Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

05.07.2015

USG to nie tylko zdjęcie

Interwencje medyczne w 21 wieku są tak powszechne, że nikt nie zastanawia się nad ich konsekwencjami. Chcemy wierzyć, że dorobek medycyny nie może się mylić. A już na pewno nie przypuszczamy, że coś tak banalnego jak USG może mieć poważne konsekwencje. 

USG prenatalne to dziś standard. Daje nam ogromne poczucie bezpieczeństwa i spokoju, w końcu to tylko głowica wędrująca po brzuchu. Żadnego bólu, żadnej ingerencji w ciało. Nie znam nikogo kto nie chciałby zaglądnąć do środka i nie zobaczyć swojego dziecka. Dla niektórych to niemal duchowe doświadczenie tworzące więź z nienarodzonym jeszcze dzieckiem. Poza tym nasz konwencjonalny model medycyny oparty jest na strachu - też w przypadku USG - nie zobaczysz, może nie uchronisz się przed czymś złym.

Tak naprawdę USG jest tak powszechne, że nikt nie czuje potrzeby kontrolowanych badań w tej kwestii, przez co nie wiemy tak naprawdę czy zalecana częstotliwość i czas trwania badania są optymalne.

Jeszcze 15 lat temu statystyczna ciężarna miała wykonane 1 USG, dziś ta liczba wzrasta do 3 badań, a w ciążach wysokiego ryzyka aż do 6 badań.

Nie znamy tak naprawdę długoterminowych skutków wnikających z USG, ale wiemy, że kawitacja może być niebezpieczna. Co ciekawe wydaje się, że nie ma korzyści wykonywania USG w okresie okołoporodowym, za to zwiększa się ryzyko cesarskiego cięcia w 3 trymestrze. Ponadto fałszywie dodatnie badania pokazujące nieprawidłowości płodu są częste, co w 1 na 200 przypadków prowadzi do aborcji.

W literaturze znajdziemy doniesienia odniesienia o negatywnym wpływie na tkanki, co skutkuje zmianami na poziomie komórkowym czy np. krwawieniami. Zwierzęce badania nie są brane pod uwagę, chociaż niektóre z nich pokazały zmiany w zachowaniu myszy czy też zmiany neuronalne. Inne badanie u myszy pokazało aż o 22% zmniejszone tempo podziału komórkowego. Badania na świnkach morskich z kolei pokazały, że ultradźwięki w rejonie macicy powodują zwiększenie temperatury mózgu o 1,2-4,9 stopnia Celsjusza. Niektórzy sugerują, że takie zmiany neuronalne w mózgu mogą być powiązane z rozwojem autyzmu.

Temperatura to nie jedyny problem do zmartwień odnośnie USG. Mamy też hałas, który wytwarza si podczas badania i może być porównywalny do odgłosu nadjeżdżającego metra. Wspominana kawitacja jest również potencjalnym zagrożeniem oraz, a może przede wszystkim hałas. Podczas badania, na skutek fal ultradźwiękowych, powstaje strumień płynu, który powoduję siłę ścinającą na powierzchni komórki. Naukowcy spekulują, że może to mieć wpływ na wczesny i późniejszy rozwój płodu.

Dopplerowskie USG wydaje się być najbardziej problematycznym. Angielskie badania pokazują, że matki i dzieci, którym wykonano dwa lub więcej USG Dopplera mają dwukrotnie wyższą szansę na okołoporodową śmierć w porównaniu z dziećmi, które nie były w ten sposób diagnozowane.

Australijskie badanie pokazuje, że dzieci, które miały więcej niż 5 Dopplerowskich USG mają 30% większą szansę na wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu (IUGR), czyli coś co teoretycznie Doppler ma wykryć.

