Dlaczego PALEO?

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeżeli tak, jesteś w odpowiednim miejscu!

O paleo, medycynie naturalnej i odchudzaniu w oparciu o badania, fakty, doświadczenie. Analiza powszechnych przekonań dotyczących diety, odchudzania i zdrowia oraz holistyczne podejście do człowieka na podstawie konkretnych argumentów.

Szukaj

Loading

PALEO

Masz dość wiecznych nieskutecznych diet? A może wciąż czujesz głód i nie potrafisz przestać myśleć o jedzeniu? Marzysz o tym aby jeść do syta i nie liczyć kalorii? Chcesz zrzucić tkankę tłuszczową, mieć więcej energii, lepsze samopoczucie? Cierpisz na otyłość, choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby serca, alergie, trądzik, depresję lub kiepski nastrój, problemy trawienne, PCO, zaburzenia hormonalne, brak energii? Jeśli tak, odżywianie w stylu PALEO będzie dla Ciebie idealne!


Dlaczego PALEO?
Paleo nie jest zwykła dietą. To styl życia i podejście do żywienia oparte na jakości jedzenia. Odnosi się do diety naszych przodków - zbieraczy i łowców, których dieta składała się głownie z mięsa, warzyw, owoców, orzechów i nasion. 

Nasi przodkowie z ery pelolitu nie znali bowiem tego co dziś uważamy za choroby cywilizacyjne. Dopiero industrializacja doprowadziła do stanu gdzie przestaliśmy jeść zgodnie z naszymi genami.Stąd też masowe wstępowanie chorób cywilizacyjnych takich jak choroby serca, alergie, nietolerancje pokarmowe, zaburzenia hormonalne, trądzik, problemy trawienne, przewlekłe stany bólowe i wiele innych.

Dzisiejsza wiedza pozwala nam na podejście nowocześniejsze i bardziej kompleksowe. Jesteśmy w stanie przystosować dietę naszych przodków na potrzeby człowieka 21 wieku. To nigdy nie będzie taka sama dieta (i nie powinna być), paleo to tylko wzór, którym warto się kierować aby odkryć odpowiedni dla siebie sposób odżywiania.

Ogólnie mówiąc ewoluowaliśmy jako gatunek jedząc prawdziwe jedzenie - mięso, warzywa, tłuszcze zwierzęce, trochę owoców i orzechów. Jedliśmy podroby i skórę. W zależności od kultury proporcje tłuszczu, białka i węglowodanów różniły się, co nie wpływało znacząco na zdrowie ludzi. Wszystkie te kultury łączyła jedna wspólna cecha: jedli  prawdziwe jedzenie. Nie jesteśmy roślinożerni, nie jesteśmy mięsożerni, jesteśmy wszystkożerni. 

Niestety w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat skupiliśmy się na przetworzonych, wytworzonych przez człowieka, nowoczesne technologie i procesy chemiczne substytutach jedzenia. 

Co się zmieniło?

1) Ładunek glikemiczny dziś jest dużo wyższy
Ładunek glikemiczny określa wzrost glukozy po spożyciu danego posiłku uwzględniając średnią jego porcję. Np. spożycie 2 szklanek ryżu równoważne jest ze spożyciem 20 łyżeczek glukozy, która podnosi poziom cukru natychmiast po konsumpcji. Następnie aby zredukować tak wysoki poziom cukru konieczna jest insulina. Wzrost insuliny z kolei powoduje blokadę spalania tkanki tłuszczowej i magazynowanie tłuszczu w komórkach ciała. Produkty, które podnoszą poziom cukru takie jak zboża, cukry, skrobie, słodkie owoce nie istniały w takiej ilości w diecie naszych przodków. Dlatego nie było też efektów takich jak: napady głodu, cukrzyca, wysokie ciśnienie, choroby serca, trądzik, PCO, otyłość. 
Aby zminimalizować poziom cukru we krwi dieta powinna być oparta na takich źródłach jak warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym.
2) Zaburzona została równowaga pomiędzy kwasami tłuszczowymi Omega3 a Omega 6
Omega3 i Omega6 mają działanie antagonistyczne, Omega3 są przeciwzapalne podczas gdy Omega6 zwiększają stan zapalny organizmu. Omega3 głównie znajdują się w mięsie dzikich zwierząt oraz roślin, Omega6 w masowo hodowanym mięsie i olejach roślinnych. Stosunek tych kwasów powinien wynosić 2:1, niestety dziś przeciętna dieta opiera się na proporcji 1:10, co skutkuje nadprodukcją hormonów. chorobami serca nowotworami oraz zaburzeniami psychicznymi.
Dużą rolę w zaburzeniu tej proporcji odgrywa jakość mięsa, które spożywamy.  Ze względu na ekonomię niestety coraz częściej kupujemy mięso masowo hodowane, karmione paszami zbożowymi, antybiotykami oraz hormonami. Do tego dochodzi spora ilość przemysłowych olejów roślinnych, które są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz tłuszczów trans obecnych w wielu wyrobach cukierniczych, słodyczach, fast foodach, gotowych daniach. 
Aby poprawić równowagę pomiędzy Omega3 i Omega6 należy skupić dietę na rybach oraz mięsie z zaufanego źródła, jednonienasyconych kwasach tłuszczowych takich jak oliwa z oliwek, awokado, orzechy.Warto włączyć też nasycone kwasy tłuszczowe, które z powodu złej reputacji praktycznie nie istnieją w naszej diecie. 
3) Zmienione zostały proporcje pomiędzy białkiem,węglowodanami i tłuszczami 
Dawniej białka stanowiły 19-35% spożywanej energii, węglowodany ok. 22-40% a tłuszcze 28-47%. Dziś te wskaźniki wynoszą odpowiednio: 15%, 49%, 34%.
Zwiększenie ilości węglowodanów ma tutaj kluczowe znaczenie dla zwiększenia występowania chorób serca, otyłości, cukrzycy.
4) Zmniejszyła się ilość spożywanych wartości odżywczych
Jemy dużo, przejadamy się a jednocześnie jesteśmy niedożywieni. To paradoks dzisiejszego odżywiania. Dzieję się tak dlatego,że jakość jedzenia jaką spożywamy jest uboga w witaminy i minerały. Nie jest to zaskoczenie, że przetworzone produkty mają mniejszą wartość odżywczą niż świeże mięso czy warzywa. Przeciętne 1000 kaloryczne menu składające się z warzyw zawiera 19 razy więcej kwasu foliowego, 5 razy więcej witaminy B6, 6 razy więcej witaminy B2 i 2 razy więcej witaminy B1, niż taka sama kalorycznie porcja ośmiu różnych pełnych ziaren!Do tego dochodzą składniki antyodżywcze, które znajdują się w zbożach czy strączkach, a których nie ma w mięsie, rybach czy warzywach. Mowa tu o lektynach i kwasie fitynowym. 
5) Zaburzona została równowaga kwasowo-zasadowa
Jedzenie może zarówno zwiększać lub zmniejszać odczyn organizmu. Produkty zakwaszjące to głownie białko, zboża, sól. Produkty alkalizujące to warzywa i owoce. Zakwaszenie organizmu skutkuje ty, że wapń musi być wykorzystany do złagodzenia skutków kwaśnego odczynu, co prowadzi do osteoporozy. Dzieję się tak głównie ze względu na niewystarczającą ilość warzyw i owoców w diecie.
6) Zaburzona została równowaga pomiędzy sodem a potasem
Jemy coraz mniej produktów bogatych w potas, a zwiększamy podaż soli. Konsekwencją jest wysokie ciśnienie, osteoporoza, kamienie nerkowe czy astma. Ilość soli jaką spożywamy dziś nieświadomie jest niepokojąca, sól dodawana  jest masowo do wędlin, gotowych dań, serków, puszkowanych produktów, przetworów.
7) Zmniejszone zostało spożycie błonnika
Obecnie polegamy na powszechnej opinii, że zboża zawierają dużo błonnika. Prawda jest taka, że warzywa są średnio 3-5 razy bogatsze w błonnik niż pełne ziarna. Brak błonnika skutkuje głównie problemami trawiennymi. 
8) Zwiększona została konsumpcja produktów drażniących układ pokarmowy
Mowa tutaj o zbożach oraz warzywach strączkowych. Do tej kategorii również zalicza się nabiał. Zboża oraz strączki zawierają drażniące lektyny oraz kwas fitynowy utrudniający wchłanianie minerałów. Nabiał z kolei jest nietolerowany w mniejszym lub większym stopniu przez 75% społeczeństwa. Badania wskazują na korelację miedzy występowaniem chorób autoimunnologicznych a dietą bogatą w ww produkty. 
9) Dodano kolory i smaki do diety
Syntetyczne smaki, barwniki, słodziki, konserwanty.....wszystko to ma na celu zachęcić nas do kupna produktu, jednak nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, nie muszę chyba pisać więcej?
Nasze geny nie zostały zaprogramowane do takiego odżywiania, nic więc dziwnego że organizmy się buntują i rośnie z roku na rok liczba chorób cywilizacyjnych. A wystarczyłoby tylko jeść prawdziwe jedzenie. Nie skupiać się na modnych dietach, nie szukać cudownych produktów, nie kupować dietetycznych dań czy nie faszerować się odchudzającymi lekami. Nasze geny tego nie chcą!

Jakie są tego konsekwencje?
 • przestaliśmy słuchać sygnałów naszego ciała, dostarczać mu substancji odżywczych
 • zaczęliśmy zaburzać jego naturalne funkcje poprzez sztuczne produkty oraz stosowanie rygorystycznych diet 
 • wyeliminowaliśmy niezbędne nasycone tłuszcze zwierzęce, zastępując je roślinnymi co przyczynia się do chronicznego stanu zapalnego i zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób związanych ze stresem oksydacyjnym
 • zwiększyliśmy konsumpcję cukru i jego zamienników, co doprowadza do chronicznie podwyższonego poziomu insuliny we krwi, a w konsekwencji insulinooporności
 • w diecie pojawiły się produktu uboczne przetwarzania żywności: syrop fruktozowy, trans tłuszcze, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie
 • masowo rozpoczęliśmy uprawę, przetwarzanie oraz konsumpcję zbóż, co powoduje uzależnienie od większego spożycia węglowodanów, nietolerancje pokarmowe, nadmiar tkanki tłuszczowej, zaburzenia hormonalne, cukrzyca, problemy trawienne
 • skupiliśmy się na wyliczaniu B/W/T zapominając o mikroskładnikach odżywczych, przez co mimo dostępu do żywności wiele osób cierpi na niedobory minerałów i wiramin

Jesteś tym co Twoje ciało zrobi z tym co jesz

A najgorsze jest to, że niewiele osób ma świadomość, że wszystko ma swój początek w jedzeniu. To co jemy istotnie wpływa na nasze zdrowie. Paleo nie jest żadną narzuconą gotową i szablonową dietą. Nie ma jednej wersji paleo, jak również nie ma jednoznacznych zasad. Są pewne punkty wspólne, które prowadzą do konkretnego wniosków.Dieta:
- jemy dobrej jakości mięso, ryby, jajka, owoce morza (nie boimy się skóry, podrobów i tłustych kawałków)
- jemy warzywa (surowe lub gotowane)
- jemy sezonowe owoce
- jemy zdrowe tłuszcze (nasycone zwierzęce: smalec, masło oraz roślinne: olej koksowy, oliwa z oliwek, oliwki)
- unikamy zbóż (chleb, makaron, kasze, ryż, płatki)
- unikamy warzyw strączkowych (również soi i jej przetworów)
- w umiarkowanej ilości jemy orzechy i nasiona
- jemy nabiał tylko dobrej jakości i w przypadku braku oznak nietolerancji
- nie jemy przetworzonych produktów
- unikamy cukru i jego substytutów (również sztuczne słodziki, syrop klonowy, syrop z agawy itd.)
- unikamy olejów roślinnych (margaryna, olej sojowy, olej rzepakowy, olej kukurydziany, olej słonecznikowy i inne za wyjątkiem oliwy z oliwek, której używamy tylko na zimno)
- nie liczymy kalorii
- skupiamy się na składnikach mikroodżwyczych (witaminach, minerałach, antyoksydantach, kwasach tłuszczowych, aminokwasach, antyoksydantach)

