Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

20.02.2016

Neurodegeneracja mózgu i depresja

Co może łączyć problemy z trawieniem, pamięcią, autoagresja, hormonami czy poziomem energii? Większość moich kolegów i koleżanek po fachu od razu pomyśli o jelitach. Tymczasem mowa o najseksowniejszym organie na świecie, o naszym centrum dowodzenia i o organie, który sprawia, że my to my, czyli o mózgu.  Dla mnie zawsze depresja była wypadkową wielu różnych czynników, ale po kursie u Dr. Kharraziana zmieniłam podejście na bardziej funkcjonalne. 

Przy większości chronicznych chorób pacjenci zauważają, że funkcje mózgu z roku na rok słabną. Czasem jest to gorsza pamięć, innym razem problem z koncentracją lub motywacją do działania, a nierzadko pojawia się depresja czy zaburzenia lękowe. To nie starość, to zbyt szybka degeneracja mózgu.

Jak rozpoznać neurodegenerację? Pojawiają się:


·         problemy z pamięcią

·         brak motywacji

·         mgła myślowa

·         szybkie męczenie się podczas czytania, prowadzenia auta itd.

·         depresja

·         niepokój

·         problem ze skupieniem i koncentracją

·         trudności z uczeniem

·         zmęczenie po jedzeniu               

Co powoduje neurodegenerację mózgu?


·         stres

·         nieodpowiednia dieta

·         stan zapalny organizmu

·         choroby metaboliczne

·         choroby autoimmunologiczne

·         hipoksja (zmniejszone dostarczanie tlenu, najczęściej na skutek słabej cyrkulacji krwi lub anemii)

·         chroniczny stan zapalny (autoagresja, nieszczelne jelito, chroniczne infekcje, toksyny itd.)

·         nierównowaga hormonalna

·         zaburzenia metylacji (podwyższona homocysteina i atrofia podwzgórza)

·         traumatyczne uszkodzenie mózgu


Neurodegneracja mózgu

Istnieje wiele badań sugerujących, że mózg jest podatny na wpływy chorób metabolicznych, stanu zapalnego czy autoagresji, co prowadzi do jego degeneracji. Neurodegenracja to coś z czym, każdy z nas zmaga się na co dzień. Spowolnienie, depresja, problem z przypomnieniem sobie słów, stres, chroniczne zmęczenie, mgła myślowa, zaparcia czy uzależnienie od kawy są klasycznymi symptomami problemów z pracą mózgu, chociaż wolimy o nich myśleć, jak o naturalnym procesie starzenia. lle osób śmieje się, że ma demencję czy Alzheimera? Trzeba uważać, bo sporo chorób neurodegeneracyjnych naprawdę może nas spotkać. A mózg, jako organ ukryty gdzieś głęboko, którego zaburzona praca daje tak niespecyficzne symptomy, najczęściej nie jest przedmiotem zmartwień. Akceptujemy wszystkie te symptomy i uważamy je za normalne, tylko, dlatego, że są dziś powszechne. A potem pojawia się np. choroba Parkinsona, i myślimy, że taki urok starości, nie będąc świadomymi, że pracowaliśmy na ten stan latami, a choroba jest tylko manifestacją tego, co się działo od dawna. I oczywiście jest za późno na cokolwiek w kontekście skutecznego leczenia.
Najpowszechniejszym poważnym symptomem neurodegeneracji mózgu jest depresja. Kiedyś już wspominałam jak bardzo nierozumiana jest depresja zarówno w konwencjonalnym, jak i alternatywnym świecie medycyny. Antydepresanty są dziś powierzchnie przepisywane, a w teorii  konwencjonalny model leczenia depresji jest banalny. Istnieją różne rodzaje antydepresantów, ale większość odnosi się do ingerencji w neuroprzekaźniki. Wszystkie antydepresanty mają krótki cykl życia. Przez kilka miesięcy odczuwalna jest poprawa, a następnie leki przestają działać. Pacjent dostaje inny antydepresant i tak w kółko. Alternatywnie również nie mamy dobrej alternatywy dla leczenia depresji. Podawanie tryptofanu czy 5-HTP nie jest rozwiązaniem, podobnie jak drogie testy neuroprzekaźników, których de facto nie umiemy nawet wykonać (nawet gdyby pobrać je z płynu mózgowo-rdzeniowego to wciąż do jakiego poziomu dążymy?). Inni praktykanci zrzucają winę na metylację, i SAMe czy końska dawka B12 mają być rozwiązaniem.


