Wrzesień 19, 2012

Brak okresu a dieta i styl życia

W poprzednim poście pisałam o tym jak działa cykl menstruacyjny. Zaburzenia w jego funkcjonowaniu mogą mieć wiele przyczyn i z pewnością każda nieprawidłowość powinna zostać zdefiniowana na podstawie badań laboratoryjnych. Dieta i styl życia również mają znaczenie i powinny zostać wzięte pod uwagę nim zgodzimy się na przepisanie syntetycznych hormonów. Zwłaszcza, że wiele kobiet zaczyna mieć problemy z regularnym okres lub zupełnie przestaje miesiączkować po zastosowaniu diety odchudzającej. Co może wpływać na brak okresu?

  • Dieta niskokaloryczna
Przede wszystkim za mała ilość energii, którą dostarczamy powoduje stres dla organizmu. Podwzgórze naszego mózgu odbierając sygnał o deficycie energetycznym potrafi ‚wyłączyć’ pracę jajników. To całkiem logiczne biorąc pod uwagę ile systemów w naszym organizmie musi być utrzymanych, a układ rozrodczy nie jest niezbędny do przeżycia.
Problem dotyczy zwłaszcza kobiet bez większej nadwagi lub tych, które nie są przystosowane do spalania własnej tkanki tłuszczowej.
Z małą ilością energii wiąże się oczywiście mała podaż jedzenia, a co za tym idzie potencjalnie niedobory witamin i minerałów, które są kluczowe dla naszego zdrowia i prawidłowej równowagi hormonalnej.  Np. cynk, witaminy z grypy B, żelazo czy siarka.
  • Niska masa ciała
Najczęściej jest wynikiem redukcji tkanki tłuszczowej. Komórki tłuszczowe produkują leptynę – hormon odpowiedzialny za uczucie sytości i satysfakcję z jedzenia. Jest zależy od ilość tkanki tłuszczowej – im więcej tym mniej głodni jesteśmy. Jeśli poziom tkanki tłuszczowej spada do jakiegoś poziomu, podwzgórze otrzymuje sygnał o tym, że potrzebujemy jedzenia. Taki tryb głodu powoduje duży stres i zaburzenie wydzielania hormonów płciowych. Tkanka tłuszczowa produkuje też estrogen. Wiele kobiet przestaje miesiączkować poniżej jakiegoś % tkanki tłuszczowej. Ten problem często dotyczy kobiet uprawiających sport zawodowo.
  • Ćwiczenia
Przyczyniając się do sporego deficytu energetycznego (spalamy więcej kalorii niż jemy) zaburzamy poziom leptyny, podnosimy poziom hormonów stresu, bo po prostu nie starcza energii na zapewnienie wszystkich potrzeb organizmu.

  • Dieta niskowęglowodanowa
Glukoza jest niezbędna do konwersji w wątrobie hormonu T4 w T3. Nagłe zmniejszenie ilości węglowodanów może powodować kłopoty z tą przemianą, a w konsekwencji pojawią się objawy niedoczynności tarczycy, które przyczyniają się do nieprawidłowej pracy jajników. Bez T3 nie może być produkowany estrogen, a co za tym idzie nie dojrzewa pęcherzyk płciowy i okres nie występuje. Jest to oczywiście zależne również od poziomu naszego przystosowania do spalania kwasów tłuszczowych i aktywności fizycznej. Gdy jemy mało węglowodanów i nie potrafimy jeszcze spalać tkanki tłuszczowej oraz gdy nasza aktywność wymaga podaży glukozy (np. długie biegi, sprinty, interwały, intensywne treningi) to automatycznie pojawi się stresor z powodu braku dostępnej glukozy oraz konieczność glukoneogenezy, w konsekwencji której gdy zużyjemy cały glikogen, może pojawić się konieczność pobrania energii z mięśni (jest to zależne od kilku czynników).