Styl życia:
- śpimy minimum 8 godzin w ciemnym pomieszczeniu
- jesteśmy aktywni, od czasu do czasu ćwiczymy krótko i intensywnie
- zarządzamy stresem i ograniczamy jego źródła
- jemy gdy jesteśmy głodni i jemy do syta
- unikamy zbędnych leków

Do czego dążymy:
- zmniejszenia wpływu jedzenia na poziom glukozy we krwi (ograniczenia insuliny)
- zmiany proporcji kwasów tłuszczowych Omega3:Omega6, która obecnie jest mocno zachwiana, co przyczynia się do stanu zapalnego organizmu
- przestawienia mechanizmów na spalanie tłuszczu, zamiast poleganiu na glukozie
- zwiększeniu gęstości żywieniowej diety i co za tym idzie odżywieniu organizmu poprzez dostarczenie mu witamin i minerałów
- uzyskanie odpowiedniego PH organizmu poprzez równowagę kwasowo- zasadową
- poprawienie procesu trawienia i pracy układu pokarmowego (1,2,3,4)
- zmianę kompozycji ciała/redukcję tkanki tłuszczowej
- polepszenie pracy mózgu, samopoczucia, uzyskanie równowagi oraz zwiększenie energii
- przywrócenie naturalnej równowagi hormonalnej
- naprawienie szkód metabolicznych (kiepska oksydacja tłuszczu, zaburzenia odczuwania głodu i sytości)
- uporanie się z zaburzeniami odżywiania
- optymalizacja funkcji komórki na poziomi mitochondrium 
- zapewnienie profilaktyki wielu chorób oraz poprawa stanu zdrowia (zwłaszcza chorób autoimmunologicznych, otyłości, chorób tarczycy, chorób skóry, alergii)


Mit do obalenia: dieta Paleo nie jest niskokaloryczna, nie jest wysokobiałkowa, nie jest też koniecznie niskowęglowodanowa.
Jest przede wszystkim gęsta odżywczo czyli bogata w witaminy, minerały oraz dostarcza odpowiednią ilości energii. Białko jest na umiarkowanym poziomie. Węglowodany zależą od naszego stylu życia oraz indywidualnej predyspozycji. Tłuszcze są niezwykle istotne.

 

Przepisy i plany diet:
W sieci jest zatrzęsienie planów dietetycznych oraz stron z przepisami Paleo. Do tego można bez problemu odszukać dowolną wersję Paleo np. z nabiałem, bez fodmaps itd. 
Ja ze swojej strony polecam te dwie strony:

Do poczytania:
 • Primal Body, Primal Mind: Beyond the Paleo Diet for Total Health and a Longer Life
 • The Paleo Diet: Lose Weight and Get Healthy by Eating the Foods You Were Designed to Eat
 • The Paleo Solution: The Original Human Diet
 • The Primal Blueprint: Reprogram your genes for effortless weight loss, vibrant health, and boundless energy
 • Wheat Belly: Lose the Wheat, Lose the Weight, and Find Your Path Back to Health
 • Good Calories, Bad Calories: Fats, Carbs, and the Controversial Science of Diet and Health

Do oglądnięcia:
 • The Food Revolution
 • Loren Cordain - Origins and Evolution of the Western Diet: Health Implications for the 21st Century
 • The Paleo Diet Explained
 • Why We Get Fat - Gary Taubes 


 •  Paleo Diet - Doug McGuff 

 • Nourishing Traditional Diets - Sally Fallon155 komentarzy:

 1. Sama stosuję powyższą dietę. Ale już czasem nie wiem co jeść. Z jednej strony jem dużo mięsa, z drugiej wszędzie słyszę, że duża ilość szkodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że od tego komentarza minęły już dwa lata, ale mam nadzieję, że ktoś tu wejdzie i przeczyta mój komentarz pod twoim.

   Otóż to, co jest opisane w "artykule" nie ma nic wspólnego z dietą paleo, opisaną i spopularyzowaną przez Lorena Cordaina.
   W diecie jemy wyłącznie chude mięsa. Ryby, najlepiej morskie, zimnowodne. Indyk jest znakomitym przykładem chudego mięsa zwierzęcego. Dobry jest też królik, pierś z kurczaka, mięso wołowe pieczeniowe, polędwica czy grasica wołowa. Ujdą też podroby, najlepiej drobiowe czy wieprzowina, ale tutaj wyłącznie polędwica lub schab. Każdy kawałek mięsa należy okroić z tłuszczu, wybierać tylko te bez widocznej marmurowatości. Oczywiście najlepsza z mięs jest dziczyzna, no ale tu się nie będę rozpisywał, bo to produkt bardzo trudno dostępny. I drogi.

   Owoce, jeżeli się chce schudnąć, należy wybierać o mniejszej zawartości cukru. Lepsze będą cytrusy, niż banany czy winogrona.

   Warzywa tylko o niskiej zawartości skrobi. Ziemniaki są zabronione, tak samo jak bataty czy brukiew. Ziemniaki to sobie może wsuwać sportowiec na tej diecie, po zakończonym treningu, lub parę godzin przed nim.

   W diecie jest tylko krótka wzmianka o soli, natomiast nie ma słowa o tym, że należy całkowicie wyeliminować ją z jadłospisu.
   Trzeba też całkowicie pozbyć się nabiału. Pisanie o jakimś kefirze to brednie, to jest produkt zabroniony.
   Sprawa tłuszczy: Te nasycone są dozwolone wyłącznie w jednej postaci: Mięsa zwierzęcego. W żaden innej. Są tylko cztery dozwolone rodzaje tłuszczów: Olej lniany, olej z awokado, olej z orzechów włoskich i oliwa z oliwek, przy czym ta ostatnia tylko do gotowania. Każdy inny tłuszcz jest zabroniony, zwłaszcza masło czy smalec. Nie wiem, gdzie autor tego artykułu wyczytał, że należy spożywać nasycone tłuszcze. To piramidalna bzdura. To wręcz skandal, bo ktoś, kto zastosuje tę dietę, może się przejechać, właśnie przez te tłuszcze.

   To jest dieta bardzo niskotłuszczowa, taka ma pozostać i każda inna jej odmiana to już nie jest dieta paleo.

   Jeżeli ktoś naprawdę chce się za nią zabrać, poważnie, to obowiązkową pozycją jest książka Lorena Cordaina. Dokładnie ta:
   http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/1665/Dieta-paleo---Loren--Cordain

   Czytanie tego rodzaju poradników internetowych jest bezcelowe.

   Usuń
  2. Czytając ten komentarz odnoszę wrażenie, że to nie dieta tylko ... religia. Czy paleolityczny człowiek jak upolował świnię, to zjadał polędwicę i schab, a resztę wyrzucał?

   Usuń
  3. Mam wrażenie że powyższy autor albo się zakręcił od nadmiaru informacji albo nie wie o czym mówi.

   Chude mięsa tak? Pierś z kurczaka można wcinać ale raz w tygodniu, bo przez to że jest chuda (a powyższy autor nie zaleca dodawanie tłuszczy do posiłku) białko się nie przyswaja tylko idzie w węgle a potem w tłuszcz.( z tego co pamiętam na 4kcal białka potrzeba jest 24kcal energi, najlepiej z tłuszczy, do jego przyswojenia). Poza tym białko właśnie z piersi , karkówki itd jest stosowane do budowy mięśni, a do budowy organów organizm się musi natrudzić troche bez dobrych surowców (najlepsze białko to mięso (podroby) wieprzowe, oprócz białka mają enzymy potrzebne do trawienia, tłuszcz do przyswojenia, witaminy itd)

   Piszesz żeby tłuszcz odstawiać, a potem żeby jeść warzywa z małą ilościa węgli- to z czego organizm ma czerpać energię? Ziemniaki są najlepsze jeśli chodzi o źródło węgli, fruktoza powoduje skoki w poziomie cukru i ogranicza wchłanianie tłuszczy i białka, sacharoza -cukier wiadomo zło

   Soli nie można całkowicie wyeliminować, jest nam potrzebna do dobrej gospodarki wodnej organizmu, fakt nie należy niczego solić ale w posiłkach jest wystarczająca ilość soli dla nas.

   Nabiał zły? bez komentarza, kefir na pewno lepiej wypada niż samo mleko

   Piszesz że tłuszcze dozwolone tylko z miesą a potem zabraniasz masła i smalcu- to te same zdrowe tłuszcze geniuszu

   Czytanie tego typu komentarzy jest bezcelowe.

   Usuń
  4. Jak czytam takie zażarte dyskusje to mam wrażenie, że nie wszyscy pamietają o jednej z najważniejszych idei paleo :-) Nie chciałbym zabrzmieć ofensywnie ale mam wrażenie, że autor pierwszego anonimowego komentarza przeczytał jedynie książkę, którą polecił i nic więcej.

   Prawdą jest, że osoba uważana za "twórcę" terminu Paleodieta - Loren Cordain, zaleca oparcie diety o chude mięso. Robi to jednak nie bez powodu! Zwraca on uwagę, że metody chowu przemysłowego nie tylko ogromnie zwiększają ogólną zawartość tłuszczu w mięsie ale również zmieniają stosunek zawartości poszczególnych kwasów tłuszczowych. W efekcie baaardzo rośnie udział nasyconych kwasów tłuszczowych. Nie wszystkie z nich są złe! Problem polega na tym, że pośród nich rośnie udział najgorszego z nich czyli kwasu palmitynowego (tego samego w który zamieniany jest nadmiar węglowodanów w organizmie). Jeżeli spożywamy mięso chowane naturalnie i karmione trawą lub dziczyznę to nie musimy absolutnie selekcjonować kawałków i śmiało możemy spożywać te najtłustsze! (Autorka artykułu - "Pani Tłuste Życie", zwraca uwagę, że mowa jest mięsie DOBREJ JAKOŚCI) Wręcz powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na podroby takie jak mózg czy szpik kostny. Istnieje teoria antropologiczna głosząca, że to właśnie dzięki nim tak bardzo wyewoluowaliśmy w stosunku do innych naczelnych. Jeżeli nadal ktoś czyta tę dyskusję to chętnie ją przybliżę ;-)

   Najważniejsze jest jednak to, że nie istnieje tylko jedna Paleodieta! Dieta naszych praprzodków bardzo różniła się w zależności od położenia geograficznego i pory roku. Mamy przecież ludy eskimoskie, które mogły żywić się niemalże tylko tłustym mięsem a i z pewnością znajdziemy gdzieś w afryce łowiecko-zbierackie plemie, które żywi się w znacznej mierze pokarmem pochodzenia roślinnego! Tak samo każdy z nas powinien dostosować dietę do siebie obserwując swój organizm i swoje samopoczucie ;-) Nie istnieje jedna, uniwersalna dieta! Dlatego zażarcie walczę z tak skrajnymi poglądami i komentarzami. Mam nadzieję, że mój komentarz zostanie dobrze odebrany i ustosunkuję się do niego również autorka artykułu :-) Udanego dnia życzę wszystkim i mniej nerwów! Stres nie jest Paleo! :-D

   Usuń
  5. Ustosunkuję się jeszcze do komentarza zaraz nad moim. Jak najbardziej się zgadzam! Nie można absolutnie wyeliminować soli całkowicie gdyż np, w sportach wytrzymałościowych może prowadzić to do hyponatremii. Jeśli chodzi o nabiał to faktycznie w klasycznym paleo autorstwa Lorena Cordaina należy je eliminować. Ale jak ktoś się interesuje Paleodietą na serio to wie, że istnieje coś takiego jak Primal Paleo, które dopuszcza nabiał "naturalnego" pochodzenia i jest wspierane przez nie mniejsze autorytety jak chociażby Chris Kresser. Jeśli spożywamy chude mięso to pamiętajmy, że przecież wzbogacamy je w tłuszcze chociażby marynując je w oliwie czy smażąc. Dobrym nawykiem jest również polewanie olejem (np. lnianym) warzyw towarzyszącym chudemu mięsu.

   Usuń
  6. Jak czytam komentarz to widzę że większość ludzi nie ma bladego pojęcia co to jest dieta paleo.
   Przeczytali jedną książkę Wolfa i to ich cała wiedza.
   Aby zrozumieć "paleo styl" trzeba znać podstawy biologi, ewolucję homo sapiens, psychologię ewolucyjną i parę innych okolicznych tematów.
   Ludzie większość czasu jako gatunek na tej planecie próbowali jednej rzeczy - PRZETRWAĆ I ROZMNOŻYĆ SIĘ. Temu jest wszystko podporządkowane.

