeżeli nie dbam o ścisłą dietę, problemy trawienne są na porządku dziennym. Właściwie to cokolwiek innego niż dosyć mocno restrykcyjne paleo = problemy. Całe dzieciństwo byłem też otyły aż do teraz, póki nie zmieniłem diety, wydaje mi się, że to też kwestia którą można by powiązać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dieta, ćwiczenia, probiotyki, i unikanie antybiotyków oraz innych leków zmieniających florę. Sen, relaks i wszystkie te inne banały :) Tyle możemy zrobić dziś, a kiedyś przeszczep kału (to nie żart). Jako dziecko też się najadłam, i nawet w okresie dojrzewania sporo, ale wolę o tym nie myśleć :)

   Usuń
  2. O przeszczepach kału ostatnio czytałam materiał, że w Holandii zaczęli regularne badania - zaczęło się od uratowania kobiety 80cio letniej, która z niewiadomych przyczyn chorowała i nic jej nie pomagało. Zrobiono przeszczep od jej syna, po 3 dniach tańcząc wychodziła ze szpitala. Może przez ten przeszczep nasze zdrowienie poszłoby szybiciej:-)

   Usuń
  3. Przeszczep kału jest prowadzony w przypadku leczenia z bakterii Clostridium Difficile

   http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,16878195,Leczenie_kalem___niesamowita_moc_naszych_bakterii.html

   Usuń
 2. Aż strach pomyśleć... ja od dzieciaka też faszerowany byłem antybiotykami od kiedy pamiętam... najlepsze, że tak jakby od 6 roku życia czyli od zerówki do 16 lat bez żadnych probiotyków w sumie 10 lat ;) .i nic mi starzy nie mówili, że probiotyki ważne -,-... oczywiście jak to dzieciak to jogurt czy kefir raz na jakiś czas ale w żadnym sensie nie brałem tego by uzupełnić florę bakteryjną haha nie wiedziałem, że takie coś jest w ogóle...miło, że ktoś powiedział.. ;) a to zwłaszcza jak chory byłem w każdą zimę. Masakra. Gdzieś czytałem, że 10 dni na antybiotyku powinno być 8 mscy probiotyków... pięknie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy możecie polecić jakieś sensowne probiotyki oprócz samej diety ?
  Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja stosuję Prolactiv, ale z tego co wiem dobry jest też np. Trilac czy Lakcid :-).

   Usuń
  2. Wszystkie wymienione preparaty po za substancjami głównymi zawierają:
   Lakcid: mleko odtłuszczone, sacharoza, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, Otoczka kapsułki: dwutlenek tytanu (E171), hydroksypropylomrtyloceluloza, kompleks miedziowy chlorofilu (E141), tlenek żelaza żółty (E172)

   Trilac: Mleko w proszku odtłuszczone, wyciąg z drożdży, sodu askorbinian, magnezu stearynian, inozytol, sodu glutaminian, sodu alginian, glukoza bezwodna.
   Osłonka kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek.

   Prolactiv: skrobia ziemniaczana, hydroksypropylometyloceluloza, stearynian magnezu, kwas askorbinowy.

   MS w poście: http://www.tlustezycie.pl/2013/12/pro-zycie-czyli-po-co-nam-probiotyki.html
   pisze: "Niestety aby kupić dobry produkt trzeba trochę na niego wydać. Nie zawsze cena oznacza jakość, ale większość renomowanych producentów niestety się ceni. Ryzyko związane z tańszym produktem to np. dodane środki chemiczne lub hormony do stymulacji wzrostu bakterii, które jako część procesu produkcji nie muszą być uwzględnione na etykiecie. Lepsze produkty są często zapakowane w ciemne szkło, co chroni probiotyki przed zanieczyszczeniem i światłem."

   A patrząc na te dodatki to lepiej już zastosować naturalne probiotyki o których MS też pisze w tym poście.

