Kwiecień 16, 2012

Nie mogę schudnąć cz.III – ćwiczenia

Ćwiczenia uważane są za jedną ze skuteczniejszych metod w odchudzaniu. Warto w tym momencie dodać, że ta teoria jest coraz częściej obalana naukowo (tak tak, według najnowszych badań ćwiczenia wcale nie pomagają schudnąć, o czym napiszę osobnego posta). Ćwicząc regularnie oczekujemy jednak wymiernych rezultatów. Zakładając, że przestrzegamy diety, może istnieć kilka przyczyn, z powodu których trening nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

1) Mała intensywność
Ćwiczenia powinny być intensywne, powodować zmęczenie i uczucie ciężkiej pracy. Godzina jazdy na rowerku na siłowni podczas, której można prowadzić rozmowę z koleżanką nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Cardio powinno być wykonywane w taki sposób, aby niemożliwe było prowadzenie rozmowy w trakcie/pomiędzy ćwiczeniami (tzw. test mowy). Trening siłowy z małym obciążeniem również nie służy odchudzaniu. Warto trenować krótko i intensywnie, podnosząc ciężkie ciężary. 
2) Cardio, cardio, cardio
Wykonywanie samych ćwiczeń aerobicznych bez wprowadzenia treningu siłowego według wielu badań nie jest skuteczne w utracie tkanki tłuszczowej. Jednym z powodów jest chociażby adaptacja organizmu do tego typu wysiłku: biegając godzinę spalamy x kalorii pokonując jakiś dystans, po pół roku przebiegamy dystans przykładowo dwa razy dłuższy przy czym wydajność naszego organizmu jest lepsza i nie spalamy większej ilość kalorii, a czasem nawet mniejszą.
Ponadto cardio nie wymaga budowania masy mięśniowej, co z kolei eliminuje spalanie potreningowe. Mięśnie są zmęczone ale nie wymagają regeneracji, stąd spalanie kalorii po treningu jest znikome (w przeciwieństwie do treningu siłowego). 
Istnieje też teoria, w związku z faktem, że cardio spala tłuszcz, to organizm przyzwyczajając się do tego procesu, przyzwyczaja się też do posiadania tkanki tłuszczowej.Czyli skoro wykorzystujemy tłuszcz jako energię do tego typu ćwiczeń, możemy mieć pewność, że organizm odłoży odpowiednią jego ilość aby wykorzystać w kolejnym treningu. 
3) Brak zmian
Przyzwyczajenie ciała do danego typu ćwiczeń dotyczy zarówno treningu cardio jak i siłowego. Trening należy co jakiś czas zmienić. Może to być całkowita zmiana rutyny, zmiana ilości powtórzeń, długości treningu  lub chociażby zwiększenie podnoszonych ciężarów. Metoda szokowa jest jedną z najlepszych metod aby obudzić ciało będące w zastoju.
4) Niepoprawna forma
Najczęściej dotyczy treningu siłowego. Gdy trening wykonywany jest w niewłaściwy sposób lub z nieodpowiednim obciążeniem oprócz braku rezultatów narażamy się też na kontuzje oraz ból. 
5) Nierealne oczekiwania
Wśród nich możemy wyszczególnić dwa najbardziej powszechne: chęć zbudowania tkanki mięśniowej w krótkim czasie oraz spalenie tkanki tłuszczowej z określonej partii ciała. W pierwszym przypadku ćwiczenia wykonywane są często z nieodpowiednim ciężarem bez zachowania koniecznych przerw na regenerację. W drugim przypadku najczęściej dochodzi do forsowania danej partii ciała (u kobiet to np. katowanie ud ćwiczeniami) przy jednoczesnym braku jakiegokolwiek treningu na całe ciało. Nie można zapomnieć, że tłuszcz nie spala się peryferyjnie i ćwicząc daną partię ciała ćwiczymy mięśnie, które nie mają wpływu na to skąd organizm pobierze tłuszcz w celu zapewnienia energii. 
6) Błędna kalkulacja
Wbrew temu co myślimy i jak się czujemy po treningu, ćwiczenia nie spalają dużo kalorii. Łatwo jest więc przeliczyć się w obliczeniach i po treningu wynagradzając sobie ciężka pracę szybko uzupełnić deficyt. średni godzinny trening spala od 200 do 600 kalorii, co jest równoważne byle jakiej niezdrowej przekąsce od pączka po dwa kawałki pizzy. Podobnie z perspektywy naszej dziennej aktywności: gdy jedyną formą ruchu są ćwiczenia (bo np. mamy pracę biurową) to w konsekwencji możemy spalać dużo mniej niż osoba, która nie  ćwiczy i nawet nie pracuje zawodowo ale jest cały dzień na tzw. nogach.
7) Za dużo ćwiczeń
Przetrenowanie obok zmęczenia, braku energii, kłopotów ze snem i braku rezultatów w treningu prowadzi też do wielu zmian w naszym organiźmie. Ciało, które jest męczone bez przerwy zaczyna reagować jak w sytuacji kryzysowej. Do mózgu dociera sygnał, że wystąpiła sytuacja stresowa (dodatkowym stresem jest wprowadzenie restrykcyjnej diety), co w konsekwencji skutkuje wzmożonym wydzielaniem kortyzolu, pobieraniem energii z tkanki mięśniowej i blokowaniem zapasów tłuszczu znajdującego się w komórkach. Dlatego tak bardzo istotna jest regeneracja z odpowiednią ilością snu i zdrowym odżywianiem.

Darmowy
test diagnostyczny

Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

dieta
eliminacyjna

Samodzielne rozwiązywanie problemów pokarmowych.

pobierz
przewodnik

Paleo w pigułce.

Zapisz się na
konsultacje

Najczęściej czytane

Hashimoto (autoimmunologiczna niedoczynność tarczycy)

Niedoczynność to poważny problem w ostatnich latach. Coraz więcej osób choruje i coraz częściej pacjent słyszy, że jego choroba to Hashimoto. Przeważnie... Zobacz więcej


Euthyrox, Eltroxin – czego nie wiesz o syntetycznym T4?

Nie ma dnia abym nie dostała wiadomości na temat chorób tarczycy. Niedoczynność jest tak często diagnozowana w ostatnich latach, że zaczyna to... Zobacz więcej


Reaktywna hipoglikemia i insulinooporność

Problemy z poziomem glukozy we krwi są bardzo powszechne, ponieważ wile różnych czynników wpływ na stabilność glukozy we krwi. Stres, nieodpowiednia dieta,... Zobacz więcej


SIBO czyli najczęstszy powód Zespołu Jelita Drażliwego

Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęstszych diagnoz na świecie. Nazywam ją workiem, do którego można wrzucić dosłownie wszystko, co daje objawy... Zobacz więcej


Gdy metylacja zawodzi – mutacja genu MTHFR

MTHFR – zapamiętajcie ten akronim, za kilka lat będzie o nim głośno. Dzisiejszy post, w moim odczuciu, jest jednym z ważniejszych. Przynajmniej... Zobacz więcej


Archiwum wpisów

Archives

Godziny otwarcia gabinetu:

PN-PT 10:00-18:00

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.