Depresja 

Depresja nie jest kwestią nastroju, tylko wielu zaburzonych procesów. Mamy zmniejszoną aktywność w korze czołowej, przedczołowej, oczodołowo-czołowej i zakręcie obręczy. Pytanie tylko, dlaczego tak delikatna część mózgu zaczyna szwankować. To może być kwestia hormonów, toksyn, słabej cyrkulacji krwi czy stanu zapalnego. Sprowadzanie depresji do modelu neuroprzekaźników jest zbyt proste i piękne, aby było możliwe. W standardowej diecie nie brakuje aminokwasów i osoby nie są chronicznie niedożywione na tyle, aby brak jednego aminokwasu powodował depresję. Podając prekursory neuroprzekaźników można chwilowo zamaskować problem, bo faktycznie mózg przez moment pracuje lepiej, a następnie wracamy do punktu wyjścia, ponieważ przyczyna depresji nadal istnieje.

Nikt nie zastanawia się, dlaczego pacjent nie może utylizować aminokwasów lub dlaczego produkcja neuroprzekaźników jest zaburzona. A przyczyn niepoprawnej pracy mózgu może być wiele, od stanu zapalnego po uraz głowy. Ten ostatni ma znaczenie nawet lata później. Gdy mózg zostanie uszkodzony na skutego jakiegoś wypadku, kaskada pro zapalnych cytokin trwa jeszcze długo po urazie. Konsekwencje tego procesu mogą pojawić się dopiero po latach, co obserwowane jest u zawodników sportów kontaktowych. Czyli nawet po wypadu samochodowym sprzed lat, możesz zmagać się dopiero dziś z jego konsekwencjami. Wszystko zależy od stanu komórek glejowych, które tworzą tkankę nerwową mózgu. W typowym scenariuszu te komórki zjadają martwe neurony. Komórki glejowe mogą być aktywowane poprzez wahania cukru we krwi, palenie papierosów czy pro zapalna dieta. Im bardziej aktywowane są komórki glejowe w momencie urazu, tym poważniejsze będą jego skutki. Analogicznie im bardziej aktywujemy komórki glejowe stylem życia po urazie, tym bardziej w przyszłości będą odczuwalne tego skutki. I nie pomogą tutaj aminokwasy ani ziołowe preparaty na nastrój. Pomocny może być olej rybi, kurkuma czy reservatrol.

Inną przyczyną problemów z mózgiem może być nieprawidłowa praca przewodu pokarmowego. Możemy mieć stan zapalny mózgu tylko z powodu stanu zapalnego w jelitach. Cytokiny zapalne z jelit poprzez nerw błędny mogą powędrować do mózgu, przekroczyć barierę krew-mózg i aktywować komórki glejowe. Dlatego w badaniach obserwuje się korzystny wpływ, zarówno probiotyków, jak i enzymów trawiennych, na pracę mózgu. W końcu jelita nazywają się drugim mózgiem, i jest w nich produkowanej ponad 95% serotoniny. Nie dajcie się jednak nabrać, ta serotonina nie ma wstępu do mózgu. Neuropeptydy i neuroprzekaźniki w jelitach wpływają na nerw błędny, co może mieć znaczenie dla motoryki, ale nie mają mechanizmu transportującego do mózgu. Dlatego popularne testy neuroprzekaźników nie mówią kompletnie nic o ich poziomie w mózgu. Nawet w mózgu serotonina jest produkowana w różnych jego częściach, w różnych proporcjach. Nie sposób, więc zmierzyć poziomu neuroprzekaźników w mózgu w wiarygodny sposób.

Dobrym znakiem jest świadomość, że mamy problem. Jeżeli wiesz, że masz depresję i chcesz sobie pomóc, to idealny moment na zmiany. Gdy chory nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na depresję, i mózg ma tak zaburzone funkcje, że po prostu mu wszystko jedno, to sytuacja, w której należy wykluczyć wszystkie choroby neurodegeneracyjne. 

Depresja może być chwilowa lub przewlekła. Chwilowe miewamy wszyscy, i mogą być korzystne, bo motywują do zmian. To napawa optymizmem, chociaż czasem też i strachem. Na taką chwilową depresję pomaga zmiana pracy, relacji, ale też jedna niezawodna metoda - ćwiczenia. Wysiłek fizyczny powoduje dopływ dopaminy, serotoniny i neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego do mózgu. I mózg jest szczęśliwy, a chory zauważa od razu zmianę w jego funkcjonowaniu. Takie proste czynności jak zmiany w życiu i ćwiczenia dla wielu osób będą wystarczającą terapią. Ci, którzy cierpią na chroniczną depresję, mogą jednak nie odczuć poprawy. W ich przypadku istnieje ukryty fizjologiczny mechanizm, który zakłóca pracę mózgu. I nie ma opcji, aby banalna suplementacja aminokwasami pomogła, a czasem nawet ćwiczenia nie są rozwiązaniem, bo chory nie jest w stanie ich wykonywać lub dosłownie pada po treningu. Często też zmiana sytuacji życiowej nie pomaga, lub pacjent nawet nie ma motywacji, aby coś zmienić. Tak poważny stan wymaga dokładnej analizy, ale przede wszystkim wykluczenia chorób neurodegeneracyjnych. 