   Usuń
  3. Multilac i Colon C jednocześnie ,bardzo skutecznie

   Usuń
  4. Ja w zaleceniach od MS dsotałem te http://www.iherb.com/Healthy-Origins-Probiotic-30-Billion-CFU-s-60-Vcaps/19518?rcode=PJN033 oraz te: http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Saccharomyces-Boulardii-MOS-90-Veggie-Caps/372?rcode=PJN033

   Usuń
 4. Już w latach 50tych ubiegłego wieku dostrzezono, ze antybiotyk zmienia florę bakteryjna w negatywny dla organizmu sposób. Po podaniu antybiotyku zwłaszcza u dzieci często następowało szereg zmian typu biegunki, następowało zaburzenie przyswajania witamin, wartości odżywczych, dochodziło do wygłodzenia organizmu, i często do śmierci. I to były obserwacje dzieci, ktore umierały z wygłodzenia, bo nie wiedziano jak im pomoc. Już wtedy sugerowano uważać z antybiotykami.
  Wtedy tez już wiedziano, ze osoby z celiakia nie umieją trawic węglowodanów złożonych, i nie umieją ich przyswajać. Umieją trawic tłuszcze ale ich nie przyswajają, i umieją trawic białko i je przyswajają.
  Dziś mam wrażenie jakby lekarze pominęli te 50 lat prac nad celiakia, a szkoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale nawet stosując dietę bezglut. też osoby chorujące na celiakię nie trawią węgli ani tłuszczy??

   Usuń
  2. Tluszcze trawią ale moze być kłopot z przyswajaniem, a weglowodanow, glownie złożonych trzeba sie nauczyć trawic - i tak tez powstawała dieta scd.
   Dieta bezglutenowa to za mało i pisze to tez na podstawie własnego doświadczenia. Sama dieta bezglutenowa nie spowoduje ze nie bedą sie w nas celiakiach rozwijać kolejne choroby.

   Usuń
 5. Hmm... moim zdaniem nic nowego, nawet to co robią nasi rodzice przed poczęciem ma wpływ na nasze zdrowie w przyszłości, co także zostało już wielokrotnie udowodnione :-).

  OdpowiedzUsuń
 6. WItam,
  Proszę o odpowiedź, zakupiłam HCL, mam od 7 miesiącu okropny refluks i zgage, controlog 40mg w ogóle nie pomagał nic a nic, jak stosować HCL, aby dolegliwości ustąpiły??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. może zmień dietę. Też miewałam częste zgagi po.....pieczywie ciemnym (bo tylko takie jadłam) . Od tego czasu zapomniałam co to zgaga. Co zmieniło się u Ciebie 7 miesięcy temu? Może pójdź tym tropem by wyeliminować złe składniki diety.

   Usuń
  2. http://www.tlustezycie.pl/2012/07/zgaga-i-refluks-w-innym-swietle.html

   Usuń
  3. Skonsultuj to z lekarzem gastro, bo dawkę dobiera się indywidualnie.

   Usuń
  4. Ciekawe to od kiedy preparaty na zgagę leczą zgagę? One tylko pogłębiają problem. Zmiana może nastąpić tylko po zmianie diety, zadbaniu o kwas solny i enzymy.

   Usuń
  5. No właśnie "leki" na zgagę zgagi nie leczą tylko działają objawowo, a nie usuwają przyczyny. To dla oglądaczy reklam, ludzi wierzących w niedorzeczność medycyny alopatycznej, która każe ufać, że działając "przeciwnym na przeciwne" eliminuje się chorobę. HCL dostarcza właśnie kwasu do żołądka, kiedy pojawia się zgaga, kwas jest już długo w niedostatecznej ilości.

   Usuń
  6. Obniżając kwas przestajemy poprawnie trawić i zaczynają się co raz większe kłopoty:-(

   Usuń
  7. Oj prawda... Jestem tego najlepszym przykładem :( Kiedy mi lekarz zapisał Lek zobojętniający kwas żołądkowy, to myślałam, ze Pana Boga za nogi złapałam. Niestety, narobiłam sobie tym takich kłopotów (1.5 roku brałam), że gdybym dzisiaj to wiedziała, NIGDY nie wzięłabym tego do ust. Nie miałam jeszcze wtedy takiej świadomości roli diety, jak mam teraz. Ehhh... Człowiek się na błędach uczy, szkoda, ze tak topornie mu to idzie ;)

