Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

28.09.2015

Jak znaleźć odpowiedniego lekarza/dietetyka/naturopatę?Nasze podejście do zdrowia zdecydowanie musi się zmienić, o czym już pisałam. Nie sposób latami nie zwracać uwagi na sygnały ciała i oczekiwać, że ktoś (lekarz, dietetyk, zielarz, znachor) nagle wyciągną magiczną różdżkę, parę razy nią pomachają i voila jesteśmy nową, zdrowszą wersją siebie. Zdrowie to praca 24h, to każda decyzja, jaką podejmujesz wielokrotnie w ciągu dnia, zaczynając od tego co jesz, przez to jak się ruszasz aż po Twoje myśli. Zdrowie to też wypadkowa wszystkich decyzji, które zostały podjęte w przeszłości, niezależnie od tego czy byłeś ich świadomy czy może ktoś je podjął za Ciebie. Odpowiedzialność za swoje zdrowie to podstawa każdej udanej terapii. Oczywiście nikt nie musi być ekspertem odnośnie dietetyki czy medycyny, więc pomoc profesjonalisty może być niezbędna, tylko jak znaleźć kogoś kto nam pomoże? Szukanie holistycznego lekarza czy dietetyka nie jest łatwe w alopatycznym świecie, ale zawracając uwagę na pewne kwestie, możemy w końcu dotrzeć do osoby, która zajmie się naszym zdrowiem w odpowiedni sposób.

  

1) Zdrowie vs. choroba

Szukamy kogoś kto skupi się na naszym zdrowiu, a nie tylko na chorobie. Jeżeli dana osoba będzie zainteresowana tylko symptomami i ich eliminacją, bez próby zrozumienia jak wygląda ogólne zdrowie chorego, skazujemy się na krótkoterminowe efekty. Zdrowie to nie choroba, a spojrzenie na chorobę  jak na próbę adaptacji organizmu do zaistniałych warunków pozwala zobaczyć cały obrazek i skupić się na obszarach, które są słabe. W końcu łańcuch jest tak silny jak silne jest najsłabsze ogniwo.
Pytania powinny się skupiać na tym, czego brakuje do zdrowia, a nie tylko co trzeba zrobić aby pozbyć się choroby czy symptomów.

2) Symptomy vs. przyczyna

Większość praktykantów stosuje szeroko pojętą alopatię. Niestety mamy farmakologiczny model leczenia, który teoretycznie powinien działać. Jest symptom, jest diagnoza i lek, który pomoże. W praktyce niestety alopatyczne podejście nie sprawdza się w przypadku chronicznych chorób. Bez identyfikacji przyczyn i wszystkich procesów, jakie u danego chorego nie zachodzą optymalnie, skupiamy się tylko na manifestacji choroby. A bez modyfikacji stylu życia, zmiany diety czy odpowiedniej suplementacji, będziemy tylko gonić symptomy farmakologicznymi produktami. Przyczyny dalej pozostaną, więc po pewnym czasie nie tylko problemy wracają, ale mogą pojawić się inne choroby. Holistyczne podejście do zdrowia wymaga zabawy w detektywa i odkrycia powodów nieoptymalnego zdrowia.3) Historia medyczna

Nie sposób zająć się czyimś zdrowiem podczas piętnastominutowej wizyty. Identyfikacją przyczyn i ocena aktualnego stanu zdrowia zajmuje sporo czas i mam na myśli SPORO. Zaczynając od urodzenia, a kończąc na dniu dzisiejszym. Wszystko ma znaczenia, od przebytych chorób, przez stosowane interwencje medyczne, aż po dietę i poziom stresu. Zebranie historii medycznej może odbyć się wcześniej, np. poprzez kwestionariusze, może być również wywiadem podczas wizyty, ale realne ramy czasowe takie wywiadu to min. 2 godziny zadawania pytań. Jeżeli osoba, która zajmuje się zdrowiem nie jest zainteresowana Twoją historią, jak ma połączyć wszystkie kropki i jak ma spojrzeć kompleksowo na Twoje zdrowie?

4) Zaplecze

Wiedza i praktyka to coś czego szukamy. O ile łatwo sprawdzić praktykę danej osoby, to z wiedzą jest trudniej. Niemniej jednak masz prawo zapytać jaka jest edukacja danej osoby, i skąd czerpie swoją widzę. Wielu praktykantów nie jest na bieżąco z badaniami, szkoleniami czy nowymi pozycjami w literaturze. Medycyna i dietetyka wymagają nieustannego rozwoju, i chociaż nie każdy musi być researcherm to edukacja jest ważna. Poliglota wygra, jakby nie patrzeć, 99% badań i źródeł jakie istnieją jest w obcym języku. Można czerpać wiedzę z pośrednich źródeł, ale często przypomina to zabawę w głuchy telefon. Nauka zajmuje też sporo czasu, więc nie łudziłabym się, że ktoś kto przyjmuje pacjentów od rana do wieczora ma na nią czas. Zdobywanie wiedzy to proces, codzienny i musi odbywać się na bieżąco.