Choroby neurologiczne

Niektórym może się to wydawać absurdalne, aby u np. młodych osób wykluczać chorobę Parkinsona, ale te najbardziej dokuczliwe objawy jak drżenia pojawiają się dużo później niż depresja. Wraz z utratą dopaminy pojawia się sztywność, najpierw ramię, potem biodro, a potem całe ciało. Zmienia się mimika, slaby refleks, ruchy spowalniają, mruganie staje się rzadsze. Do tego pojawiają się zaparcia, kiepski smak i węch.
Inne częste choroby neurodegeneracyjne to demencja i choroba Alzheimera, które charakteryzują się utratą pamięci. Zapominanie numerów telefonów, adresów, zakupów, kluczy itp. to typowe niepokojące symptomy. Charakterystyczny jest też brak reakcji na antydepresanty. Takie osoby przetestowały niemal wszystkie leki, a konkretnych efektów brak. Pojawia się za to niewyraźne pismo oraz perserwacja, czyli powtarzanie słów, myśli czy też sytuacji w kółko. Odtwarzanie i często nakręcanie się jednocześnie. Takie zachowania są powszechne w przypadku urazu lub degeneracji płatu czołowego. Czyli wygląda na depresję, a tak naprawdę jest to atrofia płata czołowego. Coraz częściej obserwuje się również degenerację móżdżka, zwłaszcza u osób z zaburzeniami równowagi, zawrotami głowy, wieczną chorobą lokomocyjną lub morską. Jednym z powodów zwiększonego występowania degeneracji móżdżka jest ekspozycja na gluten. Przeciwciała przeciw gliadynie mogą przyłączać się do tkanki móżdżku i poodwać reakcje krzyżowe. U wielu młodych osób z niezdiagnozowaną wrażliwością na gluten lub celiakią można zaobserwować tego typu uszkodzenie mózgu. 
 
Wszystkie przypadki wyżej łączy jedno: depresja. No i może coś jeszcze: brak zadowalającej reakcji na konwencjonalne i alternatywne terapie. Zadaniem lekarza jest odkrycie przyczyn depresji u konkretnego pacjenta, ale bynajmniej nie, aby leczyć depresję jako jednostkę chorobową. Celem powinno być usprawnienie procesów neurodegeneracyjnych, a poprawa depresji następuje wraz z postępem terapii. Oczywiście nie każdy, kto cierpi na depresję, ma również chorobę neurodegeneracyjną, ale często należy ją wykluczyć. To rzadko jest tylko depresja. Można dopatrzeć się innych mechanizmów lub symptomów, które towarzyszą depresji.
Pierwszym, często bagatelizowanym symptomem wskazującym na stan zapalny mózgu, jest mgła myślowa. Jest ona wynikiem zmniejszonego, na skutek stanu zapalnego, przewodnictwa nerwowego. Nie ma żadnego testu na potwierdzenie mgły myślowej, ale gdy zmiany są już bardzo zaawansowane, można je zobaczyć na rezonansie.


Inne symptomy 

Jednym z częstszych symptomów jest bezsenność, która jest wynikiem rozregulowanego dobowego rytmu kortyzolu. A sama chroniczna ekspozycja na kortyzol może doprowadzić do depresji. Niezależnie od przyczyny stresu, kortyzol może doprowadzić do uszkodzenia mózgu. Dokładnie może dojść do atrofii hipokampu na skutek wydzielania kortyzolu. Nieustannie wysoki poziom kortyzolu prowadzi też do insulinooporności, a ta do zmęczenia po posiłku i kolejnych wyrzutów kortyzolu. W konwencjonalnym scenariuszu podaje się leki na bezsenność, które dosłownie odcinają prąd, nie wpływając na przyczynę. Alternatywne leczenie uwzględnia zioła uspokajające czy też magnez, również nie wpływając na przyczynę bezsenności. Skoki i spadki glukozy we krwi powodują rozregulowanie LANA (dużych obojętnych aminokwasów), przez co zmniejsza się zdolność transportu tryptofanu, NAC czy tyrozyny do mózgu, i w konsekwencji organizm nie jest w stanie produkować dopaminy, adrenaliny i serotoniny. Spadki cukru często powodują wybudzanie się w nocy, i jest to również związane z niską funkcją nadnerczy. Takie osoby także cierpią na depresję. Depresja i wybudzanie się w nocy to często zarówno niski poziom cukru we krwi oraz niski poziom kortyzolu. U zdrowej osoby w przypadku niskiego poziomu cukru (też nocnego) kortyzol zaczyna być wydzielany, aby rozbić glikogen. Gdy kortyzol jest niski, nie może podnieść poziomu glukozy, zaczyna się wydzielać adrenalina i to ona powoduje nocne wybudzenia. Brak snu pogłębia problemy z mózgiem, i mamy błędne koło depresji i bezsenności.