Kontrolowane badanie z 1996 roku, uwzględniające prawie trzy tysiące ciężarnych,  sugeruje, że dzieci narażone na pięć Dopplerowskich USG były krótsze zarówno po porodzie jak i po 2-3 dniach od urodzenia.  Mierzono także obwody klaki piersiowej, brzucha, ramion i grubość skóry, ale nie zanotowano znaczących odchyleń. Jeszcze jedno późniejsze badanie potwierdziło powyższe wnioski, chociaż pomiary dzieci w późniejszym wieku były zbliżone.

Jedno z badań sugeruje, że dzieci z opóźnieniem mowy są dwukrotnie bardziej narażone na USG ciążowe. Ciężko powiedzieć, czy to tylko korelacja czy jest tu jakaś przyczynowość.

Nawet WHO w swoim raporcie odnośnie bezpieczeństwa USG wspomina o korelacji pomiędzy leworęcznością u mężczyzn, a USG Dopplera.

Niemniej jednak w literaturze można doszukać się wielu badań jednoznacznie potwierdzających bezpieczeństwo USG. Problem w tym, że wiele z tych badań nie było przeprowadzonych rzetelnie. Nie ma zbyt wielu badań uwzględniających kobiety, które nigdy nie poddały się badaniu USG. Podobnie jak aktualizacji badań w  związku z kilkukrotnie większą częstotliwością wykonywania USG. Ponadto większość starszych badań skupia się na uszkodzeniu komórki, na przykład na jej śmierci. Nowsze badania mają na celu poznanie w jaki sposób ultradźwięki zaburzają pracę komórki i ekspresję genów. Stąd wzięły się spekulacje nad zmianami rozwoju tak wrażliwych tkanek jak mózg. Ważne dla chociażby autyzmu okazała się stymulacja produkcji i wydzielania niektórych czynników wzrostu jak FGF2 i VEGF oraz rozszerzenia naczyń krwionośnym na skutek ultradźwięków.

Nie możemy też zapomnieć o stresie jaki kreuje badanie USG zarówno u dziecka, jak i u matki. Jak również warto wspomnieć o długich ekspozycjach jakie mają miejsce w przypadku badań 3 i 4-D, a które nigdy nie były odpowiednio badane pod kątem bezpieczeństwa. 

Czy USG jest bezpieczne pozostaje kwestią wciąż nierozstrzygniętą. Na pewno mamy dowodowy, iż wielokrotne przeprowadzanie USG, zwłaszcza Dopplera czy też badanie wykonane przez niedoświadczonego lekarza może mieć konsekwencje dla zdrowia dziecka. Czy korzyści są wyższe niż zyski jest już kwestią indywidualną i bilans nie ma nic wspólnego z badaniami naukowymi. Wciąż tak naprawdę nie wiemy jak USG wpływa na komórkę i czy te zmiany są długotrwałe. Nie sądzę aby zaprzestanie wykonywania tego typu badań było rozwiązaniem, ale na pewno warte rozważenia są kwestie dotyczące okoliczności i sposobu wykonywania badania. 

Co mnie osobiście martwi odnośnie USG to trzy potencjalne problemy:
1) zwiększony przepływ krwi i temperatury w lokalnych tkankach
2) produkcja bąbelków gazu powodujących ciśnienie na lokalnych tkankach
3) mechaniczny efekt płynu otaczającego komórki, który może powodować ciśnienie 
Źródła:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1360032
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16949653
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8018609
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16567202
http://www.wiley-vch.de/books/sample/3527319344_c01.pdf
http://www.newscientist.com/article/dn1639-fetuses-can-hear-ultrasound-examinations-.html
http://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm095508.htm
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24176149
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10386738
http://www.newscientist.com/article/dn1639-fetuses-can-hear-ultrasound-examinations-.html
http://www.pnas.org/content/103/34/12903.abstract?maxtoshow
http://www.inchem.org/documents/ehc/ehc/ehc22.htm
http://contemporaryobgyn.modernmedicine.com/contemporary-obgyn/news/modernmedicine/modern-medicine-now/fetal-ultrasound-how-put-safety-first?page=full
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16567202
http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1307/1307.7701.pdf

72 komentarze:

 1. Ten hałas, który słyszy dziecko na pewno powoduje stres

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawi mnie Twoja prywatna opinia. Wykonałabyś USG w ciąży? W dzisiejszych czasach poniekąd ciężko bez tego się obyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja miałam bardzo dużo usg w pierwszej ciąży, bo leżałam w szpitalu. Oprócz opóźnienia mowy dziecko jest okazem zdrowia pod każdym względem.