5) Czas to pieniądz

Zebranie historii medycznej i wywiad zajmują sporo czasu, i nawet mając wieloletnie doświadczenie nie sposób przeprowadzić konsultacji szybciej. W praktyce oznacza to, że przyjęcie 3-4 osób dziennie okazuje się maksymalnym wyczynem. A jeszcze trzeba mieć czas na rozwój i naukę. Naprawdę zastanawiam się jakim cudem niektórym udaje się konsultować kilkanaście osób dziennie i robić jeszcze sto innych projektów. Poza biznesowymi korzyściami wydaje mi się to strasznie niekomfortowe, aby nie móc poznać danej osoby i nie dowiedzieć się wszystkiego odnośnie jej zdrowia. Wizyta musi trwać i musi być kompleksowa. Czasami widzę dziwne opcje konsultacji bez interpretacji badań....tylko o czym tu rozmawiać jak nie mamy żadnego biochemicznego potwierdzenia stanu zdrowia.

6) Edukacja przede wszystkim

Po wizycie u konwencjonalnego lekarza najczęściej mamy nazwę choroby i receptę. Tymczasem każdy chory powinien poznać swoje dolegliwości. Wiedzieć skąd się wzięły, co można z nimi zrobić i czego nie robić w przyszłości. Nazywanie symptomów niewiele zmienia. Funkcjonalne podejście zakłada również edukację odnośnie jak ciało funkcjonuje, tak aby chory mógł sam zrozumieć i przekazać bliskim co się z nim dzieje. Nie każdy chce oczywiście wiedzieć i rozumieć, ale nie zmienia to faktu, że prowadzący powinien umieć przekazać informację odnośnie stanu zdrowia bez używania sformułowań typu "taka Pani/Pana uroda". 

7) Dobry przykład  

Ciężko zaufać lekarzowi czy dietetykowi, który sam nie dba o swoje zdrowie. Lekarz z nadwagą, palący papierosy czy potrzebujący kawy do stymulacji, albo nie praktykuje w co wierzy, albo tak naprawdę nie wierzy w zdrowie. Oczywiście lekarz może również mieć chroniczną chorobę, i wiele osób zajmuje się zdrowiem dzięki swoim osobistym historiom, ale to co ważne to dbanie o zdrowie i zwrócenie uwagi na profilaktykę, a nie tylko stosowanie medycznych interwencji.

8) Pasja 

Moim zdaniem jest to warunek konieczny, aby zajmować się zdrowiem innych. Nie sądzę aby po prostu można było być dobrym rzemieślnikiem gdy mowa o zdrowiu. Ten zawód wymaga wiecznego rozwoju, empatii, poświęcenia i również pasji, bo to ona pozwala na dociekanie i pogłębianie wiedzy. 


Jeżeli uda nam się znaleźć dobrego prowadzącego wciąż pozostaje kwestia oczekiwań. Nawet najlepszy lekarz nie jest cudotwórcą i każdy organizm ma swoje ograniczenia. Mamy też sporo limitów odnośnie diagnostyki i możliwych opcji terapii. Pewne zmiany w fizjologii są też nieodwracalne. Zawsze trzeba mieć realne oczekiwania względem terapii. Ponadto dobry lekarz czy dietetyk dla jednej osoby może być niezbyt trafnym wyborem dla drugiej. Jak z wszystkimi usługami, trzeba je dobrać pod siebie. I o ile rekomendacje osób trzecich i referencje są ważne, to ile osób tyle opinii. Pomiędzy prowadzącym a chorym musi być zaufanie, niekoniecznie wyjątkowa sympatia, ale chory musi być przekonany, że dana osoba zrobi wszystko co może aby mu pomóc. W końcu zawody medyczne mają komponent misji. Z pewnością nie jest łatwo o dobrego prowadzącego, i tak naprawdę każdy chory najwięcej zyska, gdy weźmie zdrowie w swoje ręce i niestety stanie się ekspertem od swojego organizmu. Początkowo może się to wydawać co najmniej frustrujące, ale tak naprawdę wiele osób wie jak działa np. samochód, a nie ma pojęcia jak funkcjonuje własne ciało. I podobnie z szukaniem specjalisty. Gdy idziesz do mechanika i słyszysz, że to i tamto nie działo, więc naprawa będzie kosztowała x, to często nim zapłacisz idziesz do innego i weryfikujesz, co tak naprawdę się dzieje. Podobnie ze zdrowiem, błędne diagnozy to często zjawisko, ale też sami niesłusznie tej diagnozy chcemy. Jedyna radą, jaką mam to szukać, uczyć się i mieć wiarę.

97 komentarzy:

 1. Niestety nie ma możliwości bycia jednocześnie specjalistą i menadżerem. Każdy kto stara się pogodzić te dwie funkcje zrobi to z uszczerbkiem dla efektów działania w każdej z obu sfer. W życiu nie da się robić wszystkiego i niektórzy starając się pogodzić wszystko ze wszystkim kończą jedynie na robieniu dobrego wrażenia. Dobry specjalista, który chce zostać menadżerem ma tę przewagę, że ma kompetencje do tego, żeby pokierować mniej doświadczonymi specjalistami. Nie każdy to rozumie, że robiąc jedno należy poświęcić drugie.

  Warto przede wszystkim unikać ludzi, którzy przesadnie się promują i walecznie zdobywają popularność, a także tych, którzy bagatelizują lub ignorują istotnie obiekcje ze strony potencjalnego pacjenta.