Jedną z metod alternatywnych w przypadku problemów ze snem jest melatonina, która notabene jest antagonistą kortyzolu. Kortyzol rano powinien być wysoki, w nocy niski. Melatonina ma odwrotny rytm. Gdy kortyzol spada melatonina idzie w górę, gdy melatonina idzie w dół, kortyzol rośnie. Podanie melatoniny rozregulowuje rytm wydzielania hormonów przez nadnercza.

Często przy depresji poza bezsennością pojawia się niepokój lub nerwica. Ciało jest fizycznie zmęczone, a mózg nie przestaje przetwarzać myśli. Zmęczenie i pobudzenie jednocześnie. Jest to związane z dysfunkcją ścieżek GABA, czyli neuroprzekaźnika, który wycisza mózg. Gdy mózg się nie uspokaja, tysiąc myśli na minutę w końcu doprowadza do zmęczenia płata czołowego i depresji. Produkcja GABA wymaga tlenu, więc osoby z takimi problemami mają często kiepską cyrkulację krwi lub niskie ciśnienie. Również osoby z niestabilnym poziomem glukozy we krwi będą miały problemy z produkcją GABA. Przetwarzanie glukozy to ATP jest zależne od tlenu, a jego brak nie aktywuje GABA. Ma to miejsce najczęściej u osób predysponowanych, np. u tych z niepoprawną aktywnością receptora na tle genetycznym. Pomogą substancje zwiększające przepływ krwi do mózgu lub zwiększające wrażliwość receptorów GABA.

Częstym problemem z produkcją GABA jest autoagresja. W takim przypadku organizm tworzy przeciwciała przeciw enzymowi GAD, i produkcja GABA spada. GAD jest enzymem trzustkowym i markerem cukrzycy typu I. Poza trzustką GAD ma reakcje również w mózgu. Coraz więcej osób zostaje zdiagnozowanych z cukrzycą typu 1.5, czyli w wieku dorosłym, dlatego że autoagresja GAD postępuje. Chyba nikogo nie zdziwi, że jest związana z reakcją krzyżową na gluten. Gluten wykazuje reakcje krzyżowe z móżdżkiem i GAD. Osoby z celiakią będą miały przeciwciała przeciw GAD. Poza glutenem 20 innych produktów wchodzi w reakcje krzyżowe z GAD. Czyli nietolerancje pokarmowe również mogą nasilać symptomy depresji i niepokoju. Jeżeli dany produkt jest molekularnie podobny do GAD, to produkując przeciwciała na jakiś typ jedzenia można jednocześnie doprowadzić do zniszczenia enzymu, co spowoduje utratę zdolności produkcji GABA. Podanie suplementu z GABA nie jest rozwiązaniem, a przede wszystkim budzi wątpliwości, co do szczelności bariery krew-mózg. Jeżeli pacjent po zażyciu GABA zauważa różnicę w nastroju to znak, że suplement dostał się do mózgu, co teoretycznie nie jest możliwe, ponieważ GABA ma zbyt duże molekuły, aby przekroczyć barierę krew - mózg. A gdy ta bariera jest nieszczelna zaczynają się problemy. PANDAS jest jednym z przykładów. Gdy dziecko przechodzi zakażenie paciorkowcem (podwyższone ASO), przeciwciała przeciwko patogenowi przyłączają się do obszaru mózgu, zwanego jądra podstawne. To powoduje objawy podobne do autyzmu, zaburzenia zachowania lub nawet symptomy psychozy. 


Skuteczna terapia  

Odkrywanie przyczyn depresji jest skomplikowane. Żaden konwencjonalny, ani alternatywny model leczenia z definicji nie szuka zaburzonych procesów.
Pierwszym krokiem jest ustalenie jak poważna jest depresja, kolejnym eliminacja chorób degeneracyjnych. Następnie szukamy innych objawów. Gdy mamy do czynienia z osobą cierpiącą na depresję na wiele pytań trzeba znaleźć odpowiedź. Czy występuje zmęczenie na poziomie mózgu? Czy jest obecna anemia? Czy chory ma problemy metaboliczne? Jak funkcjonuje tarczyca? Czy problem dotyczy ukrytej autoagresji? Gdy depresja pojawia się z biegiem dnia, np. rano wstajemy i jest ok, a nastrój stopniowo do wieczora spada, należy zwrócić uwagę na problemy metaboliczne. Tarczyca, anemia itp. Zmęczenie mózgu (czytanie książki, prowadzenia auta, nauka powodują zmęczenie), są częściej związane z brakiem wytrzymałości mózgu, spowodowanym niestabilnym poziomem glukozy we krwi czy brakiem dopływu tlenu do mózgu. Każdy mózg ma swoją wytrzymałość.