   Usuń
  8. https://www.youtube.com/watch?v=POKyyxpEdbI

   Usuń
 7. A co polecacie na Helicobacter, można poradzić sobie bez antybiotyków?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na pewno musisz wtedy regularnie i ze szczególną starannością dbać o florę bakteryjną .Ja walkę z helicobacter zacząłem u lekarza rodzinnego który faszerował mnie bombą protonową 2 lata bez większych efektów .Po zrozumieniu nieefektywnego działania lekarza załatwiłem recepty na 1 podstawową kurację antybiotykami i zapas probiotyków ,witamin i minerałów .Po kilku miesiącach b.powolnego zdrowienia Dziś jestem na etapie dużooooo lepszym choć dbanie o florę stało się konieczną profilaktyką .To była moja droga z helicobacter ale na dzień dzisiejszy z tego co wiem dzisiaj,można zbić tą bakterię właśnie dbaniem o florę bakteryjną ( ja stosuję np Colon C jako ściólka pod florę i różne probiotyki np Multilac który zawiera az 9 szczepów bakterii ) .Wszystko to w połączeniu z odpowienim suplementowaniu witamin zwłaszcza żelaza którego niedobór wywołuje anemię i jest zazwyczaj stwierdzany u pacjentów z helicobacter pyroli oraz dodaniu kwasów omega 3,6 i 9 powinno Cię podleczyć i wyeliminować być może jakieś objawy chorobowe o ile występują .Z tego co widzę warto jak byś tu na forum poszukał kogoś bardziej fachowego niż ja Może podpowie Ci bardziej konkretnie

   Usuń
  2. Proponował bym odstąpić chociaż okresowo od nałogów łącznie z kawą .

   Usuń
 8. Hej, a napisalabys cos na temat tradziku i jak go wyleczyc? Mam 16 lat i nie wiem jak mam poradzic sobie z naprawde mocnym tradzikiem. Mam go tylko na policzkach, ale jest okropny, są to cysty i zmiany potrądzikowe. Dermatolodzy nic nie pomogli, a chcialabym wyleczyc sie sama w naturalny sposob, nie niszczac watroby. Prosze o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.tlustezycie.pl/2013/02/tradzik-moim-okiem-przyczyny.html
   http://www.tlustezycie.pl/2012/07/dieta-przy-tradziku.html
   http://www.tlustezycie.pl/2012/11/jak-chore-jelita-powoduja-tradzik.html
   http://www.tlustezycie.pl/2013/02/tradzik-moim-okiem-leczenie.html

   Usuń
  2. Pij olej z wiesiołka, ogórecznika lub lniany. Nie jedz słodyczy i chleba :) To tak najogólniej.

   Usuń
  3. Dziś z facebook'a z MS: "Trądzik jest wypadkową wielu czynników, i nie wystarczy jeden proces aby skóra zaczęła kwitnąć. Kojarzy się z hormonami, co jest prawdą, bo niski estradiol/progesteron lub wysokie DHEA/testosteron przyczyniają się do trądziku, ale do jego ekspresji potrzebny jest jeszcze stan zapalny, a na ten wpływa: dieta, styl życia i nawet środowisko. Naturopaci wierzą, że gdy jelita i wątroba nie są drożne, skóra przejmuje rolę eliminacji. TCM traktuje skórę jako trzecią nerkę. Najnowsze doniesienia sugerują, że musi być równowaga flory bakteryjnej na skórze, aby trądzik nie powstał. Dlatego pozbycie się trądziku musi obejmować wielokierunkowe działania, a wtedy skóra jako organ zewnętrzny szybko się leczy (według praw leczenia choroby ustępuję z zewnątrz do wewnątrz)"

   Usuń
  4. Ja mam trądzik na żuchwie i szyi i nic mi już chyba nie pomoże ;(

   Usuń
  5. Anonimowy13 stycznia 2015 14:14 na żuchwie wedle mapy twarzy to przyczyny hormonalne - czarnuszka, lukrecja, piwonia i wiele innych naturalnych leków hormonalnych nie pomogło? Dieta eliminacyjna też nie?

   Usuń
  6. Piję olej z czarnuszki, bardziej mi pomaga lniany. Diety eliminacyjnej nie stosowałam ale wykluczyłam cukry, zboża, nabiał i unikam produktów wysoko przetworzonych. Wiem, że to długi proces ale może coś się zmieni.

   Usuń
  7. Zioła antyandrogenne, obniżające ten hormon, takie jak wymienione wyżej. To mają być ekstrakty, bo skuteczniejsze, ale na efekt trzeba poczekać i niektóre z tych ziół wymagają przerwy w kuracji. Oleje to inna historia, nie wiem czy stosuje się je w takich przypadkach. Poczytaj na stronie dra Różańskiego. Len powinien działać estrogennie, bo zawiera fito-estrogeny. Tylko czy to nie rozleniwia naszych naturalnych hormonów, nie wiem.

   Usuń
  8. Dzięki za poradę. Czytam o kuracji Różańskiego i się zastanawiam, czy można kupić gotową mieszankę ziół? Bo coś nie mogę znaleźć.