   Natomiast raczej wzięłabym na widelec badanie rezonansem magnetycznym. Mom zdaniem, usg nie jest szkodliwe, za to rezonans już tak. Podgrzewa wody płodowe, stukot przez 40 min. jest dla dziecka jakimś obłędem, ale trafiłam na lekarza radiologa, który odmówił mi wykonania mimo tego, że mam uciskający na rdzeń kręgowy osteofit i teraz wisi nade mną widmo paraliżu w wyniku porodu naturalnego.

   Przez wszystkie idiotki, które uważają, że każda kobieta powinna mieć wybór rodzaju porodu, lekarze nie chcą wydawać opinii w przypadkach, kiedy istnieje poważne ryzyko dla zdrowia matki.

   USG często ratuje życie matce i dziecku, nie demonizujmy tego badania. Przypominam, że obecnie operuje się maluszki w łonie matki dzięki diagnostyce obrazowej, dlatego absolutnie uważam, że usg jest badaniem koniecznym i niezbędnym.

   Usuń
  2. Zgadzam się z Tobą !!! Gdyby nie USG, moja kuzynka by nie wiedziała, że jej łożysko nie domaga. Dzięki szybkiej reakcji lekarza udało się jej urodzić zdrowe dziecko.

   Usuń
 3. Tak, ale nie na początku ciąży i na pewno nie po to aby sobie "pooglądać" cy sprawdzić płeć. Nigdy wielokrotnie jak nie ma ku temu wskazań. Gdyby wynik USG nie zmienił mojej decyzji odnośnie urodzenia dziecka to pewnie bym odpuściła badanie, i wiele kobiet ma takie podejście. Ja osobiście niekoniecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Początek ciąży tzn.? Generalnie I USG wykonuje się ok 11-13 tygodnia. To w sumie początek, jednak badanie uważane jest powszechnie za ważne, wiadomo dlaczego.

   Swoją drogą, czasem ten blog budzi moje przerażenie. Ciągle coś szkodzi, zabija, jest toksyczne itp. itd. A przecież nawet mając naprawdę szeroką wiedzę, trudno uniknąć, że nie wspomnę o tym, że można zwariować od tego uważania. Choć prawdą jest, że kobiety dostały szału na punkcie USG :]

   Usuń
  2. Tak i jeszcze powodzenia w znalezieniu lekarza, który widzi usg a nie tylko mówi że widzi (jak zresztą pokazuje życie).

   Usuń
  3. MS widzę że masz głowę na karku, zwracam się więc z pytaniem - czy będziesz szczepiła swoje dziecko, jeśli tak to czy mogłabyś podać jakieś szczegóły (czy będą to szczepionki z NFZ czy zakupione przez Ciebie, czy od razu p urodzeniu, czy w ciągu 3 pierwszych lat życia itp?) Z góry dzięki

   Usuń
  4. Co do szczepionek - zdecydowanie nie. Polecam wyklady i strone FB Jerzego Zieby. Szczepionki zabijaja lub trwale uszkadzaja zdrowie dzieci.
   Tamara

   Usuń
  5. https://www.youtube.com/watch?v=T3rfW30AOZE

   Usuń
  6. https://www.youtube.com/watch?v=wm7urNLXRvU

   Usuń
  7. Tak, zabijają dlatego właśnie ludzkość nadal istnieje- jakim cudem wg twojej teorii?