   Oczywiście zakładam że każdy zainteresowany wie i rozumie nie mam tu na myśli, żywności przemysłowej. Piszę o żywności jak najmniej zmienionej przez człowieka, jak najbardziej naturalnej .
   Choć w obecnych czasach trudno o naturalność.
   Nawet tak hołubiona dziczyzna wcale nie jest taka cacy
   - dziko żyjące zwierzęta całkiem nieźle używają sobie na polach pszenicy i kukurydzy
   - nierzadko jedzą śmieci, lub co im wysypią myśliwi (np popsute żołędzie) - toksyczność niby zdrowych paleo podrobów może pozostawiać wiele do życzenia.
   Więc ja skłaniam się bardziej do zaufanego grass feed.
   Warzywa dawno nie są tymi jakie jedli nasi przodkowie

   Nie możemy zakładać także że nasi przodkowie zawsze żyli w super sprzyjającym środowisku, cierpieli głód, chłód, choroby itd.
   To nie była idylla (choć pewnie czasami tak) ale ciężka harów i ciągła walka.

   Nie podając w histerię wychodzę z założenia, że trochę sobie tą planetę zanieczyszczaliśmy, ale sporo osiągnęliśmy, nie zbija już nas bele co a potrafimy leczyć ciężkie schorzenia.

   Więcej jeśli będziemy mądrze adaptować dietę i wykorzystywać osiągnięcia cywilizacji to przeżyjemy każdego jaskiniowca.

   Nas nie ogranicza środowisko tak mocno jak ich

   Dyskusje natury
   Czy tłuszcz na szkodzi ?
   Czy węglowodany nam szkodzą?
   Czy białka nie za dużo?

   W kategoriach przetrwanie pozbawione sensu.
   Ci co nie jedli do oporu - UMIERALI i nie mieli dzieci, jednym słowem nie ma już ich wśród nas.
   W zależności od poru roku mieli większą oponkę (tłuszcz to tkanka przetrwania) a na wiosnę chudzinki po ketozie i głodzie w zimie.
   To też różnie wygląda w zależności odległości od równika.

   Obecnie sami się musimy ograniczać i kontrolować nasze popędy. Kiedyś biegaliśmy za jedzeniem a teraz ono gania nas - a nasz "mały prymitywny móżdżek tylko by se dogadzał"
   Kontrolujemy poziomy białka, tłuszczu, czy węglowodanów, kiedyś ludzie nie myśleli w takich kategoriach, bo nie mieli o tym pojęcia. Co zabili lub znaleźli to zjedli.
   Oczywiście adaptowali się do środowiska ich dieta mieściła się w pewnym optimum pomiędzy składnikami odżywczymi. Ale potężna elastyczność i możliwości adaptacyjne pozwala na lecieć prawie na wszystkim, inaczej byśmy nie przetrwali na tej planecie.
   Ale nigdy nie zderzyliśmy się jako gatunek z taką szybką zmianą żywieniową i tak niekorzystną dla
   naszego zdrowia - jak żywność przemysłowa. Adaptację tak szybko się nie rozwiną.

   Łowcy zbieracze mieli dużo bardziej urozmaicaną dietę, nie mieli dylematu - dziś na śniadanie znów jajka :) w piątym wcieleniu.

   Dla wielu ludzi paleo to lekki fanatyzm, mięso warzywa, orzechy. A paleo to mózgi, nerki, płuca, wątroby i skóry:)

   Wbrew pozorom bajką jest, że tłuszcz nie tłucz, tuczy ale nie tak jak węglowodany.

   Jeśli na diecie paleo ktoś będzie przesadzał z kaloriami to przytyje, oczywiście nie tak jak na współczesnej diecie.

   Podejrzewam że łowcy zbieracze nie przywiązywali takiej wagi do kaloryfera na brzuchy, bo trochę tłuszczyku było jak najbardziej pożądane, na gorsze czasy.

   Zresztą to wszytko nie jest zero- jedynkowe dwie najdłużej żyjące populacje nie są takie bardzo paleo. Na Sardynii, ludzie jedzą chleb (ale z samopszy), ser i oliwę żyją w dobrym zdrowiu po 100 lat, drudzy na Okinawie, lecą na batach i świniach.
   Łączy ich jedno, spokojny tryb życia, własna żywność, umiarkowana ilość alkoholu, brak przemysłowego syfu.

   Usuń
  7. Tak to jest ciekawe o czym piszecie, a co sądzicie o nietolerancji glutenu, mówi się, że tutaj też nasze układy trawienne nie dostosowały się do szybkiego tempa zmian. Ale czy to prawda?

   Usuń
  8. dla zwykłego śmiertelnika wybieranie produktów najmniej przetworzonych, pozbawionych glutenu, wysokoenergetycznych, jest już dużym krokiem na przód. nie każdy może sobie pozwolić być na diecie idealnej, czyli paleo, bo brak mu pieniędzy, zarabiając 2tyśki na czyso jest ciężko jechać na grassmięsach ;) jajach eko od ciotki, itp rzeczy, a już nie wspomnę o rybach dzikich, co w naszym kraju kosztują krocie. owszem, kocham tą dietę, ludziki z mego otoczenia pukają się w łeb i mówią, że umrę przed 30 ;) bo jem po 10-15 jajek dziennie, zjadam 400gram tłustego mięcha i jem boczek, makrelę, śledzie, nie jem chleba i innych zbóż, ani też owoców ;) ciężko pracuje, mam dużo stresu, lecz brzusio pozbawiony tłuszczu i czuję się pełny jak po węglach. dużo eksperymentowałem, lecz taka dieta jest dla mnie idealna, czuję się jak elektrownia atomowa :) najgorsze to tylko adaptacja organizmu do takiego stylu życia, ale z czasem est mega, także naśladowanie eskimosów mi odpowiada, choć oni tam pewnie jajek nie mają ;) kurzych ;) :D dla każdego inna paleo

   Usuń
 2. Jestem właśnie po lekturze ,,Drogi do zdrowia'' Tombaka, który twierdzi, ze duża ilość mięsa, to zbyt duża ilość białka, które powoduje gnicie w jelitach.
  I teraz już sama nie wiem co jeść. Ograniczyłam mięso, jem kaszę gryczaną, ale cera chyba się pogarsza... :-/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A próbowałaś odstawić zboże i nabiał?

   Usuń
  2. Tak z ciekawości... czy autor podaje referencje do badań na których oparta została ta teza?

   A żeby rozwiać twoje wątpliwości to podsyłam artykuł: http://www.gnolls.org/1444/does-meat-rot-in-your-colon-no-what-does-beans-grains-and-vegetables/

   Pozdrawiam

   Usuń
 3. dokładnie to co pisze MS. tombak ma teorię ale nieuporządkowaną, chaotyczną. nie ma lepszego podejścia do naturalnego odżywiania od portalu Biosłone. wszystkie diety biorą wtedy w łeb. książkę tombaka już masz teraz nabądź "zdrowie na własne życzenie" cz. I i II wtedy porównasz sobie prawdziwą wiedzę z jej szczępkami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo chętnie zapoznam się z powyższymi lekturami.
   Po miesięcznym byciu wegetarianką wracam do Paleo.
   Nabiał odstawiłam pół roku temu - oprócz jajek.
   Zbóż też nie jem z wyjątkiem kaszy gryczanej w ostatnim miesiacu, ale też ją odstawiam. Przez 5 miesięcy jadłam głównie mięso, warzywa, jaja i dużo orzechów. Jaja też codziennie.
   Teraz postanowiłam odstawić jaja i orzechy.
   Ale pozostały mi tylko warzywa, które lada chwila się skończą (chodzi mi o polskie), nasiona (słonecznika i dyni), oraz mięso i ryby.
   Nie wiem jak dam radę. Jestem tym zrozpaczona i popijam kakao. Kakao też sobie zostawiam, w piątek kupię te organiczne, bo nie wierzę że może zaszkodzić...(A zrezygnowałam z mojej ukochanej kawy - na 100% szkodziła mojej cerze).
   MS a Ty jak sobie radzisz na Paleo? Jesz jajka? Ja już naprawdę nie wiem co jeść, co brać ze sobą na uczelnię i do pracy... :-(
   (PS) Jeszcze raz gratuluję niezwykłego bloga.

   Usuń
  2. Ja jestem na podobnej diecie jak Ty od 2010 roku. Moim zdaniem w twojej diecie brakuje tego o czym wspomina w tytule ten blog: tłuszczu nasyconego. Dieta powinna zawierać do 60% tłuszczów nasyconych. Jeśli popatrzysz na dietę Eskimosów, to mają prawie w niej prawie 60% tłuszczu zwierzęcego (wiadomo, że na ziemi pokrytej lodem i śniegiem nie mają dostępu do owoców czy warzyw, mają tylko zwierzęta) i 30% białka (mięsa). Nie występują u nich choroby serca ani otyłość. Tak więc weź pod uwagę wzbogacenie diety o boczek, golonkę czy tłuste żeberka. To doda Ci energii, i poprawi cerę (u mnie cera twarzy przetała się przetłuszczać przejściu na tą dietę).

   Pozdrawiam,
   Oliwer

   Usuń
 4. pytania nie do mnie ale pozwolę sobie odpisać.
  kakao to silny alergen. możesz być na niego uczulona i nawet o tym nie wiedzieć. jajek możesz jeść ile tylko chcesz, są bardzo zdrowe. ja jem ich nawet 10 dziennie, ale są osoby, które mogą być uczulone nawet i na jajka. to wszystko zależy od stanu organizmu. cały ambaras polega na tym aby doprowadzić organizm do takiego stanu, w którym nic nie powinno człowiekowi szkodzić. w tym celu proces zdrowienia należy zacząć od samego początku. do tego potrzebna jest wiedza zawarta w książkach.
  nie znam twoich dolegliwości ale skoro eksperymentujesz z dietami to zapewne masz problemy. zapewniam, że po lekturze ww pozycji lub portalu i forum biosłone rozjaśni ci się w głowie. stwierdzisz sama, że prostota w jedzeniu to podstawa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za odpowiedź.
  Chodzi mi o trądzik. A kakao piję od niedawna (właśnie kupiłam sobie organiczne, nieprzetworzone), więc jestem pewna że nie szkodzi na moją cerę.
  Był okres że odżywiałam się zgodnie z Paleo, ale zawsze mi coś na twarzy wyskoczyło. Dlatego odstawiłam jajka i zobaczymy jak dalej.

  OdpowiedzUsuń
 6. no cóż... każdy ma swoją wiedzę i zdanie. kakao może uczulać (nawet to nieprzetworzone). to zależy od stanu jelit.
  muszę powtórzyć, że należałoby wyzerować układ pokarmowy. trzeba zacząć od zaleczenia jelit. jeśli w nich występują nadżerki to wchłanianie pokarmów odbywa się w sposób nieprawidłowy. objawiać się to może np. chorobami z autoagresji czy właśnie trądzikiem. w takiej sytuacji szkodzi nawet jajko czy kapusta. i co człowiek robi w takiej sytuacji? odstawia jajko i kapustę. po chwili sytuacja jest taka jak u ciebie, że piszesz, iż nie wiesz jak dasz radę i jesteś zrozpaczona. co z tego, że odżywiasz się zdrowo skoro coś cię ewidentnie uczula. musisz wyeliminować przyczynę (czyli coś co nieprawidłowo działa w organizmie) a nie kolejne produkty.

  OdpowiedzUsuń
 7. To jak mam to zrobić? Jak wyzerować układ pokarmowy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastosować dietę eliminacyjną, o takiej waskiej pisałam już w postach. Ale podstawa jest zawsze rezygnacja ze zboz, cukru i nabialu. I od tego bym zaczela. Plus oczywiscie wszelka chemia w jedzeniu, czyli zarowno produkty przetworzone, jak i rzeczy z dodatkiem konserwantow, barwnikow czy slodzikow. Warzywa raczej gotowane lub z mala zawartoscia blonnika na poczatku. Owoce podobnie,. Duzo tlustych ryb, oleju kokosowego, rosolu i sfermentowanych produktow jesli je tolerujesz. Eliminacja dotyczy tez lekow jesli nie musisz ich stale brac, kawy, alkoholu.

