Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

O mnie

Witajcie na Tłustym Życiu!

Nazywam się Monika Skuza i jestem autorką tej strony. Od prawie 10 lat temat odżywiania jest mi bliski. Wierze w naukę, doświadczenia i badania. Cenię sobie tradycyjne rozwiązania stosowane od wieków oraz nowoczesne funkcjonalne podejście do zdrowia.

Od kilku lat posiadam Diploma In Nutritional Medicine (Naturopata) oraz  Diploma in Nutrition, który jest odpowiednikiem polskiego dietetyka.
W 2016 roku, jako pierwsza osoba w Polsce, przeszłam trening Medycyny Funkcjonalnej w Functional Medicine University, zdobywając uprawnienia Certified Functional Medicine Practitioner.


Jestem członkiem FMTown, ukończyłam też szkolenia "Functional Blood Chemistry Analysis Coaching Program", w ramach których miałam indywidualne szkolenia z ekspertem od diagnostyki funkcjonalnej dr. Dickenem Weatherby. 

Przez ostatnie lata wzięłam udział w wielu konferencjach i seminariach. Na bieżąco poszerzam swoją wiedzę odnośnie alternatywnych terapii, odżywiania i funkcjonalnej medycyny.

Medycyna naturalna i funkcjonalna to dziedziny, których brakuje w Polsce. Naturopatia wciąż kojarzona jest z pewną dozą szarlataństwa. Tymczasem holistyczne podejście do pacjenta oraz stosowanie naturalnych rozwiązań powinno być nie alternatywą dla konwencjonalnej medycyny ale powszechnie stosowanym i preferowanym rozwiązaniem. Ale nie dajcie się zmylić, ten blog ma niewiele wspólnego z ortodoksyjną naturopatią. To co Wam przekazuje głównie dotyczy medycyny komplementarnej i funkcjonalnej, o których nie uczono mnie w szkole naturopatycznej.

Latami walczyłam z nadwagą oraz innymi problemami ze zdrowiem i postanowiłam (mimo sukcesów na tradycyjnej diecie) podejść do tematu zdrowia i odżywiania w bardziej holistyczny sposób. Moja dieta na przełomie lat zmieniała się mocno (ponad 11 lat wegetrianizmu, kilka lat niskotłuszczowej diety, kilka lat zbilansowanego sportowego odżywiania), aż w końcu osiągnęłam złoty środek jedząc tak jak nasi przodkowie.
Unikam produktów przetworzonych, sztucznie aromatyzowanych i kolorowanych, z dodatkami konserwantów i polepszaczy smaku. Jem mięso, warzywa, owoce i ogromne ilości zdrowych tłuszczy. Jem jak jestem głodna i tyle na ile mam ochotę. Jem jedzenie, ale nie jem produktów.

Moje podejście odchodzi od stereotypowych metod odżywiania, a skupia się na tradycyjnych dietach, składnikach odżywczych oraz słuchaniu sygnałów ciała. Nie wierzę, że 'jedz mniej, ruszaj się więcej" działa w długoterminowej perspektywie. Nie wierzę też w liczenie kalorii, zdrowe ziarna oraz to, że nasycone tłuszcze powodują choroby. Boję się przetworzonego cukru i trans tłuszczy oraz wszystkiego co ma w składzie wyrazy, których nie potrafię wymówić. Wierzę za to,  że jedzenie jest lekarstwem i skuteczną profilaktyką.

Staram się w tym blogu przekazać to co już wiemy, niezależnie od tego czy jest lub nie jest to zgodne z konwencjonalną wiedzą.


Monika Skuza Dip.Nut.Med.

Więcej o mnie tutaj.
Przed i po
Czemu pisze tego bloga.

Kontakt ze mną: tlustezycie@gmail.com