   Usuń
  8. Raczej żyjemy pomimo szczepień a nie dzięki nim. Choroby zakończyły się nie przez szczepionki ale przez lepsze odżywianie i higienę. Polecam: "Szczepienia pełne kłamstw. Szokująca prawda o farmaceutycznych praktykach" by Andreas Moritz.
   Oczywiście każdy ma wybór ale jeśli się decyduje o cudzym życiu to lepiej zagadnienie zgłębić,

   Usuń
  9. Troche tego nie rozumiem- przecież lekarz musi zrobić USG by w ogóle potwierdzić fakt ciąży! A jeśli kobieta o ciąży dowiaduje się wcześnie, w 5. czy 6. tygodniu, to badanie robi się wtedy.

   Usuń
  10. A jak akuszerki kiedyś wiedziały, czy kobieta jest w ciąży, czy nie? Nie było USG, a wiedziały. Lekarze też :)

   Usuń
  11. Jestem z tych matek furiatek co to po 10 usg w każdej ciąży miały-na każdej wizycie lekarskiej. I dzieci zdrowe, mądre, ładne. Aha i zaszczepione:)

   Usuń
  12. Mam wyższe wykształcenie techniczne i pisanie tych bredni dzisiaj gdy energia przekazywana do ciała jest znikoma ( rozwój techniki) jest zwykłym ciemnogrodem - napisz, że życie jest niezdrowe - a wiesz jak szkodzi jazda tramwajem ? - wiesz jakie tam duże pola elektromagnetyczne są od silników ? - nie jeździj tramwajem ! ;)

   Usuń
  13. dzięki szczepieniom wypleniliśmy wiele chorób. Szczepiłam dziecko z bólem, po kłótniach z lekarzem i z duszą na ramieniu.
   Ani razu nie było problemów. Szczepionki kupowaliśmy, skład wcześniej dokładnie sprawdzałam i konsultowałam z osobą, która ma doktorat z immunologii i robi habilitację, a co najważniejsze jest chrzestną mojej córki!!!
   Nie wierzę w te teorie spiskowe, dlaczego ta niby profesor nigdy nie wystąpiła w telewizji??? Dlaczego ruch antyszczepionkowy chowa się po kątach i nie bierze udziału w dyskusjach? To proste, najlepiej żeruje się na strachu u niewiedzy innych. Natomiast obawiam się powrotu starych chorób.
   Osobiście pracowałam w korporacjach z osobami w młodym wieku, które mają dzieci i nigdy nie spotkałam się z tym, żeby po szczepieniu coś się stało, albo żeby ktoś się bał szczepień.
   To samo w mojej licznej rodzinie- wszyscy szczepią i nie ma problemów.

   Mam lekarzy w rodzinie i też szczepili. Gdyby coś było nie tak, na pewno byłoby o tym słychać, tymczasem więcej jest hałasu w internecie na zasadzie "jedna baba drugiej babie", niż faktów.

   Usuń
  14. klamiesz, lekarze nie szczepia dzieci

   Usuń
  15. klamiesz, lekarze nie szczepia dzieci

   Usuń
  16. Betti co ty bredzisz??? Mam w rodzinie co najmniej 6 lekarzy z czego dwóch pediatrów i wszystkie dzieciaki są zaszczepione, zdrowe i normalnie się rozwijają. Do tego kuzynki zawsze sprzedają rodzinie coraz to nowe newsy odnośnie różnych badań.
   Jestem w 100 % pewna, że jakby miały najmniejsze podejrzenia, że szczepienia, usg lub inne badania mogły zaszkodzić im bądź ich dzieciom to by tego unikały i odradzały to najbliższym.

