22 lipca, 2020

Hashimoto i gastropareza

Bardzo często wraz z chorobami autoimmunologicznymi idą w parze problemy pokarmowe. U pacjentów z chorobą Hashimoto przyczyny zaburzeń trawiennych można tłumaczyć na wiele sposobów, od nieodpowiedniej flory bakteryjnej, aż po powszechnie występujące zapalenie zanikowe błony śluzowej żołądka.

Czym jest gastropareza

Spora część pacjentek, zwłaszcza tych młodych cierpi na niespecyficzne problemy pokarmowe. Za każdym razem jak jedzą to chorują. Najczęstsze objawy to: nudności, wymioty, ból brzucha, uczucie pełności, wzdęcia. W USA liczba młodych kobiet, które są leczone w kierunku gastroparezy podwaja się obecnie każdego roku.

To tajemnicze zaburzenie żołądka zwane jest gastroparezą. Gastropareza dosłownie oznacza „sparaliżowany żołądek”. Medyczna definicja gastroparezy to „opóźnione opróżnianie pokarmu z żołądka do jelita cienkiego spowodowane neuropatią autonomiczną”.  Do gastroparezy dochodzi, gdy nerw błędny jest uszkodzony lub przestaje działać. Nerw błędny kontroluje przepływ pokarmu w przewodzie pokarmowym. Kiedy ten nerw nie działa dobrze, jedzenie porusza się zbyt wolno lub przestaje się poruszać. Gdy pokarm zbyt długo pozostaje w żołądku, może fermentować i powodować przerost bakterii.

Gastropareza może być powikłaniem schorzeń takich jak: niewydolność nerek, niekontrolowana cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, operacja żołądka, przewlekłe stosowanie leków przeciwdepresyjnych lub narkotycznych, jak również autoimmunologiczna choroba tarczycy i niedoczynność tarczycy.

Naukowcy zaobserwowali, że młode kobiety cierpiące na gastoparezę mają we krwi przeróżne przeciwciała przeciw własnym tkankom. Niestety możliwości testowania jak przewód pokarmowy dosłownie się porusza są ograniczone. Istnieje wiele innych zaburzeń motoryki, które mogą manifestować się jako gastropareza. Najprostszy przykład: zaparcie. Dlatego średni czas od pierwszego wystąpienia objawów u pacjenta do właściwej diagnozy wynosi ponad 2 lata.

 

Objawy związane z gastroparezą

Objawy każdej osoby mogą się różnić.  Najczęstsze symptomy mogą obejmować:

  • Uczucie sytości wkrótce po jedzeniu lub w trakcie posiłku (może być też spowodowane SIBO, stanem zapalnym, alergią pokarmową lub niskim poziomem kwasu żołądkowego)
  • Wzdęcia brzucha (można również podejrzewać SIBO, zaburzenia równowagi bakteryjnej, celiakię, nietolerancje pokarmowe)
  • Niestabilny poziom glukozy we krwi (często również związany z dietą, wyższym poziomem hormonów tarczycy, stresem, zaburzeniami hormonalnymi)
  • Objawy podobne do zgagi
  • Nudności, wymioty i zaparcia (mogą być spowodowane różnymi czynnikami)
  • Chronicznie podwyższony TSH pomimo podwyższania dawki hormonu tarczycy

 

Diagnostyka i leczenie

Najlepszym testem służącym do jednoznacznego zdiagnozowania gastroparezy jest „inteligentna” pigułka, którą połyka się i mierzy czas tranzytu przewodu pokarmowego.

Inne testy to:

  • Badanie opróżniania żołądka za pomocą radioizotopu. Podczas tego badania  połyka się lekko radioaktywną substancję lub radioizotop, który pojawi się na skanie. Ilość promieniowania jest bardzo mała. Radiolog ocenia jak szybko jedzenie opuszcza żołądek. San test może zająć nawet 4 godziny.
  • Manometria żołądka. Test sprawdza ruch mięśni w żołądku i jelicie cienkim. Przez gardło do żołądka przechodzi cienka sonda, który mierzy ruchy mięśni żołądka podczas trawienia pokarmów i płynów. W Polsce najczęściej wykonywana jest tylko manometria przełyku, pomocna w diagnostyce choroby refluksowej.
  • Oddechowy test opróżniania żołądka (GEBT). Test sprawdza opróżnianie żołądka, mierząc, ile dwutlenku węgla wydychanego jest przez kilka godzin po jedzeniu.
  • Scyntygraficzne badanie żołądka. Test mierzy zawartość żołądka przed i po posiłku. Sprawdza również, jak dobrze rozluźnia się żołądek po jedzeniu.