  OdpowiedzUsuń
 2. Takich lekarzy to ze świecą szukać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, czy tacy lekarze/dietetycy w ogóle istnieją? Obawiam się, że na całą Polskę jest ich zaledwie kilku i ma do nich dostęp garstka osób.

   Usuń
 3. My już Moniko wiemy że Ty spełniasz wszystkie te kryteria.. Tylko Twojego czasu jest za mało a nas jest za dużo. I co tu zrobić? Mamy nadzieję że coś się niedługo w tej kwestii zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moniko mam pomysl! Moze by cie sklonowac tak w wielu egzemplarzach. Sorry. Ja o lekarzach powinnam napisac ksiazke, Tez bym musiala sie sklonowac bo czasu ziemskiego przewidzianego dla mojej egzystencji by zabraklo,. Duza buzka dla was wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
 5. a czy ktoś może polecić dobrego endokrynologa i dietetyka w Krakowie /?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też poszukuję bezskutecznie...dobrego dietetyka/naturopaty/lekarza rodzinnego w Krakowie. Jak dotąd bezskutecznie. Jestem zdesperowana..

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 6. A może ktoś poleci dobrego urologa w Wawie?

  OdpowiedzUsuń
 7. Błagam o pomoc !
  Proszę doradzić mi jaką dietę i suplementy zastosować.
  Moja mama ma 59 lat,ma nowotwór szyjki macicy w stopniu zaawansowanym,przeszedł na całą macicę,a na pęcherzu są nacieki,za kilkanaście dni zaczyna ''leczenie'' chemioterapię zamiennie z radioterapią.
  Pije witaminę C 1000mg,Kreon enzymy trzustkowe,kurkumę jako przyprawa do posiłków,zamówiona jest witamina B17 z pestek moreli,proszek zasadowy,robię sok z kiszonych buraków.
  Dodam,że mama ma nadżerkę na żołądku podleczoną,nie ma woreczka żółciowego od 20 lat,bierze lek przeciwlękowy Lorafen i z niego zejść nie może.No i pali papierosy całe życie,próbuje teraz rzucić,mniej pali,ale wątpie,że całkiem się uda,a czy to bezpieczne,organizm nie zacznie tego wywalać z siebie w trakcie detoksu? A gdy nawet nie rzuci to dieta jakiś sens ma,prawda?
  Przez lata namawiałam ją na modyfikację diety (sama jestem bezglutenowa,bezmleczna i bez cukru,mam celiakię)
  udało mi się na tyle,że pszenica w wielkich ilościach została ograniczona,bo większość posiłków jadała ze mną,sól zamieniona na kamienną,olej rzepakowy na olej kokosowy nierafinowany i teraz cukier całkiem wywalony,tylko trochę owoców.Dodam,że mama ma nadwagę ok.30 kg od wielu lat.
  Niestety większość mamy diety przez całe życie to dużo ciastek i lody,dużo zmienić nie mogłam :(
  Jaką dietę teraz stosować,żeby hamować nowotwór i wspierać organizm przy chemii ? Czy suplementy są dobre ?( wiem,że najpierw powinien być detoks,aby organizm się odżywiał,ale teraz jest jak jest już !!)
  Czy bezpiecznie jest łączyć suplementy,czy trzeba robić ze 2 dni przerwy przed chemią ?
  Teraz mama słucha,będzie jadła co trzeba,proszę napisać lub jakiś link wysłać co będzie odpowiednie.
  Jak wesprzeć wątrobę gdy nie ma woreczka ?

  Proszę o pomoc,chcę ją ratować albo chociaż zwolnić chorobę,bo wiem,że to lata zaniedbań.
  Ale tu i teraz co jest możliwe ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1000 miligramów witaminy C to dawka dla chyba dla noworodka... Proszę znaleźć na facebooku grupę "Zioła i leczenie ziołami" albo "Niekonwencjonalne metody leczenia" i tam spróbować zapytać :)

   Usuń
 8. przeszłam przez walkę z nowotworem mojej siostry... Tak się zapędziłam w tych wszystkich suplementach i terapiach, że zapomniałam o Niej samej i potrzebach naszych dusz. Patrzę na to z perspektywy kilku lat i wiem, że nie widziałam najważniejszego, a wszelkie działania jakie podejmowałam miały ratować ciało. Tak, ciało trzeba ratować, ale potrzeba wejrzec również wewnątrz siebie. Poleciłabym Twojej Mamie i Tobie dwie pozycje Eckhardta Tolle :" Potęga teraźniejszości " i "Nowa Ziemia" Możesz wcześniej wygooglować pdf i poczytać. To nie jest jakaś religia, ani też zaprzeczenie jakiejkolwiek, a w znakomity sposób pozwoli wyciszyć się i spojrzeć na siebie z innej perspektywy, porzucić niepotrzebny balast.
  Odnośnie suplementów : Pestki moreli powodowały zaparcia, wit C. liposomalna w duzych dawkach była nieco uciążliwa w przygotowaniu , trzeba jej duzo i często, dieta ketogeniczna była stosowana krotko, bez efektów. Siostra stosowała jeszcze kwas alfa liponowy i selen i omega-3(sardynki, łosoś). Wszystko było stosowane podczas chemioterapii, ale uwazam, że powinnaś porozmawiać z onkologiem na ten temat. Pozdrawiam, trzymaj się. spatka