   Usuń
 4. Kobieto, Ty chyba czytasz w myślach. Artykuł jak dla mnie na zawołanie. Wczoraj właśnie odmówiłam mojemu lekarzowi I badania prenatalnego usg, bo po pierwsze na pewno nie zabiłabym dziecka z powodu wyniku usg a po drugie moje obawy budzi właśnie jego "neutralność" i "nieszkodliwość". Tak tylko jak o tym wszystkim przekonać lekarza, który naciska na dalsze badania usg prenatalne (po 18 tc)....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Smutne jest nieodpowiedzialne podejście co niektórych.
   Dlaczego wiedza o stanie zdrowia dziecka ma się automatycznie równać z aborcją??
   Dlaczego zawsze matki katoliczki, matki zdrowych oczywiście dzieci z dumą opowiadają o tym jak nie zgodziły się na badania bo one są lepsze i " nie zabiją", tyle że szkodzą innym, szkodzą też nienarodzonym dzieciom.
   Po pierwsze wynik badania to wiedza, której można użyć rożnie. Można dokonać aborcji ale można też już w ciąży dowiedzieć się na czym polega zaburzenie nienarodzonego dziecka, nawiązać kontakt z innym rodzinami w podobnej sytuacji, przeorganizować swoje życie tak, żeby choremu dziecku żyło się dobrze i co najważniejsze można się z myślą o narodzinach chorego dziecka oswoić i nie będzie to szokiem zaraz po porodzie.

   Usuń
  2. proszę o konkretne argumenty poparte wiedzą medyczną, jak mogę użyć wiedzy po I usg prenatalnym - nie chodzi mi o psychiczne nastawienie, oswojenie - nie każdemu jest to potrzebne. Proszę wyjaśnić co rozumie Pan/Pani pod pojęciem "nieodpowiedzialne podejście". Proszę także wstrzymać się z wypowiedziami typu matki katoliczki/"nie zabijają" - w cudzysłowie/są lepsze. Ja tu nikogo nie obrażam i nie oceniam, więc niech Pan/Pani także zachowa jakiś poziom.

   Usuń
  3. Przykładowo- przezierność karkowa i ryzyko trisomii 21, da to rodzicom czas na oswojenie się z myślą i przygotowanie na wychowanie chorego dziecka.

   Nieodpowiedzialne podejście to namawianie kobiet ciężarnych do rezygnacji z badań obrazowych w ciąży, dlaczego? Dlatego ze wiele wad rozwojowych można wykryć i skorygować już w życiu prenatalnym, takich których leczenie tuż po porodzie daje znacznie gorsze efekty i rokowanie jest znacznie mniej optymistyczne.

   Natomiast złem jest trzymanie kobiety ciężarnej w niepewności co do stanu zdrowia jej dziecka, czy to poprzez niewykonanie badań prenatalnych czy namawianie do odstąpienia od nich.

   Usuń
  4. Nie ma to jak wtrącić przytyk w stronę katolików w bardzo merytorycznym (badania) poście dotyczącym USG. Gratuluję pomysłowości, tolerancji, ogłady i kultury.

   Usuń
  5. Czasem potrzeba zoperowac chore serduszko u dziecka, sa operacje ratujace zycie w łonie matki, czasem bez takiej ingerencji moze dojsc do obumarcia plodu. Wykrywanie niedokrwistosci u plodu. Wykrycie ciazy bliźniaczej/wieloraczej, sprawdzenie ew patologii lozyska, nieprawidlowosci pepowiny, etc etc... wielokrotnie mozna dziecku uratowac zycie jeszcze na etapie zycia plodowego... jesli sie tego chce.