   Usuń
  2. Czy należy również zrezygnować w płatków owsianych górskich??

   Usuń
  3. A wydaje ci się, że owies to nie zboże??

   Usuń
 8. koleżanka MS dobrze napisała. a wyłożoną kawę na ławę masz tu:
  http://portal.bioslone.pl/odzywianie/dieta-prozdrowotna
  zaczynasz od I etapu (nie dłużej niż 3 tygodnie), potem drugi i trzeci. ja miałem kłopoty gastryczne kilka lat i też nie wiedziałem co mam robić. dzięki dociekliwości trafiłem na właściwych ludzi i teraz wiem o co w tym wszystkim chodzi. o swoich perypetiach już zapomniałem i w spokoju dochodzę do homeostazy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Straszne pierdoły. Kolejna ideologiczny wymysł nabijający kabzy nielicznym mądralom. Fakt że dawno temu ludzie nie cierpieli na choroby cywilizacyjne nie oznacza, że byli idealnie zdrowi! Cierpieli na wiele innych chorób, przed którymi tamten sposób odżywiania ich wcale nie chronił. Większość ludzi umierała w dzieciństwie, zaś wiek 35 lat to było bardzo późna starość. Praktycznie nikt nie przeżywał 40 lat, jakże więc mogli oni chorować często na nowotwory? Przy diecie paleo żyje się szczęśliwie i krótko. Dlaczego? Bo umiera się koło 40 na zawał serca wywołany otłuszczeniem arterii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bzdura, ludzie paleo dozywali do 80 tki spokojnie i bez medycyny, która ratuje życie...statystycznie ich wiek życia szacuje się jako krótki, bo większosć umierała podczas polowan czy tez z glodu. Radze zapoznac sie z pozycjami dotyczacymi ewolucji, podawalam badania i publikacje kilkakrotnie juz. I irytuje mnie takie stereotypowe klepanie, tylko po to aby cos napisac...dieta paleo nie jest idealna sama w sobie, jest tylko wytyczna w jaka strone isc. A stwierdzenia, ze umiera sie na zawal od tluszczu...coz kolejeny przejaw niedouczenia. Respektuje konwencjonalne podejscie, ale nie brak informacji lub ignorancje :)

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Pytanie do Pablo'a:
   Dlaczego jak ktoś się wypowiada na temat 18 wiecznej rosyjskiej literatury to ludzie nigdy nie dyskutują, ale jak ktoś twierdzi co 30 tysięcy lat temu człowiek robił bądź czego nie robił to każdy jest ekspertem?
   Polecam przeczytać pare książek na temat a później dyskutować. Ta zasada równie dobrze sprawdza się w każdej innej dziedzinie wiedzy ;)

   Polecam od lekkiego początku:
   http://en.wikipedia.org/wiki/Life_expectancy
   A później zagłębić się w referencje.

   Usuń
  4. zgadzam się, z tą średnią umieralnością, to jak ze średnią... W takim dajmy na to średniowieczu zaniżały ją zgony noworodków; jak już przeżyło się jakoś dzieciństwo, to nie było z tym tak źle ;)

   Usuń
  5. No tak , a 60 kobiety to były zgrzybiałe staruszki. Ja mam 65 i jeszcze kawałek życia w aktywności i świetnym wyglądzie przede mną. Pablo ElPasso ma 100% racji. esteściew nawiedzeni, moi drodzy.

   Usuń
  6. To, że masz 65 lat i jeszcze żyjesz ma być jakimś argumentem? Jeśli uważasz, że to pierdoły i nawiedzenie to wysil się na uzasadnienie (chyba że wiek już nie pozwala).

   Usuń
  7. To ja dodam, że po tym, co przeczytałam u Roberta Fossiera, mogę wyciągnąć wniosek, że umieralność w Średniowieczu wynikała nie tylko ze słabej medycyny czy umieralności noworodków, ale z fatalnej diety. Mówię o tak zwanych prostych ludziach, którzy nie mogli sobie pozwolić, na dzika raz w tygodniu, więc nie mogli umrzeć w wieku 40 lat z powodu otłuszczenia arterii. Nie byli też wtedy specjalnie zagłodzeni, ale ich dieta opierała się głównie na zbożach i jego pochodnych, a mięsko to tylko od święta. Z drugiej strony taka Alienor Akwitańska, która mogła sobie pozwolić na dobre jedzenie, mając ponad 80 lat bujała się jeszcze po Europie.

   Usuń
 10. Ciekawa dieta, głównie proteinowa, ale czy w związku z wyeliminowaniem zbóż, a tym samym błonnika, nie narażamy się na zaparcia i zaleganie treści pokarmowej w jelitach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie koniecznie proteinowa. Paleo nie skupia się na makroelementach, raczej na jakości pokarmów. Można jeść większość kalorii z węglowodanów jak tylko się chce. To oczywiście to zależy od człowieka.

   Usuń
  2. caly blonnik, ktory potrzebuje organism, otrzymywany jest z warzyw I owocow. Blonnik z ziarna wiaze potrzebne witaminy, blonnik z warzyw nie.

   Usuń
 11. a czy mając trądzik można jeść potrawy smażone na smalcu? czy jak jecie ten smalec?, a jaki jest sposób na smażenie- na czym itp.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Smalec i trądzik czasem nie idą w parze, najlepiej spróbować i ocenić.
   Smażenie głównie na tłuszczach nasyconych czyli masło, olej kokosowy, smalec.

   Usuń
 12. Witam
  Czy mogła byś rzucić trochę światła na poglądy D. McGuff'a i jego trening z body by science?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A pisałam kiedys w poscie czy komentarzu :) Nie za duzo...generalnie jestem za, probowalam jego treningow i gdybym byla facetem pewnie spodobalyby mi sie bardziej :) Ale McGuff ma sporo nauki za swoimi pogladami, co prawda jest duzo dyskusji na temat cwiczen do 'failure', ale nie ma watpliwosci ze sa skuteczne, inna kwestia jest ogolniepojete zdrowie. Ja cwicze generalnie do tego punktu, ale wole bardziej dynamiczne treningi zwiekszajace ciezary i zmniejszajace ilosc powtorzen - takie klasyczne kulturystyczne podejscie.
   Body by Science moim zdaniem jest warte sporbowania chociazby z punktu widzenia zaangazowania, bo 5 cwiczen i jakies 12 min tygodniowo to cos co jestemt w stnie poswiecic niezaleznie od naszego stylu zycia. Podoba mi sie tez skupienie na wiekszych grupach miesni. Kiedys nawet zapisalam sobie mala pomoc z Marks Dailly Apple odnosnie BBS https://www.marksdailyapple.com/setting-yourself-up-to-win-a-body-by-science-approach/print/ :)
   A i ja osobiscie probowalam robic BBS na wolnych ciezarach tylko, ciezko mi wiec powiedziec jakby to wygladalo z uzyciem maszyn, zwlaszcza ze strasznie nie lubie maszyn :)

   Usuń
 13. a co z cukinią bo uwielbiam? i siemieniem lnianym podobno bogatym w kwasy omega 3? a zioła? wszystkie dozwolone?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak :) Wszystko co wymieniasz jest paleo, czy będzie dobre dla każdego to zawsze kwestia indywidualna/

   Usuń
 14. Od pięciu miesięcy stosuję dietę paleo. Nie uktywam, że oprócz na dobrym zdrowiu zależało mi również na utracie tłuszczu. Mimo to, obecnie jestem trzy kilogramy do przodu (i nie - nie są to mięśnie - zarówno obwody jak i zdjęcia to potwierdzają), staram się ćwiczyć, zrezygnowałam z mleka. Zostawiłam co prawda sery i odrobinę śmietany. Moja tarczyca wg lekarzy jest w normie. Mój przykładowy jadłospis(często taki się zdarza:

  śniadanie
  3 jaja, łyzka majonezu lub plaster boczku

  II śniadanie:
  salatka z tunczykiem lub innym mięsem, czasem z serem z dużą ilością oliwy i siemienia lnianego

  obiad:
  jakieś mięsne roladki czy kotlety (z 300g), warzywo typu pomidor, brokuły - bez strączkowych

  na podwieczorek garść migdałów, czasem i cała paczka ale nie czesto

  kolacja: smażone frankfurterki czy jakaś dobrej jakości parówka z majonezem.

  Znajomi przechodząc na paleo w okresie przejściowym miewali poziom glukozy nawet ok 50. Ja zawsze mam 80-90. Wg niektórych autorów, na diecie niskowęglowodanowej to wiele. Używając pasków do mierzenia poziomu ciał ketonowych we krwi patrzę i wciąż mam wysoki poziom.
  Mam 162cm wzrostu i ważę 60,5kg. Startowałam z 58kg. W zeszłym roku jedząc z "zasadami racjonalnego zywienia" i biegając zeszlam do 56 z hakiem. wyglądałam o niebo lepiej. Czy przychodzi Pani do głowy co może być przyczyną braku gubienia tłuszczu? Być może za dużo białka? Nabiał? Już nie wiem co począć.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skad pomysl na diete ketogeniczna? Brakuje w Twoim menu substancji odzywczych po prostu. Samo mieso i tluszcz widze :)

   Usuń
  2. Polecam przeczytać znakomitą książkę Robba Wolfa "Palo dieta".
   Opisuje ona kompleksowa na czym polega styl życia jakim jest Paleo. To co opisałaś nie ma nic wspólnego z prawdziwą dietą Paleo, w niej wykluczone są WSZYSTKIE produkty, które są wytworem cywilizacji rolniczej. Nie ma w niej miejsca na sery, śmietanę czy majonez. Zgadzam się z MS, stanowczo brakuje Ci warzyw i odrobiny owoców w jadłospisie. Dodatkowo pamiętajmy, że mięśnie nie biorą się z powietrza;) musimy trochę poćwiczyć :)

   Przy okazji dzięki za świetny artykuł, bardzo trudno znaleźć materiały o diecie paleo w jez. polskim :)

   Usuń
  3. Z mojego doświadczenia - dziewczyny tego samego wzrostu ale 52 kg - ja takiej ilości po prostu bym nie zjadła! Zmniejszaj powoli porcje i paczka orzechów to jest masakra dla wagi ;) Przynajmniej na mnie tak działa. 3 jajka to dla mnie o 1 za dużo, II śniadania w ogóle nie jem, roladkę jedną i tłusty sos + warzywa, kilka orzechów i tamta sałatka na kolację i finito ;) Jestem bardziej LCHF niż paleo i jem podobnie do tego, co opisałaś.

   Usuń
  4. Z perspektywy baby o 160 cm wzrostu i 50kg - zeżarłabym nawet więcej, ale wolę dodać więcej warzyw, bo by mnie zemdliło z takiej ilości mięsa :) Więc to względne.

   Usuń
  5. Moniko,
   ser i śmietana nie jest efektem cywilizacji rolniczej, mleko się zsiada samo (dlatego ma najszybszy transport:), tworzy twaróg i wytrąca śmietanę, mleko i jego produkty są naturalnym pokarmem nie mniej niż oliwa, tuńczyk z puszki a już parówki na pewno

   Usuń
  6. z mojego doświadczenia - faceta o 180cm i 80kg wagi - te porcje o których piszesz są dużo za duże (nawet jak jesteś bardzo aktywna fizycznie)
   Dla mnie te ilości o których piszesz są za duże...i to tłumaczy dlaczego waga wzrosła...

   Usuń
 15. inspiracją była książka Gary'ego Tubesa i "dieta paleo" Robba Wolfa. Jemy tak grupą kilku osób, mój partner też zgubił niepotrzebny tłuszcz.
  Jakich Pani zdaniem substancji brakuje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim ilosc warzyw i owocow jest znikoma. Brakuje mi produktow gestych odzywczo jak podroby, sardynk, rosol itd. O ile jedzenie w kolko miesa, tluszczu i brokula moze byc paleo, to tak naprawde po jakms czasie warto skupic sie na szukaniu mineralow, witamin itd. Roznorodnosc jedzenia jest kluczem. Warzywa nie tylko pomagaja dostarczyc skladnikow odzywczych ale tez oczyszczaja i dzialaja antyoksydancyjnie.
   Bardzo duzo bialka jest w tej dieie, przez co nie ma szans na ketoze...statystycznie 50-70g bialka to max aby uniknac glkoneogenezy...ale po co ketoza? Nie lepiej proste zbilansowane posilki? Czyli odciac troche bialka i skupic sie na dodaniu jak najwiecej warzyw :)?
   Tlusta ryba od czasu do czasu, olej kokosowy, podroby i bedzie ok.