  OdpowiedzUsuń
 9. Nikt nie mówi,że zapominamy o duchowości,ale tutaj pytam o ciało.Oczekuję odpowiedzi o najlepszej na dany moment diecie i suplementach.Tyle.
  A gdyby lekarza można było pytać o dietę i suplementy to służba zdrowia byłaby cudowna i nie byłoby takich stron jak ta.Dla niego istnieje tylko chemia.
  Chcę wiedzieć jak wesprzeć organizm,wzmocnić przy chemioterapii,która nie jest normalnym stanem dla człowieka,jest cholernie nienaturalna i szkodliwa i nikt mi nie powie,że duchowość do tego wystarczy.  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, nikt nie mówi, że zapominacie o duchowości....i nie ma najlepszej diety dla wszystkich.Jest w sieci wiele o terapii dietą Gersona, dr Budwig czy ketogenicznej. Moją siostrę prowadziła onkolog która doradzała, albo odradzała suplementy, a także porady psychologa albo psychiatry. Lekarze to też ludzie i trzeba z nimi rozmawiać. Ustalenie prostych suplementów czasem nie jest łatwe, no i jest obarczone jakąś odpowiedzialnością za ten dobór. Odnośnie selenu wklejam link do poczytania: https://cancerfighter.wordpress.com/2010/05/15/sodium-selenite-cancer-cure/ Selen stosuje się oddzielnie do witaminy C (min. godzina ). pozdrawiam, Spatka

   Usuń
 10. Dzięki.
  Wiem że dla wszystkich nie ma idealnej diety. Ale coś to głównie karmi, ponoć glukoza.Dlatego interesuje mnie czy teraz przechodzenie na dietę niskoweglowodanowa,paleo czy eliminacyjna czy jakąkolwiek inna jest pomocne czy teraz szkodliwe. Co odcinać, czego nie,co będzie szokiem. I jak w tej sytuacji wesprzeć a wręcz naprawić trawienie, jak ktoś nie ma woreczka żółciowego czyli zawsze trawil złe,nie wiem co robić z tłuszczami.Ze zwierzecych to narazie chude tylko typu indyk, bo ponoć najbardziej jest odporny na hormony itd.
  Tak,lekarze to ludzie,ale nie tacy którzy traktują organizm jako całość.Ktoś kto związany jest z koncernem farmaceutycznym nie będzie mówił o niczym innym
  Nie chcę rozmawiać o lekarzach, bo mam z nim do czynienia od urodzenia i poziom ich kształcenia się na bieżąco oraz w kierunku holistycznym jest rzadko spotykany,a teraz nie ma możliwości jeździć po calej Polsce i szukać takiego, który wie coś więcej.
  Prawda jest taką,ze ludzie głównie na własną rękę się ratują, gdyby czekali tylko na to co powiedzą lekarze byłoby kiepsko.Trzeba to tak potraktować, że od nich chemia, a samemu sobie odpowiednie odżywianie i suplementy nie kolidujace.

  Po to z resztą jest ta strona,dla ludzi którzy szukają i leczą się odpowiednią dietą. Tego nikt nie mówi w gabinecie lekarskim ! Owszem o same suplementy zapytać mama może lekarza ale co on będzie wiedział czy przeszkadza w jego leczeniu wit B17,skoro nie wie co to i po co to teraz oraz w dużych ilosciach wit c jak oni przepisując witaminki w mini ilościach w tabl z cukrem i swinstwami.
  Jedyne co onkolog dał mojej mamie to leki przeciwbólowe i tabletki na hamowanie kwasu solnego !! Dlatego, że wspomniała o nadzerce, ale nie dokucza jej już refluks.
  I serio to ma pomóc? Znamy chyba inne realia służby zdrowia.

  Dlatego czekam na zdanie właścicielki bloga co by poradziła na dany moment. Jak to wszystko wygląda w odniesieniu do diety PALEO.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Posłuchaj na YouTube Jerzego Zięba - autor "Ukrytych terapii". Warto też przeczytac książkę. Dużo mówi na temat suplementacji przy nowotworach i nie tylko. Wit C musi być w odpowiedniej formie i ilości, o wiele większej niż piszesz. Korzystne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu (woda z solą himalajską, jest bogata w minerały ok 84)

   Usuń
  2. Zmniejszenie ilości węglowodanów ma sens. Wręcz dieta ketogeniczna. Organizm adoptuje się do niej ok 4 -20 tyg. Zwiększenie białka i tłuszczy kosztem ww i ich niskim poziomie powoduje też chudnięcie. Organizm przestawia się na inny model trawienia. Na powierzchni komórek nowotworowych są receptory dla glukozy, ona je odżywia

   Usuń
  3. dziękuję :)

   Usuń
 11. Mam wrazenie, ze to mlodzi lekarze tacy kilja lat po studiach czy spevjslizacji wykazuja jeszcze najwieksza ciekawosc, pozniej przychodzi rutyna, na wyniki patrzy sie schematycznie. Tak jest oczywiscie nie tylko w tej dziedzinie nauki. Nie generalizuje, ale pokazuje tendencje. Dodalam tez komentarz pod postem sprzed roku - prosilabym o rade w wolnej chwili. Goraco pozdrawiam! Ania

  OdpowiedzUsuń
 12. Poleci ktoś takiego specjalistę w Warszawie ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja polecam dr Mandziewską z Lux Medu.