   Usuń
  6. Ktoś tam pytał o szczepienie noworodków. Odradzam !!!!! Moje dziecko miało lekkie porażenie mózgowe po szczepionce infanrix. Żadna szczepionka nie jest bezpieczne, nie podają jej całkowitego składu. Teraz dziecko ma 9 lat i jest po wielu rehabilitacjach, terapi u logopedy i to nie koniec powikłań poszczepiennych. Gdybym miała taką wiedzę na temat szczepień jak teraz nigdy nie pozwoliła bym zaszczepić mojego dziecka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
  7. Jaką masz pewność, że to po szczepionce? Bez robienia żadnych badań tak porostu sobie wymyśliłaś. Jakby się twoje dziecko uderzyło się w głowę a pół roku później okazało by się, że jest opóźnione to byś skojarzyła, że to wina urazu. Ot ciemnogród jest wszędzie....

   Usuń
 5. Ja usunęłabym chory płód, dlatego nie wyobrażam sobie zrezygnować z badań. W pierwszej ciąży miałam 5 badań USG. W drugiej, którą planuję rzeczywiście ograniczyłabym liczbę do 2 - właśnie ze względu na to że nie jest znany wpływ na zdrowie dziecka.

  Pozdrawiam, świetny blog! Śledzę zwłaszcza wątki poświęcone Hashi :)
  N.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przestań gadać głupoty, usg przez tyle lat nie spowodowało żadnych skutków ubocznych, ja miałam co miesiąc, dziecko zaszczepiłam na wszystko, żyje i jest zdrowa. Internet szkodzi, przez rozpowszechanianie głupot rodem ze średniowiecza.

   Usuń
  2. Zgadzam się. Niektórzy powinni mieć sądowy zakaz wypowiadania się w internecie bo szkodzą bardziej niż wirusy...

   Usuń
 6. Witam MS,natrafiłam na Twoje stwierdzenie,że widzisz niedobory/problemu w niby prawidłowej morfologii etc. Mam spore problemy ze zdrowiem od ok. 7 mieś.,nadal nierozstrzygnięte, brak diagnozy, poprawa od stanu >strasznego< do obecnego jest taka,że w miarę normalnie funkcjonuję-myślę,że duży wpływ miała tutaj psychika, dopiero objęcie mnie przez prywatnego lekarza (szpital odesłał z kwitkiem,słowami 'minie') coś podziałało-bez leków,stąd psychika, pierwsza osoba (wcześniej dwójka lekarzy w szpitalu,ale nie prowadzili mnie,więc nic z tego) uznała,że coś jest nie tak. Z racji,że problem jest złożony,zacznę od morfologii, oceń proszę swoim okiem. Jestem pozytywnie nastawiona do przekonań które tutaj znajduję,dlatego postanowiłam napisać. Będę wdzięczna za odpowiedź,lub nawiązanie dialogu-bardzo bym się cieszyła.
  Morfologia:
  -Leukocyty 3,9
  -Erytrocyty 4,33
  -Hemoglobina 13,2
  -Hematokryt 38,3
  -MCV 88,5
  -MCH 30,5
  -MCHC 34,5
  -Płytki krwi 272
  -RDW-SD 38
  -RDW-CV 13%
  -LYM% 41,1%
  -MXD 7,2%
  -NEU 51,7%
  -OB 9
  -Glukoza 69 mg/dl
  -THS 3 1,93 mUl/l
  Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uważam, e usg w ciążyjest niezwykle ważne :)

  OdpowiedzUsuń
 8. hej, a ja mam pytanie. często czuje ucisk w gardle,ciężko mi to opisać dokładnie w którym miejscu. raz jest to uczucie kluski, raz ucisku, a raz ucisk nawet całej szyi (np, zasypiając już nie do końca świadoma próbuje rozpiąć sobie kołnierzyk mimo, że nic tam nie ma, masakra jakaś), i ostatnio czuje chyba tarczyce, to nie ból, tylko właśnie jakby coś naciskało, i nie wiem czy mam z tym iść do lekarza, czy coś.. masz może pomysł to co może być? ;O to nie jest ciągłe, ale pojawia się często dosyć... myślałam, że może ze stresu (globus histericus czy coś takiego)...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdzałaś tarczycę? Warto zrobić usg.