   Usuń
 16. A co Pani sądzi o stanie ketozy? Czy on sam w sobie nie powinien spowodować utraty tkanki tłuszczowej? Jeśli koleżanka ma wciąż wysoki poziom ketonow to czy mimo braku witamin nie powinno dojść do rozpadu tkanki tłuszczowej? Czy sama glukoneogeneza jest w stanie zatrzymać proces rozpadu tkanki tłuszczowej a powstały cukier nie powinien poprostu trafić do np mózgu? Przy niskim poziomie insuliny powinno być więcej glukagonu i cukier powstały z~80g przyjmowanego białka nie powinien tego zaburzyc. Stosując porady G. Taubes'a wszystkim nam spadło sporo kg , poprawiły się wyniki krwi i wrażliwość na insulinę jednak koleżanka z jakiś względow ma problem. Lutz w swojej książce wspominał iż należy poczekać bo zanim ruszy waga może minąć trochę czasu, a tu nawet nie ubyla woda z organizmu mimo niskiej podaży weglowodanow. Prosilbym o nakierowanie nas na właściwy tor bo 6 miesięcy to widocznie za mało na rzetelne podejście do tematu ;)
  Pawel

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poleciłabym książke Lyla McDonalda Ketogenic Diet :)
   Taubes nie jest dla mnie dobrym punktem odniesienia, co prawda zwrócił uwagę na problematyczny aspekt insuliny, ale to nie cały obrazek. Nadmiar kalorii i stres oksydacyjny są równie ważne.
   80g IMO to za dużo jeśli mowa o ketozie, większość badań oscyluje ok. 50g. Z glukoneogenza nie tylko wiąż się aspekt 'produkcji' glukozy i skoku insuliny, bo ten proces pociaga za soba chociazby zmiane w poziomie kortyzolu, co juz skutecznie moze wplynac na redukcje. Im wiecej takich skokow tym bardziej obciazamy nadnercza, tarczyce itd.
   Mnie wciaz martwi stosowanie diet ketogenicznych gdy podstawowym atakiem powinno byc maksymalne odzywienie organizmu plus oczywiscie redukcja przetworzonych wegli, olejow roslinnych itd. W moim odczuciu trzeba byc zdrowym aby zrzucic tluszczyk :) I wiele czynnikow ma tu znaczenie: hormony, stan jelit, stres, toksyny, leki, niedobory, styl zycia itd.
   Kazdy z tych elementow moze skutecznie zaburzyc odchudzanie i proporcje makro stosowanej diety tego nie zmienia.

   Usuń
 17. Taubes jako jedną z głównych przyczyn tycia podaje nie tylko nadmierne spożycie wysokoprzetworzonych węglowodanów, ale i niedożywienie (tzn. brak podstawowych składników odżywczych w pożywieniu - współczesnym mięsem z supermarketu nie dostarczysz wszystkiego). Stawiałabym zatem na to co podała MS, i co napisał Taubes. Wysoki poziom insuliny nie jest przecież jedynym powodem nadmiaru tkanki tłuszczowej, nawet jak naprawimy jedną rzecz to nie oznacza że reszta jest też w porządku. Polecałabym posty MS w brakach postępów w odchudzaniu, porusza tam najważniejsze inne czynniki sprawiające że nie możemy schudnąć.

  OdpowiedzUsuń
 18. Moim zdaniem trzeba wyeliminować z diety przede wszystkim kwasy omega 3 i waga poleci.

  OdpowiedzUsuń
 19. Omega-3? To chyba było mało śmieszna próba trollowania?
  Omega-3 to (prawie) najpotrzebniejszy dzisiaj rodzaj tłuszczów w diecie, brakuje go niemal nam wszystkim, przy czym za dużo spożywamy omega-6. Co to ma wspólnego z utratą wagi, skoro naszą wagą sterują hormony, a nie ilość spożywanych ogólnie mówiąc 'tłuszczów'?
  Polecam się douczyć, potem pisać (ale już nie głupoty).

  OdpowiedzUsuń
 20. Myślę o odżywianiu wg Paleo. Mam PCO, niedoczynnośc tarczycy, problemy trawienne (zaparcia, wzdęcia), wolny metabolizm. Czy na Paleo mój metabolizm może zacząć przyspieszać? Chciałabym schudnąć parę kg, które nabrałam przez zaburzenia hormonalne. Proszę o kilka wskazówek dla początkującej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim tarczyca - znalezienie przycyzny niedoczynnosci, pozniej zajecie sie insulina i problemami trawiennymi. Wszystkie Twoje problemy wpływają na siebie wzajemnie.

   Usuń
 21. A moze napisała posta o tym jak wyglądają Twoje posiłki, zwłaszcza śniadania. Byłby to ciekawy przykład , że mozna żyć i nie jeść kanapek na sniadanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nie nie ma rozgraniczenia na sniadanie czy obiady :) Zawsze jem mieso, warzywa, tłuszcz i czasem dodaje wiecej wegli :) Na poczatku wypisywalam menu (znajdziesz je pod postami o nazwie jedzonko), ale jakos szalu nie bylo :)

   Usuń
 22. Na Paleo jestem kilka dni, ale dalej mam zaparcia, czasem wzdecia. Unikam tego co może to powodować. Mam niedoczynność tarczycy. Czy enzymy trawienne Now Foods mogą być pomocne? Podejrzewam ich niedobór, bo po posilkach mam uczucie przepełnienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedoczynnośc jest ważnym powodem zaparć, więc tarczyca jest kwestią do zaadresowania w pierwszej kolejności (zdrowa tarczyca to zawsze piorytet). Enzymy jak najbardziej mogą pomóc doraźnie, ale warto przyjrzeć się jakie są inne przyczyny problemów trawiennych. Bierzesz leki na tarczyce?

   Usuń
  2. Tak, biorę leki. Ale zaparcia mam od dziecka czyli od zawsze i nie wiem czy cos jeszcze mogę poprawić w tej sprawie. Kupiłam enzymy i na razie jest poprawa jesli chodzi o wzdęcia, czyli ich zmniejszenie. No i dieta też mi sluzy.

   Usuń
  3. Dla wszystkich z niedoczynnością tarczycy, w tym hashimoto polecam do wnikliwej lektury - http://commed.polki.pl/dieta-i-suplementy-przy-niedoczynnosci-tarczycy-i-hashimoto-vt50353.html

   Usuń
 23. Pytanko :-)
  Z jakiej zywnosci mozemy dostarczyc witaminy grupy B nie jedzac zboz?
  Czy konieczna jst suplementacja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Indyk, tuńczyk, ziemniaki, banany, awokado :) No i przede wszystkim wątróbka.

   Usuń
 24. Szybkie pytanie - gdzie znajdę przykładowe śniadania wg paleo?
  Taką podręczną kopalnię pomysłów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.tlustezycie.pl/2012/10/sniadanie-podano.html
   I moja ulubiona http://www.againstallgrain.com/category/breakfast/

   Usuń
  2. Hej
   Najpierw piszesz że:" w umiarkowanej ilości jemy orzechy i nasiona
   A potem:
   "szklanka posiekanych migdałów, pół szklanki posiekanych orzechów włoskich, pół szklanki ziaren słonecznika, 1/4 szklanki pestek dyni"-jak w przepisie na granolę
   Czy "1 i 1/2 szklanki zmielonych na mąkę migdałów" w przepisie na placuszki, i 1,5 szklanki nerkowców w przepisie na bulki a la hamburger
   To jak to w końcu jest?
   Czy spożywanie migdałów/innych orzechów w tak dużych ilościach jest wskazane?
   Ja osobiście nie toleruję orzechów włoskich, dosłownie po zjedzeniu kilku mam migrenę

   Pozdrawiam

   Usuń
  3. O, też jestem ciekawy, poza tym kg mąki migdałowej kosztuje od 32 do nawet 45zł!
   Czy są jakieś tańsze mąki paleo?

   Usuń
  4. mąka migdałowa kosztuje tyle samo, co kilogram migdałów. ciężko, by mąka z nich była tańsza, skoro to tylko zmielone migdały. chyba to najtańsza paleo-mąka. mąka kokosowa kosztuje 80 zł/kg, więc migdałowa przy tym to taniocha.

   Usuń
  5. Ewa, po prostu potrawy z orzechów uwzględniasz w diecie jako orzechy... codziennie się tego nie je.

   Usuń
  6. Kupujcie przez internet, jest znacznie taniej, kupilam make migdalowa kg za 10 euro i kokosowa za 8 euro ale sa i tansze! kupujcie te z darmowa przesylka. inny pomysl to np healthysupplies.co.uk, iherb czesto polecany przez MS albo ebay.

   Usuń
 25. W diecie paleo nie je się tłusto.Robb Wolf w książce:"Paleo dieta. Zrzuć kilogramy, zbuduj formę, pokonaj choroby" z przedmową dr.Cordain Lorena twórcy tej diety pisze że trzeba jeść chude mięso a nie tłuste i najlepiej od zwierząt karmionych trawą(skąd takie wziąć,poza dziczyzną?)Zero serów,nabiału,cukru,chleba i kasz.
  Jestem na tej diecie od miesiąca i dla mnie problemem jest mięso które w takiej ilości zaczyna wychodzić bokiem.Za to skończyły się zatwardzenia.Staram się teraz jeść więcej ryb.

  OdpowiedzUsuń
 26. W diecie paleo nie je się tłusto.Robb Wolf w książce:"Paleo dieta. Zrzuć kilogramy, zbuduj formę, pokonaj choroby" z przedmową dr.Cordain Lorena twórcy tej diety pisze że trzeba jeść chude mięso a nie tłuste i najlepiej od zwierząt karmionych trawą(skąd takie wziąć,poza dziczyzną?)Zero serów,nabiału,cukru,chleba i kasz.
  Jestem na tej diecie od miesiąca i dla mnie problemem jest mięso które w takiej ilości zaczyna wychodzić bokiem.Za to skończyły się zatwardzenia.Staram się teraz jeść więcej ryb.

  OdpowiedzUsuń
 27. Proszę przed komentowaniem sprawdzić swoja wiedzę, bo obaj dawno temu zmienili zdanie na temat tłuszczów nasyconych, tlsutych mies itd. Posłuchaj sobie :)

  http://www.fatburningman.com/loren-cordain-the-paleo-diet-robb-wolf/
  http://www.thelivinlowcarbshow.com/shownotes/8592/722-dr-loren-cordain-responds-to-criticisms-of-paleo-by-wapfs-sally-fallon-morell/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za te linki. Kiedy czytałem ich książki mocno nie pasowały mi ich opinie na temat tłuszczów nasyconych, a niekonsekwencja Cordaina mocno irytowała. Zaraz zabieram się za słuchanie :)

   Usuń
 28. Jestem na diecie paleo od niedawna mieszkam w USA i duzo czytam na ten temat ..wiec mam pare pytan np prawie wszystkie paleo diety mowia zeby wyeliminowac nabial ? a tutaj widze ze nabial jest ok ? takze clonowy syrop prawdziwy organiczny najlepszej kategori jest dozwolony .... dla l wszystkich co sie wachaja co do paleo ja czuje sie swietnie sama gotuje i pieke pyszne mufinki paleo style ( uzywajac maki migdalowej (zmielone migdaly ) miod prawdziwy lub syrop klonowy . Niedawno bylam na innej diecie typu (beztluszczowa owszem schudlam ale jadlam jogurty pikenie brzmiace "sugar free" czyli bez cukru ale ze sztucznymi slodzikami .Czulam jak zmiana cukru we krwi powoduje zle samopoczucie a najgorsze to ze imi wiecej jadlam te jourty tym bardziej chciala mi sie cukru i cos slodkiego ! niemoglam sie postrzymac ! teraz czuje sie swietnie widze duze zmiany w mojej cerze i samopoczuciu !
  pamietajmy jednak ze paleo to jedzenie jak najbardziej naturalne nie przetworzone czyli mieso z ze zwierzat pasacych sie na lakach bez dodatkow i sztucznej paszy ! Wiec kochani paleolitycy :) raczej zadko mozna spotkac takie produkty w zwyklym supermarkecie !!!!! pozdrawiam wszystkich i zycze wytrwania !