Leczenie gastoparezy jest ograniczone. U nastolatków i młodych kobiet, które mają „wyłącznie” gastroparezę, zalecanym leczeniem jest dożylna immunoglobulina (IVIg). Wykazano , że lek podawany co tydzień dożylnie przez 12 tygodni pomaga zmniejszyć wymioty, nudności, bóle brzucha i wzdęcia. Lek działa poprzez wpływ na te związane z autoimmunologią przeciwciała nerwów i mięśni. Niestety jest bardzo drogi i leczenie trzeba często powtarzać.

Są też próby stosowania prokinetyków. Metoklopramid i erytromycyna są powszechnie stosowane, chociaż ich działanie jest mocno ograniczone, a często po prostu nieskuteczne.

Innowacyjna procedura POP (oznaczająca pyloromotomię endoskopową) jest jednym ze skuteczniejszych innowacyjnych rozwiązań endoskopowych. Odbywa się w znieczuleniu za pomocą endoskopu wprowadzanego przez usta. Wykonywane jest małe nacięcie w śluzówce żołądka – ponad górną część mięśnia, który reguluje sposób wydostawania się jedzenia, co pozwala na opróżnianie żołądka. Brzmi drastycznie, ale POP w dużej mierze zastąpił wszczepialne rozruszniki żołądka do gastroparezy, ponieważ jest znacznie mniej inwazyjny.

 

Dieta

Spożywanie mniejszych i częstszych posiłków w ciągu dnia pomoże zmniejszyć uczucie sytości i wzdęcia. Wielu pacjentów, u których zdiagnozowano gastroparezę, zmuszonych jest ostatecznie do przejścia na dietę wyłącznie płynną. Warto unikać produktów, które mogą prowadzić do niedrożności przewodu pokarmowego z powodu wolniejszego czasu transportu. Są to: jabłka, jagody, brukselka, kokosy, kukurydza, figi, zielona fasola, rośliny strączkowe, pomarańcze, orzechy, nasiona, suszone owoce i większość zbóż.

 

Podsumowanie

Gastropareza jest poważnym schorzeniem, które jest często ignorowane w początkowym stadium. Jeśli masz wzdęcia po posiłku, uczucie sytości prawie natychmiast po rozpoczęciu jedzenia lub natychmiast po skończeniu, ból brzucha, nudności lub wymioty, a poziom TSH jest chronicznie podwyższony pomimo zmiany dawki hormonu tarczycy , to może być gastopreza.  W większości przypadków gastropareza jest stanem chronicznym. Leczenie nie wyleczy gastroparezy, ale może pomóc w opanowaniu choroby.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Szkolenie
nadwrażliwości pokarmowe

Od nadwrażliwości pokarmowych do autoimmunologii

dieta
eliminacyjna

Samodzielne rozwiązywanie problemów pokarmowych.

pobierz
przewodnik

Paleo w pigułce.

Zapisz się na
konsultacje

Najczęściej czytane

Hashimoto (autoimmunologiczna niedoczynność tarczycy)

Niedoczynność to poważny problem w ostatnich latach. Coraz więcej osób choruje i coraz częściej pacjent słyszy, że jego choroba to Hashimoto. Przeważnie... Zobacz więcej


Euthyrox, Eltroxin – czego nie wiesz o syntetycznym T4?

Nie ma dnia abym nie dostała wiadomości na temat chorób tarczycy. Niedoczynność jest tak często diagnozowana w ostatnich latach, że zaczyna to... Zobacz więcej


Reaktywna hipoglikemia i insulinooporność

Problemy z poziomem glukozy we krwi są bardzo powszechne, ponieważ wile różnych czynników wpływ na stabilność glukozy we krwi. Stres, nieodpowiednia dieta,... Zobacz więcej


SIBO czyli najczęstszy powód Zespołu Jelita Drażliwego

Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęstszych diagnoz na świecie. Nazywam ją workiem, do którego można wrzucić dosłownie wszystko, co daje objawy... Zobacz więcej


Gdy metylacja zawodzi – mutacja genu MTHFR

MTHFR – zapamiętajcie ten akronim, za kilka lat będzie o nim głośno. Dzisiejszy post, w moim odczuciu, jest jednym z ważniejszych. Przynajmniej... Zobacz więcej


Archiwum wpisów

Archives

Godziny otwarcia gabinetu:

PN-PT 10:00-18:00

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.