   Usuń
 13. W 100% zgadzam się z wpisem, znam to z autopsji. Mam prawdopodobnie Hashimoto, endokrynolog wciąż zwiększał dawkę hormonów i nadal byłam w niedoczynności. Poczytałam o odpowiedniej diecie, udałam się do pani dietetyk, dzięki której większość objawów cofnęła się. Niestety większość lekarzy leczy choroby, nie pacjenta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo proszę napisz jaki dietetyk dobrał Ci dietę pomocną przy Hashimoto.

   Usuń
 14. Ja niestety nadal szukam osoby, która całościowo chciałaby mi pomóc. Niestety dermatolog nie pomoże mi z problemami trawiennymi, a dietetyk nie pomoże z astmą... A rzadko się zdarza, żeby lekarzy specjalistów interesowały terapie prowadzone przez kolegów z innych branż.

  OdpowiedzUsuń
 15. Takie pytanie: "tłuszczaki - łagodne nowotwory tkanki łącznej". Co zauważyłem dieta typu LC, CLC, po ładowaniu bądź zbyt dużym odstępstwie w kierunku cukrów prostych pojawiają się nowe. Dieta zbilansowana rozwijają się te co już są.
  Może spotkała się Pani w swoim otoczeniu z tematem tłuszczaków? Czy jest jakiś sposób, aby poradzić sobie z nimi poprzez dietę?

  OdpowiedzUsuń
 16. Szukam kogoś takiego we Wrocławiu

  OdpowiedzUsuń
 17. hej, mam pytanie związane z przyjmowaniem kwasu solnego, czy trzeba go brać już na stałe czy w końcu jakoś poziom się reguluje i można odstawiać oraz kiedy wiadomo, że tak się stało? i czy brać do każdego posiłku czy tylko raz dziennie? z góry dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 18. uuuuuuuf, ja znalazłam takiego lekarza ... teraz tylko musze umówić się na wizytę
  http://www.drproesmans.be/eng/index.html

  OdpowiedzUsuń
 19. http://www.drproesmans.be/eng/vision.html

  yu można poczytać o jego wizji leczenia, brzmi całkiem OK i spełnia moje oczekiwania

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja zawsze pytam o radę przyjaciół :)

  OdpowiedzUsuń
 21. MS, prowadzi Pani jeszcze konsultacje? Bo chciałem się dodzwonić, ale numer nie odpowiada.

  OdpowiedzUsuń
 22. halo, halo- prowadzisz jeszcze bloga?

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja polecam gabinet w Krakowie,z nowoczesną metodą badania opartą o osiągnięcia kliniki BioSET z Californii która od lat z sukcesem pomaga wielu pacjentom którym lekarze nie byli juz w stanie pomóc lub nie wiedzieli jak im pomoc. Badanie jest bardzo precyzyjne i wyłapuje najmniejsze już zaburzenia równowagi narządowej i metabolicznej co pozwala na zahamowanie rozwoju powaznych chorób, alergii, nadwrażliwości.Dokładnie opisuje jakie pokarmy nam służą, czego bezwzglednie unikać, przeprogramowuje nasz układ odpornościowy dzieki innowacyjnemu programowi komputerowemu i stymulacji wybranych punktów wzdłóż kręgosłupa.MOja kolezanka schudła już 20 kg i wyleczyła nerwice. Ja wiem po sobie ,że naprawde działa bo miałam okropne problemy gastryczne,kłopoty z tarczycą , przewlekłe zmęczenie itd, typowe dla pracownika korpo i juz po kilku wizytach, suplementacji ( która jest dopasowana idealnie do każdego pacjenta) czułam się o niebo lepiej. Naprawde gorąco polecam, jeżeli ma ktoś już dość ciągłego stanu chorobowego.....ja odżyłam. Pani przyjmuje pacjentów z całej polski wiec naprawde warto.Jest bardzo miła i kompetentna.Wszystko tłumaczy cierpliwie. Mnie poleciła gabinet koleżanka i jestem jej bardzo wdzięczna. Wszystkim chętnym podaje adres email do gabinetu mmbioset@gmail.com. Tam Pani umawia wizyty i przesyła informacje o metodzie. Chyba , że jest już strona wwww bo wiem,że powstawała.
  A MS ma super artykuły, bardzo przydatne i ciekawe:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo trudno jest znaleźć dobrego lekarza... niestety!

  OdpowiedzUsuń
 25. Its really good information, i like your blog post. Thanks for sharing
  Signature:
  i like play happy wheels demo online and play happy wheels games full and friv4school , games for girls , games go girls

  OdpowiedzUsuń
 26. This is a great article. It gave me a lot of useful information. thank you very much.
  monkey go happy |  cat mario |  learn to fly | mahjong onlinehappy wheels demo | pacman game

  OdpowiedzUsuń
 27. http://www.pkt.pl/zhu-hua-bao-lek-med/100843131/5-1/
  wyleczył stopę cukrzycową która była z terminem na ucięcie
  30 letnią chorą psychicznie na psychotropach od 10 roku życia
  Ja po czterech zawałach nie mam już miażdżycy i zastawki się zamykają .
  cukrzyce wyleczył kilku znajomym i inne (tarczycę,guzki na nadnerczach ) .