  OdpowiedzUsuń
 29. Witam, byłam na paleo 2lata i początkowo czułam się dobrze, ale im dłużej trwała ta dieta tym moje samopoczucie się pogarszało. Nie utożsamiałam tego jednak ze sposobem odżywiania, przekonana co do jego słuszności. Po 2latach, podczas badań wstępnych do pracy okazało się, że mam fatalne wyniki, a moja wątroba jest w tak złym stanie, że uniemożliwia to rozpoczęcie pracy. Przed przygodą z paleo miałam zawsze bardzo dobre wyniki badań, żadnych niedoborów, chorób, problemów. Żałuję, że dowiedziałam się o istnieniu paleo. Nie jest prawdą, że po zrezygnowaniu ze zbóż nie tęskni się do nich, ale zdecydowanie popieram odrzucenie przetworzonych produktów. Piszę to nie po to, abyście rezygnowali z takiego sposobu na życie, ale robili to badając jednocześnie swoje zdrowie i tym samym sprawdzając czy sobie nie szkodzicie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiasz się czasem o czym ty piszesz? Co masz do przekazania? twierdzisz, że dieta paleo, czyli jedzenie świeżych, nieprzetworzonych produktów zniszczyło ci wątrobę? A może brak zbóż w diecie spowodował uszkodzenia wątroby? Czego konkretnie żałujesz? Bez urazy, ale po treści tego wpisu wnioskuję, że po prostu nie zrozumiałąś o czym w tym wszystkim chodzi i aż strach pomyśleć jak się odżywiałaś...

   Usuń
  2. "Nie jest prawdą, że po zrezygnowaniu ze zbóż nie tęskni się do nich" Jest to prawdą bo sama odrzuciłam takie węgle i po ok 1,5 roku nie ciągnie mnie na żadne węglowodany a niegdyś nie wyobrażałam sobie życia bez makaronu...A ty widocznie jeszcze zbyt często takie produkty węglopochodne podjadałaś...
   Twoja wątroba może być w kiepskim stanie nie przez samą dietę paleo ale nieumiejętny dobór składników odżywczych w dobrych proporcjach. Wiadomo, ze tłuszcz jest dla wątroby ciężki do strawienia, wystarczyło, ze w twojej diecie było go po prostu za dużo i faktycznie wątroba mogła być już tym zmęczona. Paleo nie polega na zażeraniu się tłuszczami z małą ilością węgli, tylko na zminimalizowaniu węgli na rzecz tłuszczy a taka dieta nie podkręca apetytu i tak naprawdę nie chce się jeść przez większość dnia jak to jest w dietach wysokowęglowodanowych. Do paleo trzeba podejść z głową.

   Usuń
 30. Witam serdecznie, bardzo chętnie zmieniłabym swój styl życia i zaczęła stosować dietę paleo, moim problemem jest Hashimoto, trądzik i niestety również niepłodność (prawdopodobnie mogę cierpieć również na inne choroby autoimmunologiczne). Chciałabym pomóc sobie dietą, bo lekarze już chyba nie potrafią:/
  Na razie czytam Pani bloga od niedawna i mam trochę mętlik w głowie, czy powinnam zacząć od diety eliminacyjnej (gdzie dozwolona jest np kasza gryczana) czy zastosować od razu paleo gdzie zboża i orzechy trzeba wyeliminować, co by mi Pani doradziła lub wyjaśniła bo trochę się gubię.

  OdpowiedzUsuń
 31. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olej lniany NIE JEST żródłem Omega3, pisałam o tym sto tysięcy razy, podając dowody naukowe. ALA to nie jest ani DHA anie EPA :) http://www.tlustezycie.pl/2013/10/tuszcze-dobre-i-ze-potrzebne-i-zbedne.html

   Usuń
  2. *nie jest dobrym, bo jakaś konwersja zachodzi, wg różnych źródeł od 4 do 8 %

   Usuń
 32. Za parę godzin Nowy Rok i odstawiam wszelkie słodycze, tak na początek w drodze do diety paleo! Nie żeby to było postanowienie noworoczne, ale to na pewno dobry moment, żeby zacząć.
  Dzięki za tego bloga, szukałam swojej drogi do właściwego odżywiania i raczej już wiem w jakim kierunku iść.
  Przeczytałam już pół internetu na temat diet niskowęglowodanowych, przy okazji ciekawy artykuł odnośnie tłuszczów: http://pokazywarka.pl/margaryna/

  Pozdrawiam i wszystkiego zdrowego na 2014 ;)

  OdpowiedzUsuń
 33. Witam,
  jestem rozczarowana i załamana. Niestety u mnie ta dieta wywołała biegunkę i straszne mdłości...brak laktozy i cukrów jest do przeżycia, ale skrobia to już koszmar...danie mięsne z warzywami po kilku dniach niestety doprowadza mnie do nudności, a surowe warzywa i owoce przeczyszczają organizm (próbowałam też z gotowanymi). Efekt końcowy, bóle głowy, zmęczenie, ciągłe nudności i zaostrzenie IBS :(

  OdpowiedzUsuń
 34. Wygląda to na detoks... Cierpliwości... to tak jak z katarem , gdy organizm chce się pozbyć patogenów ....

  OdpowiedzUsuń
 35. Bawicie sie w jakieś amerykańskie diety a nie sprawdzicie nawet we własnym kraju jakie są podejścia do diet.

  Nagłówek Bloga bardzo mnie zaciekawił, ponieważ jestem na diecie Kwaśniewskiego, tzw opytmalnej.
  Kwaśniejwski już od ponad 30 lat rozwija sowją dietę, któa w głównej mierze opiera się na tluszczachnasyconych. Białka pozwala jesć, ale węglowodany każe ograniczać.
  Mnie ta dieta bardzo dobrze pomaga, jeszcze lepiej mają się bliscy z odziny, np chorujacy na SM.
  Jestem cay czas syta, nie mam napadów głogu, tylko powoli zacynam odczuwać, ze cos by się przekąsiło. nie muszę jadać co 2 czy 3 godziny, co było dla mnie meczące, a i lody można jadać i inne rarytasy, tylko trzeba umiejetnie je zrobić. Nie słodzę i nie zapycham się mąką, ani w postaci cheba ani makaronów. Ale jak badzo mi sie chce pizze, to robię taką z ciasta francuskiego. Trzeba tylko pilnować, żeby nie przekroczyć ilosci zjadanych węglowodanó a reszę ile sie ma ochotę.
  Kwaśniewski powala zjadać i orzechy i owoce ale te o niskiej zawartości węglowodanów, tak samo kapustę kiszona i inne.
  Dziwie się, że propagjecie jakąś dietę paleo. Odsyłam do poczytania sobie o diecie optymalnej, gwarantuje pozytywne wyniki.

  Pozdrawiam,
  Marysia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie to akurat nie dziwi. Dieta paleo jest oparta na antropologicznej "obserwacji" człowieka okresu paleolitu; tego co jadł przez conajmniej 2,5 mln lat, i co do czego w związku z tym jest ewolucyjnie przystosowany.

   Usuń
  2. Dieta Kwaśniewskiego w znacznej części pokrywa się z ogólnymi teoriami diety paleo. Ale podstawą jest edukacja własna, kształcenie się i próba zrozumienia "o co w tym wszystkim chodzi" a nie bezrefleksyjne trzymanie się jakiejkolwiek "diety", Ale przeczytanie krytyczne książek Kwaśniewskiego polecam.

   Usuń
 36. Dopiero przed chwila trafiłem na tą stronę. Póki co zwróciłem uwagę na 2 rzeczy które wydaja mi się dziwne: informacja, że warzywa maja 3-5 razy więcej błonnika niż pełne ziarna zbożowe, kiedy w rzeczywistości to zboża maja zdecydowanie więcej błonnika, oraz przyzwolenie na nabiał w diecie. Stosowanie nabiału to już nie dieta paleo. Produkty mleczne, które pojawiły się w diecie w mniej więcej tym samym czasie co zboża (czyli u schyłku paleolitu) są równie szkodliwe jak produkty zbożowe.

  OdpowiedzUsuń
 37. "Nabiał z kolei jest nietolerowany w mniejszym lub większym stopniu przez 75% społeczeństwa" ale bzdura!
  produkty mleczne nei są szkodliwe, w drodze ewolucji czlowiek dostosował się do mleka krowiego, nie mówię o czarnuchach czy żółtych tylko o rasie białej
  poza tym polecam jak najwięcej pokarmów które na żadnym etapie nie były podgrzewane

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ile trwa ta ewolucja mleczna wg Ciebie? 10 tys. lat to raczej za mało dla ewolucji. Poczytaj trochę o kazeinie, nietolerancji laktozy i potencjalnych przyczynach chorób autoimmunologicznych, a będziesz wiedział czy mleko jest szkodliwe czy nie.

   Usuń
  2. No jest trochę racji w tym, że ewolucja ma miejsce odnośnie laktozy, a dokładnie laktazy...ale nie przeceniałabym tej adaptacji. I może nie tylko z powodu genów, ale jakości mleka również.

   Usuń
 38. Przyglądając się liście produktów zaciekawiła mnie następująca rzecz, że nie znalazła się na niej wołowina, natomiast wieprzowina już tak. Wydaje mi się, że mając dostęp do wołowiny dobrej jakości można ją spokojnie dodać do diety. Czy mam rację?

  OdpowiedzUsuń
 39. Pewnie ze można. Pewnie przez niedopatrzenie zabrakło wołowiny na liście.

  OdpowiedzUsuń
 40. trafiłem na tą stronę przypadkiem i te wpisy na forum są naprawdę zabawne zamiast diety stosować to ruszcie tyłki z kanap jak jaskiniowcy bo oni mięso jedli to fakt ale nie siedzieli w jaskiniach na skórach i nie oglądali tv kompa i playstation i nie płaszczyli d przed ogniskiem tylko się duuuuuużo ruszali ja od lat ćwiczę regularnie 4 razy w tyg i żadnie diety mnie nie interesują a jem co tylko mi do głowy przyjdzie Ruszać się !!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Boże, skąd się biorą tacy debile? Wytłumaczę ci ogólnie bo widzę, że nic nie zrozumiałeś. Muszę cię zmartwić, ale podstawą dobrej egzystencji jest dieta, czyli to jak się odżywiamy. oczywiście ruch i aktywność jest także ważna i potrzebna, ale to tylko mniejszy element układanki. I wyobraź sobie, że niektórzy ludzi zwracają uwagę na to co jedzą. Są także tacy ludzie, któzy nazywają się naukowcami, którzy badają jak poszczególne składniki naszego pożywienia wpływają na nasz organizm. I nawet dochodzą często do jakichś ciekawych wniosków. Więc jeśli cię to nie interesuje, to bądz łaskaw nie uszczęśliwiać innych swoimi pseudo inteligentnymi radami, ruszaj się, wcinaj zdrowe pełnoziarniste ciasteczka i popijam zdrowymi 100% sokami owocowymi i następnym razem jak trafisz na tego typu stronę "przypadkiem" to po prostu ją zamknij :)

   Usuń
 41. Czy na tej diecie mozna sie na poczatku czuc jeszcze gorzej niz przed?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywście, że tak. Na początku i końcu.

   Usuń
 42. Jestem na paleo od 2 tygodni i przytylam. Czy to normalna reakcja? Dodam, ze cale zycie bylam na diecie, nie spozywalam tluszczu od lat. (Wiem, bylam glupia i teraz mam za swoje).

  OdpowiedzUsuń
 43. hej,
  interesowałaś się dietą optymalną (dietą Kwaśniewskiego)?