Można obserwować zaburzenia szlaków neuroprzekaźników. Niedobory serotoniny, dopaminy czy GABY dają dość wyraźne sygnały. Osoby z niską dopaminą mają najciężej, ponieważ nie są w stanie same wyjść z depresji. Niby wiedzą, co mają robić, ale nie zmuszą ani nie zmotywują się do działania. Pewne zmiany dietetyczne pomogą (różne produkty podnoszą dopaminę), podobnie jak ćwiczenia, ale taka strategia nie wystarczy. Suplementacyjnie kilka substancji może być ratunkiem, pod warunkiem, że chory nie ma niestabilnego poziomu glukozy we krwi lub anemii. Ponadto niedobory B6 i grup metylowych będą zaburzały produkcję dopaminy.

Kolejnym krokiem będzie ocena równowagi hormonalnej. Hormony wyczuwają różne neuroprzekaźniki. U kobiet estrogen uwrażliwia receptor serotoniny, a u panów testosteron pełni taką rolę. Panie w okresie menopauzy i panowie w okresie andropauzy nie bez powodu często skarżą się na depresję.
Depresja nie jest tylko niedoborem składników odżywczych, jak dietetycy chcą widzieć problem. Może być wynikiem poważnych chorób neurologicznych, ale ogólnie mówiąc jest znakiem, że mózg po prostu nie jest zdrowy. Być może jest to kwestia kiepskiej adaptacji mózgu do różnych stresorów, nierównowagi glukozy we krwi, chronicznego stresu, urazu, reakcji na gluten, stanu zapalnego, zdrowia jelit, tarczycy, zaburzeń hormonalnych czy autoagresji.  Tak naprawdę nie wiemy tego dopóki nie przeprowadzimy konkretnej analizy danego przypadku. Na pewno depresja jest mechanizmem adaptacyjnym organizmu do zachodzących wewnątrz i na zewnątrz zmian, ale nigdy nie powinniśmy skupiać się na poprawie nastroju. W całej układance to zdrowie mózgu jest najważniejsze.

53 komentarze:

 1. Witam, czy mozna sie z Pania skontaktowac odnosnie suplementacji ? Pisalam do Pani maila kilka mc temu, ale zadnej odpowiedzi nie otrzymalam. Prosze o jakakolwiek odpowiedz tutaj w komentarzu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I truly love every single one of your posts. I have so many articles pinned on Pinterest, it’s not even funny. After talking with my husband today, we realized that we have too many dreams for him to be stuck in a full time boring job. After explaining your story, and skimming your site, he was 100% on board. My blog is only in its infancy, and I finally started taking it really seriously today. Thank you for your transparency and honesty. You’re an inspiration. We have big goals, and there’s hope that we can accomplish them while having time to be good parents to our son. Happy birthday husband What does it mean when you dream about someone Happy birthday sister images good morning quotes quotes for her Love songs for him Best battery saver app Best podcast app for android

   Usuń
 2. Poza glutenem 20 innych produktów wchodzi w reakcje krzyżowe z GAD.


  Jakie to produkty?

  Pozdr. Danka

  OdpowiedzUsuń
 3. dziękuję za ten artykuł, właśnie na taki czekałam a dalszą część z konkretnymi wskazówkami w danych przypadkach bardzo chętnie jeszcze bym poczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy artykuł. Szkoda, że na lekarzy nie można liczyć. Neurolog zostawiła mnie z wynikami rezonansu samą sobie i nie wiem, co się dzieje w mózgu - wiem, że są ogniska hyperintensywne, ale żeby się dowiedzieć, dlaczego, albo jak się bronić przed dalszymi problemami, to chyba musiałabym iść na medycynę. Bardzo się boję tego wszystkiego. Najpierw zachorowała tarczyca - ile ja się nasłuchałam, że Hashimoto to takie głupstwo - później jajniki, jelita, teraz mózg. :( Może dołączę się do komentarza powyżej i poproszę o dalszą część.

  OdpowiedzUsuń
 5. ok tez tak mam i wspolczuje... dopiero hinski i mongolski lekarz ulzyl mojemu cierpieniu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Jakiej specjalności to byli lekarze?

   Usuń
 6. Jakiej specjalności to byli lekarze?

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakiej specjalności to byli lekarze?