  OdpowiedzUsuń
 28. Co jeść/pić/suplementować przy hiperandrogenizmie? Aktualnie jestem na tabletkach anty Yasminelle (które nie ukrywam chcę przestać brać,bo to sam syf, ale boję się jak cholera nawrotu łysienia androgenowego...), piję regularnie pokrzywę i drożdze, dodatkowo
  naprzemiennie czystek, herbatę zieloną i czerwoną. Do niedawna piłam 3 łyżki oleju lninego dziennie z twarogiem tłustym, teraz chyba zastapię go olejem z ogorecznika i sokiem z granatu ponoć pomaga przy ograniczeniu DHT,podobnie olej z dyni... A, co do diety- wyrzuciłam z niej (w tym tygodniu ostatecznie, koniec grzeszenia;) ) definitywnie zboża i nabiał pochodzenia krowiego. Masz jakieś rady na walkę z tym paskudnym DHT? Aktualnie został mi problem z trądzikiem, leczę go zewnętrznie, włosy nie wypadają, ale odrost jesr niewielki... A, zewnętrznie stosuję minoxidil 5%. Pomocy, bo gubię się w tym wszystkim, a lekarze nic poza lekami nie dają, "taka Pani uroda i tak dobre ma Pani włosy jak na łysienie androgenowe...".

  OdpowiedzUsuń
 29. Witaj.
  Po raz enty trafiam na twoja stronę, zawsze podczas szukania trapiących mnie dolegliwości. Od 2 roku lecze tarczyce (hashi), bylam weganką przez 2 lata. Pol roku temu zaczął mi dokuczać woreczek żółciowy, stwierdzono polipy i zagęszczoną żółć. Mam wszystkie objawy o których piszesz. Miotam się między różnymi dietami, bardzo źle trawie i zaczynam tyć.Twoja wiedzą i doświadczenie daly mi nadzieję na wyjście z problemów. Od czego zacząć?

  OdpowiedzUsuń
 30. This is a great article. It gave me a lot of useful information. thank you very much.
  العاب بنات

  OdpowiedzUsuń
 31. Science Kombat is a new browser-based game that lets some of history's most famous scientists duke it out in an epic grudge match. science kombat game
  Open Facebook Account, How To Unlock Facebook Account Suddenly Locked.

  OdpowiedzUsuń
 32. I found lots of interesting information here.Great work
  Thanks for the share loved reading the article, please do share more like this wiht us .

  Temple Run 2
  Run 3
  Click Jogos
  Subway Surfers

  OdpowiedzUsuń
 33. The war between humans, orcs and elves continues. Lead your race through a series of epic battles, using your crossbow to fend off foes and sending out units to destroy castles. Researching and upgrading wisely will be crucial to your success!
  age of war 3 | slitherio | unfair mario 2 |
  The game controls are shown just under . Movement mechanisms primarily include acceleration and tilting controls.
  cubefield | tank trouble | happy wheels | earn to die 1 | earn to die 2

  OdpowiedzUsuń
 34. Introducing to you some of the current hot game
  Tank trouble
  with this game you can play many different types such as :

  tank trouble
  Also you can refer to the game :
  age of war
  or
  earn to die
  or

  Tank trouble hot
  this is one of the cult game now, a lot of people enjoy playing them .

  Game is a must play game and the modern class:
  age of war
  happywheels
  tank trouble 3 |tank trouble unblocked |tank trouble 4 | tank trouble 2 |

  OdpowiedzUsuń
 35. Introducing to you some of the current hot game
  Tank trouble
  with this game you can play many different types such as :

  tank trouble
  Also you can refer to the game :
  age of war
  or
  earn to die
  or

  Tank trouble hot
  this is one of the cult game now, a lot of people enjoy playing them .

  Game is a must play game and the modern class:
  age of war
  happywheels
  tank trouble 3 |tank trouble unblocked |tank trouble 4 | tank trouble 2 |

  OdpowiedzUsuń
 36. This is the game so players feel very fierce , adventurous . You try to join and play this game , you will feel great like.
  age of war | tank trouble 2 |earn to die
  gun mayhem | gun mayhem 2
  slitherio | slither.io | slither io
  can your pet | Red Ball | | duck life

  OdpowiedzUsuń
 37. In the game, you will usedefensive strategies to help the prehistoric humansdefeat enemies and gradually evolved into modern humans.
  gold miner
  cubefield
  tank trouble
  happy wheels
  The battle of Cistercian will extend from this era to another era during their evolution. The
  age of war 3
  age of war 2
  earn to die 5
  red ball 2

  OdpowiedzUsuń
 38. thank you it was a good topic
  العديد من الناس يبحثون عن رسائل جميلة لكي يستطيعوا ان يرسلوها لمن يريدون من احبائهم واصدقائهم كما انهم يبحثون ايضا عن مسجات مثل مسجات صباح الخير كما انهم يبحثون ايضا عن صور حب التي تشعر احبائهم بالمودة والمحبة وكذلك صور رومانسيه والعديد منهم ايضا يبحثون عن رسائل صباحية لكي يرسلوها لمن يحبون في الصباح الباكر وهناك الكثير من الاشخاص ممن فقدوا العديد من الاشخاص الذين يحبون يبحثون عن دعاء للميت من اجل ان يدعوا لميتهم