   Usuń
  9. Witam .Z tego co zauważyłem po efektach pewnej osoby duże znaczenie ma przyjmowanie witamin i minerałów w odpowiednich dawkach.Zwłaszcza tych najbardziej potrzebnych do leczenia skóry i antywirusowych .NA pewno kwasy omega 3,6 i 9 pomogą w zwalczeniu tej okropnej dolegliwości która was zadręcza .Na pewno dobrze by zacząć od suplementowania witaminy A z Cynkiem ,E z Selenem(dla kobiet w bardzo małych dawkach selenu lub bez selenu,dla mężczyzn w wiekszych dawkach selenu),witaminy z grupy B regularnie z żelazem i magnezem ,witamina D też jest b.ważnym czynnikiem ,ale do tego wszystkiego potrzebna witamina C .Dla naprawdę chorych Koenzym Q10 i aminokwasy egozo- i biogenne.

   Usuń
 9. MS, czy zalecasz pisie oleju lnianego na trądzik? Gdzieś czytałam, że niezbyt ale akurat na mnie chyba lepiej działa lniany, niż z wiesiołka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. lniany olej będzie działał dużo lepiej gdyż zawiera bardzo dużo kwasów omega w odpowiednich proporcjach

   Usuń
 10. Podobno w badaniach wyszło, że po 3-dniowej kuracji antybiotykowej odbudowa prawidłowej flory bakteryjnej jelit bez wspomagania suplementami może trwać nawet 9 miesięcy.
  Jednak jakoś nie mogę znaleźć w necie takiego badania. Może ktoś o tym słyszał więcej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam prace z lat 50tych, ze po antybiotyku dochodziło do takich chorób z objawami jak celiakia, Crohne itp i już wtedy było zalecenie ostożnego używania antybiotyków. I wtedy proponowano diete (pierwowzór dzisiejszej scd). I zauważono, że jeśli przeprowadzano dietę krócej niż rok to choroba nawracała.

   Usuń
 11. Czytałam kiedyś, że lewatywa czosnkowa jest bardzo dobra na jelita.

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja tak jeśli mogę zadać pytanie z trochę "innej beczki" - czy może Pani polecić jakąś dobrą literaturę o tematyce Dietetycznej? (Naukowa/P.Naukowa)
  Z góry dziękuję za ewentualne tytuły.

  OdpowiedzUsuń
 13. A co z helicobacter, czy leczyć antybiotykami? Czy ktos może doradzic?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę się zapoznać "Ukryte terapie" Jerzy Zięba, w wywiadzie twierdzi, że helicobakter jest w organizmie niezbędny: https://www.youtube.com/watch?v=POKyyxpEdbI

   Usuń
 14. Witaj Moniko, jak zdiagnozować osobę, u której wyeliminowano wrzodziejące jelito grube, chorobę leśniowskiego-crohna oraz celiakię, a dolegliwości z układu trawiennego nadal są. Mam na myśli, biegunki na zmianę z zaparciami, wzdęcia, bóle, przelewania, dziwne ruchy jelit. Może testy wodorowe na przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim? Czytałam o SIBO ale nie wiem jak i gdzie to zbadać. Czytałam też, że z testów wodorowych można się dowiedzieć czy się ma nietolerancję na laktozę i gluten. Co o tym myślisz, warto zawracać sobie tym głowę?

  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Anonimow - Helicobacter możesz leczyć antybiotykami, tylko po co? Osłabią Twój organizm. Ja ostatnio przebadałem się konkretnie i na wszystkie strony w Revitum - przychodni biomedycznej. Dostałem po wynikach testów odpowiednie suplementy diety, które zwiększyły moją odporność. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już wzięłam przepisaną kurację antybiotykową, jest lepiej jeśli chodzi o żołądek ,ale faktycznie jestem osłabiona. Ale nie mogłam dłużej czekać, bo miałam bardzo silne dolegliwości.

   Usuń
  2. Pójdź do Revitum, też skorzystałam. Suplementy diety, które oferują, są efektywne, a jednocześnie w 100% naturalne. Nie ma najmniejszego problemu - praktycznie każdy może je brać i wzmocnić swój organizm. :-)

   Usuń
 16. Witam :) od czasu gdy brałam probiotyki jakiś miesiąc (podobno dobra praktyka przed wyjazdem do krajów, których czystość nie powala i są na innym kontynencie) mam objawy, które opisałaś jako SIBO. jestem dość szczupłą osobą, a mam wręcz taki "gazowy brzuszek". nie jest on zależny od tego co zjem i czy w ogóle coś zjem. Szukając na to sposobu znalazłam laktoferynę jako proszek, lub lek o składzie: colostrum standaryzowane, substancja wypełniająca - maltodekstryna, substancja przeciwzbrylająca - stearynian magnezu. Nie ukrywam, że ten drugi jest tańszy ;) stąd moje pytanie: który będzie skuteczniejszy i jak długo należy go stosować?