  OdpowiedzUsuń
 8. przepraszam,że nie w temacie ale potrzebuje pomocy. W tamtym roku, w styczniu przeszłam na diete odchudzającą. dodatkowo stosowała kuracje antytrazikową izotek + yasmin. w miedzy czasie doprowadzailam swoj organizm do przetrenowania oraz wyglodzenia.. odstawilam antykoncepcje, okres sie nie pojawił. zamiast ruszyc z tematem to ja zlekceważlam problem, anty odlozylam w maju.. wychudzona bez okresu..az w lipcu musialam wyjechac sluzbowo i przez dwa tyg jadlam i jadlam, co wpadlo mi w rece. w ciagu dwoch tyg przytylam 8 kg. (182 cm - 72kg) 30 sierpnia dostałam okres..ucieszylam sie nawet ale nie pasowala mi waga, schudlam do 68 kg. i juz okres sie nie pojawil. Bylam na usg brzucha i okazalo sie ze mam pcos.. brak miesiaczki, brak owulacji. nagle badania. tarczyca anty tpo, anty tpg, ft3, ft4 wszystko w pieknej normie. trojglicerydy bardzo niziutkie 34. Bylam u endokrynologa-ginekologa, ten nie poswiecil mi zbyt wiele czasu twierdzac zde bez badan hormonalnych nie pomoze.. zrobilam usg dopochwowo i potwierdzil, zespol policystycznych jajnikow. dzisiaj zrobilam badania hormonalnd.. prosze powiedz mi jak mam przywrocic owulacje i miesiaczke:((? nie chce antykoncepcji !! nigdy sie na nia nie zgodze, co mams? robić.. czy moze przytycie do 72 kg jak wtedy pomoze coc czy nie ma szans? isc do ginekologa i zajac sie przywracanie miesiaczki? prosze doradz bo ja jestem w totalnej rozsypce..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj całego bloga, a tutaj o PCO http://www.tlustezycie.pl/2014/02/pcos-czyli-zespo-policystycznych.html. Ogólnie w internecie nie brakuje informacji na ten temat, wystarczy przysiąść i poczytać. Ja też się powoli leczę, udało mi się na wiele miesięcy w miarę wszystko unormować aż znowu spotkało mnie coś co wykończyło mnie psychicznie i okres nie pojawia się od 3 miesięcy. Ale działam dalej.

   Usuń
 9. Jakie w takim razie proponujesz postępowanie w wypadku depresji? Co robić? Który lekarz zdiagnozuje przyczynę lub jakie badania zrobić, żeby samemu ją zdiagnozować?
  Czy Ty konsultujesz również osoby z depresją?

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetny artykuł, najgorsze jest to że widzę u siebie większość objawów a mam dopiero 19 lat a potrzebuję mózgu na studiach ;d Wszystko zapewne przez dawne odchudzanie, ale co zrobić jeśli już jem normalnie a nie mogę się skupić, zapominam, nic mnie nie interesuje ani nie cieszy, nie mam motywacji i stale ta "mgła" myślowa... I to trwa już ok. pół roku. Nie sądziłam że wszystko tak na siebie wpływa, podziwiam wiedzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem powinnaś pójść drogą 4 kroków do zdrowia. Nawodnienie, oczyszczenie, odżywienie i ochrona. Według tej koncepcji zaczynamy od nawodnienia organizmu wodą o odpowiednich parametrach: o ph powyżej 7,lekko zasadową,strukturalną o niskim napięciu powierzchniowym. Nawodnienie będzie wstępem do do oczyszczenia i detoksykacji. Oczyszczamy się z pasożytów i candidozy. Tylko naturalnymi suplementami odpowiednio dobranymi z naciskiem na usuwanie toksyn wytwarzanych przez pasożyty. Po takim wstępnym oczyszczaniu zwykle wykonujemy dogłębne oczyszczanie jelit. ( Jak słusznie było podane w artykule to nasz drugi mózg i tam przeważnie tkwi przyczyna wszelkich chorób) Metoda jaka stosujemy do oczyszczania jelit to Colovada(tylko naturalne organiczne produkty) Po oczyszczaniu odżywianie komórkowe i odbudowanie odpowiedniej flory bakteryjnej. Jeśli interesuje Panią temat proszę o info: 510 187 166 podam szczegóły

   Usuń
 11. Ja ze względu na swoje Hashi, obawiam się najbardziej uszkodzeń mózgu, choć robię wszystko "co należy" a nawet więcej w przypadku tej choroby ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dlaczego nikt nie odpowiada na komentarze... :(

  OdpowiedzUsuń
 13. Dlaczego nikt nie odpowiada na komentarze... :(

  OdpowiedzUsuń
 14. Moniko, wybacz pytanie niezwiązane z tematem, ale bardzo zależy mi na Twojej odpowiedzi. Czy gdy zmieniłaś sposób odżywiania to zaczęłaś stosować śniadania białkowo tłuszczowe? Wyeliminowałam nabiał i gluten ale nadal jem węglowodany rano. Czy powinnam to zmienić?