  OdpowiedzUsuń
 39. A good blog. Thanks for sharing the information. It is very useful for my future. keep sharing
  happy wheels
  return man 3
  friv4school

  OdpowiedzUsuń
 40. Thanks for sharing the information. It is very useful for my future. keep sharing. Can you play more games at :
  Launcher
  Subway Surfers

  OdpowiedzUsuń
 41. My friend recommended this blog and he was totally right keep up the fantastic work!
  Economics Project Help

  OdpowiedzUsuń
 42. This was actually what i was looking for, and i am glad to came here! Thank you very much
  angelfire
  mywapblog
  page
  inube
  tumblr
  comunidades

  OdpowiedzUsuń
 43. What you bring to this community truly priceless, I'm sure that there will be many new contributions expected from you. Great
  outlooksignin

  OdpowiedzUsuń
 44. The blog or and best that is extremely useful to keep I can share the ideas. Age Of War 2
  Big Farm | Slitherio | Tank Trouble
  Of the future as this is really what I was looking for, I am very comfortable and pleased to come here. Thank you very much.
  Happy Wheels | Goodgeme Empire | Slither.io

  OdpowiedzUsuń
 45. Thanks for your sharing. Your article is very useful, it gives me more understanding. Please allow me to share a few:
  baixar whatsapp - Score Hero - Photo Grid - baixar facebook gratis

  OdpowiedzUsuń
 46. Such a very useful article. Very interesting to read this article.I would like to thank you for the efforts you had made for writing this awesome article.

  Discover our website bounty of free online games now!
  Our website has the biggest collection of free online games. Totally new games are added every day!

  age of war 2
  gold Miner 2
  unfair Mario 2
  cubefield 2
  tanki Online 2

  OdpowiedzUsuń
 47. شركة تنظيف بالطائف
  النظافة والصحة يرتبطان بعلاقة طردية فكلما اهتممنا بنظافتنا الشخصية ونظافة منازلنا ومكاتبنا وأماكن تواجدنا أو البيئة المحيطة بنا أيا كانت ، أدى ذلك إلى تمتعنا وتمتع من حولنا بصحة جيدة سليمة مع العيش بذهن صافى خالي من التوتر ، فوجودنا في بيئة نظيفة صحية مرتبة خالية من الأتربة والجراثيم يهيئ لنا جو من الهدوء والتوازن النفسي فيساعدنا على الإنتاج والتمتع بحياتنا . شركة تنظيف منازل بالطائف

  ولذا فأن شركتكم شركة تنظيف بالرياض توفر لكم كل هذا وأكثر وتحقق لكم ما تحلمون به من التمتع بمكان جميل ونظيف وصحى . شركة تنظيف شقق بالطائف
  ونتيجة كثرة وجود شركات للتنظيف وحيرة الكثيرين من أيها أفضل فى تقديم خدمات تنظيف عالية الجودة وبأسعار مناسبة ، فشركة تنظيف بالرياض تضمن لكم تقديم أفضل الخدمات بأفضل الوسائل بأرخص الأسعار وتعرض لكم ما تقدمه من خدمات تحتاجونها في نظافة منازلكم ومكاتبكم وأماكن تواجدكم . شركة تنظيف خزانات بالطائف
  فشركة تنظيف بالرياض تمتلك ما يجعلها رائدة في مجال تنظيف الشقق والمنازل والفلل والقصور والمكاتب وغيرها .
  ومهما كانت المساحة التي تعيشون بها فهي قادرة على إزالة جميع الأوساخ والأتربة والوصول لكافة أرجاء المكان والتخلص من أى جراثيم قد تنتج من عدم نظافة المكان . شركة نظافه بالطائف
  وتعمل شركة تنظيف بالرياض على توفير العمالة المناسبة لكل مكان وكل ما يحتويه من أثاث ومفروشات وسجاجيد وحمامات ومسابح وكنب وغيرها مما يحتويه المكان الذى تريدون تنظيفه شركة تنظيف خزانات بالطائف

  OdpowiedzUsuń
 48. شركة نظافه بخار بالطائف
  شركة تعاون نجد تقدم افضل خدماتها لذلك لا عناء بعد الان حيث اننا شركة تنظيف بالطائف الاولي في تنفيذ وتقديم افضل الخدمات العام شركة تعاون نجد مميزه في تقديم خدماتها عن باقي شركات التنظيف الاخري حيث اننا نعتمد علي عوامل عده من اهم هذه العوامل هي الدقه في تنفيذ الخدمات تنظيف الخدمات هو امر شاق علي ربة المنزل لذلك فان تعاون تحل جميع المشاكل شركة نظافه بالبخار بالطائف هو امر غاني عن التعريف هو امر شاق جدآ ومتعب جدآ لذلك نوجهه رساله الي ربة المنزل لا عناء بعد الان حيث اننا نقدم لك افضل الخدمات من الان عزيزتي ربة المنزل شركه تعاون نجد تحتل مركز الاول في تقديم افضل الخدمات العامه حيث من الان سوف تحصلي علي منزلي عالي الجوده بعد خدمات تنظيف المنزل حيث اننا في تقديم خدماتنا نعتمد علي المواد الخام لتزيل لك جميع البقع المستعصيه عليكي لذلك لا تقلقي من الان لا يوجد عناء في تنفيذ الخدمات لا عناء في تنظيف منزلك لا عناء في تقديم خدماتكم لا عناء لبزل اموال دخمه في تنظيف المنازل تعاون نجد بعون الله ستجد منه كل شي افضل ومميز عزيزتي نضع جميع افضل الخامات من المواد الموجد به التعقيم لا افادة اولادكم من اي حراثيم تصيب اولادكم عزيزتي وعزيز تعامل مع شركتنا سوف تعرف الفرق بينها وبين اي شركه اخري زونا علي موقعنا سوف تعرف الفرق تعاون نجد بالبحث علينا في اي مكان علي جوجل - او ياهو - او بنج - او السوشيال ميديا با سم شركة تعاون نجد شركة تنظيف بالبخار بالطائف
  شركة تنظيف بالبخار بالطائف
  شركة تنظيف مجالس بالبخار بالطائف
  شركة تنظيف شقق بالبخار بالطائف
  شركة تنظيف فلل بالبخار بالطائف
  شركة تنظيف موكيت بالبخار بالطائف
  شركة تنظيف ستائر بالبخار بالطائف
  شركة نظافه بخار بالطائف

