Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

31.07.2012

Jak ważne są zdrowe jelita?

Zdrowe jelita są oznaką zdrowego organizmu. Hipokrates twierdził, ze wszystkie choroby mają swój początek we wnętrznościach :) Jelita wspomagają prawidłową pracę układu trawiennego, chronią przed infekcjami, regulują metabolizm i wpływają na odporność. Jestem pewna, że niewiele osób zdaje sobie sprawę jak zaburzona praca jelit wpływa negatywnie na całe ciało i jak bardzo poważne mogą być konsekwencje. To właśnie w jelitach dochodzi do wchłaniania składników odżywczych, ale również tam mogą znajdować się patogeny i toksyny. Jest to stosunkowo nowy temat, ale bardzo szybko dochodzą nowe fakty potwierdzające zależność między zdrowymi jelitami, a wieloma chorobami.

                                           
Chore jelita mogą być oznaka wielu problemów takich jak drażliwe jelito, przerost bakterii, refluks, choroba Crohna, wrzodziejące jelito, celiakia, ale również choroby sfery mentalnej takie jak autyzm czy schizofrenia. Nieprawidłowa flora bakteryjna jest też odpowiedzialna za np. trądzik czy otyłość. Gdy zaburzymy florę bakteryjną, nie tylko dojdzie do np. ich uszkodzenia, ale również zaburzone trawienie nie pozwoli na prawidłowe wchłonięcie składników odżywczych z jedzenia, co może doprowadzić do poważnych niedoborów (skrajnym przypadkiem jest nietolerancja glutenu).

Podobnie choroby autoimmunologiczne są ściśle powiązane z uszkodzeniem jelit, zwłaszcza ich wyściółki, co prowadzi do jej nieszczelności. Gdy jelita są nieszczelne duże molekuły białek mogą uciekać do krwiobiegu. A dlatego, że nie są częścią pozajelitową organizm rozpoznaje je jako zagrożenie i stąd zaczyna atak. Często nieszczelna śluzówka nie daje objawów jelitowych, ale np. pojawia się egzema czy łuszczyca, choroba Hashimoto, reumatologiczne zapalenie stawów, ADHD czy depresja.

Co wpływa negatywnie na florę bakteryjną jelit?
- niesterydowe leki przeciwzapalne
- antybiotyki
- tabletki antykoncepcyjne
- zboża i warzywa strączkowe (poprzez gluten oraz lektyny)
- nadmierna konsumpcja węglowodanów, zwłaszcza przetworzonych
- nadmierna konsumpcja Omega6, która doprowadza do stanu zapalnego oraz transtłuszcze
- infekcje
- stres
- brak snu
- niedobór witamin i minerałów
- są też istotne dowody na to, że niemowlęta, które nie były karmione piersią, a ich matki miały niezdrową florę jelit są dużo bardziej
narażone na rozwój niezdrowych bakterii

Skąd wiemy, że nasze jelita nie są zdrowe?
Po pierwsze mamy problemy trawienne. Może to być zgaga, zaparcia, wzdęcia, dyskomfort po jedzeniu, boł brzucha itd. Po drugie wystąpiła choroba autoimmunologiczna. Po trzecie mamy problemy ze skórą, nadwagą, kiepskim samopoczuciem, a wszystkie inne przyczyny zostały wyeliminowane. Po czwarte jesteśmy narażeni na czynniki, które wymieniłam wyżej, np. stres, antybiotyki, brak snu.

W kolejnych częściach omówię najczęściej spotykane przyczyny problemów jelitowych takie jak przerost bakterii, który wiąże się z występowanie zespołu jelita drażliwego, nietolerancje pokarmowe odpowiedzialne za problemy trawienne i choroby autoimmunologiczne oraz stres, który niszczy florę bakteryjną i wywołuj setki niespecyficznych dolegliwości. Opiszę też dietę eliminacyjną jaką należy zastosować w przypadku problemów z jelitami (wzdęcia, zaparcia, gazy, biegunki).6 komentarzy:

 1. Zdrowe jelita to podstawa. Niestety w dzisiejszych czasach przez spożywanie "nienaturalnych" produktów dochodzi do przerostu "niedobrych" bakterii co jest przyczyną większości chorób, idąc do trucicieli (lekarzy) dostajemy antybiotyk(trutkę). I w ten sposób dochodzi do przerostu drożdżaków. Niestety większość mas o tym nie wie, chodząc od trucicieli do trucicieli, szukając przyczyny, pogłębiamy swoje problemy, większość po pewnym czasie uważa, że to naturalne. Niestety, ale współczesna medycyna nawet nie wierzy w candidę, myślą że masy mają problemy psychiczne wysyłając ich do psychiatrów a problem się "rozrasta" Candida jest/będzie chorobom 21w!

  OdpowiedzUsuń
 2. A w jaki sposób można zbadać swój stan jelit? Żeby wiedzieć na pewno czy coś konkretnie jest nie tak - i co? Czy w Polsce można zrobić takie badania? Może wiesz gdzie?

  OdpowiedzUsuń
 3. dzięki, przydatny post! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. I ja dziękuję za wpis, bardzo rzeczowy i przydatny. Jestem osobą, która ma problemy z jelitami, często występują u mnie objawy związane z zespołem drażliwego jelita, takie jak wzdęcia, zaparcia czy bóle brzucha... To wszystko łagodzi u mnie Doppelherz aktiv Na drażliwe jelita. Dla mnie zaletą jest to, że nie zawiera w składzie takich produktów jak mleko, cukry, laktoza, gluten czy żelatyna :).

  OdpowiedzUsuń