Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

25.06.2012

Co w mailu piszczy...olej rzepakowy!

Marta zapytała mnie o olej rzepakowy, który jak słusznie zauważyła raz był polecany przeze mnie a ostatnio zanegowałam jego użycie :) Jak to jest naprawdę ?
Olej rzepakowy jest potocznie używany za zdrowy. Uzyskuje się go w procesie hybrydyzacji nasion rzepaku. Wątpliwość związana z jego pozytywnym wpływem na nasz organizm wynika głównie z faktu, że był on obecny w diecie naszych przodków, stąd ewolucyjnie można przyjąć, że jest pożądany i krzywdy nam nie zrobi. Wielu ekspertów w dziedzinie żywienia i zdrowia poleca olej rzepakowy jako źródło dobrych tłuszczów. Obecna wiedza skłania jednak do zmiany poglądów, stąd moja pierwsza nota na temat oleju rzepakowego nie jest już aktualna. 
Co wiemy dziś o oleju rzepakowym to nie tylko to, że zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych Omega3 i Omega6, ale również mamy świadomość, że w procesie jego produkcji wykorzystuje się genetycznie modyfikowane nasiona, które przekształcane są w kwas oleinowy, zamiast w kolejny jednonienasycony kwas tłuszczowy zwany kwasem erukowym, który jest szkodliwy. To pozwala sądzić, że zmniejszenie toksyczności kwasu erukowego jest pozytywne dla naszego zdrowia. Niewiele wiemy jednak na temat wpływu genetycznie modyfikowanych nasion na nasz organizm. Wiemy natomiast, że tłuszcze nienasycone jak olej rzepakowy łatwo ulegają utlenieniu. Ponadto uszkadza ja światło czy temperatura i wytwarzane są związki potencjalnie dla nas groźne. To damo dotyczy oliwy z oliwek, dlatego nie należy wystawiać jej na światło, używać w wysokich temperaturach i należy pilnować jej zapachu, który pierwszy świadczy i jej zepsuciu.
Sam olej rzepakowy i jego sposób produkcji zmienił się też na przełomie lat. Szkodliwy i toksyczny kwas erukowy został mocno zredukowany jak wspomniałam wcześniej, co miało uczynić z niego zdrowszą alternatywę dla olejów bogatych w tłuszcze wielonienasycone. Znaczna obecność kwasów tłuszczowych Omega3 pozwalała sądzić, że warto go spożywać. Dodatkowo w krajach takich jak Chiny, Indonezja, Japonia olej rzepakowy używany jest od tysięcy lat. Warto jednak podkreślić, że sam proces jego uzyskania w produkcji przemysłowej jest zupełnie inny. Obecnie nasiona poddawane są wysokiej temperaturze i mechanicznie poddane ekstracji. Do tego zachodzi proces oczyszczania, wybielania itd. - wszystko z użyciem wysokich temperatur. W nowoczesnym procesie produkcji usuwane są także spore ilości Omega3 w procesie odwaniania, i tworzone są trans tłuszcze w dalszym etapie. I nawet gdyby Omega3 zachowane były w całości, to wiemy już, że nasz organizm ma problemy z przekształceniem kwasów tłuszczowych ALA znajdujących się w roślinach do niezbędnych mu DHA i EPA, ponieważ jakieś 20% ALA jest konwertowane do EPA i tylko 0.5 do DHA. Dlatego też np. siemię lniane bogate w Omega3 nie jest jego wartościowym źródłem, ponieważ de facto jest słabo przyswajalne.
Podsumowując: z ewolucyjnego punktu widzenia olej rzepakowy mógł być postrzegany jako dobre źródło tłuszczu. Z powodu dzisiejszego przemysłowego podejścia do produkcji oraz wiedzy na temat jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i potencjalnej reakcji alergicznej na rzepak powinien być unikany.
Dodam, że nie do końca wciąż wiemy jakie konsekwencje może wywołać spożywanie dużej ilości oleju rzepakowego, ale na podstawie tego co wiemy ogólnie na temat procesu jego powstawiania po prostu lepiej go unikać.

I dziękuje serdecznie Marcie za czujność :)

44 komentarze:

 1. tak dla scisłosci kwas ERUKOWY

  OdpowiedzUsuń
 2. a co z olejem rzepakowym nieoczyszczonym??

  OdpowiedzUsuń
 3. Problem jest też z rolnikami i roundupem. Żeby uzyskać dobre ceny przyspieszają nim zasychanie roślin.
  http://finanse.wp.pl/kat,1033821,title,Rolnicy-truja-chemikaliami-rzepak,wid,15847017,wiadomosc.html
  Druga sprawa to mamienie producentów reklamą pierwszego tłoczenia i rafinacji na zimno. Tworzy to zbitkę "tłoczenia " i " zimno" dla uspienia czujności. Tłoczenie jest oczywiście na gorąco.

  OdpowiedzUsuń
 4. Najlepiej nic nie jeść, to nie zaszkodzi.

  OdpowiedzUsuń
 5. a jeśli kupuję bezpośrednio od człowieka, który tłoczy olej na zimno na moich oczach??? nie oczyszcza go, ani nawet nie filtruje...???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spożywaj, ale na zimno?

   Usuń
 6. No właśnie, a co z tloczonym na zimno?? Ma pyszny smak, niby dobre proporcje omega. Rafinowane wiadomo, ze odpadają...

  OdpowiedzUsuń
 7. A co z olejem lnianym "budwigowym" zimnotłoczonym z firmy LenVitol? Czy z nim też jest coś nie tak?

  OdpowiedzUsuń
 8. They might merely end up in the like box or in any type of web page where one is attempting to advertise the brand with the assistance of embedded material. buy 5 star facebook review

  OdpowiedzUsuń
 9. This will certainly brings positive results right into your company as well as amplify your business sales rapidly. Rank Likes

  OdpowiedzUsuń
 10. Due to the fact that the number of likes were a lot more prominently shown than the superstar rankings, this was formerly not feasible. buy facebook fanpage ratings

  OdpowiedzUsuń
 11. for beginners like me need a lot of reading and searching for information on various blogs. and articles that you share a very nice and inspires me .

  obat aborsi
  jual obat aborsi

  OdpowiedzUsuń
 12. This was actually what i was looking for, and i am glad to came here! Thank you very much
  angelfire
  mywapblog
  page
  inube
  tumblr
  comunidades

  OdpowiedzUsuń
 13. For me it is interesting that, since learning I had the ability to start a business online as well as it’s truly great
  for me to learn and begin working.KLG YOGYAKARTA
  PARFUM PERANGSANG
  VIMAX
  OBAT PEMBESAR PENIS
  ALAT BANTU SEX

  OdpowiedzUsuń

 14. The share your really gives us excitement. Thanks for your sharing. If you feel tired at work or study try to participate in our games to bring the most exciting feeling. Thank you!
  hotmail sign in | red ball game

  OdpowiedzUsuń
 15. what I see and I read on these pages makes me more to know, I'm very ber thank you all. from me alat bantu vitalitas buat pria.

  OdpowiedzUsuń
 16. This is a very good article material and it is very useful for us all. thank you . cara menggugurkan kandungan

  OdpowiedzUsuń