  OdpowiedzUsuń
 44. Witaj, fantastyczny blog :) właśnie zaczynam swoją przygodę z paleo tzn na razie szukam informacji, chciałaby się dowiedziec czy coś wiesz na temat mąki konjak i makaronie szirataki, jest on roślinny. Czy mozna spokojnie go jeść na tej diecie i uzywać tej mąki? Wydaje mi się że tak, mam kilkanaście opakowań i równiez mąkę, na razie nie wyobrażam sobie nie jeść chleba lub jego zastępników, czasami właśnie makaronu lub ryży, dlatego poszukuję informacji :)
  Kamila

  OdpowiedzUsuń
 45. Jak można wierzyć w takie brednie. Czy myślicie, że ludzie kiedyś jedli co chcieli? W historii świata ludzie prawie zawsze głodowali, co się ztym wiąże, jedli wszystko co im się nawinęło pod rękę. Jedli zboża w ogole nie przetworzone, ziemniaki i inne nie zalecane produkty, które dały się choć cokolwiek ugryźć. A ta ich zdrowa dieta polegała tylko i wyłącznie na tym, że bardzo rzadko mogli zjeść trzy posiłki dziennie, nie mówiac już o różnego rodzaju przekąskach, drugich śniadaniach czy podwieczorkach. Dni w których jedynym posiłkiem była tylko woda nie były rzadkością. I to było ich zdrowiem. Oczywście chemia zawarta w naszej żywności to jest wielka trucizna, ale reszta to brednie. Bardzo podobną dietę opracował pan Kwaśniewski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. widzę to podobnie, od 1999 opieram się na Kwaśniewskim, ale i tak trzeba pamiętać, że tak zwany brak ograniczeń w diecie nie istnieje.

   Usuń
  2. @Christopher Smith
   Wielkie dzięki, że napisałeś nam jak jest naprawdę. Wszyscy są ci ogromnie wdzięczni. Naprawdę musisz być piekielnie inteligentny albo posiadać ogromną wiedzę w tym temacie. Napisz coś więcej o swoich badaniach, podrzuć jakieś linki do publikacji, itp Dzięki i czekamy z niecierpliwością

   Usuń
 46. Witam,
  zapytam wprost
  czy pomoglaby mi Pani ogarnac moje zdrowotne problemy ?
  bardzo prosze o odpowiedz ...wyjasnie dalej

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 47. witam, chciałabym tylko zapytać co z orzechami ziemnymi? czy są szkodliwe? bo zauważyłam, że nie widnieją na liście
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 48. a co zlego niby w tluszczach nierafinowanych tloczonych na zimno ? np. lnianym ? jest najlepszy jesli chodzi o zawartosc omega 3

  OdpowiedzUsuń
 49. i co sadzisz o diete rozdzielnej np. malachowa albo dabrowskiej, zeby nie laczyc wegli z bialkiem w 1 posilku np chleba z serem, miesa z ziemniakami, ja tak jem po 12 dniowej glodowce i efekty sa zajebiste przeszly mi wzdecia juz nie jestem taki ospaly, schudlem, i przede wszystkim nie boli mnie juz tak strasznie ciagle glowa, zostaly tylko troche syfki jeszcze.
  staram sie jesc wszystko surowe oprocz wegli oczywiscie, a chleb se robie swoj na wlasnym zakwasie 100 % zytni. martwi mnie brak wegli bo chce cwiczyc na silce i pracuje fizycznie czym to zastapic ? teraz jem ciagle ziemniaki w mundurkach. od dawna zauwazylem ze jak nie zjem tlusto to sie nie najem, potrafie siedziec i godzine przezuwac jedzenie nie najadajac sie ...
  teraz na sniadanie ( o 5 rano ) jem po 4 jajka i nie czuje glodu sporo czasu, tak do 10 nawet
  dzis np zjadlem 4 jajka i 7 ogorkow surowych do tego ;d potem ziemnaki w mudnurkach z pomidorem + 10 ml tranu z maslem klarowanym . tranu duzo pije dziennie z 30 ml w polaczeniu z maslem ( wymieszane )
  martwi mnie to ze olej lniany nie jest taki super jak myslalem, ale w zasadzie nie widze przeciwskazan dla niego przeciez nasi przodkowie tez jedli siemie lniane i zyli zdrowo ? ma najwiecej tych jednonienasyconych

  OdpowiedzUsuń
 50. a co tam, kupilem ksiazke " paleo dieta " dzis i czytac bede bo juz od dawna zazebia mi sie w calosc odstawienie zboz i wszystko do tego widocznie mialo prowadzic , zobaczymy co wyniknie z lektury, pozdrawiam i dzieki za bloga ;d

  OdpowiedzUsuń
 51. sie cos szefowa nie starasz zeby odpisac ... ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daniel....bo czas czas :)
   A propos diety rozdzielnej http://www.tlustezycie.pl/2013/11/aczyc-czy-nie-aczycdieta-rozdzielna.html

   Usuń
 52. Co jest nie tak z olejem rzepakowym uznawanym za jeden z najzdrowszych produktów (zdrowszy od samej oliwy)?? Proszę o odpisanie.

  OdpowiedzUsuń
 53. Mam hashimoto, czuję się źle, ale boję się diety - boję się chudnąć. Mam spory brzuch, poza tym niestety jestem bardzo szczupła. Ta dieta pewnie jak wszystkie spowoduje obniżenie wagi?

  OdpowiedzUsuń
 54. Witam serdecznie,
  mam 64 lata i korzystam czasem z siłowni,jak też biegam sobie na niej.Poradzono mi jedzenie na śniadanie płatków owsianych/żytnich/z ziarnami słonecznika,dyni,orzechami,suszonymi owocami.Zalewam to wrzątkiem do spęcznienia i....bardzo mi smakuje!Jem potem warzywa na parze albo trochę duszone,pieczarki,czasem pierś drobiową z warzywami i zupy-kremy.Chleb ew.raz w tygodniu-u rodziny.Mam taki styl zycia,że albo długo siedzę,albo idę na aerobik/siłownię/,więc nie chudnę,nawet ostatnio przytyłam.Proszę o poradę,bo bez płatków nie wyobrażam siobie sniadania.Czy mam dużo pić,jak zbratować się przed dużą ilością wypijanej kawy.Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 55. a gdzie sery w tej diecie???

  OdpowiedzUsuń
 56. jestem na paleo od października, mam Hashimoto , z przerwami robiłam dietę oczyszczajacej Dr Dąbrowskiej i przeciwciała z 3500 mi spadły jak na razie do 500, tarczyca jeszcze w miarę pracuje bez leków :)
  Poleciłam znajomej z Hashi paleo i ona mogła odstawić leki :)
  generalnie udało nam się na paleo namówic całkiem sporo znajomych i wszyscy czują się super, oprócz jednej osoby. Mąż koleżanki ma nadciśnienie, i próbował paleo przez 30 dni ale w tym czasie ciśnienie mu wzrosło zamiast spaść. Więc zaproponowałam mu dietę Dąbrowskiej, już w 2 tygodniu stosowania cisnienie było w normie. No i powoli wraca do innych produktów, jak je ryby jest ok a jak zjadł rosół i pieczonego kurczaka to nastąpił gwałtowny wzrost ciśnienia i inne efekty. Hmm pytanie czy to problem z nielolerancją jakiegoś gatunku mięsa, a może też tłuszczu zwierzęcego? Generalnie myslałam że paleo jest idealną dietą dla wszystkich ale chyba każdy musi stworzyć jej indywidualną wersję pod siebie :) Niemniej wszyscy pozostali odczuli poprawę zdrowia..Gdzie może być przyczyna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja myślę że to nie jest odpowiednia dieta dla nikogo.
   Obczaj sobie kanał tej dziewczyny na Youtube, ona jest wspaniała i odmieniła moje żywienie całkowicie. Nie można tak na chłopski rozum używać diet jako rozwiązań krótkoterminowych i liczyć że później objadając się tymi samymi smieciami waga nam nie powróci. Pfff. Każda głódówka odbija się jeszcze większą wagą.

   Film pt: "How Low Carb Diets Make You FAT." polecam

   https://www.youtube.com/watch?v=oSOuOv4AY10

   Usuń
  2. Jasne, a najlepsza dieta to dieta złożona z samych bananów... Chłopie ty tak na serio?

   Usuń
 57. http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/08/09/nutsedge-dental-health.aspx?e_cid=20140809Z2_DNL_art_2&utm_source=dnl&utm_medium=email&utm_content=art2&utm_campaign=20140809Z2&et_cid=DM53105&et_rid=615062830

  OdpowiedzUsuń
 58. Zgodzilabym sie niemal ze wszystkimi stwierdzeniami poza tym, ze mozemy jesc mieso i tluszcze zwierzece w duzej ilosci. Wlasnie tak odzywiaja sie ludzie zachodu co skutkuje nie tylko zawalami serca ale wzrostem zachorowan na raka. Dodac tu jeszcze trzeba, ze duze spozycie cukru tez ma w tym udzial. Poszukajcie sobie mapy swiata pokazujacej gdzie ile ludzi choruje na raka oraz z iloscia konsumowanego miesa jak i rowniez przetworow mlecznych. Gdy ludzie wyjezdzaja z tych krajow gdzie miesa jada sie mniej i przyjmuja zachodni styl zycia, zaczynaja tak samo czesto chorowac na raka.Ja widzialam wiele filmow ( w jezyku niemieckim) pokazujacych jak wielu ludzi, ktorzy przeszli na wegetarianizm wyleczylo sie z raka, a tych ktorzy zaczeli spozywac tylko surowe pokarmy roslinne wyleczylo sie z cukrzycy, nadcisnienie i wielu cywilizacyjnych chorob. Akurat dzis ogladalam wywiad ze staruszkiem 95 letnim, ktory nie je nic pochodzenia zwierzecego, niemal cale swe zycie. Zywi sie glownie warzywami i owocami. Potrafi w tym wieku zrobic stanie na glowie i jak twierdzi ma to dzialanie prozdrowotne. jest sprawny fizycznie i umyslowo. Mysle, ze dzis jemy duzo wiecej miesa niz nasi przodkowie. nawet ci bardzo, bardzo odlegli. Gdy cos upolowali najedli sie do syta a pomiedzy tymi polowaniami, gdy np. mieli pecha mieli okresy kiedy odzywiali sie roslinami lub glodowali. Wielu leczacych alternatywnie jak i coraz wiecej lekarzy twierdzi, ze w tym tkwi sila naszego samoleczenia sie i wlasnie takie kontrolowane glodzenie sie (dieta) prowadzi do wyleczenia wielu chorob. W niektorych niemieckich szpitalach Jet praktykowane leczenie przez glodowki z dobrym skutkiem np. w chorobach reumatycznych.
  Poza tym konsumpcja duzych ilosci miesa jest dla mnie, ze tak powiem malo etyczna. Poniewaz dla wykarmienia tej ogromnej ilosci zwierzat wycinane sa setki kilometrow kwadratowych lasow amazonskich, zeby uprawiac kukurydze i soje na pasze dla zwierzat. wydziera sie sila ziemie tamtejszym mieszkanca w tym samym celu i przymieraja glodem w podmiejskich slamasach. zatruwa sie pola pestycydami bo takie setki hektarow monokultur nie da sie inaczej uprawiac. I wszystko tylko po to zeby w europie ludzie 3 razy dziennie 7 dni w tygodniu objadali sie miesem. Moze w polsce tak jeszcze sie nie jada ale na zachod od polski to norma, niemal kazdy posilek zawiera cos miesnego. Ja jem mniej miesa za to z hodowli ekologicznej. A gdybym chciala takie mieso jesc codziennie to nie bylo by mnie na to stac.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @up
   Powiem ci tak, zaczynają chorować ludzie bo przyjmują zachodni tryb życia, i nie o mięso tu chodzi.
   Największym problemem są przetworzone węgle, syfiaste badziewne jedzenie.
   Paleo jest jak najbardziej spoko...


   A teraz z innej beczki, próbowałem się zwegetarianizować, po tem zweganizować i nic z tego !
   Nie daję rady na paszy.
   Porządny kawałek mięcha z połową talerza surówki to jest to !

