Marzec 9, 2013

Hipochlorhydria – niedostateczne wydzielanie kwasu żołądkowego

Hipochlorhydria czyli niedostateczne wydzielanie kwasu żołądkowego jest powszechnym problemem zaburzającym pracę układu pokarmowego. Co gorsze, sporo ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy, że dotyczy ich ta dolegliwość. A wszelkie problemy związane z trawieniem jak zgaga, odbijanie, wzdęcia, gazy czy mdłości mogą być wynikiem zbyt małej ilości kwasu solnego. Dotyczy to też wszystkich cierpiących na ZJD.

Czemu kwas solny jest tak ważny?

Kwas solny jest niezwykle istotny i niezbędny w całym procesie trawienia. Jego niedostateczna ilość skutecznie zaburza trawienie na kolejnych odcinkach przewodu pokarmowego. Odpowiednia ilość jest nam potrzebna aby móc przyswoić składniki odżywcze np. żelazo, miedź, cynk czy wapń, witaminę B12, kwas foliowy oraz proteiny.
Głównym zadaniem kwasu żołądkowego jest blokowanie przerostu bakterii, dlatego ph żołądka wynosi 3 lub mniej i większość bakterii nie jest w stanie przeżyć dłużej niż kilkanaście minut. Gdy kwasu jest za mało i ph rośnie powyżej 5, bakterię zaczynają się rozrastać. Często np. bakteria HP czy przerost Candidy są powiązane z za małym wydzielaniem kwasu solnego.

Zbyt małe wydzielanie kwasu często powoduje również zbyt małe wydzielanie enzymów trawiennych, zwłaszcza w obecności niedoborów witamin i minerałów. Kwas żołądkowy wspomaga trawienie i absorpcję węglowodanów poprzez stymulacje wydzielania enzymów trzustkowych do jelita cienkiego, i jeśli ph żołądka jest za wysokie z powodu niskiego wydzielania kwasu, to enzymy nie zostaną odpowiednio wydzielone, a co za tym idzie węglowodany nie zostaną odpowiednio strawione.


Czemu kwasu jest za mało?

Wraz z wiekiem spada wydzielanie kwasu solnego, ale najczęściej przyczynami jego małej produkcji jest dieta uboga w białko zwierzęce, stres lub leki hamujące prawidłowe wydzielanie. Z tych powodów przejście z wegetarianizmu na paleo jest bardzo problematyczne, podobnie jak zmiana diety na bardziej naturalną z powszechnej bogatej w przetworzone produkty, które nie wymagają skomplikowanego trawienia i powodują, że organizm nie musi przeprowadzać pewnych procesów.

Jak poznać, że mamy za mało kwasu solnego?

1) Mięso jest kiepsko trawione
Dotyczy to osób, które nie lubią mięsa, bo czują się po nim ociężale, mają mdłości i bóle brzucha, Powodem jest to, że brak kwasu solnego nie pozwala w odpowiedni sposób rozbić tych zwierzęcych protein.

2) Pojawia się zgaga i refluks
Biorąc pod uwagę stereotypowe opinie wydaje się to mało intuicyjne. To nie kwas solny jest przyczyną zgagi czy refluksu. Fermentacja nieprawidłowo strawionych węglowodanów wywołuje produkcję gazu, który nasila ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej. To ciśnienie powoduje otwarcie się zwieracza pokarmowego i wtedy już nawet minimalna ilość treści pokarmowej spowoduje podrażnienie i uczucie palenia/pieczenia.

3) Wzdęcia, odbijania, gazy

Mogą pojawić się bezpośrednio po jedzeniu lub godzinę czy dwie po. Wzdęcia potrafią utrzymywać się godzinami, podobnie jak mdłości czy uczucie ciężkości na żołądku.  Gdyby kwasu było wystarczająco to węglowodany zostałyby rozłożone prawidłowo do postaci glukozy i następnie byłyby wchłonięte w jelicie, nim jakiekolwiek mikroby doprowadziłyby do ich fermentacji. Tymczasem jedzenie zamiast wędrować do jelit zostaje w żołądku. Dodatkowo wodór powstały podczas procesu fermentacji jest pożywką dla patogenicznych bakterii, a im więcej niestrawionych węglowodanów tym więcej tego gazu i więcej bakterii. I oczywiście potencjalnie więcej ‚odbijania’.

Wzdęcia czy gazy często są wynikiem przerostu flory bakteryjnej jelit, co może być bezpośrednio związane z niskim poziomem kwasu solnego i zaburzonym ph. Ponadto taki wydłużony pasaż jedzenia powoduje, że bakterie mają więcej czasu na reakcje z jedzeniem, co powoduje większe natężenie dolegliwości.

Co można zrobić?

Kwas solny ma ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy układu pokarmowego i jest wiele możliwych ścieżek, w których jego niedostateczne wydzielanie może być problematyczne. Większość z nas czuje intuicyjnie gdy źle trawi i nie potrzebuje bardzo skomplikowanej diagnostyki, aby to stwierdzić.

Warto zadbać o prawidłowe wydzielanie kwasu solnego. Na co dzień wystarczy:
– jeść w spokoju, bez pośpiechu
– dokładnie przeżuwać każdy kęs
– wspomóc trawienie gorzkimi ziołami lub jednym z preparatów i jakich wspomniałam na facebooku
– nie jeść w stresie

Czasami powyższe rady mogą się nie sprawdzić, zwłaszcza gdy mamy dużo stresu, i to nie tylko emocjonalnego ale np. fizycznego, bo ciężko trenujemy. W takich przypadkach jest duża szansa, że poziom kwasu nie będzie odpowiedni bez konkretnej stymulacji. Podobnie jak braliśmy leki na zgagę (inhibitory pompy protonowej) czy jesteśmy po dłuższym okresie unikania mięsa…wtedy warto wspomóc się suplementem z kwasem solny przez 1-3 miesiące, aby naturalna produkcja mogła znów ‚zaskoczyć’.

Darmowy
test diagnostyczny

Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

dieta
eliminacyjna

Samodzielne rozwiązywanie problemów pokarmowych.

pobierz
przewodnik

Paleo w pigułce.

Zapisz się na
konsultacje

Najczęściej czytane

Hashimoto (autoimmunologiczna niedoczynność tarczycy)

Niedoczynność to poważny problem w ostatnich latach. Coraz więcej osób choruje i coraz częściej pacjent słyszy, że jego choroba to Hashimoto. Przeważnie... Zobacz więcej


Euthyrox, Eltroxin – czego nie wiesz o syntetycznym T4?

Nie ma dnia abym nie dostała wiadomości na temat chorób tarczycy. Niedoczynność jest tak często diagnozowana w ostatnich latach, że zaczyna to... Zobacz więcej


Reaktywna hipoglikemia i insulinooporność

Problemy z poziomem glukozy we krwi są bardzo powszechne, ponieważ wile różnych czynników wpływ na stabilność glukozy we krwi. Stres, nieodpowiednia dieta,... Zobacz więcej


SIBO czyli najczęstszy powód Zespołu Jelita Drażliwego

Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęstszych diagnoz na świecie. Nazywam ją workiem, do którego można wrzucić dosłownie wszystko, co daje objawy... Zobacz więcej


Gdy metylacja zawodzi – mutacja genu MTHFR

MTHFR – zapamiętajcie ten akronim, za kilka lat będzie o nim głośno. Dzisiejszy post, w moim odczuciu, jest jednym z ważniejszych. Przynajmniej... Zobacz więcej


Archiwum wpisów

Archives

Godziny otwarcia gabinetu:

PN-PT 10:00-18:00

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.