  • Stres
Moim zdaniem  nasz największy wróg, zwłaszcza kobiet. Tak naprawdę u mężczyzn, biorąc pod uwagę prostotę ich układu hormonalnego, najgorsze co się może stać w wyniku stresu to zmęczenie, brak motywacji i spadek libido. Kobiecy system jest dużo bardziej podatny i wrażliwy na wszelkie stresory. Może to być stres emocjonalny, nieprawidłowa dieta, toksyny środowiskowe czy nadmiar treningów. W konsekwencji nadnercza wytwarzają hormony stresu, z których najbardziej powszechnym jest kortyzol. Kortyzol z kolei wpływa na nasz sen, apetyt czy też trawienie. Do tego podnosi poziom cukru, który również często pochodzi z glukoneogenezy. Organizm w obliczu wydzielania hormonów stresu odcina prawidłową gospodarkę hormonalną. Gdy stres jest chroniczny i rośnie zapotrzebowanie na kortyzol następuje kradzież pregnenolon – hormonu, z którego tworzone są inne hormony, w tym progesteron i estrogen. Gdy cały pregnenolon zostaje wykorzystany na potrzeby kortyzolu, to automatycznie hormony płciowe zostają na bardzo niskim poziomie i cykl menstruacyjny zostaje zaburzony. Kwestia pogarsza się gdy w diecie brakuje nasyconych tłuszczów (cholesterol jest budulcem).
Dodatkowo przewlekły stres uniemożliwia konwersje T4 w T3, co może powodować szereg objawów niedoczynności tarczycy.

  • Choroby wątroby lub pęcherzyka
Oba narządy są niezbędny dla prawidłowego wydalania nadmiarów hormonu. Gdy mamy za sobą historię chorób wątroby lu pęcherzyka proces ten może być zakłócony. Niewłaściwa dieta, przetworzone produkty, nadmiar fruktozy, alkohol, tabletki antykoncepcyjne, antybiotyki i inne leki skutecznie pogarszają pracę wątroby. Brak tłuszczu w diecie osłabia z kolei pracę pęcherzyka żółciowego. Również gluten jest posądzany o negatywny wpływ na powstawanie kamicy żółciowej.
Problem pojawia się też w przypadku gdy mamy jakąś nierównowagę we florze bakteryjnej jelit.  Hormony, zamiast zostać wydzielone, mogą
zostać zmetabolizowane przez złe bakterie. Zwłaszcza
gdy mamy do czynienia z zaparciami.

  • Niewłaściwa dieta
I tutaj konkretnie konsumpcja produktów, które mają wpływ na nasz układ hormonalny. Pierwszym jest nabiał, który pełny jest hormonów (ponad 75 różnych może znajdować się w mleku):

Insulin, Insulin like growth factor 1 (IGF-1), Insulin like growth factor 2 (IGF-2)
Insulin like growth factor binding proteins, 1 to 6 (IGFBP-1, 2, 3, 4, 5, 6),
Betacellulin (BTC), Growth hormone (GH), Growth hormone releasing factor (GHRF), Transforming growth factor alpha (TGF ?), Transforming growth factor beta 1 (TGF-?1), (TGF-?2), Platelet derived growth factor (PDGF)
Steroid Hormones
Estrogens (Estrone, Estradiol-17?, Estriol and Estrone sulfate), Progesterone, 20 alpha-dihydropregnenolone, 5? androstanedione, 5 ? pregnanedione, 20?- and 20?-dihydroprogesterone, 5?-pregnan-3?-ol-20-one,  5?-androstene-3?17?-diol, 5?-androstan-3?-ol-17-one, androstenedione, testosterone, and DHEA acyl ester
Bioactive Proteins and Peptides
Relaxin, Thyrotropin releasing hormone (TRH), Luteinizing hormone releasing hormone (LHRH), Somatostatin (SIH), Gastrin releasing peptide (GRP), Calcitonin, Adrenocorticotropic hormone (ACTH), Prolactin, Thyroid stimulating hormone (TSH), Lysozyme, Lactoperoxidase, Lactoferrin, Transferrin, Immunoglobulins (IgA, IgM, IgG), Proteose-peptone, Glycomacropeptide, Plasmin, ? Casein, ? Casein, ? Casein, ? Lactoglobulin, ? Lactoglobulin, Bovine serum albumen (BSA), Gastric inhibitory polypeptide (GIP), Glucagon-like peptide-1 (GLP-1), Antitrypsin, Plasminogen activator inhibitor-1, ?(2) antiplasmin , Butyrophilin, Xanthine oxidase, Mucin-1, Mucin-15, Adipohilin, Fatty acid binding protein, CD36, Periodic acid Schiff 6/7
Bioactive Peptides formed in gut from Milk Proteins
Casomorphins, ? Lactorphin, ? Lactorphin, Lactoferroxins, Casoxins, Casokinins, Casoplatelins, Immunopeptides, Phosphopeptides