  OdpowiedzUsuń
 49. Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your further write.
  Thanks for sharing !
  red ball | duck life

  OdpowiedzUsuń

 50. I found a lot of information here to create this actually best for all newbie here. Thank you for this information.
  run 2 game | super mechs | wingsio | run 2 | wingsio play | supermechs

  OdpowiedzUsuń
 51. Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your further write.
  Thanks for sharing !
  tanki online 2 | game 2048 online

  OdpowiedzUsuń
 52. Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your further write.
  Thanks for sharing !
  tanki online 2 | game 2048 online

  OdpowiedzUsuń
 53. I think what you say on here is the best thing. Looking forward for our lives become increasingly more beautiful
  return man , subway surfers , hola launcher , minecraft

  OdpowiedzUsuń
 54. I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you. I like play game Stick RPG, game Mutilate A Doll 2, game return man and game Potty Racers, and u? I hope people visit my website.

  OdpowiedzUsuń
 55. This is one of the cult game now, a lot of people enjoy playing them . Also you can refer to the game :
  animal jam 2 | five nights at freddys 2 | hotmail login

  OdpowiedzUsuń
 56. This blog is so nice to me. I will continue to come here again and again. Visit my link as well. Good luck
  http://www.jualobataborsiherbal.com/ obat aborsi
  http://caramenggugurkankandungan.info/ cara menggugurkan kandungan
  http://obataborsi59.com/ obat aborsi
  http://obataborsi59.com/cara-menggugurkan-kandungan-dengan-cepat-dan-aman/ cara menggugurkan kandungan
  http://obattelatdatangbulan.info/ obat telat datang bulan
  http://klinikobataborsi.com/ jual obat aborsi
  http://jualobatpenggugurkandungan.net/ obat penggugur kandungan
  http://tandatandakehamilan.net/ tanda tanda kehamilan
  http://tandatandakehamilan.net/cara-cepat-dan-selamat-menggugurkan-kandungan/ cara menggugurkan kandungan

  OdpowiedzUsuń
 57. Nice! thank you so much! Thank you for sharing. Your blog posts are more interesting and impressive. I think there are many people like and visit it regularly, including me.I actually appreciate your own position and I will be sure to come back here.
  lucky patcher l wings.io l geometry dash l launcher l minecraft l sonic dash l temple run 2

  OdpowiedzUsuń
 58. It look so eye-catching, simple and glamorous! I believe my wife (my friend) would be happy to have such a suit on they birthday! Thank you for sharing them with everyone!
  dream league soccer
  subway surfer
  clash royale
  go launcher
  banana kong

  OdpowiedzUsuń
 59. I am really enjoying reading your well written Information. I have read your post carefully and relies that this is a very helpful for me
  whatsapp baixar
  Square Quick
  Geometry Dash
  Baixar Musicas
  Snapchat

  OdpowiedzUsuń
 60. The blog or and best that is extremely useful to keep I can share the ideas of the future as this is really what I was looking for, I am very comfortable and pleased to come here. Thank you very much.
  animal jam | five nights at freddy's | hotmail login

  OdpowiedzUsuń
 61. Thanks for your article! I have been looking for quite a long time and fortunately I read this article! I wish you would continue to have valuable articles like this or more to share with everyone!
  slither io

  OdpowiedzUsuń
 62. I would like to thank you for your nicely written post


  http://word-cookies-answers.com

  OdpowiedzUsuń
 63. I can share the ideas of the future as this is really what I was looking for, I am very comfortable and pleased to come here. www.whatsappbaixargratis.com.br

  OdpowiedzUsuń
 64. I like your post. It really useful with me. Thanks for sharing these useful information!
  happywheels3game.com

  OdpowiedzUsuń
 65. great article, I was very impressed about it, wish you would have stayed next share
  run3unblockedgame.com

  OdpowiedzUsuń
 66. Thank your site! information your share is useful to me!

  OdpowiedzUsuń
 67. Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your further write

  run2online.net

  OdpowiedzUsuń
 68. I can feel that the articles contained in this blog is so interesting. I also get a variety informasin, thanks. geometry-dash.net

  OdpowiedzUsuń
 69. Thank you very much for the information you shared, it’s all I’ve been looking for
  www.happywheels-2.com

  OdpowiedzUsuń