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam,
  Właśnie tydzień temu odstawiłam IPP na refluks ponieważ po zjedzeniu białka dostaję straszny ból żołądka. Zakupiłam hcl i od 3 dni suplementuję wraz z posiłkiem ale okropny ból nie mija tylko sie po posiłku nasila.
  Już nie wiem co mam robić, czy może być coś poważnego, czy tylko i wyłączeni brak kwasu solnego w organiźmie. Proszę o rady jestem zdesperowana. Ponad miesiąc temu zwolniłam się z pracy, bo już nie mogę normalnie funkcjonować. MS proszę pomoż:(:(:(

  OdpowiedzUsuń
 18. kiedy będzie kolejny wpis :) stęskniliśmy się za porządną porcją wiedzy :) pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam,
  Ostatnio modne stały się w Polsce badania genetyczne, dzięki którym można ustalić jak dana osoba powinna się odżywiać, jakie witaminy stosować i jaki tryb życia prowadzić aby ustrzec się problemom zdrowotnym, które uwarunkowane są genetycznie. Tkzw. GENODIETA koszt jest dość wysoki ale czy warto?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 20. https://www.youtube.com/watch?v=mG-ruzG4H-M&feature=share

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Walka z Helicobacter pylori - Jadwiga Kempisty - 19.11.2013

   Usuń
 21. Ja polecam wykonanie testu obciążeń organizmu, aby sprawdzić czy żaden pasożyt lub też grzybica, nie rujnują naszego zdrowia i odporności. Sama wykonałam taki w centrum biomedycznym Revitum. Okazało się, że muszę zadbać o swój organizm, ażeby dalej funkcjonował bez problemu.

  OdpowiedzUsuń
 22. Pani Moniko zwracam się z zapytaniem a mianowicie czy preparat Enterol 250 z drożdżami szczepu Sacharomyces boulardii można profilaktycznie przyjmować celem zwiększenia odporności organizmu i polepszenia pracy jelit. Czy preparat ten zapobiega wzdęciom?

  Czytałam też o wiele o preparatach Sanprobi IBS i Dicoflorze, które to zawierają dobroczynne dla jelit szczepy bakterii.
  Jaka jest różnica między tymi 3 preparatami w działaniu na organizm? Czy warto stosować niniejsze preparaty w celach profilaktycznych?
  Czy to zła inwestycja we własne zdrowie?

  Ponadto jakie jest Pani zdanie odnośnie produktów typu Actimel, czy to działa?,

  A zwykłe jogurty naturalne dostępne w sklepach?

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sanprobi i tym podobne - zawierają bardzo małe dawki bakterii, których moze byc jeszcze mniej zanim dotra do jelit. Do tego niepozadane przez nas dodatki. Strata pieniędzy, bo różnicy nie zauwazymy praktycznie. Actimel zawiera cukier, a poza tym jakość dzisiejszego nabiału pozostawia ku sobie wiele do życzenia. Antybiotyki, hormony... to samo tyczy sie sklepowych jogurtow naturalnych, w ktorych bakterie są martwe dzięki procesowi pasteryzacji. Jogurt mozna zrobic samemu z mleka wiejskiego(prosto od krowy - dostępne na targach ) . :)

   Usuń
 23. Mi bardzo pomógł Vivomixx. Polecił mi go gastrolog. Nawet na jakaś zniżkę się złapałem. Po tym leku mam nawet lepszą odporność a wszystko jest naturalne. Dodam że żadne inne probiotyki nigdy na mnie nie działały.