Drugą kwestią są fitoestrogeny. Oczywiście hormony pochodzą z diety maja dużo mniejszy negatywny wpływ na nasz organizm niż nasze własne, ale w przypadku nieprawidłowo pracującego układu hormonalnego może to być znaczące. Fitoestrogeny mogą powodować objawy takie jak uderzenia gorąc, trądzik czy nowotwór piersi. Znajdują się w warzywach strączkowych (głównie soi), orzechach i nasionach. Niestety są też w mięsie czy jajkach, jeśli zwierzęta były karmione paszami zbożowymi z dodatkiem soi.
Trzecią kwestią jest unikanie cennego źródła cholesterolu czyli tłuszczy zwierzęcych oraz tłuszczy generalnie. Jajka, mięso, masło, smalec czy awokado, kokos, olej kokosowy powinny być częścią naszej diety.

  • Inne czynniki

Pasożyty, patogeny i wszelkie inne problemy związane z układem trawiennym mogą przyczyniać się do zachwiania gospodarko hormonalnej. Również substancje znajdujące się w naszym środowisku potrafią namieszać w hormonach.  Zawsze należy szukać przyczyny przed jakimkolwiek podjęciem prób leczenia. Istnieje wiele skutecznych naturalnych preparatów, które są pomocne w przywróceniu równowagi hormonalnej bez konieczności przyjmowania sztucznych hormonów.

Darmowy
test diagnostyczny

Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

dieta
eliminacyjna

Samodzielne rozwiązywanie problemów pokarmowych.

pobierz
przewodnik

Paleo w pigułce.

Zapisz się na
konsultacje

Najczęściej czytane

Hashimoto (autoimmunologiczna niedoczynność tarczycy)

Niedoczynność to poważny problem w ostatnich latach. Coraz więcej osób choruje i coraz częściej pacjent słyszy, że jego choroba to Hashimoto. Przeważnie... Zobacz więcej


Euthyrox, Eltroxin – czego nie wiesz o syntetycznym T4?

Nie ma dnia abym nie dostała wiadomości na temat chorób tarczycy. Niedoczynność jest tak często diagnozowana w ostatnich latach, że zaczyna to... Zobacz więcej


Reaktywna hipoglikemia i insulinooporność

Problemy z poziomem glukozy we krwi są bardzo powszechne, ponieważ wile różnych czynników wpływ na stabilność glukozy we krwi. Stres, nieodpowiednia dieta,... Zobacz więcej


SIBO czyli najczęstszy powód Zespołu Jelita Drażliwego

Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęstszych diagnoz na świecie. Nazywam ją workiem, do którego można wrzucić dosłownie wszystko, co daje objawy... Zobacz więcej


Gdy metylacja zawodzi – mutacja genu MTHFR

MTHFR – zapamiętajcie ten akronim, za kilka lat będzie o nim głośno. Dzisiejszy post, w moim odczuciu, jest jednym z ważniejszych. Przynajmniej... Zobacz więcej


Archiwum wpisów

Archives

Godziny otwarcia gabinetu:

PN-PT 10:00-18:00

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.