  OdpowiedzUsuń
 15. Hej, super blog!
  W jakimś poście z archiwum przeczytałam, że jesteś przeciwniczką cardio. Zgodzę się, że najgłupszym pomysłem jest codziennie cardio po kilka godzin, ale sądzę - i na pewno się ze mną zgodzisz - że u każdego jest inaczej w zależności od treningu i niekoniecznie muszą one siać tak wielkie spustoszenia.
  W moim wypadku: trening siłowy na jedną część partii mięśniowych 2x w tygodniu i 3x na drugą część (pokrywają się) - dieta na 3500kcal dziennie, to cardio 2x w tygodniu (2x30min z przerwą ze zmiennym obciążeniem i szybkością) to jest naprawdę nic. Traktuję to jako odstresowanie i utrzymanie kondycji. A bardzo duże obciążenie na orbitreku często zastępuje mi w ogóle trening siłowy nóg - te mam najmocniej rozbudowane, więc "nie dobijam" ich jakoś specjalnie na siłowni.
  Wiadomo, wszystko w zależności od potrzeb i celów treningu, jak wspomniałaś. Patrząc na swoje wyniki testów sprawnościowych co jakiś czas, myślę, że wszystko jest potrzebne: trening siłowy + cardio + stretching (który robię co dwa dni niezależnie od dni treningowych).

  OdpowiedzUsuń
 16. A jakie jest twoje zdanie o Naltrekson? Czy rzeczywiście jest to tak cudowny lek na różnego rodzaju autoagresję?

  OdpowiedzUsuń
 17. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam,
  W końcu ktoś szuka PRZYCZYNY!
  Cierpiałam na wiecznego 'doła' i 'niemoc' od czasu jak miałam lat naście (co najmniej jak nie wczesniej, ciezko ocenic po latach) - teraz to już będzie z 15 lat. Z roku na rok małymi kroczkami coraz to bardziej, taki mi niezauważalnymi, aż jakieś dwa lata temu w końcu dotarłam do lekarza, który oczywiście przepisał mi antydepresanty. Sama serotonina nie pomagała, dopiero serotonina+dopamina przyniosły efekt. Oczywiście efekt trał tylko jakiś czas - dokładnie tak jak w artykule - stopniowo coraz słabiej, w dodatku zaczęłam się czuć jak "wypalona żarówka" do której ktoś przyłączył na chwile mocniejszy prąd żeby jeszcze coś wycisnąć... Jedyne co mi to dało to wiedza że można sie czuć lepiej a stan którego doświadczam nie jest normalny, o czym nawet nie wiedziałam, bo jak człowiek czuje się kiepsko praktycznie od zawsze to nawet nie wie że można się czuć lepiej!... Dzieki temu zaczęłam się zastanawiać - że może kurcze przyczyna jest gdzieś głębiej i trzeba jej poszukać. Na pomysł odstawienia zboża trafiła przypadkiem - pomogło! Pierwsza rzecz od lat którą testowałam i która przyniosła zauważalny efekt (a testowałam suplementowanie się chyba wszystkim co istnieje). Po spadku działania antydepresantów byłam już tak zmulona że przejście się po pracy do sklepu 50m od domu to było ponad moje siły - przeszło w znacznym stopniu. Ta niemoc jest najgorsza, do kiepskiego humoru przywykłam. Porozmawiałam z moim lekarzem że odstawiam leki bo są już bez sensu i opowiedziałam dlaczego czuje się lepiej. Lekarz mnie nie wyśmiał, gorzej, okazało się że WIEDZIAŁ, że duży odsetek populacji jest w jakimś stopniu nadwrażliwy na gluten! Czytał, wiedział i nie zaproponował mi przetestowania tego! Wiedząc że ciepie od lat!.... Także - tak, podejście lekarzy jest dokładnie tak jak mowa w artykule, nie szuka się niestety przyczyny! Dodam, że mój lekarz nie jest głupim człowiekiem, to po prostu podejście systemowe.... I to jest straszne.... tyle lat

  OdpowiedzUsuń
 20. Druga sprawa - Jakie badania wykonać na choroby neurodegeneracyjne?
  Odstawienie glutenu mocno pomogło, ale czuje że to nie wszytko, że jeszcze coś jest na rzeczy - tylko co zbadać?

  OdpowiedzUsuń
 21. Gdzie można zrobić badanie na gluten?