   Usuń
  2. nie sprawdzałam, dzięki. :)

   Usuń
  3. Też czułam ucisk na szyi, lekarz dotknął i stwierdził że tarczyca jest ok że mam jakieś "zwidy"ale ten ucisk mnie męczył. Pojawiał się jak chciał i był dziwny. Zrobił badania krwi i wyszło, że tarczyca ok. Ale ucisk się pojawiał. Zrobiłam usg już na własną rękę i radiolog powiedział, że mam Hashimoto. Tarczyca jeszcze się wyrabiała ale była za mała, i z zaleceniami radiologa wróciłam do zaskoczonego endo.

   Usuń
  4. A może to objawy alergii. Ja diagnozowałam przy takim ucisku tarczycę, dreptałam do alryngologa, a wyszła alergia :)

   Usuń
  5. Alergia na co?

   Usuń
  6. oo, no właśnie, na co alergia? być może...

   Usuń
  7. No co Ty, USG tarczycy?! Może się kufa skawitować przecież :D

   Usuń
 9. U nas tych usg bylo naprawdę sporo

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakbysmy nie robili USG prenatalnego i nie szcczepili dzieci to wzrasta ryzyko poronien, chorob, i uszkodzen. Dzieki szczepionkom nie mamy groznych dla zycia chorob, a dzieki USG mozemy przewidziec choroby na etapie prenatalnym. Po to wlasnie jest nauka, zeby z niej korzystac. Jak chcecie wrocic do naturalnych metod to najlepiej wrocic do jaskini, zywic sie tym co daje ''natura'', polowac i rodzic na ziemi. A jak ktos jest chory to niech sie sam leczy (po co isc do lekarza, szpitala?).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choroby zniknęły dzięki lepszemy odżywianiu i higienie a nie przez szczepionki. A sam twórca polio zeznał przez kongresem USA, że jego szczepionka zwiększyła zachorowalność dzieci na polio. Proszę poczytać dokumenty, to jest dla wszystkich.

   Usuń
  2. Taaa, zwiększyła. Dlatego teraz mamy przypadki polio wśród nieszczepionych osób na Ukrainie a nie mamy ich w zaszczepionej populacji polskiej.

   Usuń
  3. No super mamy to odżywianie, zwłaszcza w Polsce - jedzenie naładowane rakotwórczą chemią, rakotwórcze środki czystości, sypane chemią owoce, warzywa, chemia w chlebie. Cud, miód i orzeszki.

   Usuń
 11. W wypowiedzi sporo jest manipulacji i przekłamań. USG podnosi temperaturę świnek morskich? - proszę sprawdzić, jaki był czas ekspozycji na fale- zaręczam, że nie było to 10 minut. Dzieci mające wykonywane usg doppler mają większe ryzyko powikłań i chorób- wypadałoby się zastanowić dlaczego te dzieci miały wykonywane niestandardowe badanie- najpewniej z powodu podejrzenia chorób i wad wrodzonych, które przekładają się na większe ryzyko zaburzeń okołoporodowych. Kolejne- aborcja nie jest wykonywana tylko i wyłącznie na podstawie badania usg (!), podejrzenie letalnej choroby płodu skutkuje wykonaniem szeregu badań które mogą potwierdzić chorobę. I ostatnie- ucho ludzkie nie jest w stanie słyszeć ultradźwięków, więc wpisy o hałasie nadjeżdżającego metra to po prostu bzdura.