   Usuń
 59. ZodiakRak
  Jestem sceptyczny co do polecania przedstawicielom wszystkich czterech grup krwi jednej i tej samej diety, prawdopodobnie dlatego, ze naczytałem się prac doktora dietetyka Peter J. d`Adamo, który rozróżnia 4 sposoby żywienia się dla czterech grup krwi.
  Z artykułu tu zamieszczonego n.t. diety Paleo bezsprzecznie zdajemy sobie sprawę z tego, ze mowa tu o pierwszych ludziach żyjących w Afryce po wielkiej Epoce Lodowcowej, która zakończyła się ok. 75 000 lat temu. - Tak wiec, wszyscy ludzie żyjący dziś na Ziemi są potomkami właśnie tych Afrykańczyków, którym udało się przeżyć, kiedy na innych kontynentach życie wymarzło doszczętnie. - Ci właśnie Afrykańczycy żyli ze zbieractwa runa leśnego, alg morskich i z polowań. Byli to przedstawiciele grupy krwi " O " - tak wiec dieta Paleo jest tylko i wyłącznie korzystna dla osób z grupa krwi zero, natomiast osobom z pozostałymi trzema grupami krwi raczej korzystna nie będzie. Taki scenariusz trwał przez około 20 000 lat i klimat corocznie ocieplał się, topniały lodowce skuwające Kontynenty, podnosił się poziom wód w morzach i w oceanach, a nasi afrykańscy przodkowie rozmnażając się " wyjadali " coraz to więcej zwierzyny łownej i coraz to dalej musieli za nią biegać, a z czasem przenosić się na dziewicze tereny . Tak rozpoczęła się wielka migracja z Afryki, dzięki mniejszemu niż obecnie poziomowi wód ówcześni emigranci docierają do Mezopotamii i do obecnych Indii i osiedlają się po drodze, wzbogacają dietę przez sadzenie roślin. Ludzi przybywa, zwierzyny ubywa, klimaty sprawiają, ze brakuje jedzenia, wiec rozwija się dziedzina nazwana obecnie rolnictwem. Zmienia się sposób żywienia i organizmy ludzkie wytwarzają enzymy potrzebne do trawienia zbóż. Powstaje grupa krwi " A ", która tak jak grupa kwi " O " ma jeszcze problemy z trawieniem laktozy zawartej w mleku, ale lepiej trawi zboża, a to właśnie zboża zawierają gluten. Rozwija się hodowla bydła, tworzą się w następnych tysiącleciach kolejne grupy krwi " B ", której gluten nie szkodzi i grupa " AB " coraz bardziej przystosowana. Ponieważ ewolucji nie ma końca, można spodziewać się nadejścia homo fastfooda, etc, etc ... w zależności od przyzwyczajeń spożywczych, natomiast dieta Paleo jak najbardziej pasuje mi do grupy krwi " O " i do żadnej innej - ciekawi mnie Wasza opinia - proszę.

  OdpowiedzUsuń
 60. Nie wiem aż od czego zacząć. Przecież spożywanie mięsa przyczynia się do zaparć, jego gnicia i zalegania w jelicie grubym... Archeologia mówi nam dokładnie, że u neandertalczyków w żołądkach znajdowano głównie ziarna, ziemniaki, ryż, kasze. Polecam zapoznać się z Panem Johnem McDougall'em i jego książką"Zdrowie bez recepty" bardziej znaną z angielskiego tutułu " The Starch Solution".
  Czyli skrobia, która leczy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Należy przypuszczać, ze wcześni Neandertalczycy żywili się głownie mięsem i trudnili zbieractwem runa leśnego, nie uprawiali przecież pól i nie praktykowali rolnictwa, ale późniejsi, którzy żyli 200 tys lat po swoich przodkach nie mieli już zwierzyny łownej, bo wszystko wytłukli dookoła co było do złapania i do jedzenia, przymierali głodem, a wtedy i ziarnko było mile widziane. Grupa krwi " O " bardzo dobrze trawi mięso, a ci co chcą być wegetarianami muszą suplementowac się witamina B12, natomiast nie trawi laktozy, bo przodkowie tej grupy nie hodowali bydła, z reszta mleko krowa produkuje nie dla człowieka, ale dla swojego cielaczka, a człowiek jej mleko bezczelnie kradnie.

   Usuń
 61. Nie zauważyłem na tej stronie żadnej wzmianki na temat Żywienia Optymalnego propagowanego przez dr. Jana Kwaśniewskiego w latach 90tych (podstawy opracował chyba dużo wcześniej). Czyżbym coś przeoczył? Nawet jedna z jego książek nazywała się "Tłuste Życie". Z tego co rozumiem założenia Żywienia Optymalnego w bardzo dużym stopniu pokrywają się z propagowanym tutaj Paleo. Czy autorka strony ma jakieś przemyślenia/opinie na ten temat?
  W latach 90tych odsądzano Kwaśniewskiego od czci i wiary pomimo, że jego argumenty jak dla mnie były bardzo przekonujące, a teraz 20 lat później coraz śmielej okrywamy, że jednak tłuszcz nie jest szkodliwy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy z 8 października 2014 16:38 -
   - ma racje. Proszę o zapoznanie się z tym materiałem:

   https://www.youtube.com/watch?v=3CA8pJ11rxQ

   Usuń
 62. Pewnie że tłuszcz zwierzęcy jest szkodliwy i to jak ! poczytajcie sobie Nowoczesne zasady odżywiania Campbella , a nie wciskacie ludziom kit !

  OdpowiedzUsuń
 63. Witam, jako że ja z kolei walczę z niedoczynnością tarczycy i hashimoto polecam najlepszą na ten temat stronę w języku polskim, dodam, że paleo też dobrze tu się sprawdza
  http://commed.polki.pl/dieta-i-suplementy-przy-niedoczynnosci-tarczycy-i-hashimoto-vt50353.html

  OdpowiedzUsuń
 64. u mnie, dieta Paleo sprawdziła się jednak na początku faktycznie trudno było się przestawić, moje nawyki żywieniowe były zupełnie inne ;p na diety-odchudzajace.info.pl/dieta-paleo zetknęłam się z nią po raz pierwszy i od razu zdecydowałam się spróbować. Dziś nie żałuję tej decyzji. Jestem szczęśliwa bo schudłam :)

  OdpowiedzUsuń
 65. Zobacz: http://www.youtube.com/watch?v=4fhezw-8_pM

  Polecam ksiazki:" Cholesterol naukowe kłamstwo" i "Ukryte terapie-Jerzy Zięba" może osoby,ktore boja sie tłuszczu i białka zwierzęcego przejżą na oczy :)
  Pozdrawiam i polecam Tluste zycie

  OdpowiedzUsuń
 66. http://www.youtube.com/watch?v=WJvVW70l0bA

  OdpowiedzUsuń
 67. Zauważyłam coś dziwnego w tabelce z tłuszczami. Mianowicie znajduje się tam olej palmowy. A przecież wiadomo, że jest on szkodliwy dla zdrowia. Jest on w dużych ilościach dodawany w wysokoprzetworzonej żywności, fast foodach, wyrobach cukierniczych itp. Jest on odpowiedzialny min, za wzrost poziomu cholesterolu i uszkodzenia wątroby. Czyżby wkradł się błąd? Poproszę o wyjaśnienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o naturalny, nierafinowany i nieutwardzony olej palmowy. Ten obecny w fastfoodach i masowej żywności w 99% przypadków to szkodliwy utwardzony tłuszcz palmowy.

   Usuń
 68. Hej,
  Czy myślisz, że dla kogoś kto nie wyobraża sobie jedzenia mięsa po kilku latach wege ( i nieudanej próbie przejścia na vegan), wege wersja paleo, pozbawiona tłuszczów zwierzęcych, ze sporą ilością jaj, ew niewielką ilością nabiału, pozbawiona zbóż i soi może dać radę? Wg podstawowych badań nic mi nie doskwiera poza odrobinę podwyższonym TSH i obiżonym żelazem. Chudnięcie idzie mi kiepsko, jestem często zmęczona (trochę lepiej było na highcarb vegan ale tylko przez jakiś czas a poza tym koszty tej diety są masakryczne, już nie mówiąc o tym, że dieta prawie surowa w Anglii jest naprawdę ciężka w praktyce), koszmarne zmiany nastrojów + mam problemy trawienne od dawien dawna, ograniczenie soi i glutenu odrobinę pomogło ale to nadal nie można nazwać dobrą kondycją. Oczywiście, poza lekką nadwagą wyglądam przeraźliwe zdrowo więc jestem brana za jakąś koszmarną hipochondryczkę, która nie ma co robić ;) Trochę nieskładnie mi to wyszło.

  M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli masz jakiekolwiek problemy trawienne to dieta paleo nie jest dla Ciebie, gdyż może doprowadzić do poważnych deficytów pokarmowych. Przeczytaj angielski artykuł na wiki o diecie paleo, tam masz punkt widzenia poparty badaniami, a nie filmikem z yuoutube i książką co koleżanka podrzuciła

   Usuń
 69. Witam, czy przy Hashimoto MAK lub SIEMIĘ LNIANE może być problematyczne? Czy ma ktoś jakieś obserwacje? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 70. https://www.youtube.com/watch?v=BMOjVYgYaG8

  OdpowiedzUsuń
 71. nie jem nabiału juz dluzszy czas-midzy innymi dzieki Twoim wpisom-poprawa ogolnie wszystko na plus . CERA rewelka ale brakuje mi seka homo,twarozku...pomocy....

  OdpowiedzUsuń
 72. Czy Paleo dopuszcza wędzone produkty?

  OdpowiedzUsuń
 73. Ciekawy wykład TEd na temat paleo, polecam:) https://www.youtube.com/watch?v=BMOjVYgYaG8

  OdpowiedzUsuń
 74. Wow dzięki kobietko za tego bloga. Właśnie lekarz, który ma podejście holistyczne do człowieka zdiagnozował u mnie hipoglikemię reaktywną !! I na moje przewlekłe zapalenia tarczycy przepisał mi płyn Lugola!

  Słyszałam o tej diecie paleo i nie sądziłam że ona będzie dla mnie najlepsza :)

  Jeszcze raz dzieki za tego bloga.
  Bóg zapłać :))

  Ola

  OdpowiedzUsuń
 75. z wikipedii:
  "Przeciwwskazaniem do stosowania diety wysokobłonnikowej są m.in. stany zapalne żołądka, trzustki, dróg żółciowych i jelit (w tym nieswoiste zapalenia jelit), stany niedoboru białka i składników mineralnych, nieżyty przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz choroby zakaźne."

  to jak to jest przy trzustce? i ZNJ? b

  OdpowiedzUsuń
 76. ciekaw jestem co autorka tego bloga sądzi o diecie DDP dr Ewy Bednarczyk-Witoszek,a zwłaszcza o tezie niemieszania białek (jeden rodzaj białka na dobę)

  OdpowiedzUsuń
 77. próbuję być na diecie paleo, tz. chcę jeść więcej tłuszczy niż węgli, ale od kilku dni wewnętrznie czuję, że organizm nie chce kolejnej porcji mięsa, od jajek zaczęło mnie odrzucać wcześniej i teraz nie wiem czy się zmuszać mimo sygnałów ze strony organizmu zeby zrobić przerwę od mięsa i produktów odzwierzęcych czy po prostu nie jest to dieta dla mnie? Kilka lat temu kiedy musiałam sobie przez jakiś czas sama gotować to z braku laku jadałam mięso z warzywami "na patelnię" i po kilku dniach również mnie odrzucało od mięsa choć zawsze dbałam o to aby w diecie były produkty alkalizujące i woda mineralna. Czy to normalny stan czy faktycznie taka podaż tłuszczy moze mi nie służyć? Reakcja nie jest nie wiadomo jaka i mogłabym zjeść kolejną porcję mięsa, ale umiem słuchać własnego organizmu i wiem kiedy jest czegoś za mało a kiedy za dużo, ale kiedy ograniczę mięso i podroby (o rybach nie ma mowy) moja dieta będzie typowo węglowodanowa...

  OdpowiedzUsuń
 78. https://www.youtube.com/watch?v=UROxRLbVils
  Nasz układ trawienny ma ogromne trudności w rozbiciu protein na aminokwasy. Dlaczego by nie spożywać gotowych aminokwasów. Pozostała część rozważań o diecie super.

  OdpowiedzUsuń
 79. Chciałabym zacząć dietę Paleo że wzgledu na zdrowie. Ktoś pomoże? Mój adres mail Agnieszka13Agnieszka@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 80. I read this blog, thanks for sharing another great article.
  slither io | wings io | science kombat | tank trouble 4

  OdpowiedzUsuń