  OdpowiedzUsuń
 24. vivomixx faktycznie dobrze dziala pod warunkiem,ze zazywa sie go miedzy posilkami na glodniaka-nie na noc-cena dosc droga 34,90zl.-podobna do sanprobi-apteka dom lekow wrocek,ale z brzuchaczem troche lepiej,a to juz maly cud.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W aptece farmaceutka poleciła mi Vivomixx w saszetkach, jako najlepszy i najnowocześniejszy probiotyk na biegunkę po kuracji antybiotykowej, później metronidazolem. Przez kilka dni przyjmowałam Vivomix w saszetkach, na początku 2 x dziennie, później po jednej saszetce, a kiedy skończyły się szaszetki zaczęłam przyjmować kapsułki. Niestety probiotyk chyba nie zadziałał jak należny – biegunki nie zmniejszyły się, a wręcz nasiliły, w kale pojawił się śluz – bardzo duże ilości, pojawiły się też stolce składające się tylko i wyłącznie ze śluzu. Zniechęcona odstawiłam na kilka dni kapsułki Vivomixu i wtedy okazało się, że biegunka uspokoiła się, zniknął śluz ze stolca. Po kilku dniach ponownie zaczęłam ponownie przyjmować kapsułki po jednej dziennie – wróciła biegunka, ponownie pojawił się śluz w stolcu i stolce składające się z samego śluzu. Odnoszę wrażenie, że jest to po prostu kolejny cud amerykańskiej propagandy i reklamy (w USA dawki 2 x 450 miliardów jest dostepna tylko na receptę). W Polsce ten specyfik jest zarejestrowany jako suplement diety, więc nie wymaga badań klinicznych. W tej chwili odstawiłam probiotyk, piję trzy razy dziennie korzeń kobylaka, który poleciła mi pani w sklepie zielarskim za 3 zł, nareszcie ustąpiły biegunki, zniknął śluz, jelita wracają po trzech tygodniach udręki do formy.

   Usuń
  2. Vivomixx ma wlasnie takie dzialanie - totalna rewolucja w jelitach. Przez pewien czas symptomy sie pogarszaja i dopiero pozniej stopniowo nastepuje poprawa.

   Usuń
 25. Bardzo ciekawy artykuł, bardzo mi pomógł! :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Sorry, ale mam wrazenie, ze Pani Monika owszem porusza ciekawe tematy, ale tylko po to by wzbudzac panike,strach i uczucie bezradnosci wsrod czytelnikow, zadko kiedy podaje jakies jakies sensowene rozwiazania, na ktore przecietnie zarabiajacy obywatel moglby sobie pozwolic.

  OdpowiedzUsuń
 27. شركة مكافحة حشرات بالطائف
  كل بيت به حشرات يكون غالبا معرضا للأمراض والعدوى لهذا دائما تحرص ربات البيوت على أن تكون منازلهن خالية من الحشرات وتعمل قصارى جهدها لمكافحتها والقضاء عليها وفي حالة انتشارها تصبح مصدر إزعاج وقلق لكل من في البيت، فيتم اللجوء أحيانا لوسائل مكافحة الحشرات لا تجدي نفعا فهناك من تقوم بشراء مبيدات التي تباع في المحلات والمراكز التجارية وهناك من تستخدم وصفات لمكونات متواجدة بالبيت وهناك من تقوم باقتناء مواد كيماوية شركة مكافحة النمل الابيض بالطائفسامة، فتكون النتيجة غالبا غير مرضية والأكثر من ذلك فإن سوء استعمال تلك المنتجات والمواد من شأنها أن تسبب خطرا كبيرا على ربات البيوت وكل من يتواجد بالبيت ومن بين أكثر الحشرات انتشارا هي النمل الأبيض الذي يعتبر الحشرة المزعجة والمقلقة لربات البيوت، ولنساعدكم على ان تقولوا وداعا للنمل الأبيض جئنا لكم بالحل السحري والفعال الذي سيخلصكم تماما من انتشار النمل الأبيض انها شركة مكافحة نمل أبيض بالرياض نعم إنها الشركة الاولى والرائدة في مجال مكافحة الحشرات وعلى رأسها النمل الأبيض، شركتنا حرصت منذ سنوات عديدة على كسب ثقة عملائها من خلال تقديم أفضل الخدمات حيث طيلة سنوات العمل بهذا المجال راكمت خبرة كبيرة جعلت منها الشركة الأولى على صعيد المملكة لهذا نقول لكم أن شركة مكافحة نمل أبيض بالرياض هي الحل الوحيد لكل مشاكل الحشرات والنمل الأبيض حل لن تجدوا مثيلا له عند أي شركة اخرى شركة رش مبيدات بالطائف

  OdpowiedzUsuń
 28. The share your really gives us excitement. Thanks for your sharing. If you feel tired at work or study try to participate in our games to bring the most exciting feeling. Thank you!
  hotmail sign in | red ball game

  OdpowiedzUsuń
 29. The blog or and best that is extremely useful to keep I can share the ideas of the future as this is really what I was looking for, I am very comfortable and pleased to come here. Thank you very much.
  animal jam | five nights at freddy's | hotmail login

  OdpowiedzUsuń