  OdpowiedzUsuń
 12. Myślę, że dzięki tym częstym USG jest więcej dobrego. Wiadomo trzeba pośrodkować pewne rozwiazania, ale w tym wypadku lepiej pilnować ciąży

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam. Proszę o Pomoc , zmagam się od lat z silnym hirsutyzmem, lojotok, trądzik na brodzie i łysieniem androgenowym i otyloscia. Objawy nie wystepuja na skutek choroby np. pco. W badaniach jedynie wychodzi troche podwyższony andostrendion i dheas blisko normy, pozostale wyniki OK - również insulina i glukoza. Obawiam się ze jest to problem dziedziczny (po ojcu). Jak już pisałam , objawy wystepuja już od kilku lat. Co mogę zrobić ? Czy warto jednak stosować leki androgenne ? Czy progesteron w kremie będzie stosowny jeśli jego wynik jest prawidłowy ? Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. 1. zwiększoną przepływ krwi i temp powodują też lasery używane w terapii np uszkodzonych ścięgien, powoduje to ich regenerację
  2. skąd bąbelki gazu miałby by się brać? Nie bradzo rozumiem
  nikt oprócz lekarzy wykonujących badania nie ma kontaktu z usg częściej niż powiedzmy raz na pół roku. Bardziej szkodliwy i udowodniony wpływ ma miejskie zanieczyszczone powietrze.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nice thank you...
  American Research Journals provide best research journals online
  http://www.arjonline.org

  OdpowiedzUsuń
 16. شركة اتقان الرياض للديكور

  يعد الديكور من اهم عناصر جمال المنزل ورونقه نقدم افضل ديكورات ودهانات بافضل الدهانات العالمية العالية الجودة ونتميز بتقديم احدث تصميمات الديكور العالمية التى تعمل على جعل منزلك انيقا فخما ومريحا عمليا بالاضافة الى خدمات تنظيف السجاد وتنظيف الموكيت وتنظيف الكنب بجميع انواعه
  نتميز باننا الافضل والاعلى جودة ولكن اسعارنا في متناول الجميع
  مقاول دهانات بالرياض
  تركيب جبس بورد بالرياض
  شركة ديكورات وتشطيبات بالرياض
  تشطيب فلل بالرياض
  _________
  شركة تصميم ديكور بالرياض

  شركة تنظيف خزانات بالباحة
  شركة مكافحة حشرات بالباحه
  __________
  تشطيب شقق بالرياض
  فني تركيب ورق جدران بالرياض
  شركة ديكور بالرياض
  افضل شركة غسيل كنب بالرياض
  افضل شركة تنظيف موكيت بالرياض
  شركة رش مبيدات بالباحه
  شركة تنظيف منازل بالباحة
  افضل شركة تنظيف الكنب بالرياض


  OdpowiedzUsuń
 17. Expect more of the articles so impressed. is so outstanding, this community needs people like your enthusiasm
  how to get help in windows

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziewczyno zastanów się co piszesz. Czy wiesz w ogóle co to jest kawitacja?? Lub siła ścinająca?

  OdpowiedzUsuń
 19. Jaka kawitacja występuje podczas usg?! Kawitacja to przemiana fazowa, wylinkuj sobie i przeczytaj, może zmądrzejesz.
  Przepisujesz bzdury z jakiś cienkich linków i wprowadzasz w błąd bandę owieczek, które na wózku przyczepią czerwoną wstążkę.
  Ludzie ogarnijcie się i nie czytajcie tych bzdur.

  OdpowiedzUsuń
 20. Jak to Rafał nie wiesz? Dziecko w brzuchu z fazy ciekłej przemienia się w gazową i ulatuje w próżnię mózgu matek, które to czytają :P

  OdpowiedzUsuń
 21. I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you. I like play game five nights at freddy’s 4, game word cookies game , game hill climb racing 2 , hotmail login, and u? I hope people visit my website.

  OdpowiedzUsuń

 22. All the best blogs that is very useful for keeping me share the ideas of the future as well this is really what I was looking for, and I am
  very happy to come here. Thank you very much
  animal jam codes | five nights at freddy's 4 | hotmail login

  OdpowiedzUsuń
 23. Thanks for sharing this valuable information to our vision. You have posted a trust worthy blog keep sharing.

  supersmashflash2s.com

  OdpowiedzUsuń