  OdpowiedzUsuń
 22. Jakie jeszcze pokarmy, oprócz glutenu, wchodzą w reakcje krzyżową z GAD? nigdzie nie można tego znaleźć :(

  OdpowiedzUsuń
 23. I understand what you bring it very meaningful and useful, thanks.

  cat mario |retrica | launcherfive nights at freddy's 5

  OdpowiedzUsuń

 24. تنظيف الخزانات من الامور الهامة فشركة الاول شركة تنظيف خزانات بالرياض لديها افضل خدمات الخاصة بعمليات تنظيف خزانات بالرياض من التطهير والتعقيم والتنظيف على اكمل وجة فشركة الاول لتنظيف خزانات لديها امكانيه التنظيف و غسيل خزانات بالرياض
  جميع انواع الحزانات من خزان العلوى والارضى والخرسانيه بطريقة احترافية تساعد على ازالة كل الترسوبات والمتواجدة فى الخزان والاهتمام باعمال التعقيم من خلال افضل مواد متواجدة ومتعارف عليها ذات جودة عالمية دون ان ثؤثر على مياه الشرب

  OdpowiedzUsuń

 25. الاول سيو شركة الاول لخدمات التنظيف
  ومن اقسام الاول سيو قسم الخدمات المنزليه مثل افضل شركة تنظيف بالرياض
  وافضل شركة تنظيف شرق الرياض بالاضافة الى افضل شركة مكافحة الحشرات بالرياض وتغطى خدماتها شرق وشمال الرياض فالاول افضل شركة مكافحة حشرات شرق الرياض تستخدم اقوى المبيدات الحشرية
  شركة تنظيف منازل بالقطيف

  OdpowiedzUsuń
 26. I learned so many things from your articles. Expect other contributions. Thanks for sharing
  paypal login

  OdpowiedzUsuń
 27. To o mnie.... chciałam sobie poradzić z depresją bez leków, nie udało się.. :-( biorę leki, odczuwam poprawę, chciałabym się tak czuć bez leków :-(

  OdpowiedzUsuń
 28. To o mnie.... chciałam sobie poradzić z depresją bez leków, nie udało się.. :-( biorę leki, odczuwam poprawę, chciałabym się tak czuć bez leków :-(

  OdpowiedzUsuń
 29. Przepraszam, że zapytam o coś kompletnie "nie na temat"...
  Czy nie dałoby się jakoś zablokować tych cha..skich spamerów, którzy notorycznie, odkąd zdarza mi się tu zaglądać, zaśmiecają ten niezwykle ciekawy i pożyteczny blog?
  Pozdrawiam Autorkę bloga dzielącą się z nami swoją wiedzą oraz wszystkie te cierpiące osoby, które - odrzucone przez oficjalny nurt medycyny akademickiej - szukają tu dla siebie pomocy, wsparcia i rady, santorini

  OdpowiedzUsuń
 30. The share your really gives us excitement. Thanks for your sharing. If you feel tired at work or study try to participate in our games to bring the most exciting feeling. Thank you!
  hotmail login | red ball

  OdpowiedzUsuń
 31. The blog or and best that is extremely useful to keep I can share the ideas of the future as this is really what I was looking for, I am very comfortable and pleased to come here. Thank you very much.
  animal jam | five nights at freddy's | hotmail login

  OdpowiedzUsuń
 32. You’ve written nice post, I am gonna bookmark this page, thanks for info. I actually appreciate your own position and I will be sure to come back here.

  Facebook Lite

  OdpowiedzUsuń
 33. Your blog posts are more interesting and impressive. I think there are many people like and visit it regularly, including me.I actually appreciate your own position and I will be sure to come back here.
  facebook entrar l outlook iniciar sesión l hotmail login l baixar facebook l hola launcher l run 2 l b612 app l geometry dash 2.0

  OdpowiedzUsuń
 34. This is one of the cult game now, a lot of people enjoy playing them . Also you can refer to the game :
  animal jam 2 | five nights at freddys 2 | hotmail login

  OdpowiedzUsuń
 35. العاب بنات : استمتع بوقتك بهذه المجموعة من العاب بنات
  ، بما في ذلك العاب المكياج واللباس العاب متعددة و متنوعة لتنال اعجابك في هذا القسم من العاب بنات على موقع العاب بيل لهذا قسم ألعاب بنات يمكنك إيجاد كل أنواع الألعاب التي تبحثين عنها أنت وصديقاتك، لهذا فما عليك إلا الضغط على اللعبة التي تريدين لعبها ومشاركة الألعاب التي يبحث عنها صديقاتك وإرشادهم لموقعنا وابدءوا في الاستمتاع بأفضل العاب فلاش بنات وايضا يوجد لدينا تشكيلة اكثر من رائعة من العاب تلبيس بنات 2017

  OdpowiedzUsuń
 36. great article, I was very impressed about it, wish you would have stayed next share
  www.appbaixar.com

  OdpowiedzUsuń